|
|
کدخبر: ۱۸۵۶۳۳

تشخیص تخم مرغ فاسد از سالم فقط با کمک چند ترفند ساده و کاربردی را حتما امتحان کنید.

تشخیص تخم مرغ فاسد از سالم کار ساده ای نیست و گاهی اوقات از روی ظاهر آن نمیتوان تشخیص داد. همان طور که می دانید مصرف تخم مرغ فاسد شده عوارض بسیار زیادی دارد. بنابراین از تکنیک های تشخیص تخم مرغ فاسد که در امیدنیوز یادتان داده ایم استفاده نمایید.

روش های تشخیص تخم مرغ فاسد

انواع تخم مرغ - تشخیص تخم مرغ فاسد

برای تشخیص تخم مرغ فاسد تخم‌ مرغ را شناور کنید

اولین و شایع‌ترین روش برای تشخیص تخم‌مرغ خراب، شناور کردن آن است. بهتر است از قبل آن‌ها را از یخچال بیرون بیاورید، تا دمایشان با دمای محیط یکسان شود.

اکنون یک ظرف آب آماده کرده و تخم‌مرغ‌ها را یکی‌یکی درون آن قرار دهید. میزان آبی که درون ظرف است، باید تقریبا دو برابر قد تخم‌مرغ‌های شما باشد. در این شرایط سه حالت اتفاق می‌افتد:

 1. تخم‌مرغ تازه (مثلا به میزان ۱ هفته پس از تولید) در ته ظرف باقی می‌ماند. اما کمی مایل می‌شود.
 2. تخم‌مرغ کهنه (مثلا به میزان ۳ هفته پس از تولید) در ته ظرف باقی می‌ماند. اما سمت باریک آن به ته ظرف نزدیک‌تر است.
 3. تخم‌مرغ فاسد به زیر آب نرفته و شناور باقی می‌ماند.

طرزتهیه فلافل بازاری و خوشمزه را در امیدنیوز بخوانید.

بوی تخم‌ مرغ را بشناسید

یکی دیگر از روش‌هایی که به شما در تشخیص تخم‌مرغ خراب کمک می‌کند. بو کردن آن است. برای این کار باید آن‌ها را یکی‌یکی از روی پوسته ببویید؛ بنابراین احتمالا با دو حالت مختلف، روبه‌رو خواهید بود:

 1. تخم‌مرغ بوی خاصی ندارد که در این حالت سالم است.
 2. بوی تخم‌مرغ بسیار قوی و ناخوشایند است که به‌راحتی می‌توانید فاسد بودن آن را تشخیص دهید.

تخم مرغ دو زرده - تشخیص تخم مرغ فاسد

برای تشخیص تخم مرغ فاسد تخم‌ مرغ را تکان دهید

روش دیگری که می‌توانید از آن برای تشخیص تخم‌مرغ خراب استفاده کنید، تکان دادن آن است. برای این کار آن‌ها را یکی‌یکی در کنار گوش خود تکان دهید:

 1. اگر تخم‌مرغ سالم باشد، پس از تکان‌دادنش هیچ صدای را حس نخواهید کرد.
 2. اگر تخم‌مرغ فاسد باشد، به‌محض تکان دادن، صدا‌هایی را از درون آن خواهید شنید. این صدا‌ها ناشی از کیسه‌های هوایی موجود در داخل آن است که در اثر رطوبت و CO2 موجود در آن ایجاد شده است. هرچه تخم‌مرغ کهنه‌تر، کیسه هوا بزرگ‌تر و صدا بیشتر است.

تخم‌ مرغ را بشکنید

یکی دیگر از روش‌ها که البته آسان‌ترین راه تشخیص تخم‌مرغ فاسد است، شکستن آن‌ها در ظرفی جداگانه در زمان مصرف است. زرده و سفید در این شرایط می‌تواند در سه حالت مختلف قرار گیرد که نشانه‌ای از سالم و فاسد بودن آنهاست:

 1. اگر زرده تخم‌مرغ سالم باشد، باید یک کره کامل و برآمده را ببینید. سفیده نیز باید در اطراف آن قرار گرفته باشد. خطی که سفید و زرده را جدا می‌کند، واضح بوده و سفیده پخش نشود.
 2. در تخم‌مرغی که هنوز فاسد نشده اما کهنه است، سفیده همچنان دورتادور زرده و در یک محیط مشخص قرار می‌گیرد، اما زرده کمی از حجم خود را ازدست‌داده است.
 3. در یک تخم‌مرغ فاسد، پس از شکستن، زرده و سفیده در هم فرو خواهند رفت. هیچ مرزی بین این دو قسمت وجود ندارد. سفیده نیز در این شرایط در اطراف زرده پخش و روان می‌شود.

تخم مرغ قهوه ای - تشخیص تخم مرغ فاسد

تخم‌ مرغ را بپزید

زمانی که تخم‌مرغ را آب‌پز می‌کنید نیز می‌توانید کهنه بودن آن را تشخیص دهید. در این مواقع نیز دو حالت اتفاق می‌افتد:

 1. اگر پوسته تخم‌مرغ به‌راحتی از سفیده جدا نشود، نشان‌دهنده سالم بودن آن است.
 2. درصورتی‌که این پوسته به‌راحتی جدا شود، تخم‌مرغ کهنه بوده و به‌زودی به مرحله فاسد شدن می‌رسد.

تخم‌ مرغ‌ های شکسته همیشه فاسد نیستند

در برخی مواقع تخم‌مرغی که خریداری می‌کنیم، دارای یک ترک یا شکستگی است. این نشانه فاسد یا کهنه بودن آن نیست. برای تشخیص این ویژگی، باید آن را درون یک ظرف آب سرد و نمک قرار دهید؛ بنابراین:

 1. اگر شاهد حباب‌های خارج شده از تخم‌مرغ هستید، بدانید که ناسالم و فاسد است.
 2. اگر حبابی را مشاهده نکنید، می‌توانید از سالم بودن آن مطمئن شوید. اما همیشه آن‌هایی که ترک دارند را سریع‌تر مصرف کنید.

برای تشخیص تخم مرغ فاسد ظاهر تخم‌ مرغ را بررسی کنید

ظاهر نیز می‌تواند اطلاعات دقیقی را برای تشخیص تخم‌مرغ خراب به شما نشان دهد. آن‌هایی که فاسد هستند، معمولا شکل کاملا متفاوتی دارند:

 1. تخم‌مرغ سالم سطحی سفت و صاف دارد.
 2. تخم‌مرغ فاسد یک ماده پودری روی سطح خود دارد که نشانه‌ای از کپک است.
 3. همچنین ممکن است ترک‌هایی را روی آن ببینید یا پوسته آن کمی شل به نظر برسد.

تخم مرغ شکسته - تشخیص تخم مرغ فاسد

رنگ محتویات تخم‌ مرغ را بررسی کنید

گاهی پس از شکستن تخم‌مرغ درون یک ظرف شاهد تغییرات رنگ سفیده و زرده خواهیم بود:

 1. رنگ زرده تخم‌مرغ سالم، را همه ما می‌شناسیم. رنگی در محدوده زرده کم‌رنگ تا پررنگ که به‌خوبی قابل تشخیص است.
 2. زرده و سفیده تخم‌مرغ فاسد، ممکن است به رنگ‌های صورتی، آبی یا سبز تبدیل شده باشند که غیر معمول است.

تاریخ انقضا را بررسی کنید

روی برخی از تخم‌مرغ‌هایی که خریداری می‌کنید، تاریخ تولید و انقضا درج شده است. حتما باید به این تاریخ‌ها توجه کنید. البته این تاریخ برای مواقعی است که در فضایی خنک و ایده‌آل قرار گرفته باشند. تشخیص تخم‌مرغ فاسد با استفاده از تاریخ نیز امکان‌پذیر است.

برای تشخیص تخم مرغ فاسد از یک منبع نور استفاده کنید

یکی دیگر از روش‌های جالب برای تشخیص تخم‌مرغ سالم و فاسد استفاده از یک نور روشن مانند شمع است. آن‌ها را جلوی این نور نگه دارید تا بتوانید تازگی‌شان را بررسی کنید.

سلول هوا یا حباب موجود در داخل آن در این شرایط به‌راحتی قابل تشخیص بوده، این حباب در قسمت بزرگ قرار گرفته است. حباب باید کوچک باشد و اندازه بزرگ آن نشان‌دهنده کهنگی و در مواقعی فاسد بودن تخم‌مرغ است.

تخم‌ مرغ را بچرخانید

آخرین روش تشخیص تخم‌مرغ سالم در این مطلب چرخاندن آن است. یک سطح صاف را انتخاب کنید و آن‌ها را مانند فرفره بچرخانید. در نتیجه:

 1. اگر تخم‌مرغ به‌راحتی و در یک محور مشخص چرخید، سالم است.
 2. درصورتی‌که تخم‌مرغ به‌راحتی نچرخد، فاسد است.

تخم مرغ - تشخیص تخم مرغ فاسد

رگه‌ ها رنگی در تخم‌ مرغ نشان‌ دهنده خراب بودن آن نیست

رگه‌های رنگی در تخم‌مرغ

گاهی ممکن است پس از شکستن تخم‌مرغ درون یک ظرف متوجه رگه‌هایی شوید که به دو صورت خود را نشان می‌دهند:

 1. رگه‌های خونی: این رگه‌ها نشان‌دهنده فاسد بودن تخم‌مرغ نیست. در واقع در زمان شکل‌گیری مویرگ‌های خونی جذب شده و ما آن‌ها را روی زرده به این شکل می‌بینیم.
 2. رگه‌های سفید: این رگه‌ها نیز نشانه فاسد بودن نیست. زمانی که تخم‌مرغ در حال تشکیل شدن است، رگه‌های سفید، مانند یک اسکلت برای آن عمل می‌کنند، تا زرده درست در وسط ایجاد شود

نکاتی برای سالم نگه داشتن تخم مرغ

بهتر است همیشه هنگام خرید هر محصولی چه تخم مرغ باشد چه هر محصول دیگری که زود مصرف است، دقت کنید که زمان تولیدش تازه‌ترین زمان ممکن باشد و البته با نحوه نگه داشتن آن به صورت سالم هم آشنا باشید و جواب سوالاتی مثل این که آیا باید تخم مرغ را قبل از گذاشتن در یخچال بشوییم یا نه را بدانید. در ادامه نکاتی را برای سالم نگه داشتن تخم مرغ مرور می‌کنیم.

نگهداری در یخچال، بهترین روش نگهداری تخم مرغ

تخم مرغ‌ها تا زمانی که به درستی در یخچال نگهداری شوند، ماندگاری طولانی دارند. اما بهتر است به جای این‌که تخم‌مرغ‌های خود را در داخلِ درِ یخچال نگهداری کنید، آن‌ها را در سردترین قسمت یخچال خود که معمولا قفسه میانی یا پایینی است قرار دهید. در واقع گرم‌ترین قسمت یخچال شما همان در یخچال است چون هر بار که درش را باز می‌کنید همه موادی که در در یخچال هستند در معرض دمای محیط قرار می‌گیرند.

تخم مرغ سالم - تشخیص تخم مرغ فاسد

نگهداری تخم مرغ در کارتن

تخم مرغ‌های خود را در کارتن نگه دارید. کارتن از تخم‌مرغ‌ها در برابر شکستن و جذب هوای اضافی محافظت و آن‌ها را عایق می‌کند. برای ماندگاری تخم مرغ‌های شما تا حد امکان، توصیه می‌شود دمای یخچال خود را روی ۴۵ درجه فارنهایت و پایین‌تر نگه دارید و تخم‌مرغ‌ها را بیرون نگذارید!

حواستان باشد که تمام غذاهای فاسد شدنی مانند گوشت، مرغ، تخم مرغ و کاسرول را که بیش از ۲ ساعت در دمای اتاق باقی مانده‌اند، یا یک ساعت در دمای بالاتر از ۹۰ درجه فارنهایت بوده‌اند، دور بریزید.

نوسان دما برای تخم مرغ خوب نیست

تخم‌مرغ‌هایی را که در یخچال قرار داده شده‌اند و سپس به مدت دو ساعت یا بیشتر در دمای اتاق قرار گرفته‌اند، دور بریزید. هنگامی که یک تخم مرغ در یخچال خنک می‌شود، مهم است که آن را در همان دما نگه دارید. یک تخم مرغ خنک در یک محیط گر‌م‌تر شروع به عرق کردن می‌کند که این می‌تواند باعث رشد باکتری‌ها در خارج از تخم‌مرغ شود. از آن‌جایی که پوسته تخم مرغ متخلخل است، گاهی اوقات ممکن است باکتری‌های روی پوسته از آن عبور کرده و تخم مرغ را آلوده کنند.

برای جلوگیری از نوسانات دما، تخم مرغ‌های خود را در سردترین قسمت یخچال نگهداری کنید، نه روی در، چون دما در هنگام باز و بسته شدن در یخچال بیشتر در نوسان است و همین می‌تواند باعث تعریق تخم‌مرغ‌های شما شود.

اگر تخم مرغ‌های خود را نشسته‌اید و در دمای اتاق نگهداری می‌کنید، نیازی به نگهداری در یخچال ندارند. بسیاری از کشورها، از جمله بیشتر کشورهای اروپایی، تخم مرغ را در دمای اتاق نگه می‌دارند. با این حال حواستان باشد که پس از شسته شدن تخم‌مرغ‌ها باید آن‌ها را در یخچال نگهداری کنید.

تخم مرغ خراب - تشخیص تخم مرغ فاسد

علائم مسمومیت با تخم مرغ را بشناسید

معمولا افرادی که با تخم مرغ فاسد مسموم می‌شوند نمی‌دانند که تخم مرغ فاسد خورده‌اند چون همیشه بوی و مزه تخم مرغ نشان دقیقی از فاسد شدنش نمی‌دهد بنابراین مسمومیت با تخم مرغ معمولا ۱۲ ساعت پس از خوردن تخم مرغ فاسد خودش را نشان می‌دهد. این به این خاطر است که سالمونلا برای تکثیر به زمان نیاز دارد و به بیماری که مبتلا به این مسمومیت هم می‌شود سالمونلوز می‌گویند.

اولین علائمی که در مورد مسمومیت با تخم مرغ فاسد مشاهده خواهید کرد شامل حالت تهوع، اسهال و استفراغ است. همچنین در صورت پیشرفت عفونت ممکن است علائمی همچون سردرد، مشکلات معده و تب هم ایجاد شود.

در یک فرد بالغ سالم، این علائم به دلیل سیستم ایمنی قوی، تنها برای چند روز ادامه خواهند داشت. افراد مسن یا کودکان در صورت عدم درمان ممکن است دچار عوارض جدی شوند.

درمان مسمومیت با تخم مرغ فاسد

به طور کلی، افرادی که تخم مرغ خراب یا گندیده می‌خورند معمولا ظرف چند روز بهبود می‌یابند. بهترین کار بعد از متوجه شدن مسمومیت با تخم مرغ این است که نوشیدن مایعات بخصوص مایعات رقیق شده، زنجبیل و آب کافی را شروع کنید. برای کودکان یا افراد مسن یا افرادی که مشکل سیستم ایمنی دارند، مراجعه به پزشک بسیار توصیه می‌شود. به طور کلی برای کسانی که بیش از ۲ روز اسهال یا استفراغ دارند، مدفوع خونی، سبکی سر یا سرگیجه دارند، مراجعه به پزشک بسیار مهم است.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار