|
|
کدخبر: ۱۴۸۷۱۵

اسکواش یکی از روشهایی است که در چند سال اخیر عملکرد مطلوبی داشته است اما این رشته همچنان در میان ورزش دوستان و مردم عادی رشته ای مبهم است.

به گزارشخبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاراناسکواش یکی از روشهایی است که در چند سال اخیر عملکرد مطلوبی داشته است اما این رشته همچنان در میان ورزش دوستان و مردم عادی رشته ای مبهم است براین اساس تعریفی جامع و کامل ارائه می دهیم تا کمکی شود برای شناساندن بهتر اسکواشی به ورزش دوستان و مردم عادی.

اسکواش یا کوبان در اصل برخورد توپ با راکت و اصابت آن و برگشت توپ از دیوار است این ورزش یکی از ده ورزش سالم دنیا لقب گرفته و از ویژگی های آن این است که کلیه اجزای آمادگی جسمانی را پرورش می دهد فرانسه، انگلیس، مصر، پاکستان خاستگاه این ورزش در دنیا می باشد. در سال ۱۸۳۰ این ورزش به مدارس و روکرد و در اوایل قرن ۱۹ میلادی در زندان ها بدلیل محصور بودن فضا یک بازی مشابه اسکواش که به جای راکت از کف دست برای ضربه زدن به توپ استفاده می شد شکل گرفت.

در سال ۱۸۴۶ اسکواش بطور رسمی به جهان معرفی شد و در سال ۱۹۹۲ فدراسیون جهانی اسکواش تأسیس شد و در سال ۱۳۲۰ شرکت نفت آبادان و مسجد سلیمان اسکواش را در ایران راه اندازی و در سال ۱۳۵۳ نخستین فدراسیون ایران به ریاست عباسقلی بختیار و با دبیری دکتر محمد نایبی راه اندازی گردید این فدراسیون پس از یک سال منحل و دوباره در سال ۱۳۷۲ راه اندازی شد.

اسکواش یک ورزش مفرح و جذاب است و در انواع مختلف سالن های شیشه ای محصور شده، تک دیواره، بادی، ساحلی، دونفره، دوبل، یک نفره قابل انجام است.

یادگیری سریع این رشته توسط مبتدیان و زود بازده بودن آن باعثشده که جوانان هزاره سوم توجه و اقبال زیادی به پرداختن آن را داشته باشند.

کشورهای توسعه یافته با نصب سالن های شیشه ای به بهترین نحو جاذبه های گردشگری خود را افزایش می دهند.

انتهای پیام /ارسال نظر