|
|
کدخبر: ۱۸۵۵۰۵

درمان جای جوش این روزها دغدغه ی بسیاری از افراد است.در این مقاله، علت جوش زدن و راه های درمان جای جوش در خانه را می‌خوانید.

درمان جای جوش و از بین بردن جای جوش این روزها دغدغه ی بسیاری از افراد است.اگر شماهم از آن دسته افرادی هستید که صورت و بدنتان جوش میزند تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.در این مقاله، علت جوش زدن و راه های درمان جای جوش در خانه را می‌خوانید.

چرا جوش میزنیم ؟ برای درمان جای جوش چه کنیم ؟

جای فرو رفتگی وش در صورت _ درمان جای جوش

جوش زدن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، در بدن هر فردی ممکن است شدت این جوش و آکنه با توجه به دلیل آن متفاوت باشد. آکنه یا همان جوش یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی است که معمولا از سنین بلوغ آغاز می‌شود. این بیماری به هیچ عنوان نمی‌تواند به یک عارضه خطرناک تبدیل شود اما در صورتی که نسبت به درمان آن اقدام نکنید می‌تواند به یک عارضه آزار دهنده تبدیل شود. ازجمله دلایل جوش صورت می‌توان به هورمون‌های جنسی، بلوغ، بیماری‌های مختلف، تغذیه، آلودگی، لوازم آرایشی و بهداشتی، سن بلوغ، استرس و اضطراب و… اشاره کرد.

چه چیزی باعث ایجاد جای جوش می‌شود ؟

بسیاری از افراد، آکنه و جوش را به‌عنوان یک عارضه پوستی مشابه درنظر می‌گیرند. آکنه یک بیماری پوستی است، اما جوش‌ها یکی از عوارض جانبی و از علائم مشکلات پوستی هستند. پوست چرب یکی از انواع پوستی است که بیشتر در معرض ابتلا به آکنه و جوش صورت قرار می‌گیرد. در پاسخ به این سوال که چه چیزی باعث ایجاد جای جوش می‌شود باید گفت که وقتی سلول‌های پوست شما کثیفی، سموم و سبوم چربی را در منافذ خود جمع می‌کند، منجربه مسدود شدن منافذ می‌شود.

در نتیجه این منافذ مسدود شده باعث ایجاد جوش و آکنه در سطح پوست می‌شوند. برای اینکه بدانید چگونه به‌طور موثر علائم جوش را از بین ببرید، ضروری است که صورت خود را تمیز نگه دارید. بسیاری از افراد به دلیل تغییرات هورمونی دچار جوش می‌شوند. با این حال، بعد از بررسی علت جوش زدن، درمان جای جوش روی صورت مهم است، چراکه جای جوش برای همه ما یک کابوس وحشتناک است.

همانگونه که اشاره شد در اکثر مواقع جوش ها و آکنه صورت و بدن بدون برجای گذاشتن اسکار بهبود می یابند. در موارد زیر شانس باقی ماندن جای جوش افزایش می یابد.

صورت جوش دار _ درمان جای جوش

بروز التهاب شدید

(درد شدید، قرمزی شدید، تورم شدید) در موارد آکنه حاد. در اینگونه موارد معمولا پس از بهبودی آکنه، جای جوش صورت باقی خواهد ماند.

عدم درمان به موقع یا درمان ناکافی آکنه

در مواقعی که افراد درمان مناسب را برای آکنه انجام نمی دهند شانس بروز اسکار آکنه افزایش می یابد.

دستکاری و ترکاندن جوش های در فاز التهابی و حاد

هرگونه دستکاری جوش ها در فاز حاد باعث گسترش عفونت و افزایش واکنش های التهابی شده و در نهایت شانس بروز اسکار را افزایش می دهد.

شرایط ژنتیکی

افرادی که سابقه مثبت خانودگی اسکار آکنه دارند در معرض خطر بیشتری برای بروز اسکار آکنه دارند. این افراد نیاز به مراقبت های گسترده تری دارند.

جای قرمزی جوش روی صورت _ درمان جای جوش

انواع جای جوش و آکنه

انوع جوش و آکنه شامل برجستگی‌های کوچک و ملتهب است که در سطح پوست ظاهر می‌شوند. این جوش‌ها معمولا در صورت، قفسه سینه یا پشت ظاهر می‌شوند، اما ممکن است قسمت‌های دیگر پوست بدن را نیز درگیر کنند. این برجستگی‌های پوستی میلیون‌ها نفر را بدون توجه به سن، نوع پوست و جنسیت تحت تاثیر قرار می‌دهند.

در اکثر موارد افرادی که غدد چربی بیش از حد فعال دارند، بیشتر دچار جوش و آکنه می‌شوند. همچنین تغییرات هورمون‌ها نیز در بروز انواع جوش به‌ویژه در بین نوجوانان بسیار شایع است.

اما باید بدانید که جوش‌ها می‌تواند افراد مختلف را تا سن بزرگسالی درگیر کند، به‌عنوان مثال، تغییرات هورمونی مربوط به قاعدگی یا یائسگی می‌تواند باعث آکنه در زنان شود یا استرس، اضطراب و افسردگی ممکن است منجر به بروز جو‌ش‌ها یا بدتر شدن آنها شود. انواع لکه‌ها و جای جوش و آکنه وجود دارد که دلایل ایجاد هر کدام از آنها می‌تواند متفاوت باشد.

برخی از آنها صرفاً به دلیل چربی محبوس شده در زیر سطح پوست ایجاد می‌شوند، در حالی که برخی از لکه‌های ناشی از جوش در نتیجه عفونت باکتریایی در منافذ شکل می‌گیرند یا بدتر می‌شوند. برای درمان جای جوش روی صورت باید ابتدا با انواع لک جوش و آکنه اشنا شوید.

انواع لک جوش و آکنه

جوش‌های سرسیاه

جوش‌های سرسیاه لکه‌های کوچکی هستند که اغلب به صورت گروهی ظاهر می‌شوند. آنها معمولاً ظاهری تیره دارند که ممکن است با کثیفی و آلودگی روی پوست اشتباه گرفته شود، اما این رنگ در واقع به دلیل چربی اضافه‌ای است که در منافذ به دام افتاده‌اند. وقتی چربی محبوس شده در منافذ پوست در معرض هوا قرار می‌گیرد، سیاه می‌شود. برای درمان جای جوش روی صورت، باید به تخلیه چربی جمع شده در منافذ بپردازید تا به پوستی صاف و شفاف برسید.

جوش‌های سرسیاه روی صورت _ درمان جای جوش

جوش‌های سرسفید

جوش‌های سرسفید از نظر اندازه مانند جوش‌های سرسیاه هستند، اما ظاهری گردتر و روشن‌تر دارند. جوش‌های سرسفید به این دلیل ایجاد می‌شوند که چربی و سلول‌های مرده پوست منافذ را مسدود کرده و باعث بسته شدن آن در سطح پوست می‌شود.

جوش‌های سرسفید پوست _ درمان جای جوش

پاپول‌ها

پاپول‌ها لکه‌های کوچک، قرمز و ملتهب هستند که معمولاً روی پیشانی یا گونه‌ها ظاهر می‌شوند و ممکن است در لمس دردناک باشند. برای درمان جای جوش روی صورت، باید ابتدا انواع جای جوش و آکنه را به‌خوبی شناسایی کنید.

 پوسچول

اگر یک لکه و برجستگی ملتهب روی پوست با چرک پر شود، به آن پوسچول می‌گویند. پوسچول‌ها از نظر اندازه متفاوت هستند و معمولاً به‌عنوان جوش شناخته می‌شوند. چرک موجود در این نوع جوش، ترکیبی از روغن، باکتری و سلول‌های مرده پوست است که در زیر پوست گیر کرده و تجمع آن باعث عفونت می‌شود. در درمان جای جوش روی صورت در این نوع جوش‌ها، پاسخ طبیعی بدن مبارزه با عفونت است، اما این پاسخ ایمنی در واقع باعث قرمزی و تورمی می‌شود که اغلب این لکه‌ها را احاطه می‌کند.

 ندول‌ها

ندول‌ها برآمدگی‌های بزرگ‌تر و متورم‌تری هستند که هنگام شکستن دیواره‌های فولیکول مو ایجاد می‌شوند. در نتیجه این اتفاق، باکتری‌ها و چربی در عمق پوست پخش می‌شوند. این باکتری‌ها منجر به عفونت شده که باعث ایجاد لکه‌های دردناک در سطح پوست می‌شود. این روند ممکن است منافذ متعدد پوست را تحت تاثیر قرار دهد. در درمان جای جوش روی صورت باید توجه داشته باشید که ندول‌های عمیق و ریشه‌دار می‌توانند به‌طور دائمی به بافت پوست آسیب برسانند و منجر به ایجاد اسکار شوند.

کیست‌ها

در بررسی انواع جای جوش و آکنه باید بدانید که کیست‌های آکنه، لکه‌های بسیار بزرگی هستند که در اثر یک واکنش التهابی شدید در عمق منافذ ایجاد می‌شوند. کیست‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که پارگی در دیواره داخلی منافذ پوست اجازه می‌دهد تا باکتری‌ها و چربی به پوست اطراف پخش شده که این امر باعث بروز عفونت می‌شود.

اگر در اطراف این ناحیه عفونی غشایی تشکیل شود، به تدریج به کیست تبدیل می‌شود. این لک‌ها اغلب دردناک هستند و باید برای درمان جای جوش روی صورت با استفاده از داروها و روش‌های درمانی اقدام شود.

معرفی انواع جوش _ درمان جای جوش

انواع جای جوش

 • آتروفیک (اسکارهای فرورفته)
 • هیپرتروفیک (اسکارهای برجسته)

آتروفیک ‌ها به سه دسته عمده تقسیم می ‌شوند:

اسکار فرورفته به شکل Boxcar ( شبیه نوعی واگن باری )

در شکل زیر می‌توانید جای جوش فرورفته به شکل boxcar را مشاهده کنید:

اسکار فرورفته به شکل Boxcar روی پوست صورت _ درمان جای جوش

اسکار فرو رفته به شکل  Icepick ( شبیه نیزه یخ خرد کن )

در شکل زیر اسکار فرو رفته به شکل Icepick را مشاهده کنید:

اسکار فرو رفته به شکل Icepick صورت _ درمان جای جوش

جای جوش و اسکار آکنه ممکن است به شکل برجستگی و اسکار هیپرتروفیک باشد. در اینگونه موارد معمولا التهاب بافتی شدیدی رخ داده است.

همچنین اسکار آکنه ممکن است به شکل قرمزی نسبتا پایدار بعد از بهبودی جوش ها باشد. ممکن است جای جوش به شکل لک های قهوه ای روی پوست باشد.

اسکار فرو رفته به شکل Rolling ( شبیه نوعی غلطک نورد)

اسکار فرو رفته صورت به شکل Rolling _ درمان جای جوش

لکه‌های تیره آکنه در مقابل جای جوش

در درمان جای جوش روی صورت باید توجه داشته باشید که درمان لکه‌های تیره ناشی از آکنه با درمان جای جوش متفاوت است، زیرا اسکارها به بافت آسیب‌دیده یا رشد بیش از حد نیاز دارند. از بین بردن کامل اسکارها دشوار است و اگرچه ممکن است با گذشت زمان محو شوند، اما معمولاً قابل مشاهده هستند. از سوی دیگر لکه‌های تیره ناشی از آکنه، روی سطح پوست شما صاف هستند و هیچ آسیب طولانی مدتی به سلول‌ها، منافذ یا فولیکول‌های پوست شما نمی‌رسانند.

این در حالی است که درمان جای جوش روی صورت ممکن است مدتی طول بکشد، اما لکه‌های تیره به مرور زمان روشن‌تر شده و در نهایت به‌طور کامل از بین می‌روند. انواع درمان‌های خانگی، محصولات بدون نسخه (OTC) و حتی درمان‌های پوستی زیادی وجود دارد که می‌توانید با سرعت بیشتری از شر جای جوش خلاص شوید.

بهترین راهکارهای درمان جای جوش

جای جوش می‌تواند یادآوری بی‌رحمانه از مشکلات پوستی شما در گذشته باشد. بهترین راهکار برای نادیده گرفتن جای جوش صورت، جلوگیری از جوش‌زدن و رعایت یک رژیم غذایی متعادل است. با این حال، چیزی بیش از یک رژیم غذایی و سبک زندگی وجود دارد که به ایجاد علائم جوش کمک می‌کند. این جوش‌های آزاردهنده می‌توانند روی اعتماد به نفس شما تأثیر بگذارند.

اما،بیش از یک راه برای دانستن چگونگی از بین بردن و درمان جای جوش روی صورت وجود دارد. اگر به دنبال راه‌های موثری برای از بین بردن جای جوش از روی صورت خود هستید، مطالعه راه‌های پیشگیری و درمان جای جوش روی صورت ضروری است.

درمان قرمزی جای جوش صورت

قرمزی جای جوش صورت _ درمان جای جوش

برای درمان لکه ها و قرمزی جوش بر روی پوست می توان از روش های درمانی مختلف استفاده کرد.

مصرف ویتامین سی

اولین گزینه مصرف ویتامین سی است؛ این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی شناخته می شود که به سلامت بدن شما در داخل و خارج کمک می کند. طبق تحقیقات کلینیک کلیولند، این ویتامین می تواند در کاهش ظاهر قرمزی و لکه جوش به شما کمک کند. این اتفاق در اثر بالا رفتن میزان تولید کلاژن رخ می دهد.

آزلاییک اسید

آزلاییک اسید نیز به داشتن فواید ضد التهابی خود معروف است و در زمینه جوش های فعال و قرمزی جای آن ها می تواند به شما کمک کند. از جمله دیگر مواد پیشنهادی که مصرف آن ها در این زمینه فواید زیادی دارد می توان به ماندالیک اسید، نیاسینامین، هیدروکینون، رتینوئید ها و… اشاره کرد. شایان ذکر است که محصولات متعددی در بازار وجود دارند که هر کدام حاوی مقادیر مناسب از این مواد هستند.

داروهای شیمیایی

یکی دیگر از راهکارهای رایج درمان جای جوش قرمز مصرف قرص های شیمیایی است. داروهای شیمیایی در واقع لایه بالایی پوست را که زخم ها و قرمزی‌های جوش در آن هستند را پاک کرده و لایه زیرین که نرم و صاف است را نمایان می‌کند.

لیزر جای جوش

از سالها پیش تاکنون اقدامات زیادی برای درمان جای جوش و زخم جراحی و اسکارهای باقی مانده و کلویید به کار رفته اند، از جمله تزریق داخل ضایعه، کرایوتراپی، پانسمان های فشاری و ژل های سیلیکونی، فلوئورویوراسیل،  رادیوتراپی، اینترفرون و جراحی مجدد و حتی لیزر، ولی هنوز درمان قطعی و پذیرفته شده ای برای تمامی بیماران  وجود ندارد.

در بعضی موارد حتی ممکن است پس از صرف مدت های طولانی و هزینه های سنگین مجددا اسکار و جای جوش و زخم جراحی ایجاد گردد. متاسفانه میزان عود این حالت حتی پس از استفاده از انواع روش های درمانی بالا است.

شاید یکی از بهترین پاسخ های درمانی برای درمان جای جوش مربوط به استفاده همزمان از لیزر دی اکسید کربن در همراهی با سایر روش ها نظیر ساب سیژن، میکرونیدلینگ، تزریق چربی، پلاسماتراپی و PRP باشد.

بهترین سن برای لیزر جای جوش

حداقل سن برای انجام لیزر حداقل 14 سال به بالا است.

درمان جای جوش قهوه ای

جای جوش قهوه ای رنگ روی پوست _ درمان جای جوش

زمانی که لکه های تیره و قهوه ای پس از بهبود نقص پوستی و جوش شروع به شکل گیری می کنند، شاهد تغییر رنگ پوستی خواهیم بود. با این که تغییر رنگ در نوع خود خطرناک نیست، اما از لحاظ زیبایی و روانی می تواند برای افراد ناراحتی به وجود آورد.

گاهی اوقات وقتی به درمان قرمزی جای جوش نمی‌پردازید، این لکه‌ها به لکه های تیره تغییر رنگ می دهند. برای رفع جای جوش قهوه‌ای می‌توانید از  روشن کننده های پوستی استفاده کنید. تعدادی  محصول وشن کننده طبیعی و بی ضرر در بازار موجود است که حاوی ویتامین C، ویتامین A، کوجیک اسید ( گرفته شده از عصاره قارچ) یا آربوتین ( گرفته شده از نوعی توت) می‌‌باشند.

اگر شما با مشکل تغییر رنگ پوستی در اثر جوش دست و پنجه نرم می کنید باید بگوییم که تنها نیستید. با متخصص پوست خود در این زمینه مشورت کرده و در مورد بهترین داروهای غیر تجویزی و یا درمان های حرفه ای از وی سوال بپرسید.

نکات مهم در پیشگیری از بروز جای جوش صورت

 • صورت خود را تمیز نگه دارید و حداقل دو بار در روز آن را با شوینده ملایم بشویید.
 • به‌طور مرتب لایه‌برداری کنید. این کار به پوست شما کمک می‌کند تا از شر سلول‌های مرده خلاص شوید.
 • هرگز با آرایش به رختخواب نروید.
 • از پاک‌کننده‌های آرایشی بدون موادشیمیایی استفاده کنید.
 • از پدهای پنبه‌ای تمیز برای پاک کردن آرایش استفاده کنید، زیرا پدهای آلوده اغلب منجر به مسدود شدن منافذ می‌شود.
 • اگر از جوش و آکنه رنج می‌برید، هرگز به هیچ جوشی دست نزنید.
 • اگر زمان زیادی را در فضای باز می‌گذرانید، از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم، بهترین راه برای کاهش و درمان جای جوش روی صورت است. از میوه‌ها و سبزیجات استفاده کرده و نوشیدن مایعات سالم را فراموش نکنید.

جوش چرکی روی پیشانی _ درمان جای جوش

درمان‌های خانگی جای جوش صورت

یکی از رایج‌ترین و بهترین روش‌ها در کنترل و درمان جای جوش روی صورت، استفاده از درمان‌های خانگی جای جوش صورت است. شما می‌توانید به‌راحتی با مواد در دسترس، به از بین بردن لک ناشی از جوش کمک کنید.

پودر پوست پرتقال در درمان خانگی جای جوش صورت

پودر پوست پرتقال سرشار از اسیدسیتریک است که به روشن شدن پوست و لک‌های ناشی از جوش کمک می‌کند. این روش برای کسانی که نمی‌دانند چگونه برای درمان جای جوش روی صورت خود اقدام کنند، گزینه عالی محسوب می‌شود. برای کاهش لک‌های ناشی از جوش با استفاده از پوست پرتقال، باید:

 • ابتدا 1 قاشق چایخوری پودر پوست پرتقال را با 1 قاشق چایخوری عسل طبیعی مخلوط کنید.
 • مقدار مواد مورد استفاده باید به اندازه مساوی باشد.
 •  آن را خوب هم بزنید تا خمیری یکدست به دست آید.
 • این خمیر را روی نواحی آسیب‌دیده صورت خود که جوش دارد بمالید.
 • اجازه دهید ماسک به مدت 10 تا 15 دقیقه روی پوست بماند و سپس آن را با آب ولرم بشویید.

روغن نارگیل در درمان خانگی جای جوش صورت

 تقریبا هیچ بیماری پوستی وجود ندارد که نتواند از خواص غنی، ضدالتهابی و ضدباکتریایی روغن نارگیل بهره‌مند شود. این درمان خانگی موثر، یک راه مطمئن برای جلوگیری از ظاهرشدن ضایعات جدید و لکه‌های آکنه است. روغن نارگیل سرشار از ویتامین E و K و آنتی‌اکسیدان‌ها بوده که به رشد سلول‌های پوستی سالم و درمان جای جوش کمک می‌کند. شما باید:

 • 1 قاشق چایخوری روغن نارگیل را بین کف دست خود مالیده و به آرامی روی نواحی آسیب دیده صورت خود بمالید.
 • بهتر است برای درمان جای جوش روی صورت و رسیدن به بهترین نتیجه، روغن نارگیل در طول شب روی پوست شما بماند.
 • توصیه می‌شود این روش را هر روز امتحان کنید تا نتایج بهتری ببینید.

روغن نارگیل _ درمان جای جوش

آرد گندم در درمان خانگی جای جوش صورت

به‌عنوان یکی از آسان‌ترین مواد در دسترس، آرد بیسان (آرد گرم) برای اکثر مشکلات پوستی مفید است. آرد گندم، چه برای درمان جای جوش و چه برای استفاده به‌عنوان یک اسکراب معمولی صورت، سرشار از خاصیت قلیایی است که به‌عنوان پاک کننده برای حفظ تعادل pH پوست استفاده می‌شود. برای استفاده از تاثیر آرد گندم در درمان جای جوش روی صورت، باید:

 • 1 قاشق غذاخوری آرد گندم، گلاب و آبلیمو را برای ایجاد خمیری با بافت غلیظ تهیه کنید.
 • خمیر به دست آمده را به‌طور یکنواخت روی پوست صورت و گردن و نواحی آسیب دیده بمالید.
 • خمیر را تا زمانی که روی پوست شما خشک شود، حفظ کرده و سپس با آب ولرم بشویید.
 • برای رسیدن به نتایج بهتر، هر روز این کار را انجام دهید.

روغن درخت چای در درمان خانگی جای جوش صورت

روغن درخت چای برای پوست‌های مستعد آکنه و جوش، یک نجات‌دهنده محسوب می‌شود. خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی روغن درخت چای، یک عامل عالی برای خلاص شدن از شر علائم و لک‌های روی پوست است. بهترین بخش این درمان خانگی این است که برای هر نوع پوستی به‌خوبی عمل می‌کند. شما نیاز خواهید داشت:

 • سه تا چهار قطره روغن درخت چای را با یکی از روغن‌های حامل مانند روغن نارگیل یا بادام مخلوط کنید.
 • روغن مخلوط شده را به‌طور یکنواخت روی جای جوش و ضایعات پوستی بمالید.
 • اجازه دهید یک شب یا حداقل یک یا دو ساعت روی پوست شما بماند و سپس آن را بشویید.

روغن درخت چای _ درمان جای جوش

سرکه سیب

اگر می‌خواهید تعادل pH مناسبی برای پوست خود ایجاد کنید، سرکه سیب یک ماده موثر است. سرکه سیب منافذ پوست را به‌طور طبیعی تمیز و لایه‌برداری کرده و پوستی نرم، صاف و بدون لک را به ارمغان می‌آورد. این ماده معجزه آسا به کاهش قرمزی جوش‌های شما و همچنین درمان جای جوش روی صورت کمک می‌کند. روش استفاده از این درمان خانگی، عبارت است از:

 • 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب را با 2 قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید.
 • برای رقیق کردن این مخلوط می‌توانید از آب استفاده کنید.
 • مخلوط را با استفاده از یک پد پنبه‌ای تمیز روی تمام صورت خود بمالید.
 • اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه بماند و سپس آن را با آب ولرم بشویید.
 • این ماسک را روزانه برای رسیدن به نتایج موثر امتحان کنید.
 • اگر پوست حساسی دارید، یک قسمت سرکه سیب را با 10 قسمت آب رقیق کنید.

آلوئه‌ورا در درمان خانگی جای جوش صورت

برای داشتن پوستی بی‌عیب و نقص و درخشان، آلوئه‌ورا یک درمان عالی محسوب می‌شود. این ماده با خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی خود، به درمان مشکلات پوستی مانند جای زخم و جوش کمک می‌کند. آلوئه‌ورا همچنین لک‌های پوست را از بین برده و در بهبود سریع‌تر زخم‌ها بدون برجای گذاشتن آثار آن مفید است. برای درمان جای جوش روی صورت با استفاده از آلوئه‌ورا، باید:

 • ابتدار ژل را از برگ‌های آلوئه‌ورا استخراج کنید.
 • یک لایه ضخیم و یکنواخت از ژل را روی ناحیه آسیب‌دیده بمالید.
 • بگذارید تا زمانی که خشک شود روی پوست شما بماند.
 • این روش را روزانه امتحان کنید.

آلوئه‌ورا برای درمان جای جوش

جوش شیرین

جوش شیرین به دلیل خواص لایه‌برداری و سفیدکنندگی آن شناخته شده است. استفاده منظم از جوش شیرین به خلاص شدن از شر منافذ مسدود شده پوست و لکه‌های پوستی کمک می‌کند. این ماده به دلیل ماهیت قلیایی خود، به بازیابی pH تعادل پوست کمک کرده و به مبارزه با جای زخم و جای جوش می‌پردازد. شما نیاز دارید که:

 • ابتدا 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین مرغوب را با 1 قاشق غذاخوری آب به‌خوبی مخلوط کنید.
 • برای درمان جای جوش روی صورت، مخلوط را روی جای جوش‌های خود بمالید.
 • اجازه دهید ماسک روی پوست شما خشک شود و سپس آن را بشویید.
 • تا رسیدن به نتیجه مطلوب، این کار را یک بار در روز امتحان کنید.

آبلیمو

آبلیمو یک عامل سفیدکننده طبیعی است. با بهره بردن از خاصیت روشن‌کنندگی آبلیمو، می‌توان از آن برای روشن کردن جای جوش به‌طور طبیعی استفاده کرد. برای درمان جای جوش روی صورت با استفاده از آبلیمو باید:

 • آبلیموی تازه را با یک پد پنبه‌ای و به آرامی روی جای جوش و سایر نواحی آسیب دیده بمالید.
 • مطمئن شوید که دستان شما و پد مورداستفاده تمیز باشند.
 • اجازه دهید 10-15 دقیقه روی پوست شما استراحت کرده و سپس با آب ولرم بشویید.
 •  این کار را هر روز انجام دهید.

روغن کرچک

روغن کرچک حاوی ویتامین E و اسیدهای چرب امگا 3 است. این عناصر غنی‌کننده با کمک به رشد سلول‌های جدید پوست به ترمیم لایه آسیب‌دیده آن کمک می‌کنند. روغن کرچک همچنین با مبارزه با رنگدانه‌ها، اندازه جای زخم‌ها و لکه‌های ناشی از آکنه را کاهش می‌دهد. شما نیاز دارید که:

 • مقداری روغن کرچک را روی انگشتان خود ریخته و آن را روی نواحی آسیب‌دیده بمالید.
 • برای درمان جای جوش روی صورت، اجازه دهید روغن کرچک یک شب روی پوست بماند و بعد آن را با آب گرم بشویید.
 • از آنجایی که روغن کرچک قوام غلیظی دارد، مطمئن شوید که کاملاً شسته شده است.

روغن کرچک برای درمان جای جوش

زردچوبه

زردچوبه یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی است که بشر می‌شناسد. خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی آن باعث روشن شدن جای جوش و رنگ پوست می‌شود. استفاده منظم از پودر زردچوبه روی پوست به کاهش رنگدانه‌ها کمک کرده و همچنین رنگ پوست را درخشان می‌کند. برای بهره بردن از زردچوبه در درمان جای جوش روی صورت باید:

 • 1-2 قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با 1 قاشق آبلیمو مخلوط کنید.
 • خمیر را مانند ماسک صورت، به‌طور یکنواخت روی تمام صورت خود بمالید.
 • بگذارید 30 دقیقه روی پوستتان بماند و سپس آن را با آب ولرم بشویید.
 •  این کار را باید هر روز یک بار انجام دهید.
 • اگر نمی‌خواهید انگشتانتان زردرنگ شوند، هنگام استفاده از دستکش استفاده کنید.

زردچوبه برای درمان جای جوش

کره شی باتر

کره شی باتر به دلیل داشتن ویتامین F و سایر اسیدهای چرب سالم دارای خواص ضدالتهابی است. این عناصر به منظور کاهش التهاب اطراف اسکارها و تزریق رطوبت به آنها مفید هستند که باعث تضعیف ظاهر جای جوش یا جای آکنه می‌شود. شما نیاز دارید:

 • 1 قاشق غذاخوری کره شی را با 5 قطره اسانس اسطوخودوس و 3 قطره اسانس لیمو را به‌خوبی مخلوط کنید.
 • ابتدا کره شی باتر را با لیسک هم بزنید تا کرم رنگ شود.
 • اسانس‌ها را اضافه کنید و به هم زدن ادامه دهید.
 • در درمان جای جوش روی صورت با استفاده از کره شی باتر و رسیدن به بهترین نتیجه، هر شب کره شی را روی پوست خود بمالید.

سیب‌زمینی

یکی از بهترین روش‌ها در درمان جای جوش روی صورت و خلاص شدن از شر آکنه‌ها و جای جوش‌های مزاحم و بازگرداندن درخشش طبیعی پوست، استفاده از سیب‌زمینی است، زیرا سیب‌زمینی سرشار از ویتامین‌ها و موادمعدنی است که به درمان جای زخم، لک ناشی از جوش‌های سرسیاه و چربی اضافی روی پوست صورت شما کمک می‌کند. شما باید:

 • یک برش سیب‌زمینی را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
 • می‌توانید آب سیب‌زمینی را به مدت 15-20 دقیقه روی صورت خود بگذارید و سپس آن را با آب بشویید.
 • این روش را یک بار در روز تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

صابون برای درمان جای جوش

صورت، پیشانی، دست‌ها و چانه مستعد جوش و آکنه هستند و در صورتی که این جوش‌ها به‌درستی درمان نشوند ممکن است حتی در پشت کمر و قفسه‌ی سینه نیز لکه‌های تیره‌ای روی پوست بر جای بگذارند. بعضی از صابون‌ها که برای روشن کردن پوست به‌کار می‌روند می‌توانند به از بین بردن این لکه‌های تیره کمک کنند.

صابون برای از بین بردن قرمزی جای جوش

برای درمان جای جوش هم راه‌حل های زیادی پیشنهاد شده که استفاده از صابون درمان جای جوش یکی از این راه‌حل هاه که طرفداران زیادی داره.

صابون یکی از انواع شوینده هاییه که در بازار وجود داره که برای درمان انواع مشکلات پوست مانند جوش و جای جوش تولید می‌شوند و با عناوین مختلف مانند صابون درمان جای جوش به بازار عرضه و در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیره.

زمان درست استفاده از صابون برای از بین بردن قرمزی جای جوش

برای استفاده از صابون درمان جای جوش ابتدا باید از صابون یا سایر مواد و دارو های درمان کننده خود جوش استفاده کرد. چون تا زمانی که جوش های قدیمی جای خود رو به جوش های جدید روی پوست. به ویژه در ناحیه صورت میدهند همیشه امکان بروز جای جوش روی صورت وجود داره.

پس باید توجه کرد که استفاده از صابون از ناپدید کننده جای جوش خود به تنهایی نمیتونه راه‌گشا باشد بلکه برای تاثیر بیشتر باید علاوه بر استفاده از صابون درمان جای جوش از دارو ها و صابون ضد جوش هم استفاده کرد که عامل اصلی در به وجود آمدن جای جوش که همان جوشه هم از بین بره.

بهترین شرکت های تولید صابون درمان جای جوش

شرکت ان جی با تولید صابون ضدجوش و ضدلک ان جی، تا 80 درصد موفق به جلب رضایت مشتریان خود شده که این امر نشون دهنده کیفیت و کارایی این محصولاته.

یا شرکت هایی داخل کشور که پایه تولیدات خود رو مواد گیاهی و محصولات طبیعی برگرفته از طبیعت قرار دادن و با استفاده از خاصیت درمانی گیاهان مختلف و یا سایر مواد طبیعی اقدام به تولید محصولات متنوع برای انواع مشکلات پوستی از جمله جوش و آکنه و جای جوش کرده و موفق به تولید و عرضه محصولات مختلف با بالاترین سطح کیفیت و قابل رقابت در بازار جهانی مانند صابون از ناپدید کننده جای جوش حاوی زردچوبه شدن.

صابون ان جی برای درمان جای جوش

صابون بچه برای جای جوش قرمز صورت

صابون از بین بردن جای جوش، و بطور کلی صابون ها دارای خاصیت قلیایی هستن که بر خلاف پوست بدن و صورت که به صورت طبیعی خاصیت اسیدی داره،ه. استفاده از صابون موجب بهم خورد Ph نرمال پوست میشه که این امر ممکنه باعث ایجاد خشکی پوست و در دراز مدت موجب بروز چروک های زیر در نواحی مختلف پوست صورت بشه.

به گفته کارشناسان متخصص در حوزه زیبایی و سلامت پوست استفاده روز دو بار از صابون برای شستن صورت اگه پوست چرب دارید بلامانعه و برای پوست های خشک و حساس استفاده از صابون های قلیایی باید به حداکثر تعداد پنج بار در هفته برسه.

ولی توجه داشته باشید که حتی در صورت داشتن پوست چرب هم ممکنه استفاده از صابون موجب ایجاد خشکی بشه چون این صابون ها علاوه بر شستن چربی های اضافه پوست، چربی های طبیعی و مفید پوست رو هم ممکنه از بین ببرند. اما راه این مشکل چیست؟

یعنی برای جلوگیری از خشکی پوست استفاده از انواع صابون از بین بردن جای جوش رو باید فراموش کنیم؟

خبر خوب اینه که پاسخ به این سوال منفیه و یکی از بهترین راه های جلوگیری کردن از خشکی پوست استفاده از صابون هایی با خاصیت قلیایی ضعیف و یا صابون های تنظیم کننده Ph صورت مانند صابون بچه برای جوش صورته.

یکی از اصلی ترین توصیه هایی که از طرف کارشناسان حوزه پوست و زیبایی برای درمان جوش صورت شده اینه که محل جوش ها و جای جوش ها به صورت مرتبط توسط مواد شوینده مناسب شسته بشه تا چربی های اضافی و باکتری های ایجاد کننده جوش فرصت ایجاد جوش های جدید رو نداشته باشند و قبل از به وجود آوردن جوش جدید مهار شوند.

اما در عین حال حفظ سلامت پوست و جلوگیری از خشکی صورت هم باید مدنظر قرار گیرد.

صابون بچه یکی از بهترین گزینه ها

بنابراین استفاده از صابون بچه برای جوش صورت گزینه مناسبی خواهد بود چون صابون بچه بخاطر آنکه باید با شرایط حساس پوستی نوزادان و کودکان هماهنگ باشد خاصیت قلیایی خفیفی داره و چربی های طبیعی پوست رو هنگام شستشو از بین نمی‌برد و علاوه بر آن رطوبت طبیعی پوست صورت رو هم حفظ میکند.

این موجب ان میبشه که حتی افرادی که پوست خشک و یا حساسی دارند تعداد دفعات مجاز استفاده از صابون بچه برای جوش صورت جهت شستشو رو نسبت به تعداد مجاز استفاده از صابون های معمولی افزایش می‌بده و این امر موجب آزادی عمل بیشتری برای فرد فراهم میکنه.

بنابر آنچه گفته شد اگه نگران خشکی پوست خود بعد استفاده از صابون از بین بردن جای جوش هستید با انتخاب صابون بچه برای جوش صورت میتوانید تا حد زیادی از میزان نگرانی های خود کم کنید و عامل استرس و نگرانی که یکی از عوامل مهم تحریک کنند جوش صورته رو هم حفظ کرده و با یک تیر دو نشون بزنید.

صابون برای صورت چرب

بیشتر افرادی که درگیر جوش و آکنه در ناحیه صورت هستن معمولا کسانی هستن که پوست چرب دارند. همین چرب بودن پوست یکی از عوامل ایجاد جوش روی صورته. بنابراین یکی از راه های درمان جوش و جای جوش آنه که با استفاده از صابون برای صورت چرب میزان چربی پوست کنترل بشه و چربی‌های اضافی با استفاده از صابون‌های مخصوص پوست چرب شسته بشه تا به درمان جوش و جای جوش سرعت ببخشیم.

گزینه های زیادی برای انتخاب صابون برای پوست چرب وجود داره که ممکنه موجب گیج شدن فرد در هنگام خرید بشه. اگه از ویژگی های یک صابون خوب برای پوست چرب اطلاع داشته باشیم میتونه کمک شایانی در انتخاب صابون برای پوست چرب باشد.

آنتی باکتریال بودن صابون را هم مد نظر قرار دهید!

به گفته متخصصان افرادی که دارای پوست چرب هستن و به دنبال صابون درمان جای جوش میگردند باید از صابونی استفاده کنند که علاوه بر ضد جوش بودن دارای خاصیت آنتی باکتریال و ضد میکروبی هم باشند تا با تمیز کردن عمقی سطح پوست شرایط رو برای تجمع چربی ها زیر پوست و ایجاد جوش سخت کند.

همچنین استفاده از صابون هایی با پایه طبیعی ساخته شده از عصاره گیاهانی که خاصیت تنظیم چربی پوست رو دارند مانند گلیسیرین یا عسل و سایر مواد طبیعی هم توصیه شده. همچنین انجام مراحل زیر در کنار استفاده از صابون برای صورت چرب میتونه کمک کننده باشد.

پوست رو ابتدا با آب گرم بشویید و از صابون برای صورت چرب استفاده کنید، لایه برداری رو انجام بدید پس از آن با استفاده از آب سرد صورت رو آبکشی کنید و پوست رو سرحال آورید. پس از اتمام مراحل پوست رو با استفاده از یک مرطوب کننده فاقد چربی مرطوب کنید.

صابون ضد جوش گوگرد دار

یکی دیگر از مواد طبیعی و معدنی مفید به جهت درمان جوش و آکنه صورت گوگرده. از سال های دور در گذشته تا به امروز در طب سنتی از گوگرد برای درمان زخم و جای زخم ها استفاده میشد.

صابون ضد جوش گوگرد دار یکی از معروف ترین محصولات درمانی زیر گروه صابون های ضدجوش موسوم به صابون از بین بردن جای جوشه که از همان روزهای ابتدایی تا کنون محبوبیت ویژه ای بین مصرف کنندگان پیدا کرده و هنوز هم استفاده از آن بسیار رواج داره.

صابون ضد جوش گوگرد دار با خاصیت آنتی باکتریالی خود موجب ضدعفونی شدن محل جوش ها شده و با التیام بافت آسیب دیده اطراف محل جوش و جوش های خشک شده قدیمی موجب از بین رفتن آثار باقی مانده از جوش ها و جلوگیری از ایجاد جوش جدید میشه.

صابون ضد جوش گوگرد دار برای درمان جای جوش

درمان‌های پزشکی جای جوش

درمان جای جوش روی صورت از نظر پزشکی، عبارتند از:

 • رتینوئیدها: این داروها یک درمان رایج برای آکنه هستند. آنها معمولا به شکل موضعی استفاده می‌شوند، به این معنی که فرد آن را روی پوست خود و در قسمت‌های آسیب دیده استفاده می‌کند. برای بهره بردن از این درمان پزشکی، فرد باید با محصولی شروع کند که دارای غلظت 0.025٪ باشد تا میزان حساسیت خود به دارو را بررسی کند. پزشکان معمولاً ترتینوئین را به اشکال 0.025٪ و 0.05٪ تجویز می‌کنند.
 • هیدروکینون: مطالعات نشان می‌دهد این دارو، در کاهش اندازه، رنگ و شدت لکه‌های تیره ناشی از آکنه موثر است.
 • لایه‌برداری اسید گلیکولیک: افزودن لایه‌بردارهای اسیدی معمولی به درمان‌های هیدروکینون، به‌طور قابل توجهی نتایج را بهبود می‌بخشد.

سایر گزینه‌های درمانی در درمان جای جوش روی صورت، عبارتند از:

 • کورتیکواستروئیدها
 • لایه‌برداری شیمیایی
 • لیزردرمانی
 • نوردرمانی شدید پالسی

رفع آثار و جای جوش با کرم لایه بردار

تاثیر کرم لایه بردار بر جای جوش بسیار زیاد است و چنانچه از نمونه ‌های مناسب آن برای پوست خود استفاده کنید، شاهد تاثیراتی مثبت خواهید بود. کرم و پماد لایه بردار برای جای جوش با اعمال تاثیرات مختلف، برداشتن لایه ‌های آسیب دیده پوست را امکان پذیر کرده و سلول‌ های پوست را برای بازسازی تحریک می ‌کنند. در ادامه ابتدا مکانیسم عملکرد لایه بردارهای مختلف را بررسی می ‌کنیم و سپس به معرفی تعدادی از بهترین لایه بردارها برای درمان جای جوش و آکنه می‌ پردازیم.

لایه برداری سطحی: زمانی که آسیب‌ ها و صدمات پوستی در لایه سطحی پوست یعنی اپیدرم اتفاق بیفتد از لایه برداری سطحی استفاده می‌ شود. ترکیبات اصلی این مواد لایه بردار معمولا از هیدروکسی اسیدهایی مانند هیدروکسی اسید آلفا و بتا با غلظتی میان 20 تا 70 درصد تشکیل شده است و از خواص آن‌ ها برای از بین بردن تیرگی ‌ها و جای جوش‌ های قدیمی و درمان چروک‌ های زود هنگام پوست بهره می ‌گیرند. این روش لایه برداری با استفاده از محلولی با پایه اسیدی انجام شده و منجر به جدا شدن لایه خارجی و آسیب دیده پوست می‌ شود.

لایه برداری متوسط: عمق نفوذ این لایه بردارها در لایه‌های پوست در مقایسه با لایه بردارهای سطحی بیشتر است و به همین جهت لازم است برای پوست قسمت‌ هایی از بدن بجز پوست صورت که حساسیت بالایی دارد مورد استفاده قرار گیرد. ترکیبات اصلی موادی که برای روش لایه برداری متوسط مورد استفاده قرار می ‌گیرند شامل TCA یا تری کلرو استواستیک با درجه غلظت‌ های مختلف است که برای درمان ضایعه ‌های پوستی حاصل از آکنه‌ ها، بهبود رنگ پوست‌ هایی که دچار آفتاب سوختگی شدند و همچنین محو کردن خطوط روی پوست استفاده می ‌شود.

لایه برداری عمیق: ترکیبات اصلی برای ایجاد این نوع لایه برداری شامل فنل‌ها هستند که ممکن است عوارضی مانند بستری شدن در بیمارستان و بیهوش شدن را در پی داشته باشند. برای انجام لایه برداری‌ های عمیق و قوی از این روش استفاده می‌ شود؛ این شیوه برای از بین بردن اسکارهای شدید پوستی، ضایعه ‌های پوستی رشد کرده پیش سرطانی و چروک ‌های خشن پوست کاربرد دارد.

بهترین روش های درمان جای جوش

میکرودرم

یکی از درمان جای جوش است که برای از بین بردن جای جوش‌های سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا از این روش به صورت ترکیبی برای درمان جای جوش‌ها استفاده می‌کنند. پزشک معالج پس از اینکه از روش سابسیژن استفاده کرد برای درمان جوش‌های سطحی از میکرودرم استفاده می‌کند.

سابسیژن

یکی از روش‌های درمان جای جوش است که به صورت ترکیبی با دیگر روش‌ها استفاده می‌شود. در واقع استفاده از این روش می‌تواند اثر دیگر روش‌ها را دو چندان کند. در این روش برای درمان جای جوش از آزاد کردن بافت‌های همبندی استفاده می‌شود. از سوزن‌های بسیار ریزی در این روش استفاده می‌کنند که می‌تواند جای جوش‌های عمیق و سطحی پوست صورت را درمان کند. از این روش درمانی بیشتر پوست‌های صورت استفاده می‌شود و با هر نوع پوستی سازگاری دارد.

درماپن

استفاده از درماپن برای درمان جای جوش روی صورت در سال‌ها اخیر بسیار رایج شده است. در این روش سوزن‌های بسیاری با سطح پوست برخورد می‌کنند که همین امر می‌تواند در نهایت منجر به ساخت کلاژن در سطح پوست شود.

میکرونیدلینگ

یکی از روش‌هایی که می‌تواند درمان کننده جای جوش‌های عمیق باشد، میکرونیدلینگ است. پزشکان برای تاثیرگذاری بیشتر ترجیح می‌دهند که از این روش در کنار سایر روش‌های درمانی استفاده کنند.

روش پی آر پی

این روش نمی‌تواند به طور قطعی جای جوش را درمان کند و تنها ۹۰ درصد جای جوش را از بین می‌برد. اگر شما در این راه صبر و حوصله زیادی ندارید، بهتر است از این روش استفاده نکنید. در واقع یک روش دیربازده بوده و برای افرادی که جای جوش عمیقی دارند نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد.

لیزر فرکشنال

این نوع لیزر به دو صورت سوزنی و غیرسوزنی وجود دارد. پزشک با توجه به نوع و شدت عارضه یکی از این لیزرها را استفاده می‌کند. در روش سوزنی لیزر فرکشنال از سوزن‌های ظریفی استفاده می‌کنند که با وارد شدن به لایه‌های عمیق پوست صورت می‌تواند موجب کلاژن سازی در پوست شود.

برای انجام این روش به سه تا چهار جلسه درمانی نیاز دارید، سپس می‌توانید برای نتیجه مطلوب‌تر بعد از گذشت ۶ ماه بار دیگر لیزر جای جوش فرکشنال را انجام دهید.

پانچ

زمانی که بیمار از هیچ یک از داروهای درمانی نتیجه قابل قبول را نگیرد و جای جوش‌های بسیار عمیقی داشته باشد، باید از روش پانچ استفاده کند. پزشک برای این دسته از بیماران یک تا دو جلسه سابسیژن و یک تا سه جلسه پانچ تجویز می‌کند.

آکوتان

آکوتان یک داروی بسیار قوی از ویتامین A است و می‌تواند برای افرادی که جای جوش عمیقی و اسکار شده‌ای دارند مورد استفاده قرار بگیرد. این دارو باید زیر نظر پزشک متخصص پوست مصرف شود در غیر اینصورت می‌تواند عوارض بسیاری را برای فرد به همراه داشته باشد. مصرف این دارو به قدری حساس است که در صورت بارداری باید به سقط جنین اقدام کنید. جنین در زمان مصرف این دارو دچار ناهنجاری‌های بسیاری می‌شود.

نانوفت

در این روش پزشک سعی می‌کند تا با استفاده از روش‌های خاص بتواند فاکتورهای رشد موجود در دیواره سلول‌های چربی را آزاد کند. از این روش تنها در درمان جای جوش استفاده نمی‌شود و از دیگر کاربردهای آن می‌توان به از بین بردن سیاهی دور چشم، درمان اسکار و آکنه و… اشاره کرد.

همه افراد در طول زندگی خود با انواع مشکلات پوستی از جمله جوش و آکنه مواجه می‌شوند. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها بعد از درمان جوش، درمان جای جوش روی صورت است. گاهی پس از خوب شدن جوش صورت، بدن، سلول‌هایی با ملانین بیش ازحد تولید کرده تا جایگزین پوست آسیب‌دیده شود.

این امر منجر به هایپرپیگمانتاسیون پس از التهابی می‌شود که به شکل تیرگی و لک روی پوست ظاهر می‌شود. انواع راه‌های پیشگیری، درمان‌های خانگی، گزینه‌های OTC و حتی برخی درمان‌های متخصص پوست برای محو شدن سریع‌تر این نقاط تیره طراحی شده‌اند که در این مقاله به معرفی آن‌ها پرداختیم. اگر نگران لکه‌های تیره ناشی از جوش روی پوست خود هستید، با پزشک متخصص صحبت کنید.

درمان جای جوش در یک روز

تا به حال شده که شب هنگام خواب ناگهان ببینید یک جوش زشت و چرکی روی صورت‌تان خودنمایی می‌کند، در حالی که فردا به یک مهمانی دعوت هستید یا می‌خواهید با فردی ملاقات کنید که برایتان اهمیت زیادی دارد. در این زمان نه‌تنها زشتی جوش آزاردهنده بلکه نگرانی از فردا نیز بیشتر باعث آزارتان می‌شود اما نگران نباشید.

راه‌حل‌های اورژانسی وجود دارد که می‌تواند در این مواقع به کمک‌تان بیاید و شما را از شر آن جوش زشت خلاص کند. البته اگر پوستی حساس داشته باشید شاید این روش‌ها کمی باعث خشکی بیش از اندازه پوست‌تان شوند و در نتیجه کار را خراب‌تر هم کنند؛ پس اگر پوستی حساس دارید، کمی بیشتر ملاحظه کنید.

درمان جای جوش در یک روز

درمان جای جوش در کمترین زمان

قبل از خواب با یک شوینده ملایم صورت را بشویید؛ شوینده‌ای که حاوی دانه‌های اسکراب و پاک‌کننده باشد تا سلول‌های مرده سطح پوست را از بین ببرد چرا که تجمع همین سلول‌هاست که اصلی‌ترین عامل ایجاد آکنه است.

دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید؛ بعد یک گوش‌پاک‌کن را به این محلول آغشته کنید و روی جوش‌ها بمالید. سرکه سیب باکتری‌‌های مولد آکنه و سلول‌های مرده سطح پوست را از بین می‌برد و در نتیجه تا حدی التهاب جوش می‌خوابد و صبح که بیدار شوید میزان قرمزی جوش تا حد زیادی کاهش یافته ‌است.

درمان سریع جای جوش

قبل از اینکه به تختخواب بروید مقداری کرم ضدآکنه روی جوش‌ها بزنید، چنین کرمی باید حاوی بنزوئیل پروکساید باشد تا بتواند جوش را خشک کند و سلول‌های مرده سطحی را بردارد.

قطره ضدقرمزی چشم هم می‌ تواند به شما کمک کند یعنی قطره‌ چشمی که برای کم کردن قر مزی چشم‌ها استفاده می‌شود. اگر کرم ضدآکنه ندارید می‌توانید به جای آن از چنین قطره‌ای استفاده کنید. این قطره می‌تواند قرمزی جوش را کم کند اما هیچ تاثیری در بهبود جوش‌ها ندارد.

درمان سریع جای جوش

از بین بردن جای جوش فوری

مقداری دارچین و عسل را با هم مخلوط کنید تا ماده‌ای چسبی شکل به دست آید. صورتتان را بشویید و بعد مقداری از این مخلوط را قبل ازخواب روی مناطق مورد نظر بمالید و بگذارید تا صبح بماند. این مخلوط نمی‌گذارد جای جوش زخم شود.

روغن درخت چای را نیز می‌توانید امتحان کنید. این روغن نیز خاصیت ضدباکتریایی دارد و محصول استرالیا است. روغن درخت چای به کاهش قرمزی و تورم کمک می‌کند و مانع زخم شدن محل جوش می‌شود. البته باید از مصرف صابون‌هایی که موجب بروز حساسیت و واکنش‌های آلرژیک می‌شوند، پرهیز و قبل از خواب از خوردن غذاهای خیلی چرب و ادویه‌دار خودداری کنید چون در بروز آکنه‌ها تاثیر فوق‌العاده‌ای دارند.

روش سریع درمان جای جوش سرسیاه صورت

 1. باید پوست‌تان را با یک پاک‌کننده حاوی اسید سالیسیلیک بشویید، چرا که این دانه‌های سرسیاه بیش از همه به دلیل تولید بیش از اندازه چربی درون منافذ پوستی است؛به همین دلیل تمیز نگه‌داشتن پوست می‌تواند به پاک کردن دانه‌‌های سرسیاه کمک کند.
 2. با یک لایه‌بردار ملایم سلول‌های مرده سطح پوست را بردارید، چرا که تجمع این سلول‌های مرده روی پوست هم می‌ تواند عامل ایجاد جوش و دانه‌های سرسیاه باشد.
 3. یک حوله را داغ کنید و روی این دانه‌های سرسیاه قرار دهید، بخار و گرمای ناشی از حوله باعث می‌شود که دانه‌های سرسیاه به سطح پوست نزدیک شوند و در نتیجه تخلیه کردن آنها آسان‌تر شود، حوله را چند دقیقه روی دانه‌های سرسیاه نگه دارید و بعد آن منطقه را به خوبی خشک کنید.
 4. نوک یک انگشت یک پارچه یا دستمال کاغذی قرار دهید؛ بعد آرام با نوک انگشت و دستمال این دانه‌‌‌ها را خیلی آرام فشار دهید، حواستان باشد که نباید به پوست فشار زیادی وارد شود، چرا که می‌تواند التهاب ایجاد کند.
 5. در نهایت با یک کرم مخصوص دانه‌های سیاه کار را تمام کنید و بعد به تختخواب بروید.

جوش سرسیاه صورت _ درمان جای جوش

درمان جوش برای همیشه

این محلول هم معجزه می‌کند:

مقداری دارچین و عسل را با هم مخلوط کنید تا ماده‌ای چسبی شکل به دست آید. صورتتان را بشویید و بعد مقداری از این مخلوط را قبل ازخواب روی مناطق مورد نظر بمالید و بگذارید تا صبح بماند و بعد صبح صورت‌تان را کاملا بشویید. اگر معمولا در خواب زیاد تکان می‌‌خورید، توصیه می‌کنم روی بالش خود یک حوله بیندازید تا کثیف نشود.

این راه‌ها درمان قطعی نیستند

یادتان باشد که این راه‌ها نمی‌توانند به عنوان درمان قطعی مطرح باشند بلکه فقط می‌توانند به طور خیلی موقت جوش‌ها و آکنه‌‌ها را خوب کنند ولی اگر علت اصلی برطرف نشود، جوش‌ها دوباره برمی‌گردند و روز از نو و روزی از نو؛ اگر هم بخواهید این روش‌ها را مرتب تکرار کنید، احتمالا پوستتان بیش از اندازه حساس و خشک خواهد شد و نتیجه مطلوب مورد نظرتان به دست نخواهد آمد چرا که پوستی که تکه تکه خشک شده‌باشد بیشتر از آنکه زیبا باشد، حالت لکه لکه پیدا می‌کند.

برای درمان جای جوش چه کنیم ؟ راهنمای قدم به قدم

 1. مهم‌ترین قدم برای از بین بردن جوش‌ها شستن و پاک کردن صورت است، یک پاک‌کننده ملایم بدون چربی برای شستن پوست‌های چرب ایده‌آل است.
 2. یک تکه یخ را داخل یک تکه پارچه بگذارید و آن را هر یک ساعت حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی جوش قرار دهید؛ البته حواستان باشد که هر وقت احساس درد کردید؛ یخ را بردارید.
 3. خیلی ملایم با سشوار روی جوش را خشک کنید،درجه حرارت سشوار را روی کمترین حد قرار دهید تا سردترین باد را داشته‌باشید. باید حدود ۳ تا 5 دقیقه باد سشوار را روی جوش بگیرید.حواستان باشد که سشوار را خیلی نزدیک به پوست نگیرید و هر گاه احساس کردید داغ شده‌است، کار را متوقف کنید.
 4. قبل از اینکه به تختخواب بروید روی جوش را با کمی خمیردندان بپوشانید، حواستان باشد که از خمیر دندان سفیدی استفاده کنید که هیچ ماده افزودنی خاصی نداشته باشد؛ مثلا خمیردندان سفیدکننده نباشد. البته ناگفته نماند که خمیردندان‌‌های ژله‌ای هم برای این کار مناسب نیستند.
 5. صبح روز بعد خیلی ملایم با آب ولرم خمیردندان را از روی جوش بشویید.
 6. حالا می‌توانید باقی‌مانده جای جوش را با کانسیلر یا هر نوع کرم‌پودر و ماده آرایشی دیگر بپوشانید.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار