|
|
کدخبر: ۸۰۱۷۱

معاون وزیر امور خارجه:

معاون وزیر امور خارجه گفت: به جرأت می‌توانم بگویم همه اعضای تیم از خود آقای ظریف تا سایر همکاران، همواره با وضو وارد مذاکرات می‌شدند.

به گزارشامیدبه نقل از روابط عمومی آستان قدس رضوی، موزه حرم مطهر رضوی گرچه به لحاظ نفاست اشیاء، شهرتی جهانی دارد، اما وجه تمایز آن از همه موزه های مهم دنیا را باید در یک چیز جست: عشق و ارادت.

آنچه که از نفاست در موزه‌های معتبر جهانی وجود دارد، اینجا هم به چشم می‌خورد، اما آنچه اینجا هست و جای دیگر نمی‌توان یافت، ارادتی است برخاسته از وجود اهداکنندگان که باعثشده گرانقیمت‌ترین اشیاء خود را بی هیچ چشم‌داشت مادی به آستان امام رئوف پیشکش کنند.

اگر سیری در میان نام واقفان و اهداکنندگان آثار به آستان قدس رضوی در طول تاریخ داشته باشیم، به شخصیتهای مهم سیاسی، فرهنگی، ورزشی، علمی و… در کنار عموم ارادتمندان می رسیم.

اهدای آثار به موزه حرم مطهر رضوی، سنتی دیرینه است که امروز نیز رونقی مضاعف دارد. از آخرین اشیاء اهدا شده به این موزه، فرش ابریشمین مرحوم حسین عراقچی است که طی روزهای اخیر توسط فرزندانش مجتبی، مرتضی و عباس عراقچی در مراسمی با حضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، به موزه حرم مطهر رضوی اهدا شد.

سید عباسعراقچیمعاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در حاشیه این مراسم به گفت‌وگو پرداخت.

• آقای عراقچی! در مورد اقدام اخیرتان در اهدای فرش نفیس ابریشمی به آستان قدس رضوی بیشتر توضیح بدهید.

- این در حقیقت هدیه‌ای از جانب مرحوم پدرمان سید حسین عراقچی به محضر مبارک حضرت رضا علیه السلام است و ما به عنوان فرزندان ایشان، این افتخار را داشتیم که در این کار فقط واسطه باشیم و انشاءالله با این اقدام، نام ایشان را جاودانه کنیم.

• این فرش چه ویژگی های دارد که آن را تبدیل به اثری نفیس کرده است؟

- این فرش متعلق به ۱۲۰ سال قبل، تمام ابریشم و بافت تهران و بسیار نادر است. معمولا دوره بافت فرش تهران حدود ۱۸۸۰ میلادی تا ۱۹۳۰ بوده است و بر این اساس و سایر شواهد و قرائن، عمر آن حدود ۱۲۰ سال تخمین زده می‌شود و این خصوصیت را دارد که کاملا سالم و بدون عیب است. این فرش بیش از ۵۰ سال است که در خانواده ما نگهداری می‌شود و امروز وقف بر آستان قدس رضوی شده است.

• چرا از بین این همه موزه در کشور، موزه آستان قدس رضوی را برای اهدای این اثر نفیس انتخاب کردید؟

- این موزه حال و هوای دیگری دارد؛ واقعاً هر شیء موجود در این موزه، فقط یک قطعه هنری یا تاریخی نیست، بلکه در ورای آن، دنیایی از عشق و علاقه و ارادت وجود دارد و به نظرم هرکسی از موزه آستان قدس رضوی بازدید می‌کند، واقعاً غیر از خود شیء یا قطعه ای که آنجا هست، آن عشق و ارادتی که پشتش هست و آن انرژی مثبتی که وجود دارد و به فرد بازدید کننده منتقل می‌کند، را دریافت می‌کند و این است که ارزش دارد. لذا نظر جمع اخوان این بود که بهترین جایی که می‌شود چنین یادگاری ارزشمند را نگهداری کرد، اینجاست.

• از انرژی مثبت حرم مطهر رضوی سخن به میان آمد. سئوال من این است که شما به عنوان یک دیپلمات و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای، در مذاکرات و مناسبات سیاسی خود چقدر از این انرژی معنوی استفاده می کنید؟

- اصلاً چیزی غیر از این نیست و ما واقعا هر آنچه که بوده، لطفا و عنایت ائمه اطهار علیهم السلام و دعای خیری است که همه مردم ایران داشتند و بدرقه ما می‌کردند. خود من هم همینطور؛ واقعاً به جرأت می توانم بگویم همه اعضای تیم از خود آقای ظریف تا سایر همکاران، همواره با وضو وارد مذاکرات می‌شدیم و با توسل و عشق و ارادت به ائمه اطهار علیهم السلام کار می‌کردیم.

• چقدر با فعالیت های آستان قدس رضوی در زمینه‌های مختلف آشنا هستید؟

- کلیاتش را می‌دانم هر بار مشهد می‌آیم، نسبت به بار قبل کاملاً مشهود است که چقدر سازندگی و نوسازی صورت گرفته و چه پیشرفتهایی هم به لحاظ کمی و هم کیفی شده است. از نظر بناها و ساختمانها و تسهیلاتی که برای راحتی زوار را در پی دارد و هم از نظر کیفی واقعاً رشد فرهنگ زیارت و زائر پذیری، اعتلای زائر و… خدماتی صورت گرفته که به نوعی خدمت به علم و دانش است.

کارهای زیربنایی که اینجا صورت گرفته، امروز الگوی سایر اماکن مذهبی است که جای بسی خوشحالی است و در مجموع سیاست‌هایی که برای توسعه حرم مطهر به کار گرفته شده، خدمات بسیار ارزشمندی است و آرزوی توفیق دارم برای تولیت آستان قدس رضوی و همه خدمتگزاران در این آستان و امیدوارم که ما و همه آنها مشمول عنایت حضرت امام هشتم(ع) باشیم.

• نظرتان درباره تصمیمات اخیر کنگره آمریکا بعد از توافقنامه ژنو و نیز مباحثی که به بهانه حقوق بشر در ایران مطرح شده، چیست؟

- مقامات آمریکا به خاطر مشکلات داخلی خودشان و بخاطر راضی کردن کنگره و لابی‌هایی مختلفی که طی این مدت فعال شده علیه توافقنامه ژنو اقداماتی را انجام می‌دهند و صحبت‌هایی می‌کنند، ولی قطعا انتظار داریم که از مسیر حسن نیت و از روحیه تفاهم و همکاری خارج نشوند. این لازمه یک مذاکرات سازنده و مذاکراتی موفق در آینده است و لازم است که طرفین با حسن نیت وارد بشوند. قطعا مشکلات داخلی آنها به خودشان مربوط است و نباید زمینه های مذاکراتی و زمینه های حسن نیتی را از بین ببرند.

اگر سخنانی مرتبط با مسائل غیر هسته‌ای بیان شود، قطعاً سازنده نخواهد بود و قطعاً مخرب فضای موجود مذاکرات است و ما هیچ موضوع دیگری غیر از هسته‌ای را در جریان مذاکرات نخواهیم داشت و هیچ تحریم جدیدی مورد پذیرش نخواهد بود و حتماً هرگونه تحریم جدید، مسیر مذاکراتی را متوقف خواهد کرد.

ارسال نظر