|
|
کدخبر: ۱۸۰۲۳۶

در حالیکه جنگ تجاری و تعرفه‌ای بین آمریکا و چین بالا گرفته، کشور‌های خاورمیانه از جمله ایران در حال مطرح شدن به عنوان منتفعان احتمالی این جنگ تجاری هستند.

 

اگر چین پیشنهاد خود برای وضع تعرفه 25 درصدی بر پلی اتیلن و پروپان مایع وارداتی از آمریکا را عملی کند، خریداران چینی ممکن است برای خرید مواد پتروشیمی ارزان‌تر به سراغ عرضه کنندگان دیگر بروند. در این میان کشور‌های خاورمیانه با منابع عظیم انرژی و عرضه بالای محصولات پتروشیمی می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای جایگزینی با آمریکا باشند.

بر اساس ارزیابی موسسه گلدمن ساکس، خاورمیانه هم اکنون نیز بزرگترین منبع تامین پلی اتیلن چین به شمار می‌رود و می‌تواند صادرات خود به این کشور را باز هم افزایش دهد.

به گفته این بانک آمریکایی، خریداران چینی ممکن است ناگزیر شوند، سال آینده در صورت افزایش تعرفه‌ها ۲.۳ میلیون تن پلی اتیلن وارداتی از آمریکا را از کشور‌های دیگر تامین کنند.

بر اساس ارزیابی گلدمن ساکس، چین سالانه ۱۲.۷ میلیون تن پلی اتیلن وارد می‌کند که تنها 600 هزار تن آن از آمریکا تامین می‌شود. اما در صورت عدم افزایش تعرفه‌ها خرید پلی اتیلن چین از آمریکا پتانسیل رشد بیش از 300 درصدی را در طی 2 سال آینده داراست.

به گفته اونگ هان وی، تحلیلگر موسسه مشورتی اف جی ای، به ویژه ایران می‌تواند به عنوان یکی از منتفعان احتمالی جنگ تجاری بین چین و آمریکا باشد، زیرا این کشور می‌تواند گاز را با قیمتی پایین‌تر از قیمت‌های قراردادی منطقه‌ای به فروش برساند. قیمت گاز از آن جهت مهم است که گاز منبع اصلی انرژی مجتمع‌های پتروشیمی محسوب می‌شود.

وی افزود: ایران یک جایگزین جذاب به شمار می‌رود. شرکت‌های چینی ناگزیر خواهند شد منابع تامین مواد خام خود را تنوع ببخشند و بیشتر به سمت ایران تمایل پیدا کنند.

ارسال نظر

پربیننده ترین