|
|
کدخبر: ۱۸۴۸۳۶

نان پیده یکی از انواع نان های بسیار معروف و پرطرفدار کشور ترکیه است که با طعم های متنوعی تهیه و طبخ می شود.

مواد لازم نان پیده 

 

آب ولرم                   ۱ فنجان 

شیر ولرم                 ۱ فنجان 

روغن مایع               ۲ قاشق غذاخوری 

ماست                      ۱ قاشق غذاخوری 

سفیده تخم مرغ      ۱ عدد 

آرد                           ۵ فنجان 

نمک                         ۱ قاشق چایخوری 

شکر                         ۱ و نیم قاشق غذاخوری 

پودر خمیر مایه فوری ۱ قاشق غذاخوری 

بهبود دهنده             ۱ قاشق چایخوری 

 

مواد لازم رومال 

 

زرده تخم مرغ         ۱ عدد 

زعفران دم کرده       ۱ قاشق غذاخوری 

روغن مایع               ۱ قاشق غذاخوری 

کنجد و سیاه دانه    به مقدار کافی 

 

روش پخت:

 

PicsArt_02-02-10.51.33

 

مرحله اول 

برای تهیه نان پیده خوشمزه در ابتدای کار پودر خمیر مایه فوری را به همراه نصف قاشق غذاخوری شکر و آب گرم درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس مخلوط می کنیم و روی کاسه را می پوشانیم تا خمیر مایه عمل بیاید. 

 

 

 

مرحله دوم 

حالا سفیده تخم مرغ را از زرده تخم مرغ جدا می کنیم، سپس درون ۲ کاسه جداگانه می ریزیم. در ادامه پس از گذشت ۱۰ دقیقه مخلوط پودر خمیر مایه را به سفیده تخم مرغ اضافه می کنیم، سپس مخلوط می کنیم تا مواد یکدست شوند. 

 

 

مرحله سوم 

در این مرحله آرد را کم کم به مخلوط سفیده تخم مرغ و خمیر مایه اضافه می کنیم، سپس خوب مخلوط می کنیم تا خمیر درون کاسه جمع شود. در ادامه روی سطح کار را آرد پاشی می کنیم و خمیر را روی سطح کار منتقل می کنیم. 

 

 

اینجا بخوانید:

چگونه مرغ را به سبک کره ای بپزیم

 

 

مرحله چهارم 

حالا برای داشتن نان با کیفیت خمیر را به مدت ۱۵ دقیقه خوب ورز می دهیم تا خمیری لطیف و نرم حاصل شود. در ادامه خمیر را مجددا درون کاسه بر می گردانیم و روی کاسه را با پارچه مرطوب می پوشانیم، سپس درب کاسه را می بندیم. 

 

 

 

مرحله پنجم 

در این مرحله اجازه می دهیم خمیر در جای گرم به مدت ۲ ساعت استراحت کند تا حجم آن دو برابر شود. در ادامه پس از گذشت این زمان فر را روی حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم فر کاملا گرم شود. 

 

 

مرحله ششم 

حالا درون سینی فر را با کاغذ روغنی می پوشانیم، سپس خمیر را درون سینی فر قرار می دهیم و به شکل دایره ای یا بیضی باز می کنیم. در ادامه مقداری آب و آرد درون یک کاسه مناسب می ریزیم و مخلوط می کنیم. 

 

 

 

مرحله هفتم 

در این مرحله مقداری از مخلوط آب و آرد روی خمیر می ریزیم و با دست پخش می کنیم تا به خورد خمیر برود. در ادامه با دست آغشته به مخلوط آب و آرد روی خمیر شیار های عمیقی ایجاد می کنیم تا شیار ها هنگام پخت محو نشوند. 

 

 

مرحله هشتم 

حالا مواد رومال را آماده می کنیم، برای این منظور ابتدا زعفران دم کرده و روغن مایع را به زرده تخم مرغ اضافه می کنیم، سپس هم می زنیم تا مواد ترکیب و یکدست شوند. در ادامه برس را به مواد رومال آغشته می کنیم، سپس روی خمیر می مالیم. 

 

 

 

مرحله نهم 

در این مرحله مقداری کنجد و سیاه دانه روی خمیر می پاشیم، سپس سینی را به همراه یک کاسه آب طبقه وسط فر قرار می دهیم و اجازه می دهیم نان ها به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه درون فر بمانند تا کاملا بپزند و روی آن ها طلایی و خوشرنگ شود. 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار