|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۶۷

برای محافظت از پوست باید از کرم ضد آفتاب استفاده شود. اما ممکن است برخی از این کرم ها از مواد شیمیایی مضر استفاده کنند. اما شما می توانید از پوست خود حتی بدون استفاده از ضد آفتاب تجاری محافظت کنید. شما میتوانید با پیروی از دستورالعمل ها و پیروی از آموزش ساخت کرم ضد آفتاب، یک ضد آفتاب خانگی را برای خود تهیه کنید.

چگونه یک کرم ضدآفتاب خانگی تهیه کنیم؟

 

 پزشکان می گویند: همان طور که قرار گرفتن در معرض نور خورشید خطرناک است، پرهیز کامل از آن نیز می‌تواند برای سلامت پوست و بدن مضر باشد. بدن ما به مقداری ویتامین D نیاز دارد که یکی از منابع اصلی تأمین آن، نور خورشید است. 

نور خورشید همیشه دشمن پوست و بدن نیست بلکه قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای تولید ویتامینD ‌به میزان کافی در بدن ضروری است و این ویتامین نیز به نوبه خود در حفظ سلامت بسیاری از اعضا و بافت های حیاتی بدن، نقش جدی ایفا می کند. 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 اما از طرفی برخی اشخاص به دلیل شرایط خاص کاری و زندگی ممکن است بیش از حد معمول در معرض تشعشعات خورشیدی قرار بگیرند.

برای این افراد که اغلب نمی‌توانند خود را از اشعه‌های بیش از حد خورشیدی دور نگه دارند و برای مدت طولانی در تماس مستقیم با این تشعشعات هستند، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب ضروری است.

 

 

اینجا بخوانید:

سه سوته از شر جوش های مجلسی خلاص شوید

 

 

اما از سوی دیگر انواع کرم‌های ضد آفتاب صنعتی موجود در بازار نیز برای سلامتی خطراتی به دنبال دارند. 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

پوست، در واقع بزرگترین عضو بدن است که هر آنچه روی آن قرار گیرد به خود جذب می‌کند به همین دلیل مهم است تا از کرم‌هایی استفاده شود که طبیعی و خالص باشند. 

در حال حاضر مارک های مختلفی از کرم‌های ضد آفتاب در فروشگاه ها و داروخانه ها موجود هستند اما بدون شک کرم‌های ضد آفتاب خانگی با ترکیبات طبیعی، تأثیر بهتر و در عین حال عوارض جانبی کمتری در مقایسه با کرم‌های ضد آفتاب صنعتی و شیمیایی دارند. 

بیشتر کرم‌های ضدآفتاب موجود در بازار، حاوی ترکیب اکسید روی هستند که به اعتقاد پزشکان دانشگاه ایالت «میسوری»، این ترکیب هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، رادیکال‌های آزاد تولید می‌کند و در نهایت به تخریب سلول‌های پوستی منجر می‌شود. 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

متخصصان پوست برای حل این مشکل استفاده از ترکیبات طبیعی شامل روغن دانه تمشک، روغن دانه هویج، روغن سویا و روغن های دیگری چون روغن نارگیل و زیتون را توصیه می کنند. 

آنچه اکثر ما نمی دانیم این است که روغن های معمولی نیز بدون این که ترکیبات مضر و شیمیایی داشته باشند، دارای SPF طبیعی هستند. برای مثال روغن دانه تمشک قرمز SPF بین 28 تا 50 ، روغن سبوس گندم SPF 20 و روغن دانه سویا SPF 10 دارد. 

 

سطح SPF 

اصلاح SPF مخفف ضریب محافظت در برابر آفتاب است. این یک تخمین عددی از میزان محافظت محصول از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش (UVB) است، به همین دلیل از یک عدد برای نشان دادن SPF استفاده می‌شود. آکادمی متخصصان پوست آمریکا توصیه می‌کند حداقل از SPF 30 استفاده کنید. 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

طیف گسترده 

ضد آفتاب‌های طیف گسترده (Broad-spectrum) از پوست شما در برابر اشعه فرابنفش UVB و UVA محافظت می‌کنند. در حالی که پرتوهای UVB ارتباط بیشتری با ایجاد سرطان پوست دارند، اشعه UVA هنوز هم می‌تواند به پوست شما آسیب برساند و به عمق لایه‌های پوست نفوذ کرده و چین و چروک را تسریع کند.

به همین دلیل کرم ضد آفتاب با طیف گسترده برای محافظت در برابر آفتاب گزینه بهتری است. 

 

 

اینجا بخوانید:

خواص شگفت انگیز گلاب برای پوست

 

 

 

سان بلاک یا ضد آفتاب 

سان بلاک اصطلاحی است که برای توصیف محصولاتی که پوست را در مقابل اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کنند. سان بلاک روی سطح پوست قرار می‌گیرد و جذب نمی‌شود. بیشتر محصولات ضد آفتاب حاوی سان بلاک هستند. 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

مواد موجود در ضد آفتاب‌های شیمیایی 

معمولا محصولات ضد آفتاب بدون نسخه عرضه می‌شوند. این بدان معنی است که بیشتر مواد موجود در ضد آفتاب قبل از خرید باید از نظر کارایی و ایمنی ارزیابی شوند.

در سال‌های اخیر، برخی از مواد موجود در ضد آفتاب برای تسریع آسیب‌های پوستی و حتی ایجاد خطر سرطان مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

اکسی بنزون، رتینیل پالمیتات و پارابن‌ها برخی از موادی هستند که مصرف کنندگان را نگران کرده است. 

 

ضد آفتاب‌های طبیعی 

ضد آفتاب‌های طبیعی معمولا فاقد ترکیبات و فیلترهای شیمیایی ضد آفتاب هستند. آن‌ها معمولا فاقد پارابن و همچنین ترکیبات اکسی بنزون، آووبنزون، اکتینوکسات، هموسلات و غیره هستند.

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

 

اکثر ضد آفتاب‌های طبیعی از مواد موثره گیاهان برای پوشاندن پوست و انعکاس اشعه UV از لایه‌های پوستی استفاده می‌کنند.

این مواد موثره بر خلاف مواد شیمیایی متشکل از مواد معدنی مانند دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی هستند. 

 

 

اینجا بخوانید:

خواص 12ماسک خانگی ضد پیری 

 

 

 

ضد آفتاب‌های مسدود کنند اشعه فرابنفش 

اکنون که برخی از تعاریف را بررسی کردیم، امیدواریم درک این‌که چه چیزی یک ضد آفتاب را اثربخش می‌کند، مشخص شده باشد. ضد آفتاب‌ها اشعه‌های مضر فرابنفش UVA و UVB را منعکس یا پراکنده می‌کنند، به طوری که نمی‌توانند به پوست شما نفوذ کنند.

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

پس از پراکندگی اشعه، مواد آلی، اجزای خامه‌ای مانند فرمول‌های ضد آفتاب، اشعه خورشید را جذب کرده و انرژی را به صورت گرما روی پوست شما پخش می‌کنند. 

اما یک نکته در مورد ضد آفتاب‌هایی وجود دارد که خودتان با مواد گیاهی مانند روغن دانه‌های گیاهی درست می‌کنید و آن این است که این ضد آفتاب‌های خانگی پوست را در برابر اشعه‌های ماورا بنفش محافظت می‌کنند، اما حاوی فیلتر قوی UV نیستند.

بدون فیلتر دی اکسید تیتانیوم، اکسید روی یا ماده شیمیایی دیگری که ثابت شده است اشعه ماورا بنفش را پراکنده یا منعکس می‌کند، هیچ ضد آفتابی به محافظت از پوست شما کمک نمی‌کند.

به همین دلیل در اوایل سال جاری، FDA نیازهای خود را برای محصولات ضد آفتاب به روز کرد. برای این‌که محصولات ضد آفتاب به طور کلی ایمن و موثر شناخته شوند، باید دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی داشته باشند. 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

روغن هایی که میتوانید در تهیه کرم ضد آفتاب از آنها کمک بگیرید 
 

روغن دانه هویج :ضد آفتاب طبیعی 

این روغن با spf40 قابلیت بسیار بالایی برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید دارد. غنی از آنتی اکسیدان است و خاصیت ضد عفونی کننده نیز دارد. 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

  روغن تمشک: کرم ضد آفتاب طبیعی  

با spf30، غنی از اسید چرب امگا ۳ و ۶ است و از ایجاد ترک های پوستی نیز پیشگیری می کند. 

 

 

اینجا بخوانید:

پوست خیار سرشار از ویتامین

 

 

 

روغن جوانه گندم: کرم ضد آفتاب طبیعی 

با spf20 در فهرست روغن های طبیعی محافظ پوست در برابر نورخورشید، جایگاه سوم را دارد. ویتامین e موجود در آن جذب پوست می شود. همچنین سرشار از آنتی اکسیدان های طبیعی است که سلول های آسیب دیده را ترمیم می کند. 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

 روغن آواکادو: کرم ضد آفتاب طبیعی 

حاوی spf15 است. میزان بالای تک چربی قابل حل در این میوه، لایه محافظی در برابر نورخورشید روی پوست ایجاد می کند. 

 

روغن دانه سویا: کرم ضد آفتاب طبیعی 

با spf10 به عنوان مرطوب کننده و محافظ پوست در برابر نور خورشید عمل می کند. 

 

 روغن نارگیل: کرم ضد آفتاب طبیعی 

با spf8، علاوه بر محافظت از پوست در برابر نور خورشید، از مو نیز محافظت می کند. 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

 روغن زیتون:کرم ضد آفتاب طبیعی 

با spf8؛ همان طور که مصرف آن برای سلامت جسمی مفید است، از پوست نیز در برابر نور خورشید محافظت می کند و آنتی اکسیدان موجود در آن سلول های در حال پیر شدن را ترمیم می کند. (البته بعضی معتقدند که روغن زیتون پوست را تیره می کند.) 

 

 روغن بادام:کرم ضد آفتاب طبیعی 

این روغن حاوی spf5 است و برای پوست بسیار مغذی است. این روغن سرشار از ویتامین e است که پوست را نرم نگه می دارد. 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

 روغن جوجوبا: 

حاوی spf4 است و خواص دارویی برای پوست دارد و خشکی پوست را رفع می کند. 

 

 

اینجا بخوانید:

11ماسک خانگی برای داشتن پوستی شفاف

 

 

 

روغن آلوئه ورا: 

این روغن برای درمان آفتاب سوختگی موثر است. در صورت آفتاب سوختگی ۳ تا ۴ بار در روز از این روغن استفاده کنید. 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

طرز تهیه ضد آفتاب خانگی 

دستورالعمل‌های مختلفی برای تهیه ضد آفتاب وجود دارد، اما تعداد کمی از آن‌ها از پوست شما در برابر اشعه UVB و UVA که باعث سرطان می‌شوند، محافظت می‌کنند. در ادامه روش تهیه یک ضد آفتاب خانگی را برایتان در نظر گرفتیم. 

 

ضد آفتاب آلوئه ورا و روغن نارگیل 

آلوئه ورا ماده فعال خوبی برای دستیابی به یک ضد آفتاب خانگی است. ثابت شده است که این ماده هم از سوختگی پوست جلوگیری می‌کند و هم در درمان آن موثر است. 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

نکته: توجه داشته باشید این دستورالعمل ضد آب نیست و باید مرتبا استفاده شود. 

 

مواد لازم: 

 

 • روغن نارگیل: 1/4 پیمانه (دارای SPF 7) 

 

 • پودر اکسید روی: ۲ قاشق غذاخوری (یا بیشتر) 

 

 • ژل خالص آلوئه ورا: ۱/۴ پیمانه 

 

 • روغن عصاره گردو: 25 قطره (برای رایحه و تقویت SPF) 

 

 • کره شی یا شی باتر: ۱ پیمانه یا کمتر 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

طرز تهیه: 

 1. همه مواد را به جز اکسید روی و ژل آلوئه ورا در یک قابلمه متوسط ترکیب کنید. بگذارید کره شی و روغن‌ها روی حرارت متوسط با هم ترکیب شوند. 

 1. قبل از اضافه کردن ژل آلوئه ورا بگذارید ترکیب چند دقیقه خنک شود. 

 1. قبل از افزودن اکسید روی اجازه دهید مواد کاملا خنک شوند. خوب اطمینان حاصل کنید که اکسید روی خوب با مواد ترکیب شود. 

 1. ترکیب نهایی را در ظرف شیشه‌ای ریخته و در جای خشک و خنک نگه دارید. 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

اسپری ضد آفتاب خانگی 

برای تهیه یک اسپری ضد آفتاب خانگی، ترکیب مواد را همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، منهای کره شی، با هم ترکیب کنید. 

 

 

اینجا بخوانید:

ترفندهایی برای سفید کردن نقاط تیره بدن

 

 

هنگامی که مخلوط کاملا خنک شد، می‌توانید کمی بیشتر ژل آلوئه ورا و یک روغن حامل مانند روغن بادام که به خودی خود دارای SPF است به ترکیب اضافه کنید. سپس محلول را در یک بطری اسپری شیشه‌ای نگهداری کنید و در یخچال بگذارید. 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

ضد آفتاب خانگی برای پوست‌های چرب 

اگر پوست چربی دارید، ضد آفتاب‌های چرب انتخاب خوبی برای شما نخواهند بود. اما برخی از روغن‌های اساسی در واقع می‌توانند تولید بیش از حد سبوم (چربی) روی پوست شما را اصلاح کنند. 

اگر نگران تجمع چربی روی پوست‌تان هستید، دستورالعمل بالا را دنبال کنید، اما روغن نارگیل با یک روغن حامل دیگر مانند روغن جوجوبا یا روغن بادام شیرین جایگزین کنید. 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

آموزش ساخت کرم ضد آفتاب با کره درخت روغن قلم 

 
مواد مورد نیاز : 

 • ۲/۱ اونس موم زنبور عسل 

 • ۴/۱ استکان کره شی (کره درخت روغن قلم) 

 • ۴/۱ استکان روغن نارگیل 

 • ۲ قاشق غذاخوری پودر اکسید روی 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

کره shea  (کره درخت روغن قلم) و روغن نارگیل را درون یک دیگ بخار مخلوط کنید (میتوانید از یک کاسه شیشه ای را روی یک قابلمه حاوی آب جوش قرار دهید) و قبل از افزودن موم زنبورعسل آن را ذوب کنید.

مواد را از روی حرارت برداشته و درون یک کاسه دیگر بریزید. با مخلوط کن دستی کمی مواد را مخلوط کنید و ۲ قاشق غذاخوری پودر اکسید روی اضافه کنید.

مخلوط کنید تا به خوبی ترکیب شود. بگذارید به اندازه ی دمای اتاق خنک شود . حداکثر ۱ ماه در یک کابینت خنک و تاریک نگهداری کنید. 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

 کرم آفتاب با روغن دانه ی هویج و اکسید روی 

 

مواد لازم:

 • ۲/۱ فنجان روغن بادام (SPF طبیعی ۵) یا روغن آووکادو یا زیتون 

 • ۲ قاشق غذاخوری کره  (SPF طبیعی ۵) 

 • ۴/۱ فنجان روغن نارگیل (SPF طبیعی ۴) 

 • ۲ قاشق غذاخوری اکسید روی (غیر نانو GMO ، SPF طبیعی ۲۰+) 

 • ۱۰ قطره روغن اسانس هویج (SPF طبیعی ۳۰-۴۰) 

 • ۱۰ قطره روغن اسانس مر 

 • ۲۵ قطره روغن اسطوخودوس 

 • ۱۰ قطره عصاره وانیل (اختیاری) 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

اکثر کرم های ضد آفتاب فروشگاهی پر از سموم هستند ، اما خبر خوب این است که میتوانید ضد آفتاب خود را با استفاده از مواد طبیعی بسازید.

ترکیبات اصلی ضد آفتاب خانگی شامل روغن دانه هویج و اکسید روی می باشد. هر دو عنصر دارای SPF طبیعی بالایی هستند. همچنین طبیعی و غیر سمی هستند. 

 

 

اینجا بخوانید:

چگونه ماسک خانگی بسازیم

 

 

روغن دانه هویج یکی از بالاترین SPF های ضد آفتاب های طبیعی را دارد. مقدار SPF طبیعی این روغن بین ۳۰-۴۰ است.

همچنین میتوانید در روغنهای طبیعی مانند روغن نارگیل ، کره درخت shea و موم زنبورعسل برای لوسیون اضافی SPF و کرم ضد آفتاب استفاده کنید. کرم هایی ضد آفتاب طبیعی هستند که معمولاً زیر ۱۰ SPF باشند.

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

این آموزش ساخت کرم ضد آفتاب شامل روغن بذر هویج ، اکسید روی ، کره شی ، روغن بادام و روغن نارگیل برای یک SPF طبیعی تقریبی ۶۰ است. 

تمام مواد تشکیل دهنده به جز اکسید روی را در یک ظرف شیشه ای بزرگ ترکیب کنید. یک قابلمه متوسط را حدود ۳/۱ با آب پر کرده و روی حرارت متوسط قرار دهید. ظرف شیشه اس را روی قابلمه بزارید.

کم کم مواد را هم بزنید تا ترکیب شوند. وقتی همه مواد کاملاً ذوب شدند ، اکسید روی را اضافه کنید ، خوب هم بزنید. چند بار هم بزنید تا مواد خنک شود تا مطمئن شوید اکسید روی به خوبی مخلوط شده است.

در مرحله ی آخر مواد را داخل شیشه بریزد. کار تمام شد. شما میتوانید به مدت ۶ ماه از این کرم استفاده کنید. 

 

 کرم ضد آفتاب با استفاده از روغن نارگیل خانگی 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

مواد لازم:

 • ۴/۱فنجان روغن نارگیل 

 • ۴/۱ فنجان کره 

 • ۸/۱ فنجان روغن کنجد یا روغن جوجوبا 

 • ۲ قاشق غذاخوری دانه های موم زنبور عسل 

 • ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری پودر اکسید روی غیر نانو (اختیاری) 

 • ۱ قاشق چایخوری روغن دانه تمشک قرمز 

 • ۱ قاشق چایخوری روغن بذر هویج (اختیاری) 

 

 

کرم-ضد-آفتاب-خانگی

 

 

با استفاده از یک دیگ و یک کاسه کار را آغاز میکنیم. شما باید نصف دیگ را آب ریخته و کاسه ی شیشه ای را روی دیگ بگذارید. روغن نارگیل ، کنجد یا روغن جوجوبا ، موم زنبور عسل و کره را با هم ذوب کنید. توجه داشته باشید که موم زنبور عسل آخرین عنصری خواهد بود که ذوب می شود. 

وقتی موم زنبور عسل ذوب شد ، مخلوط را از روی حرارت برداشته و بگذارید تا به اندازه ی دمای اتاق سرد شود.

اگر از اکسید روی استفاده می کنید ، در این مرحله اکسید را بریزید و به خوبی مخلوط را هم بزنید. مخلوط را به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در یخچال نگهداری کنید و سپس از یخچال بیرون آورده و با میکسر آن را به هم بزنید.

روغن دانه تمشک قرمز ، روغن بذر هویج و هر روغنی که مورد نظرتان است را به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید. 

مخلوط را در یک ظرف شیشه ای در یخچال نگهداری کنید. توجه داشته باشید بعد از هر بار مصرف در یخچال نگهداری شود. 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار