|
|
کدخبر: ۱۸۴۴۶۵

نماینده سازمان ملل: افغانستان در آستانه فاجعه است

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان از جامعه جهانی می خواهد که راه هایی برای ارائه حمایت مالی از مردم افغانستان بیابد.

نماینده سازمان ملل در امور افغانستان می گوید که این کشور "در آستانه یک فاجعه انسانی" قرار دارد و از جامعه بین المللی می خواهد که راه هایی برای حمایت مالی از مردم افغانستان که "احساس رها شده" هستند، بیابد.

دبورا لیون گفت که تخمین زده می شود 60 درصد از جمعیت 38 میلیونی افغانستان در شرایط اضطراری غذایی با سطح بحران گرسنگی روبرو هستند که احتمالاً در زمستان بدتر خواهد شد.

لیون روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در سازمان ملل گفت: «اکنون زمان رویگردانی از مردم افغانستان نیست.

او در اوایل روز به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته بود: «ترک کردن مردم افغانستان در حال حاضر یک اشتباه تاریخی خواهد بود - اشتباهی که قبلاً با عواقب غم انگیزی انجام شده است».

فاجعه انسانی "قابل پیشگیری است"

لیون افزود که فاجعه انسانی "قابل پیشگیری" است زیرا علت اصلی آن تحریم های مالی بر طالبان است که در ماه اوت کشور را به دست گرفتند و او به جامعه بین المللی اطمینان داد که سازمان ملل تمام تلاش خود را برای جلوگیری از انحراف بودجه به طالبان انجام خواهد داد. .

به گفته نماینده سازمان ملل، تحریم‌ها «سیستم بانکی را فلج کرده و بر هر جنبه‌ای از اقتصاد تأثیر گذاشته است». تخمین زده می شود که تولید ناخالص داخلی این کشور از زمان تسلط طالبان 40 درصد کاهش یافته است.

صندوق بین المللی پول (IMF) بیش از یک هفته پس از سقوط دولت مورد حمایت غرب و تسلط طالبان به افغانستان، از پرداخت حدود 450 میلیون دلار به افغانستان جلوگیری کرد. ذخایر 9 میلیارد دلاری بانک مرکزی افغانستان که بیشتر آن در ایالات متحده نگهداری می شود نیز مسدود شد.

لیون در پاسخ به سوال جیمز بیز از الجزیره که آیا آزاد کردن وجوه مسدود شده بحران انسانی کنونی را کاهش می دهد، گفت: «ما در حال بررسی پولی هستیم که قبلاً توسط اهداکنندگان برای کارهای بشردوستانه تعهد شده است و اطمینان حاصل می کنیم که مکانیسم هایی برای این کار داریم. آن جریان داشته باشد.»

لغو انسداد دارایی ها چیزی است که تصمیم کشورهای کلیدی است.

لیون گفت مکانیسم جدیدی برای پرداخت حقوق کارکنان بهداشتی ایجاد شده است. طالبان برای پرداخت دستمزد کارگران در بخش های کلیدی مانند صحت و آموزش با مشکل مواجه شده است.

این نماینده گفت: «فلج شدن بخش بانکی بیشتر سیستم مالی را به سمت مبادلات غیررسمی غیررسمی غیرقانونی و غیررسمی سوق می‌دهد، که «تنها می‌تواند به تسهیل تروریسم، قاچاق و قاچاق بیشتر مواد مخدر کمک کند» که ابتدا بر افغانستان تأثیر می‌گذارد و سپس «سرایت می‌کند». منطقه."

در آن پس‌زمینه ضعیف، لیون هشدار داد که طالبان نتوانسته است جلوی گسترش داعش را بگیرد، داعشی که اکنون تقریباً در تمام استان‌ها حضور دارد و به طور فزاینده‌ای فعال است. سازمان ملل تخمین می زند که تعداد حملات منتسب به داعش به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و از 60 مورد در سال گذشته به 334 مورد در سال جاری رسیده است.

 

رفع انجماد دارایی ها

چین و روسیه خواستار رفع انجماد ذخایر افغانستان شدند، اما جفری دلاورنتیس، مشاور ارشد ایالات متحده در امور ویژه سیاسی، هیچ اشاره ای به تحریم ها نکرد.

وی از طالبان به دلیل نادیده گرفتن درخواست های شورای امنیت و جامعه بین المللی برای پیگیری صلح آمیز راه حل سیاسی برای درگیری در افغانستان و در عوض انتخاب پیروزی در میدان جنگ انتقاد کرد.

او در شورای امنیت گفت: «و ما اکنون شاهد عواقب وحشتناک این انتخاب هستیم که در برابر چشمان ما آشکار می شود.

دلاورنتیس گفت: «اما مردم افغانستان نباید برای تصمیم طالبان دو بار هزینه کنند.» وی افزود که ایالات متحده با 474 میلیون دلار کمک در سال 2021، بزرگترین کمک کننده بشردوستانه به افغانستان است و از دیگر کشورها خواست تا حمایت خود را افزایش دهند. .

فرستاده سازمان ملل متعهد شد که به طرح مسائل دشوار با طالبان ادامه دهد، از جمله خواستار احیای حقوق زنان و دختران و اقلیت های قومی و برای یک اداره فراگیرتر.

لیون گفت که طالبان نگرانی های مطرح شده از سوی جامعه بین المللی را درک کرده و در تلاش است تا به آنها رسیدگی کند.

حکومت طالبان توسط هیچ کشور و سازمان ملل به رسمیت شناخته نشده است. کرسی سازمان ملل متحد افغانستان همچنان در اختیار نماینده دولت قبلی، سفیر غلام اساقزی است.

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین