|
|
کدخبر: ۳۲۸

یک تحلیل‌گر مسائل سیاسی با بیان اینکه آراء آقای روحانی، حزبی و سیاسی با خاستگاه اصلاح‌طلبی نیست، گفت: شعارهای آقای روحانی نزدیک به جریان اصولگرایی بود و وی را می‌توان به لحاظ مبانی یک اصولگرا دانست.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از فارس، یدالله جوانی تحلیل‌گر مسائل سیاسی به تمکین اصولگرایان به قانون اساسی در انتخابات ۹۲ و قانون‌شکنی برخی افراد در سال ۸۸ اشاره کرد و اظهارداشت: اقدام اصولگرایان در پذیرش نتیجه انتخابات و تبریک به فرد پیروز اقدام قابل انتظاری بود؛ چراکه اصولگرایی چنین اقتضایی را دارد و اگر اصولگرایان این کار نمی‌کردند در واقع اصولگرایی آنها محل سؤال بود.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی بر همین اساس تفاوت قابل توجه اصولگرایان با غیر اصولگرایان را پایبندی آنها به قانون دانست و تصریح‌کرد: در سال ۸۸ متأسفانه برخی قوانین را زیر پا گذاشته و نتیجه انتخابات را زیر سؤال برند و علاوه بر این با اقدامات غیرقانونی و اردوکشی خیابانی خسارت‌های زیادی را به کشور و نظام وارد کردند.

*اگر طرف بازنده در سال ۸۸ اقدام اصولگرایان در سال ۹۲ را داشت نظام ارتقای خاصی پیدا می‌کرد

وی در عین حال گفت که اگر در سال ۸۸ اقدامی را که اصولگرایان در سال ۹۲ در پذیرش نتیجه انتخابات داشتند انجام می‌دادند و به فرد پیروز تبریک می‌گفتند نه تنها شاهد مشکلاتی که رخ داد نبودیم بلکه با توجه به مشارکت ۸۵درصدی مردم، موقعیت نظام ارتقای خاصی پیدا می‌کرد و دولت برآمده از انتخابات ۸۸ با قوت و اقتدار بیشتری حقوق ملت را در عرصه بین‌المللی دنبال می‌کرد و چه بسا بسیاری از مشکلات از جمله تحریم‌ها که در طی این ۴ سال ملت با آن مواجه شد اتفاق نمی‌افتاد.

جوانی با تأکید بر اینکه وقتی غرب کشور را از درون دچار مشکل دید و شکاف‌ها و اختلافات داخلی را رؤیت کرد مصمم بر تشدید فشارها بر ملت ایران شد، افزود: دشمن این تصور را داشت که با تشدید فشارها مشکلات در داخل ایران بیشتر شود اما اگر رفتار درست و انتخاباتی جریان‌های سیاسی را در سال ۸۸ شاهد بودیم، وحدت و انسجام داخلی دشمن را از حرکت در مسیر تشدید فشارها علیه ایران بازمی‌داشت و امروز در موقعیت دیگری قرار داشتیم.

*مفهوم اعتدال در قید و بند نبودن رفتارهای سیاسی و حزبی است

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی در توضیح شعار اعتدال که از سوی رئیس‌جمهور منتخب مطرح می‌شود، یادآور شد: مفهوم واقعی شعار اعتدال این است که کمتر در قید و بند رفتارهای سیاسی، حزبی و گروهی بود و بر مبنای قانون تلاش کرد تا از تمام ظرفیت‌ها برای پیشبرد کشور و حل مشکلات مردم استفاده کرد.

وی بر همین اساس شکل‌گیری رفتارهای افراطی را زمانی دانست که یک جریان سیاسی موضع حزبی و گروهی را بر منافع ملی و امنیت ملی ترجیح دهد و در این راستا قانون را نادیده بگیرد و بر مبنای منافع باندی و حزبی خود مجموعه‌ای از رفتارها و اقدامات را انجام دهد و گفت: این‌جاست که حرکت‌ها جنبه افراطی پیدا می‌کند و اختلافات و تنش‌ها شکل می‌گیرد اما اگر یک جریان سیاسی شعارش اعتدال بود و خواست بر اساس آن حرکت کند، مهم‌ترین معیار سنجش این شعار در عمل پایبندی به قانون، لحاظ کردن منافع عمومی، توجه به ظرفیت‌های کشور در حوزه های گوناگون به ویژه نیروی انسانی، شایسته سالاری و استفاده از افراد توانمند برای واگذاری مسئولیت‌ها بدون لحاظ کردن وابستگی‌های حزبی و گروهی آنها است.

جوانی در عین حال تأکید کرد: در شعار اعتدال‌گرایی به توانمندی، قابلیت‌ها و ظرفیت‌های افراد مختلف برای پیشبرد اهداف کشور توجه می‌شود.

*آراء آقای روحانی حزبی، سیاسی با خاستگاه اصلاح‌طلبی نیست

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی در ادامه این گفت‌وگو درباره مستقل به صحنه آمدن آقای روحانی اظهارداشت: ‌ به طور قطع می‌توان گفت آراء آقای روحانی یک آراء حزبی و سیاسی با خاستگاه اصلاح‌طلبی نیست؛ چراکه شعار اعتدال‌گرایی و قانونگرایی، قسیم اصولگرایی نیست که بگوییم مردم به کسانی رأی دادند که در مقابل اصولگرایان قرار داشتند، بلکه شعارهای آقای روحانی قابل جمع با جریان اصولگرایی بود و وی بر همین مبنا گفت که من نه اصلاح‌طلبم نه اصولگرا بلکه اعتدال‌گرا هستم و از هر دو جریان استفاده می‌کنم.

وی با تأکید بر اینکه آقای روحانی به گونه‌ای در تبلیغات انتخاباتی ظاهر شد که خاستگاه‌ رأی وی یک خاستگاه اجتماعی بود، تصریح‌کرد: ‌ با توجه به وضعیت کشور مردم برداشتشان این بود که آقای روحانی بهتر از دیگران می‌تواند مشکلات کشور را بر مبنای قانون و شعار اعتدال حل کند گرچه برخی از گروه‌های سیاسی تلاش کردند پیروزی وی را به عنوان پیروزی اصلاح‌طلبان عنوان کنند اما واقعیت به گونه دیگری بود.

*روحانی خود را از افراطیون دوم خرداد مبرا می‌‌داند

جوانی در عین حال بخشی از آراء روحانی را به دلیل شعار اعتدال متعلق به اردوگاه اصولگرایان که اصول مشخصی دارند، عنوان کرد و گفت: ‌ با لحاظ آن اصول می‌توان روحانی را به لحاظ مبانی یک اصولگرا دانست چراکه اصولگرایی در دوره دوم خرداد به گونه‌ای شکل گرفت که واکنشی به رفتارهای ساختارشکنانه اصلاح‌طلبان افراطی بود و آقای روحانی خود را از افراطیون دوم خرداد که دنبال ساختارشکنی بودند مبرا می‌داند.

*دو ویژگی مهم وزرای کابینه روحانی

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی در پاسخ به این سؤال که با توجه به تجربه دولت و کابینه‌های گذشته، وزرا و کابینه دولت آینده باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند، اظهارداشت: به نظر می‌رسد باید کابینه آقای روحانی با توجه به شعار فراجناحی بودن وی دو ویژگی داشته باشد.

وی با بیان اینکه ویژگی اول این است که افراد بر مبنای شایستگی‌، صلاحیت‌ و توانمندی‌هایی که دارند بدون لحاظ سابقه حزبی، گروهی، جناحی و خاستگاه جریانی‌شان انتخاب شوند، تصریح‌کرد: اقتضاء شعار اعتدال‌گرایی همین موارد است و خود آقای روحانی هم اشاره کرد که از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان معتدل استفاده می‌کند؛ از این رو استفاده از نیروهای معتدل و دو جریان باید با قید توانمند بودن و دارای شایستگی‌های لازم همراه باشد.

جوانی در ادامه دومین ویژگی لازم را انتخاب افراد با نگاه به حل مسائل جامعه دانست و اضافه‌کرد: اعضای کابینه باید کاری و توانمند باشند؛ امروزه همه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد اولویت مردم ما مسئله اقتصاد و معیشت است و بیشتر کسانی هم که به روحانی رأی داده‌اند با همین نگاه که وی را فرد توانمندی ارزیابی کرده‌اند، بوده است.

*بعد از خلق حماسه سیاسی باید به سمت حماسه اقتصادی مدنظر مقام معظم رهبری حرکت کرد

این تحلیگر مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه بعد از حماسه سیاسی که ملت ایران در ۲۴ خرداد خلق کرد باید حرکت‌مان در راستای خلق حماسه اقتصادی باشد، افزود: ‌ مقام معظم رهبری سال ۹۲ را سال حماسه سیاسی و اقتصادی نامیدند؛ با عنایات حضرت حق و هدایت‌های راهبردی مقام معظم رهبری در ۲۴ خرداد ملت حماسه سیاسی را خلق و دنیا را شگفت‌زده کرد.

وی اضافه‌کرد: در شرایط و فضایی که انقلاب، نظام اسلامی و ملت ایران مورد هجمه‌های فراوان نظام استکباری قرار گرفته بود و تبلیغات زهرآگینی مدت‌ها علیه انقلاب و نظام اسلامی در حال جریان بود و دشمنان تلاش می‌کردند سازوکارهای انتخابات را در ایران از اعتبار ساقط کنند ملت ایران با مشارکت نزدیک به ۷۳ درصدی تعجب همگان را برانگیخت.

*کابینه یازدهم تهدیدهای اقتصادی را به فرصت اقتصادی تبدیل کند

جوانی با بیان اینکه ملتی که با همت بالای خود و با هدایت‌های مقام معظم رهبری حماسه سیاسی را خلق کرده امروزه منتظر است که دولت برآمده از چنین انتخاباتی مقدمات حماسه اقتصادی را فراهم کند، گفت: این امر ارتباط تنگاتنگی با کابینه دارد، یعنی کابینه دولت یازدهم باید به لحاظ ویژگی‌های تک تک افراد به گونه‌ای باشد که بتواند با استفاده از ظرفیت‌های کشور در حوزه‌های گوناگون حماسه اقتصادی را رقم زده و تهدیدات اقتصادی را به فرصت اقتصادی تبدیل کند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی در خاتمه به رفع مشکلات اقتصادی اشاره و خاطرنشان کرد: ‌ نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد اولویت مردم رفع مشکلات اقتصادی است و واقعیت این است که ما در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم؛ از این رو باید با توجه به این مساله کابینه یازدهم انتخاب شود.

ارسال نظر