|
|
کدخبر: ۲۱۲۴

رییس‌جمهور منتخب به حضور ۷۳ درصدی واجدین شرایط پای صندوق‌های رای اشاره کرده و گفته است «هیچ‌کس و هیچ جناحی احساس نکرد در این انتخابات شکست خورده است و آن خادمی هم که رای آورد آن‌قدر در زندگی‌اش با معتدلین جناح‌ها نزدیک بود که هر دو جناح احساس پیروزی کردند.» وحدت، همدلی، تعامل در داخل و با دنیا، در پیش گرفتن سیاست خارجی پویا، پرهیز از افراطی‌‌گری، حاکم شدن تعقل به منظور جلوگیری از اختلافات و شکاف‌ها به اعتقاد حسن روحانی اصلی‌ترین پیام های انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری بوده است.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از دنیای اقتصاد، رییس‌جمهور منتخب، وحدت، همدلی، تعامل در داخل و با دنیا، در پیش گرفتن سیاست خارجی پویا، پرهیز از افراطی‌گری، حاکم شدن تعقل به منظور جلوگیری از اختلافات و شکاف‌ها را اصلی‌ترین پیام های انتخابات اخیر ریاست جمهوری خواند و تاکید کرد که باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم در سایه وحدت از اختلافات و مشکلات عبور کنیم.


حسن روحانی، رییس‌جمهور منتخب در مراسم محفل انس پیشکسوتان جهاد و شهادت تصریح کرد: روزهای اولیه انتخابات شاهد فضای تردید و سوءظن بودیم و خیلی آدم‌های پاک و خالص ناامید و مایوس بودند و بعضی‌ها سوءظن و بدگمانی و تردید و شک داشتند؛ اما خداوند فضا را برگرداند و هرچه پیش رفتیم زمین هموارتر شد و آسمان با ما یار شد.


هر دو جناح احساس پیروزی کردند
روحانی به حضور ۷۳ درصدی واجدین شرایط پای صندوق‌های رای اشاره کرد و افزود: چه انتخابات شکوهمند و زیبایی داشتیم به طوری که نه کسی گله و شکایتی کرد و نه کسی از این انتخابات ناراضی بود و هیچ‌کس و هیچ جناحی احساس نکرد در این انتخابات شکست خورده است و آن خادمی هم که رای آورد آن‌قدر در زندگی‌اش با معتدلین جناح‌ها نزدیک بود که هر دو جناح احساس پیروزی کردند.


رییس‌جمهور منتخب افزود: آنهایی که در صحنه انتخابات به ظاهر با هم رقابت می‌کردیم احساس پیروزی کردند گرچه به زبان نگفتند اما به دل احساس پیروزی داشتند.


وی ادامه داد: همه کسانی که به صحنه رقابت آمدند مشکلات کشور را می‌دانستند؛ اما هیچ‌کدام از مشکلات نهراسیده و سینه سپر کردند.
روحانی گفت: مگر در دوران جنگ مشکلات را نمی‌دانستیم؟ در حالی که حتی به ما سیم خاردار نمی‌دادند به دشمن کمک‌های فراوان می‌کردند؛ اما فرماندهان، بسیجیان و سربازان ما در پیروزی و عنایت حق تردید نکردند.


رییس‌جمهور منتخب با اشاره به اینکه امروز شاهد جنگ سیاسی و اقتصادی و روانی تحمیل شده بر ایران هستیم؛ گفت: ملت ایران در این انتخابات گفت باید بایستیم اما طرحی نو در اندازیم یعنی باید با نقشه و تدبیری دقیق‌تر حرکت کنیم.


وی با بیان اینکه تمام پیام این انتخابات این بود که افراطی‌گری و شکاف و اختلاف ما را به جایی نمی‌رساند، بلکه تعقل و وحدت ما را به پیروزی و هدف نهایی می‌رساند تصریح کرد: چرا اشتباه یک نفر، دو نفر یا یک گروه را کش می‌دهیم؟ در حالی که پیامبر(ص) که همه چیز ما از اوست با همه رفتارهای برادرانه داشت و در حالی که منافقین را می‌شناخت در کنار سفره پیامبر می‌آمدند و حتی با ابوسفیان هم که همه فتنه‌ها از او بود رفتاری برادرانه داشت پس باید گذشت داشته باشیم و به فکر اهداف بلند آینده باشیم.


روحانی با اشاره به اینکه ممکن است از همه ما خطایی سر زده باشد؛ گفت: گاهی شاهدیم که وقتی فردی می‌گوید طرفدار نظام و ولایت فقیه است عده‌ای به زور می‌گویند که تو این‌طور نیستی؛ اما چرا این کار اتفاق می‌افتد در حالی که باید زمینه را برای اتحاد و وحدت آماده کنیم.


وی با اشاره به تاکید امام(ره) بر مساله‌ وحدت ادامه داد: امام می‌فرمود از دشمن خارجی نمی‌ترسم اما از اختلاف شما نگرانم پس باید کمک کنیم از مشکلات و اختلافات عبور کنیم و مشکل را افزون نکنیم؛ یعنی آنها که آماده بازگشت هستند راهشان را تسهیل کنیم؛ چون توبه برای همه است.


رییس‌جمهور منتخب افزود: کسی که می‌گوید توبه کرده است و برگشته و آماده فداکاری است برخی می‌گویند که تو آماده نیستی و این درست نیست چون اسلام ما همان است که می‌ گفت اگر کسی گفت اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمد رسول الله او را به عنوان مسلمان و برادر قبول کنید.


روحانی تاکید کرد: پیام انتخابات وحدت و همدلی و تعامل در داخل و تعامل با جهان البته با حفظ منافع‌مان بود.


رییس‌جمهور منتخب بیان کرد: پیام این انتخابات سیاست خارجی پویا و فعال با جهان بود که البته همراه با احترام، منافع و حفظ حقوق متقابل است که در آن جای تردید نیست و یک ایرانی‌ را پیدا نمی‌کنیم که بگوید از منفعت، امنیت و حقوق ملی می‌گذرم پس می‌توانیم با دنیا تعامل منطقی داشته باشیم و قدم به قدم جلو برویم و توقعات جامعه حتما باید منطبق با امکانات، توان و ظرفیت ملی باشد و مردم ما این توجه را دارند؛ چون دولت به تنهایی نمی‌تواند موفق شود.


وی گفت: همان‌طور که در جبهه وقتی پیروز شدیم که همه‌ ملت حضور داشتند پس امروز هم همه باید به صحنه بیاییم.


رییس‌جمهور منتخب با بیان اینکه دولت یازدهم یعنی دولت تدبیر و امید، اول دستش به سمت حق و بعد به سمت آحاد مردم است، عنوان کرد: عنایت حق، حضور مردم و وحدت همه‌ قوا زیر نظر مقام معظم رهبری باعثموفقیت‌مان می‌شود و از خیلی مشکلات به قوه الهی عبور می‌کنیم. وی افزود: قدرتی که این انتخابات را تبدیل به حماسه بزرگ کرد ما را با عنایت خود پیروز می‌کند.


روحانی با بیان اینکه مبنای دولت استفاده از تمام گروه‌های تخصصی است، تصریح کرد: در اقتصاد زمینه را برای فعالیت مردم آماده می‌کنیم و مصمم هستیم که شکاف‌های اجتماعی را از بین ببریم و سرمایه ملی را افزایش دهیم؛ چون در هر جمعی پیشکسوتان آن باید مورد توجه قرار گیرند و شما پیشکسوتان جهاد و شهادت هستید پس توقع از شما بیشتر است و همه باید دست به دست هم دهیم تا قدرت ملی را بسازیم.

ارسال نظر