|
|
کدخبر: ۱۷۷۵۴۵

بانوان ایرانی با نتایج درخشان و رقابت های جذاب خود، رکورد حضورشان در المپیک ۲۰۱۶ ریو را شکستند.

به گزارش گروه ورزش امیدنیوز، مهسا جاور ملی پوش روئینگ سوار کشورمان علاوه بر سهمیه انفرادی رکورد حضور بانوان ایران در تاریخ حضورشان درالمپیکشکسته شود. تعداد سهمیه بانوان ایران برای حضور در مهمترین تورنمنت ورزشی جهان به عدد ۹ رسید.

۵۲ سال پیش بود که بانوان ایران با چهار نماینده نخستین حضور در المپیک به میزبانی توکیو را کسب کردند. هر چند که بانوان ایران در نخستین حضورشان چندان موفق عمل نکردند اما این اتفاق جرقه ای شد تا بانوان برای حضور در المپیک ترغیب شوند.

در سال ۱۹۹۶ با سهمیه وایلدکارت(سهمیه‌ای که کمیته بین‌المللی المپیک به کشورهای نوپا اهدا می‌کند تا حضور در این بازی‌ها را تجربه کنند) لیدا فریمان در رشته تیراندازی به عنوان نخستین ورزشکار زن، پرچمداری کاروان ورزشی کشورمان را در بازی های المپیک آتلانتا برعهده داشت.

سال ۲۰۰۰ در سیدنی منیژه کاظمی در رشته تپانچه ۱۰۰ متر بادی تنها بانوی کاروان ایران بود و ۴ سال بعد هم نسیم حسن پور در همین رشته و همین ماده تنها نماینده ایران بود.

سال ۲۰۰۸ و المپیک پکن. سه نماینده از ایران در رشته های تیروکمان، قایقرانی و تکواندو در المپیک حضور داشتند.

سال ۲۰۱۲ در لندن بانوان ایران بدون وایلد کارت و با گرفتن ۸ سهمیه مستقیم به این مسابقات رسیدند و برای ایران در تاریخ المپیک خاطره انگیز شد.

با این حال اگر قرار باشد همه المپیک ها در طول تاریخ را کنار بگذاریم، المپیک ۲۰۱۶ ریو برای کاروان ایران خاطره انگیز تر از همیشه خواهد شد. رکورد تعداد سهمیه های گرفته شده شکسته شد و بانوان ایران از امیدهای اول کسب مدال در این المپیک هستند.

بانوان المپیکی ایران

رجبی نخستین سهمیه بانوان ایران برای حضور در المپیک را لیلا رجبی(پرتاب وزنه) کسب کرد. رجبی علاوه بر کسب سهمیه حضور در المپیک ریو، عنوان قهرمانی در این مسابقات را هم به دست آورد.

الهه احمدی در رشته تیراندازی ۱۰ متر تفنگ بادی الهه احمدی توانست با قدرت مقابل حریفان جهانی اش قرار بگیرد و تا ضمن کسب عنوان قهرمانی سهمیه المپیک ریو را هم کسب کند. در این رشته نجمه نعمتی نیز با کسب مدال برنز جواز حضور در المپیک ریو را گرفت.

مه لقا جام بزرگ تیرانداز کشورمان موفق شد به مدال نقره تفنگ سه وضعیت بانوان برسد و سهمیه حضور در المپیک ریو را نیز به دست بیاورد.

در تیراندازی تپانچه گلنوش سبقت الهی در رشته تپانچه ۱۰ متر پس از صعود به فینال رقابت های تیراندازی قهرمانی آسیا در هند سهمیه المپیک ۲۰۱۶ ریو را کسب کرد.

زهرا نعمتی برای اولین بار در طول تاریخ ورزش کشورمان به عنوان یک فرد دارای معلولیت، سهمیه بازی‌های المپیک را دریافت کرد. نعمتی در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۱۲ - لندن در رشته تیر و کمان موفق به کسب مدال طلا شده است.

ندا شهسواری، بانوی پینگ پنگ باز ایرانی در در فینال انتخابی المپیک مقابل حریف ازبکستانی سهمیه المپیک ریو ۲۰۱۶ را کسب کرد.

کیمیا علیزادهبا کسب سهمیه و عنوان قهرمانی، تنها دختر تکواندوکار ایرانی می باشد که در المپیک ۲۰۱۶ ریو حضور دارد.

مهسا جاور نیز با کسب(روئینگ) سهمیه در رشته روئینگ رکورد تعداد سهمیه بانوان برای حضور در مسابقات المپیک را شکست.

جاور در مسابقات روئینگ تک و دو نفره انتخابی المپیک که در کره جنوبی برگزار شد به فینال این رقابت ها راه پیدا کرد تا موفق شود نهمین سهمیه بانوان ایران در بازی های المپیک ۲۰۱۶ را به دست بیاورد.

ارسال نظر