|
|
کدخبر: ۱۸۵۱۵۱

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به رنگ کردن موهای خود علاقمند هستند اما به هیچ وجه نمی خواهند با دکلره کردن به موها و پوست سر خود آسیب برسانند، در این مطلب با ما همراه باشید.

آیا تصمیم دارید که رنگ موهای خود را تغییر دهید و با رنگی متفاوت، جذابیت چهره تان را دوچندان کنید اما در عین حال حفظ سلامت موهایتان در اولویت قرار دارد؟ اگر شما هم جزو افرادی هستید که به رنگ کردن موهای خود علاقمند هستند اما به هیچ وجه نمی خواهند با دکلره کردن به موها و پوست سر خود آسیب برسانند، حتما در این مطلب که در آن به رنگ کردن مو بدون دکلره می پردازیم با ما همراه باشید.

 

تاریخچه رنگ کردن مو

از گذشته های دور رنگ کردن مو رواج داشته است. یونانیان از صابون های زبر و حنا برای رنگ نمودن موهای خود و رومیان با جوشاندن پوست گردو و تره فرنگی برای تیره کردن موهایشان استفاده می کردند.
طبق مدارکی که جامعه شناسان از زمان غارنشینان پیدا کرده اند، نشان می دهد که انسان ها همواره برای تغییر دادن رنگ مو و بدن شان از چیزهای مختلفی استفاده می کردند. فرانسوی ها و ساکسن های قدیمی برای نشان دادن طبقه شان، موهای شان را با رنگ های مختلف رنگ می کردند و با این کار خود در میدان جنگ، ترس را به دشمنان شان القاء می کردند.
یونانیان رنگ کردن را نشانه ی شجاعت خود می دانستند. از مخلوط خون حیوان و گیاه طبرق مصریان، یونانیان و رومیان باستان اصل منظمی را برای رنگ کردن مو به کار می برند. قرون وسطی، رنسانس و عصر ویکتور یا قرون تاریکی نامیده شده است که در طول تاریخ یک طیف کاملی از رنگ مو در میان قرون تاریکی در نتیجه یک اشتباه ژنتیکی به وجود آمد. مردم سال های زیادی با موی قرمز به جادوگری مظنون بودند.
موی قرمز طبیعی را ملکه الیزابت در قرن شانزدهم میلادی قابل قبول تر ساخت. زمان های بعد مو با اقلامی مثل حنا که به مصر باستان بر می گردد قرمز می شد. در قرن 19 میلادی پس از استفاده از رنگ های گیاهی، ترکیبات شیمیایی کشف شد. برای رنگ آمیزی الیاف حیوانی در ابتدا از این ترکیبات استفاده می گردید. دانستن قانون رنگ ها و این که رنگ ها چگونه با هم ترکیب می شوند و چه پراکسیدهایی برای مخلوط با رنگ مناسب است، رمز موفقیت یک آرایشگر در کار خود می باشد تا بتواند هنر خود را ثابت نماید.
 

دکلره چیست ؟

اگر فردی موی تیره داشته باشد و بخواهد رنگ موی روشن استفاده کند اول باید موهایش را دکلره کند. به عمل از بین بردن رنگ طبیعی مو دکلره (Bleaching) می گویند. 
این عمل گاهی صرفا برای روشن کردن رنگ مو و بیشتر، زمانی که رنگی بیش از سه درجه روشنتر از رنگ اصلی بر روی مو، مورد نظر است انجام می شود. رنگ مو بر حسب درجه کدورت و یا روشنی، معمولا به 10 سطح (Level) طبقه بندی می گردد که تیره ترین رنگ یعنی مشکی با شماره یک و روشن ترین رنگ یعنی بلوند پلاتینه با شماره 10 مشخص می شود. 
پودر دکلره ماده ای شیمیایی و متشکل از هیدروژن پراکسیدها و ترکیبات قلیایی است. ممکن است نام هیدروژن پراکسید را که به عنوان یک ماده شیمیایی در محصولات رنگ برای مو مورد استفاده قرار می گیرد، شنیده باشید. معمولا هیدروژن پراکسید را با آمونیاک ترکیب می کنند که حاصل آن خمیری آبی رنگ با بوی تند است. در حقیقت می توان گفت که استفاده از آمونیاک باعث افزایش پایداری محلول پایدار و عملکرد سریع تر آن می شود.
دکلره طی فرآیندی به نام اکسیداسیون، رنگ را از مو جدا می کند. در واقع اگر دکلره را برای مدت طولانی روی موهای خود نگاه دارید، رنگ مو سفید یا متمایل به سفید می شود. اما باید توجه داشته باشید که دکلره کردن تنها رنگدانه های رنگی مو را از بین نمی برد، بلکه برای نفوذ بیشتر لایه بیرونی کوتیکول مو را نیز از بین می برد. به همین دلیل استفاده بیش از اندازه از دکلره به دلیل آسیب های مخربی که در ناحیه ساقه مو به وجود می آورد و منجر به خشک شدن، شکنندگی و خشکی مو و همچنین موخوره و وزی مو می شود به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 

مواد شیمیایی دکلره

دکلره کردن یا بی رنگ کردن مو معمولاً با اکسید کردن ملانین (رنگ دانه های مو) انجام می شود. بسیاری از دکلره های مو از دو بطری تشکیل شده که با یکدیگر آمیخته می شوند. یک بطری حاوی ماده قلیایی و دیگری حاوی محلول آبی هیدروژن پراکساید می باشد. دکلره های قوی تری نیز وجود دارند که حاوی ماده تقویت کننده (آمونیوم و پرسولفات های دیگر) می باشند و برخی انواع دیگر حاوی پیروسولفیت سودا که به محلول قلیایی اضافه می شود. 
گرمای حاصل از واکنش اکسایشی کاهشی در فرآیند بی رنگ کردن موها مورد استفاده قرار می گیرد.
فرمولاسیون محلول قلیایی
محلول قلیایی معمولاً شامل آمونیاک، آب خالص و ماده شلات کننده است. بیش از نیمی از فرمولاسیون را آب تشکیل می دهد. برای تولید محلول قلیایی آب خالص را حرارت داده و ترکیبات دیگر به جز آمونیاک را به فرمول اضافه می کنند و پس از سرد شدن آمونیاک اضافه می شود. 
نکته: آمونیاک به صورت Aqueous ammonia مورد استفاده قرار می گیرد. 
 

پودر دکلره چیست ؟

دکلره پودری است که با آن می توان موها را بی رنگ کرد. برای بیرنگ کردن موها از دکو کرم یا کرم دکلره هم می توانید استفاده کنید. هنگامی که شما می خواهید رنگ موهای خویش را به صورت کامل تغییر دهید، بطور نمونه از رنگ مشکی به رنگ بلوند، موهایتان را تغییر دهید آن گاه به دکلره نیاز پیدا میکنید.
دکلره از مواد پراُکسید ساخته شده، که این مواد می تواند سبب بی رنگ کردن موها شوند. نکته ی دیگری که باید به آن توجه کرد این است که دکره باید در کنار اکسیدان استفاده شود، چنانچه دکلره را با آب مخلوط کنید، دکلره فعال نخواهد گردید پس برای دکلره کردن احتیاج به خرید اکسیدان هم دارید.

 

انواع پودر دکلره مو

 • پودر دکلره آبی: قوی‌ترین پودر بی رنگ کننده که حاوی مقدار زیادی آمونیاک است و به وسیله آن می‌توانید موهای خود را کاملا بی‌رنگ نمایید. پودر دکلره به تنهایی قادر به بی رنگ کردن موهای شما نیست و نیاز به یک شروع کننده به نام اکسیدان دارد، زیرا تا زمانی که این ماده با اکسیدان ترکیب نشود، واکنش شیمیایی جهت بی‌رنگ کردن مو صورت نمی‌گیرد.
 • پودر دکلره سفید: این پودر حاوی مقدار کمتری آمونیاک بوده به همین علت به موهای شما آسیب کمتری وارد می‌کند. اگر موهای خیلی ضعیف و شکننده‌ای دارید و نگران سوختن و از بین رفتن موهای خود هستید می‌توانید از پودر سفید استفاده نمایید. این پودر هم یک ماده شیمیایی است، فراموش نکنید برای اینکه واکنش شیمیایی جهت بی‌رنگ کردن مو صورت بگیرد شما نیاز به ماده‌ای به نام اکسیدان دارید که این ماده را فعال کند.
 • پودر دکلره بنفش: یک پودر گیاهی کاملا بی‌خطر که برخلاف دو نمونه قبلی برای بی‌رنگ کردن موی سر از ماده خطرناک آمونیاک استفاده نمی‌کند. این ماده گیاهی به حدی قوی است که می‌تواند به راحتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن موهای شما را بی‌رنگ نماید حتی موهای ضخیم و خیلی تره. لازم به ذکر است که این پودر برخلاف پودرهای بالایی موی شما را نارنجی نمی‌کند. اگر نگران هویچ شدن سر خود هستید از این پودر استفاده کنید.
 • پودر دکلره خاکستری: ماده‌ اصلی که این پودر از آن تهیه می‌شود کربن است بنابراین از مواد آلی تهیه شده و شیمیایی نیست. سرعت عملیات بی‌رنگ کردن در آن خیلی بالاتر از پودرهای قبلی می‌باشد. همچنین هنگام استفاده دچار سوزش پوست سر نخواهید شد و مشتری هنگام عملیات بی رنگ کردن با آرامش بیشتری این کار را انجام می‌دهد.

 

عوارض دکلره مو

 • از بین رفتن رطوبت موها:
  یکی از عوارض شایع دکلره کردن موها، کم شدن میزان رطوبت مو است. مواد شیمیایی سفید کننده برای انجام فعل و انفعالات شیمیایی جهت از بین بردن رنگ دانه هاریال نیاز به رطوبت دارند که این رطوبت را از بافت های مو به دست می آورند. چنانچه موها رطوبت مورد نیاز خود را از دست داده و این مورد تامین نشود، باعث می گردد تا شکنندگی به وجود آید لذا موها مقاومت خود را از دست داده و به صورت متخلخل و آسیب پذیر نمایان می شوند.
   
 • سوختن موها:
  یکی دیگر از آسیب های دکلره که بسیار نیز رایج می باشد، سوختن موها است. باید در نظر داشته باشید که موها جز اندام های حساس به شمار می روند و خیلی راحت آسیب می بینند. چنانچه موهای شما در حین استفاده از این ماده شیمیایی مقاومتی از خود نشان ندهد لذا این امکان وجود دارد که به راحتی نوک آن سوخته و یا دارای موخوره شود. باید در نظر داشت که هر زمان در حین دکلره، پوست سر شما دچار قرمزی، التهاب، خارش و مواردی از این قبیل شد، قطعا متعاقبا به موهای شما نیز این تاثیرات منفی وارد شده و نیاز است تا سریعا شستشو شوند. ترفند هایی برای روشن کردن رنگ مو بدون دکلره نیز وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

   
 •  زخم شدن پوست سر:
  قطعا این مورد را شنیده اید که با دکلره کردن موها، پوست سر شخص نابود شده و وی دچار خونریزی شده است. این مورد یکی از آسیب های دکلره است که بیشتر برای افرادی که دارای پوست حساس هستند، اتفاق می افتد. اگر پوست شما دچار این مشکل شد، عموما پیشنهاد می شود که از شامپوهای شیمیایی تا چند روز استفاده نشود و با روغن های گیاهی محل زخم را نرم و چرب نگه دارید تا این مشکل برطرف شود. البته استفاده از پودر های دکلره نامرغوب و عدم مهارت فرد در دکلره کردن نیز می تواند مشکل ساز شود. همچنین آرایشگر شما باید به تمام نکات دکلره کردن مو توجه داشته باشد.

   
 • شکننده شدن مو ها:
  یکی از آسیب های دکلره که قبل از انجام آن باید بدانید، افزایش میزان شکنندگی مو می باشد. این روش میزان تخلخل مو را افزایش داده و همین امر باعث می شود تا مقاومت مو در مقابل عوامل طبیعی کاهش یابد. پودر دکلره پوست سر را بسیار ضعیف می کند و موجب می شود تا پوست ها جدا شوند لذا ریشه موها ضعیف خواهد شد. این امر باعث ریزش و شکنندگی مو خواهد شد.

   
 • وز شدن و پف کردن مو ها:
  یکی دیگر از آسیب های دکلره مو، وز شدن و پف کردن موها می باشد. این ماده شیمیایی باعث می شود تا کوتیکول مو ضعیف و باز شود. همین امر باعث می گردد تا موها پف کرده به نظر برسد. موهای پف کرده می تواند وز شده و شانه کردن را مختل سازد. از همین رو باعث شود تا ریزش موها افزایش یابد.

   
 • تغییر رنگ :
  از آنجا که پوست سر اساسا از همان پروتئین های پایه مو ساخته شده است، احتمالا تغییر رنگ پوست در هر ناحیه از پوست سر را تجربه می کنید که با ماده سفید کننده ارتباط دارد. زمان به بازگشت رنگ طبیعی پوست کمک می کند.

   
 • حساسیت پوستی:
  یکی دیگر از عوارض دکلره مو ایجاد حساسیت پوستی در افراد می باشد و ممکن است در اثر دکلره پوست سر قرمز شود یا دچار تاول و سوختگی هایی گردد همچنین ممکن است پوست سرد در اثر انجام دکلره دچار درد شود که برای درمان این مشکلات باید به پزشک مراجعه کرد. توجه داشته باشید که مواد دکلره می توانند علاوه بر پوست سر باعث آسیب هایی به پوست سایر بخش های بدن شوند از این رو نباید مواد دکلره با پوست سایر نقاط بدن تماس پیدا کند.
   
 • عوارض دکلره برای آرایشگر
  عوارض دکلره ممکن است در آرایشگر نیز مشاهده شود و در صورتی که آرایشگر برای انجام دکلره از دستکش استفاده نکند پوست دست های وی بلافاصله دچار تحریک می شود و در موارد جدی تر نیز ممکن است آرایشگر دچار سوختگی شیمیایی پوست شود که باید برای درمان آن از پماد های ضد التهاب استفاده کند.
  یکی دیگر از مضرات دکلره در آرایشگر ها ایجاد آسم آلرژیک می باشد که در مواردی باعث حساسیت و ضعف ریه می شود و عمل تنفس را برای وی دشوار می کند بنابراین برای جلوگیری از این مشکل باید آرایشگر از ماسک مخصوص صورت استفاده کند تا از استنشاق مستقیم مواد دکلره تا حدودی جلوگیری شود.
   

آیا عوارض دکلره مو همیشگی است؟

برای پاسخ به این سوال لازم است تا میزان آسیب های وارد شده بررسی گردد. اگر برای دکلره کردن موها از مواد شیمیایی با کیفیت استفاده کنید و همچنین این کار را یک شخص با تجربه برای شما انجام دهد، قطعا با کمترین میزان آسیب روبرو خواهید شد. به صورت کلی باید به این موضوع توجه کنید که دکلره کردن موها، قادر است تا بافت مو را تغییر دهد و پوست را نازک سازد. هر اندازه شما مراقبت بیشتری از موها انجام دهید، عوارض این مورد را کاهش خواهید داد.
اما اگر به هر دلیلی موهای شما پس از دکلره دچار آسیب شد، اولین گام و مهمترین گام، کوتاه کردن مو است. زمانی که شما موهای خود را کوتاه می کنید، باعث می شود تا میزان موخوره کم شده و مواد غذایی، ماسک ها و نرم کننده راحت تر به تمام بخش های مو برسد. استفاده از شامپو ها و ماسک های نرم کننده پس از انجام دکلره می تواند یک گزینه کارآمد باشد.
 

دکلره کردن مو در بارداری

 با اینکه تحقیقات زیادی به منظور بررسی تاثیر رنگ مو و ترکیبات شیمیایی آن بر روی جنین عوارض خاصی را نتیجه گیری نکرده است، اما به دلیل اینکه این موارد جذب پوست شده و سپس وارد جریان گردش خون و بعد به بدن جنین راه پیدا می کند، بهتر است جانب احتیاط را رعایت کرد و از دکلره مو در بارداری پرهیز کرد. هرچند سه ماهه ی اول بارداری را دوران حساسی نامیدیم، اما توصیه ما به شما این است که در تمام ماه های بارداری احتیاط کنید و از کارهایی مانند فر کردن، رنگ کردن، دکلره کردن و کراتینه کردن مو خودداری کنید. از آنجا که سیستم دفاعی، ترشحات هورمونی و کلا رویه ی فعالیتی بدن مادر در دوران بارداری پذیرای تغییراتی است به حدی که احتمال واکنش های آلرژیکی نسبت به موادی که در گذشته حسیاسیتی به آن نداشته اید؛ پس نمی توان نظر قطعی در مورد عدم خطر استفاده از پودر دکلره داد. اگر ممکن است این کارها را به پایان 9 ماهه بارداری موکول کنید و اگر خیلی ضروری است به سه ماهه ی دوم بارداری.
مواد شیمیایی به کار رفته از این محصولات خطرناک است، حتی رنگ های گیاهی موجود هم کاملا فاقد مواد شیمیایی نیستند. یکی از این مواد مضر که "پارافنیلن دی آمین" نامیده می شود، به راحتی از پوست عبور کرده و به شریان های خونی شما راه پیدا می کنند. با همه این توصیفات، اگر می‎خواهید موهای صورت خود را دکلره کنید، باید برخی نکات ساده را در نظر داشته باشید.
اول اینکه تماس رنگ و پودر دکلره با مو، حتی برای بانوانی که باردار نیستند هم خطرناک است و عوارض و ضررهای آن همیشه بیان می شود؛ دوم اینکه آزمایشات انجام شده روی حیوانات نشان داده مواد شیمیایی موجود در دکلره ممکن است باعث نقص جنینی شود، و گاهی استفاده از این مواد موجبات بروز زمینه های آلرژیکی و آسم در جنین را افزایش می دهد. مادرانی که حساسیت های پوستی، تنفسی ای گوارشی دارند باید بیشتر نسبت به مواد آرایشی بهداشتی احتیاط کنند. از آنجا که تغییرات هورمونی باعث غیرقابل پیش بینی شدن واکنش های بدن مادر می شود، بهتر است از عوامل خطرزا دوری کنیم؛ خصوصا که بدن خانم های باردار قادر به دریافت هر نوع درمان و دارو نیست و دکلره مو در بارداری هم از این قاعده مستثنی نیست.
 

آیا رنگ کردن مو بدون دکلره امکان پذیر است ؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم بله رنگ کردن مو بدون دکلره امکان پذیر است. به عبارت دیگر برخی از طیف های رنگی نیازی به دکلره کردن مو ندارند. بنابراین باید بدانید که برای رنگ کردن مو بدون دکلره چه رنگ هایی را باید انتخاب کنید و از چه رنگ هایی نباید استفاده کنید.
به طور کلی مویی که به صورت طبیعی دارای رنگ تیره است، به راحتی رنگ را جذب نمی کند. دقیقا همانند دیوار سیاهی که به راحتی نمی توان از هر رنگی برای نقاشی کردن بر روی آن استفاده نمود. به عنوان مثال اگر موی شما قهوه ای تیره است و می خواهید رنگ آن را به زرد تغییر دهید، بهترین کار این است که ابتدا موی خود را به رنگ سفید برگردانید و سپس به آن رنگ زرد بزنید. بنابراین اگر تغییر رنگ زیادی مد نظرتان باشد، عموما باید موها را دکلره کنید تا به خوبی جواب بگیرید.
 
 

روشن کردن مو بدون دکلره

در ابتدا جالب است بدانید، استفاده از دکلره برای روشن کردن مو عوارض جبران ناپذیری را برای مو در پی دارد. دکلره می تواند به پوست سر آسیب جدی رسانده و به ریزش و سفیدی مو منتهی گردد. قطعا شما هم با آگاهی از عوارض دکلره برای مو به دنبال پیدا کردن راهی برای بلوند کردن رنگ مو بدون دکلره و یافتن پاسخ سوالی که در ذهنتان مطرح شده، یعنی” چگونه بدون دکلره موهامو روشن کنم ؟” هستید.
به طور کلی روشن کردن رنگ مو بدون دکلره با دو روش امکان پذیر است که در ادامه به هر دو روش مفصلا پرداخته می شود.
 1. روشن کردن مو با استفاده از اکسیدان
  در روش روشن کردن مو بدون دکلره ، اکسیدان نقش پر اهمیتی دارد. همانطور که می دانید، اکسیدان ها درجات مختلفی دارند که هر درجه برای موارد خاصی کاربرد دارد. به عنوان مثال برای روشن کردن مو بدون دکلره تا 4 یا 5 درجه باید از اکسیدان هایی استفاده کنید که درجه آن 12 باشد. در صورتی که بخواهید موهای خود را تنها یک درجه روشن کنید، اکسیدان های شماره 1 تا 6 بیشترین کاربرد را دارند. توجه داشته باشید، هرچقدر موهای تیره و ضخیم تری داشته باشید، برای ایجاد یک رنگ روشن بدون دکلره به اکسیدان هایی که درصد بالاتری دارند، نیاز دارید. در این روش که ساده ترین روش روشن کردن رنگ مو بدون دکلره می باشد، می توانید از انواع رنگ مو بنابر سلیقه خود به همراه اکسیدان استفاده نمایید.
   
 2. روش دوم: روشن کردن مو با استفاده از رنگ مو
  در روش روشن کردن مو بدون دکلره و با استفاده از رنگ مو، به رنگ موی روشن کننده یا رنگ موی 00 احتیاج است. این رنگ مو در ترکیبات خود مقادیر زیادی آمونیاک دارد و همین امر باعث می شود تا بتواند رنگ دانه های مو را بدون دکلره روشن نماید. طرز تهیه ترکیب رنگ مو بدون دکلره با استفاده از رنگ موی 00 به این شکل است که باید یک واحد اکسیدان شماره 40 را با دو واحد رنگ موی روشن کننده 00 مخلوط کرد. با استفاده از ترکیب به دست آمده به راحتی می توانید رنگ موی خود را تا 5 درجه روشن کنید.
 

فرمول رنگ کردن مو بدون دکلره

 • رنگ موی دودی
برای ایجاد رنگ موی دودی بدون دکلره برای رنگ کردن موهای خود از ترکیب زیر استفاده کنید:
-رنگ‌های بژ متوسط و بژ روشن به اندازه‌های به ترتیب ۴۰ و ۳۰ میل
-۳۰ میل از رنگ زیتونی شماره ۷ و ۲۰ میل رنگ دودی شماره ۶
-واریاسیون نقره‌ای ۴ سانت
-اکسیدان شماره ۱
 
 • رنگ دودی طلایی

برای ایجاد رنگ موی دودی طلایی هنگام رنگ کردن موهای خود از ترکیب رنگ مو بدون دکلره زیر استفاده کنید:

-بلوند دودی طلایی ۸.۳۱: ۱۰ سانت

-واریاسیون دودی ۰.۱۱: ۱ سانت

-واریاسیون نقره‌ای ۰.۲۲: ۲ سانت

-اکسیدان شماره ۱: ۳۰ سی سی

 

 • رنگ موی نسکافه‌ای
رنگ مو و هایلایت نسکافه ای همیشه خاص و تک بوده است؛ برای ایجاد رنگ موی نسکافه ای برای رنگ کردن موهای خود از ترکیب رنگ مو بدون دکلره زیر استفاده کنید:
-رنگ مو بلوند نسکافه‌ای شماره ۶
-رنگ مو بلوند کاپوچینو شماره ۸
-واریاسیون نقره‌ای
-اکسیدان ۹ درصد
 
 • رنگ موی زیتونی
برای ایجاد رنگ موی زیتونی بدون دکلره هنگام رنگ کردن موهای خود از ترکیب زیر استفاده کنید:
-رنگ موی زیتونی و یا همان M. با شماره‌های (۵ , ۹۰.۰۱ , ۱۰)
-واریاسیون سبز
- واریاسیون نقره‌ای
-اکسیدان شماره ۲ به اندازه دو برابر رنگ مو
 
 • رنگ موی عسلی
برای ایجاد رنگ موی عسلی بدون دکلره برای رنگ کردن موهای خود از ترکیب زیر استفاده کنید:
-۱/۳ رنگ موی طبیعی شماره ۹.۰
-۱/۴ از رنگ مو دودی شماره ۹.۲
-رنگ موی ۳ صفر
-واریاسیون طلایی ۰۰۳
-اکسیدان نه درصد و دوازده درصد
 
 • رنگ موی بژ
برای ایجاد رنگ موی بژ، هنگام رنگ کردن موهای خود از ترکیب رنگ مو بدون دکلره زیر استفاده کنید:
-w۶ بلوند شکلاتی ۲۰ میل
-h۷ عسلی روشن ۷۰ میل
-c۷ دودی روشن ۳۰ میل
-واریاسیون نقره‌ای ۱۰ سانت
-واریاسیون طلایی ۵ سانت
-اکسیدان ۹ درصد ۱۳۰ میل
 
 • رنگ موی شکلاتی
برای ایجاد رنگ موی شکلاتی بدون دکلره برای رنگ کردن موهای خود از ترکیب زیر استفاده کنید:
-رنگ موی شکلاتی متوسط: ۵۰ میل
-رنگ موی دودی ۵: ۵۰ میل
-واریاسیون نقره‌ای: ۱۰ سانت
-اکسیدان نمره یک
 
 • رنگ موی تنباکویی
برای ایجاد رنگ موی تنباکویی برای رنگ کردن موهای خود از ترکیب رنگ مو بدون دکلره زیر استفاده کنید:
-یک سوم تیوپ رنگ موی ۶.۴۵
-یک ششم تیوپ رنگ موی ان ۱۰
-دو سوم تیوپ رنگ موی تنباکویی روشن شماره ۶.۳۱
-۱۰۰ میل اکسیدان شماره یک
 
 • رنگ مو بیسکویتی
برای کسانی که دوستدار رنگ موی بیسکوییتی بدون دکلره هستند، می‌توانید از این فرمول ترکیب رنگ استفاده کنید. این رنگ جلوه زیبایی روی چهره افراد با پوست روشن و گندمی دارد.
-رنگ مو بلوند طلایی شماره 8.3
-رنگ مو بلوند دودی متوسط شماره 7.1
-اکسیدان 9 درصد
در ظرف مخصوص پلاستیکی، رنگ موها را با هم ترکیب کنید. میزان رنگ موی بلوند دودی باید 2/3 بلوند طلایی باشد. میزان اکسیدان هم 1.5 برابر رنگ موی مصرفی خواهد بود. برای اثر گذاری بهتر، حدود 40 تا 45 دقیقه صبر کنید و سپس موهای خود را بشویید.
 
 • رنگ مو شکلاتی فندقی
یکی دیگر از رنگ موهای تیره اما پرطرفدار و جذابی که میتوانید به راحتی بر روی موهای طبیعی و بدون دکلره خود مورد استفاده قرار دهید و نتیجتا موهایی زیبا و صورتی جوان داشته باشید رنگ موی شکلاتی فندقی است. این قاعده را همیشه به خاطر داشته باشید که رنگ‌های تیره شما را جوان‌تر از آنچه که هستید نشان می‌دهد. برای درست کردن رنگ موی خاق‌العاده‌ بدون دکلره شکلاتی فندقی از فرمول زیر استفاده کنید:
-رنگ مو شکلاتی شماره 6.65
-رنگ مو فندقی شماره 6.42
-اکسیدان 9 درصد
رنگ مو فندقی در این ترکیب بیشتر از رنگ مو شکلاتی مورد استفاده قرار میگیرد. با توجه به حجم و بلندی موهای خود از این دو رنگ مو در کاسه رنگ بریزید و حدود 1.5 برابر میزان رنگ مو، باید اکسیدان 9 درصد اضافه کنید تا غلظت رنگ مو متناسب شود. سپس موهای خود را به چهار قسمت تقسیم کنید و با کلیپس نگه دارید. رنگ مو را از پشت سر و یا از جلو به طور یکنواخت روی موهای خود بمالید و موها رو با یک تکه پلاستیک پوشش دهید تا بهتر رنگ بگیرد، همچنین می‌توانید از کلاه مخصوص رنگ هم استفاده کنید و بعد از گذشت 30 تا 40 دقیقه‌، موهای خود را بشویید و از داشتن رنگ موی بدون دکلره شکلاتی فندقی و همچنین موهایی سالم  لذت ببرید.
 
 • رنگ مو زیتونی
یکی از محبوب ترین رنگ موها بین همه خانم های ایرانی، رنگ موی زیتونی است. این رنگ نیاز به موهایی با پایه روشن دارد و به همین دلیل کسانی که به طور طبیعی پایه روشنی دارند، با این فرمول، رنگ زیتونی جذابی تحویل خواهند گرفت.
اما شما با استفاده از رنگ موی 000 میتوانید موهایتان را چند درجه روشن کنید و بعد از این رنگ ترکیبی استفاده کنید.
-واریاسیون های سبز و نقره ای (هر کدام به اندازه یک بند انگشت)
-رنگ موی زیتونی با شماره های 5، 90.01 و 10
-اکسیدان 9 درصد
این ترکیب را با توجه به میزان بلندی و حجم مو مخلوط و مانند ترکیب های دیگر با 1.5 برابر اکسیدان به خوبی مخلوط کنید. 30 الی 40 دقیقه مکث کنید و سپس بشویید.
 

نکات مهم راجع به رنگ کردن مو بدون دکلره

 • برای به دست آوردن هر رنگ دلخواه رنگ‌های مربوط به آن را ترکیب کرده و روی موی طبیعی می‌گذارید. حتما کلاه رنگ را روی مو‌های خود قرار داده و ترجیحا حوله یا روسری نیز روی آن بگذارید. چون شما مویتان را دکلره نکردید، پس دیرتر رنگ می‌گیرد؛ بنابراین با گرم کردن، این پروسه را سرعت می‌بخشید. ۴۵ دقیقه مکث می‌کنید و بعد بشوئید.
 • در آموزش رنگ مو بدون دکلره این را بدانید که اگر رنگ جزو رنگ‌های سرد باشد و رنگ موی روی سر شما جزو دسته گرم باشد حتما باید از واریاسیون و یا رنگ متضاد در رنگتان استفاده نمائید.
 • اکسیدان در روشن کردن مو بدون دکلره نقش بسیار مهمی را دارد. باید به این نکته توجه داشت که رنگ و اکسیدان مصرفی برای رنگ مو به جنس و پایه اصلی رنگ مو بستگی دارد. دقت در انتخاب اکسیدان و رنگ موی مناسب می‌تواند ما را به رنگ دلخواه نزدیک کند. شما هرگز نمی‌توانید بدون دکلره، از مویی با پایه حتی ۴ به رنگ‌های خیلی روشن و خاص مانند هایلایت‌ها، رنگ‌های استخوانی و بلوند برسید.
 • این را بدانید که برای هایلایت کردن مو‌ها باید نکات خاصی را رعایت کرده و در کل شرایط ویژه‌ای دارد پس حتما به یک آرایشگر مراجعه کنید.
 • در برخی از برند‌های معروف، رنگ مو‌هایی با نام اسپیشیال بلوند وجود دارد که می‌توان با استفاده از اکسیدان مناسب و بدون پودر دکلره رنگ مو را تا پایه ۶ درجه روشن کرد.
 • برای مو‌هایی که سفیدی آن‌ها بیش از ۵۱ درصد است، رنگ مو‌های شماره ۱۱ پیشنهاد می‌شود.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار