|
|
کدخبر: ۶۲۴۳۷

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به قطر سفر کرده است امروز(دوشنبه) در دوحه با شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر و خالد بن محمد العطیه وزیر امور خارجه قطر به طور جداگانه دیدار وگفتگو کرد.

به گزارشامیدبه نقل از ایسنا، وزیر امورخارجه کشورمان در دیدار با امیر قطر ضمن ابلاغ سلام رئیس جمهور اسلامی ایران به وی تاکید کرد: اولویت جمهوری اسلامی ایران، روابط حسنه با کشورهای منطقه است و سفر اینجانب به منطقه برای انتقال پیام دوستی جمهوری اسلامی ایران می باشد.

وی با اشاره به تاکیدات رئیس جمهور اسلامی ایران برای تقویت روابط باهمسایگان تصریح کرد امنیت، رفاه و توسعه منطقه انفکاک ناپذیر هستند و آینده مشترک کشورهای منطقه را به یکدیگر پیوند داده است.

ظریف با اشاره به اینکه وجود پاره‌ای اختلاف نظرات نباید موجب غفلت از مشترکات شود، تاکید کرد: لازم است بر مشترکات تکیه کنیم و در کنار یکدیگر قرار بگیریم تا مانع بروز اختلاف شویم.

وی تصریح کرد: با حفظ و تقویت روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای، پایه‌های اعتماد و همکاری مستحکم شده و بی‌تردید روابط وارد فصل جدیدی خواهد شد.

ظریفهمچنین اظهار داشت: برای ما باعثخرسندی است که انتقال قدرت در قطر به صورت مدبرانه و مسالمت آمیز صورت گرفت.

امیر قطر نیز در این دیدار متقابلاٌ خواستار ابلاغ سلام های گرم خود به دکتر روحانی شد و برای ایشان آرزوی موفقیت کرد.

وی توافق ایران و ۱ + ۵ در ژنو را برای ایران یک دستاورد بزرگ توصیف کرد و گفت: خواهان ایرانی مقتدر در منطقه هستیم.

شیخ تمیم با اشاره به اینکه ایران و قطر دارای اشتراکات زیادی هستند، تصریح کرد: داشتن روابط قوی با ایران را به نفع قطر می دانیم و خواستار ادامه و تقویت این مناسبات هستیم و معتقدیم هیچگونه اختلافی نباید مانع این امر شود.

وی گفت: ما هیچگونه مشکل تاریخی با ایران نداریم و مایلیم رایزنی‌های فی مابین را افزایش دهیم.

در این دیدار پیرامون تحولات منطقه بویژه بحران سوریه رایزنی شد و طرفین بر ضرورت همکاریهای چند جانبه در جهت کمک به ثبات، امنیت، صلح، توسعه و رفاه منطقه تاکید کردند.

وزرای امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و قطر طی دیدار جداگانه، آخرین وضعیت روابط دوجانبه و روند همکاری‌های دو کشور را در حوزه های مختلف بررسی کردند.

ظریف و خالد بن محمد العطیه ضمن توجه به ظرفیت‌ها و مشترکات فراوان دو کشور بر ضرورت شروع مرحله جدیدی از روابط که متضمن فعال‌تر شدن همکاری‌های دوکشور باشد، توافق نمودند.

طرفین با مرور مناسبات در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و تجاری، اهتمام و اراده سیاسی و همزمان برقراری تماس ها و رایزنی های فی مابین در سطوح مختلف و بویژه کمیته مشورت‌های سیاسی دو کشور را به منظور ارتقاء سطح روابط به میزان مطلوب مورد توجه قرار دادند.

بررسی تحولات منطقه از جمله سوریه، مصر و لبنان از محورهای مذاکرات دو وزیر بود و طرفین توافق کردند برای یافتن راه‌های سیاسی و مسالمت آمیز کمک به حل و فصل بحران ها ومشکلات در منطقه به صورت دو جانبه و چند جانبه به رایزنی‌ها ادامه دهند.

این دو مقام همچنین رایزنی و همکاری در مجامع بین المللی را نیز مورد توجه قرار دادند.

ظریف در این دیدارها از طرف روحانی از امیر قطر و از جانب خود از همتای قطریش برای سفر به ایران دعوت بعمل آورد که با استقبال آنها مواجه شد.

ارسال نظر