|
|
کدخبر: ۱۶۳۳۷۶

سلامت > عمومی - ۲۰درصد از ایرانی ها دچار کم خونی هستند. این را مدیرکل دفتر برنامه ریزی جذب و نگهداری اهدا کنندگان خون سازمان انتقال خون کشور اعلام کرد.

براساس آمارهای جهانی در بهترین حالت ۵ درصد مردم یک کشور خون خود را اهدا می کنند. در ایران۴.۵ درصد از اهدا کنندگان خون را زنان تشکیل می دهند. به گفته بابک یکتاپرست، دلیلی که باعثمی شود زنان ایرانی نسبت به اهدای خون بی علاقه باشند این است که اکثر آنان تصور می کنند اگر خون خود را اهدا کنند با کم خونی و افت فشار مواجه می شوند. در ایران از هر ۵ زن یک نفر از بیماری کم خونی رنج می برد. کم خونی بیماری شایعی در ایران به حساب می آید.

همچنین دکتر بابک قرائی مقدم در مورد علائم و نحوه درمان کم خونی به همشهری گفت: کم خونی یا آنمی، زمانی رخ می دهد که تعداد گلبول های قرمز و یا حجم هموگلوبین در خون کاهش پیدا کرده باشد. گلبول های قرمز خون و هموگلوبین های درون آن نقش بسیار اساسی در انتقال اکسیژن به سلول های بدن دارد. به همین دلیل ازجمله علائم کم خونی پریدگی رنگ، ضعف و خستگی زودرس است. البته بسته به دلیل بروز کم خونی، علائم دیگری نیز وجود دارد که با معاینه و آزمایش قابل بررسی است.

کمبود آهن، اسید فولیک و ویتامین B۱۲ اصلی ترین دلایل بروز کم خونی است. دکتر قرائی مقدم گفت: یکی از دلایل کم خونی به خصوص در زنان از دست دادن خون است. در زنان به صورت طبیعی چنین اتفاقی رخ می دهد اما در برخی بیماران به دلیل وجود یک بیماری ثانوی کم خونی ناشی از دفع خون رخ می دهد. این بیماران به دلیل بروز اشکال در دستگاه گوارش خون دفع می کنند. همچنین کاهش تولید گلبول های قرمز باعثکم خونی می شود.

در بیماری آنمی سایکل سل گلبول های قرمز خون به دلیل اینکه گلبول قرمز خون شکل استاندارد خود را از دست می دهد در مراکز فیلترینگ بدن مثل طحال از خون جدا و تخریب می شوند. وی با اشاره به اینکه تشخیص کم خونی و علت آن کار ساده ای است، در مورد راهکار رفع کم خونی گفت: در بسیاری از موارد کم خونی با مصرف قرص های آهن، اسید فولیک به خصوص در دوران باروری در زنان قابل رفع است. ولی اگر بیماری ثانویه عامل بروز کم خونی است، حتما باید علت آن رفع شود.

دکتر قرائی مقدم توصیه کرد که در سنین متفاوت بین ۶ ماه تا یک سال یک بار آزمایش خون باید انجام شود. وی گفت: در پروتئین های حیوانی به میزان کافی آهن وجود دارد. میزان کافی آهن منجر به تولید گلبول قرمز خون می شود اما اگر بیمار بیش از اندازه دفع خون داشته باشد یا به دلایل ذکر شده گلبول های قرمز خون از بین رفته باشد این رژیم غذایی تأثیری در جایگزین کردن خون از دست رفته ندارد.

ارسال نظر

پربیننده ترین