|
|
کدخبر: ۲۱۳۱

عراقچی:

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس درباره اعلام آمادگی لندن برای بهبود روابط با تهران گفت سیاست جمهوری اسلامی توسعه همه جانبه مناسبات با همه کشورهای اتحادیه اروپا از جمله انگلیس است.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از فارس، «سید عباس عراقچی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات اخیر ویلیام هیگ وزیر امور خارجه انگلیس در خصوص اعلام آمادگی این کشور برای تلاش در جهت بهبود مناسبات با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: همانگونه که رئیس جمهور منتخب در مواضع خود اعلام کردند، سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه همه جانبه مناسبات با همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله انگلیس با رویکرد همکاری و احترام متقابل می باشد. رئیس جمهور منتخب بر تعامل سازنده با جهان از جایگاه برابر بر اساس منافع و احترام متقابل و همچنین تنش زدایی و اعتماد آفرینی متقابل تاکید کرده اند.

عراقچی افزود: در این چارچوب جمهوری اسلامی ایران به گامهای سازنده و همراه با حسن نیت با اقدامات مشابه پاسخ خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ارتباط با جلسه دیروز خانم اشتون و کشورهای ۱ + ۵ اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از اعضای متعهد معاهده منع اشاعه هسته ای(ان پ تی) بوده و به تمامی تعهدات خود در چارچوب این پیمان پایبند بوده و خواهد بود. جمهوری اسلامی عمیقا بر این باور است که تنها با مذاکرات جدی و مبتنی بر حسن نیت و رویکرد گفتگو و همکاری می‌توان به تفاهم دست یافت و مسیر تهدید و تحریم ناکارآمدی خود را به اثبات رسانده است. بر همین اساس جمهوری اسلامی با تکیه بر اراده سیاسی ملت ایران که در انتخابات اخیر تبلور یافت در مذاکرات آتی با آژانس بین المللی انرژی و مذاکرات ۱ + ۵ حضور خواهد داشت و انتظار می رود که طرف های مقابل نیز با اتخاذ رویکردی سازنده و تعاملی و با حسن نیت به میز مذاکره بازگردند.

عراقچی با اشاره به تعهد کشورمان به رعایت کنوانسیونهای بین المللی در ارتباط با تامین امنیت پرسنل دیپلماتیک و سفارتخانه ها اظهار داشت: ایران از امنیت کامل برای فعالیت سفارتخانه های خارجی و پرسنل دیپلماتیک آنها برخوردار بوده و می باشد و همواره در قبال وظایف و تعهدات خود مسئولانه عمل می کند.

ارسال نظر