|
|
کدخبر: ۲۹۹۴

معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان خواستار تلاش جدی‌تر دولت یمن برای آزادی دیپلمات ربوده شده ایرانی در صنعا شد و گفت: از سلامت «نوراحمد نیکبخت» مطمئن هستیم.

به گزارشامیدنیوز، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با فارس درباره اقدامات انجام شده در مورد «نوراحمد نیکبخت» دیپلمات ایرانی ربوده شده در صنعا، از سلامت این دیپلمات ایرانی خبر داد و گفت: از سلامت نیکبخت اطمینان داریم.

معاون وزیر خارجه کشورمان همچنین خواستار تلاش جدی‌تر دولت یمن برای آزادی این دیپلمات ایرانی شد.

وی با ذکر این نکته که زمان و نحوه ربایش نیکبخت وابسته اداری سفارت ایران در صنعا برای جهات ذیربط یمن کاملا شناخته شده، خاطرنشان کرد: ‌ انتظار داریم مقامات یمن با جدیت بیشتری موضوع را پیگیری کرده و آن را با سرانجامی خوش همراه کنند.

خبرنگار فارس درباره اعزام هیئتی از کشورمان برای پیگیری این موضوع و اینکه گفته می‌شود دولت صنعا هنوز برای هیئت ایرانی ویزا صادر نکرده، سؤال کرد که امیرعبداللهیان پاسخ داد: ‌ کمیته کنسولی و حقوقی وزارت امور خارجه به محض دریافت روادید عازم صنعا خواهد شد.

سی ام تیر ماه سال جاری بود که اخباری در برخی رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر ربایش «نوراحمد نیکبخت» وابسته اداری سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا توسط افراد ناشناس؛ که این مسئله احضار کاردار سفارت یمن در تهران به وزارت امور خارجه را به همراه داشت و مراتب نگرانی جمهوری اسلامی ایران نسبت به سرنوشت این دیپلمات ایرانی و مسئولیت دولت یمن در این زمینه به وی ابلاغ شد.

علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان نیز در تماس تلفنی با ابوبکر القربی وزیر خارجه یمن ضمن محکوم کردن این عمل غیرانسانی، خواستار اقدامات جدی دولت یمن برای آزادی وی شد. ​

صالحی با اشاره به معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی، حفظ و تامین امنیت دیپلمات‌های مقیم را مسئولیت دولت میزبان دانست و بر انجام وظائف و مسئولیت‌های دولت یمن در خصوص این اقدام تاکید کرد.

سید عباس عراقچی سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز دو روز پس از این واقعه در نشست هفتگی با خبرنگاران با بیان اینکه هنوز خبر جدیدی در این زمینه نداریم، اظهار داشت: پیگیر هستیم و سفارت ایران در صنعا در تماس نزدیک با مقامات امنیتی یمن است.

وی دولت یمن را مسئول حفظ جان این دیپلمات خواند و افزود: امیدواریم با تلاش‌هایی که صورت می‌دهند شاهد آزادی هر چه سریع‌تر نیکبخت باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر دخالت القاعده در ربایش این دیپلمات ایرانی نیز گفت: هیچ خبر تائید شده‌ای در این زمینه نداریم و من این اخبار را تائید نمی‌کنم.

پس از آن حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با فارس از تشکیل اتاق عملیات در وزارت خارجه یمن برای پیگیری آزادی نیکبخت خبر داد.

وی همچنین از اعزام هیئتی از جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری سرنوشت این دیپلمات ایرانی خبر داد و گفت که دولت یمن اطمینان داده که این موضوع پایان خوشی خواهد داشت. البته از آن زمان تاکنون هنوز هیئتی از جمهوری اسلامی برای پیگیری این موضوع اعزام نشده است.

خبرنگار فارس در این زمینه اطلاع یافت که هیئت ایرانی هنوز در انتظار صدور روادید توسط دولت صنعا است و به همین خاطر هنوز هیئتی در این زمینه اعزام نشده است.

در همین راستا سه شنبه پانزدهم مرداد ماه کاردار سفارت یمن در تهران برای دومین بار به وزارت امور خارجه احضار شد و مراتب نگرانی شدید کشورمان از استمرار ربایش نیکبخت و اعتراض به عدم هرگونه اطلاع رسانی صحیح از سوی دولت یمن به وی ابلاغ شد.

در این دیدار رئیس اداره دوم خلیج فارس وزارت امور خارجه با اشاره به ملاقات‌های انجام شده از سوی رئیس نمایندگی کشورمان در صنعا با مقام‌های سیاسی و امنیتی یمن و همچنین یادآوری وظیفه دولت میزبان در حفظ و تامین امنیت دیپلمات‌های مقیم، تاکید کرد: هیچگونه تعلل و کوتاهی در این خصوص از سوی دولت یمن پذیرفته نیست.

کاردار یمن با اظهار تاسف مجدد از این واقعه گفت که مراتب فوق را به دولت متبوع خود منتقل خواهد کرد.

«نوراحمد نیکبخت»، وابسته اداری سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا ساعت ۱۰ صبح یکشنبه ۳۰ تیر ماه در مسیر منزل به محل سفارت توسط گروهی ناشناس ربوده شد و با اینکه ابوبکر القربی وزیر خارجه یمن این ربایش را محکوم کرد و گفت که دولت صنعا از همه سازوکارهای قانونی برای تحت پیگرد قرار دادن ربایندگان استفاده خواهد کرد، ولی هنوز هیچ تحولی در این زمینه رخ نداده و با گذشت ۱۸ روز خبری از این دیپلمات ایرانی در دست نیست و دولت یمن باید پاسخگو باشد.

انتهای پیام /

ارسال نظر