|
|
کدخبر: ۱۸۵۶۴۰

روش شستن پرده حریر به دو روش دستی و شستن با ماشین لباسشویی را در اختیارتان قرار داده ایم.

روش شستن پرده حریر به دو روش دستی و ماشینی را یادتان داده ایم تا هنگام شستن آسیبی به پرده وارد نشود. آموزش گام به گام شستن پرده حریر و نکات مراقبت از آن را در امیدنیوز بخوانید.

شستن پرده توری در لباسشویی بهتر است یا با دست ؟

هنگام خانه تکانی یکی از مهم ترین کار ها شستن پرده هاست. بعد از خیس خوردن پرده های توری آن را از آب بیرون بکشید و به جنس آن دقت کنید. پرده های توری نازک و ظریف، بهتر است با دست شسته شوند. مثلاً پرده های ابریشمی و کتانی ممکن است در لباسشویی آسیب ببینند، پس زحمت را به جان بخرید و با دست‌هایتان پرده را خوب بشویید. اگر هم جنس ظریفی ندارند و از کتان یا پلی استر ساخته شده‌اند با خیال راحت ماشین لباسشویی را برای شستن پرده توری روشن کنید.

شستن پرده حریر - روش شستن پرده حریر

نکات مهم قبل از شستن پرده حریر

فرقی نمی‌کند که شستن پرده حریر را در ماشین لباسشویی انجام دهید با دست بشویید، برای جلوگیری از چرک مرده شدن آن‌ها لازم است چند نکته را رعایت کنید.

 • اگر می‌خواهید پرده‌های حریر بعد از شستن مانند روز اول سفید شوند، نیاز است که در فواصل زمانی کم آن‌ها را بشویید و نگذارید که خیلی کثیف شوند؛ اینگونه آسیبی به بافت پرده وارد نمی‌شود.
 • برای جلوگیری از تغییر رنگ پرده، قبل از شستشوی کامل آن ابتدا گوشه‌ای از پرده را بشویید؛ اگر رنگ و بافت پرده تغییر نکرد، کل پرده را با دمای مناسب بشویید.
 • اگر می‌خواهید شستن پرده های توری در لباسشویی انجام شود، از سیستم آب سرد استفاده کنید. زیرا ممکن است آب گرم به بافت پارچه آسیب برساند.
 • تا جایی که ممکن است از اتو برای اتوکشی پرده حریر یا توری استفاده نکنید. بخار اتو به بافت پرده آسیب می‌رساند. درصورتی که می‌خواهید پرده حریر یا توری را اتوکشی کنید، از اتوبخار استفاده نکنید و آن را به خشکشویی پرده تخصصی واگذار کنید.

پرده حریر سفید - روش شستن پرده حریر

روش شستن پرده حریر با دست

 پرده حریر یا توری را از چوب پرده خارج کنید

برای شستشوی پرده توری و پرده حریر را به آرامی از چوب پرده جدا کنید. توجه داشته باشید که اولین قدم بسیار اهمیت دارد چرا که بافت پرده توری یا حریر بسیار لطیف و آسیب پذیر است و با یک فشار یا اشتباه کوچک امکان پارگی وجود دارد.

پرده را در آب ولرم قرار دهید

ابتدا پرده را در یک لگن یا وان بزرگ قرار دهید و ظرف را از آب ولرم  رو به سرد پر کنید. توجه کنید که بهتر است پیش از اضافه کردن هرگونه مایع یا پودر شستشو پرده باید چند دقیقه در آب خیس بخورد تا گرد و خاک ها خالی شود .

پیشنهاد می کنم اول یکبار پرده را خیس کنید و آب گل آلود را خالی کنید و مجدد لگن یا وان را پر از آب کنید . این کار به خصوص در شستن پرده های چرک مرده توصیه می شود.

پاک‌کننده اضافه کنید

هنگامی که پرده کاملا خیس شد، مقداری مایع یا پودر پاک کننده معمولی به پرده اضافه کنید. پاک کننده شما نباید آنقدر قوی باشد که به بافت لطیف تور یا حریر آسیب برساند و نباید آنقدر ضعیف باشد که پرده توری یا حریر را پاک نکند.

پیشنهاد می کنم از پودر صابون یا صابون بچه که در عطاری ها و مغازه های به فروش می رسد استفاده کنید. صابون بچه های قدیمی که همگی با آن آشنا هستیم پرده ها را درخشان می کند.

روش شستن پرده حریر با دست

هیچ‌گاه پرده حریر یا توری را با چنگ و فشار نشویید. پرده توری یا حریر بافت ظریفی دارد و حتی ناخن بلند شما می‌توانند باعث نخ‌کش شدن یا پاره شدن پرده بشود. بنابراین تا جایی که ممکن است این جنس پرده را به آرامی بشویید.

دوباره آبکشی کنید

پس از آنکه به آرامی و ملایمت شستشوی پرده توری و حریر را بدون چنگ زدن انجام دادید، آب چرک اولیه را دور بریزد و دوباره آب سرد روی پرده بریزید تا مایع یا پودر پاک کننده از روی پرده پاک شود. مرحله آبکشی را چند بار تکرار کنید تا پرده توری یا حریر فاقد هرگونه مواد پاک‌کننده شود.

سرکه اضافه کنید ؛ روش شستن پرده حریر

هنگامی که مواد پاک‌کننده را از پرده حریر یا توری پاک کردید، داخل لگن یا ظرفتان، آب سرد بریزید و مقدار بسیاری کمی سرکه به آب اضافه کنید. سرکه کمک می‌کند تا رنگ پارچه در شستشو حفظ شود و سفید کردن پرده های توری با موفقیت انجام شود.

با این حال توجه کنید، هیچ‌گاه پرده توری یا حریر سفید را برای مدت طولانی درون ظرف آبی که دارای سرکه است رها نکنید. چرا که ممکن است اثر منفی بگذارد و رنگ پرده را تغییر دهد.

می توانید از نمک و جوش شیرین هم برای سفید کنندگی بیشتر و درخشان کردن پرده هایتان استفاده کنید و در همین مرحله ای که سرکه اضافه کردید به جای آن نمک یا جوش شیرین بریزید.

پرده را از لگن خارج کنید

پس از آنکه برای آخرین بار پرده را آبکشی کردید و سرکه را از پرده توری یا حریر پاک کردید، پرده را از آب خارج کنید. پرده توری یا حریر به هیچ عنوان نباید برای مدت طولانی در آب قرار گیرد، زیرا بافت پارچه آسیب می‌بیند.

هنگامی که پرده را از لگن یا ظرف خارج کردید، روی یک حوله یا پارچه تمیز قرار دهید. توجه کنید که پرده صاف روی پارچه قرارگیرد تا جمع و چروک نشود. این روش کمک می‌کند تا آب اضافه از پرده توری یا حریر گرفته شود.

روش شستن پرده حریر دستی

پرده را از چوب پرده آویزان کنید

اگر می‌خواهید پرده‌تان چروک نشود، هنگامی که پرده توری یا پرده حریر کمی نم دارد، از چوب پرده آویزان کنید. اگر هم به طور ناخواسته این اتفاق افتاد می توانید اتوشویی پرده را به یک خشکشویی بسپارید تا صاف و مرتب شود.

هیچ‌گاه پرده توری یا پرده حریر را در خشک‌کن ماشین لباسشویی قرار ندهید، زیرا به بافت پارچه توری و حریر آسیب جدی وارد می‌کند. بنابراین بهترین روش خشک کردن پرده، آویزان کردن از چوب پرده است تا در حالت خودش خشک شود.

توجه کنید، پیش از آویزان کردن پرده، چوب پرده و پنجره را تمیز کنید. زیرا پرده نم‌دار گرد و خاک و کثیفی را به سرعت به خود جذب می‌کند و پرده تمیز را دوباره چرک می‌کند.

روش شستن پرده حریر در لباسشویی

⦁ از همین ابتدا بگوییم که اگر پرده شما حساس است و یا چندین سال است که پشت پنجره آفتاب خورده، احتمال پارگی و خراب شدن آن در ماشین وجود دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود اگر به جنس پرده شک دارید آن را با دست بشویید و یا این کار را به خشکشویی واگذار کنید.

⦁ بعد از اینکه تصمیم به شستن با ماشین گرفتید بدانید که احتمالا در آخر کار پرده‌ای چروک تحویل می‌گیرید. پیشنهاد ما برای مقابله با آن این مشکل این است که از پودر صابون استفاده کنید.

⦁ بعضی افراد فکر می‌کنند پرده را باید تکی در ماشین انداخت. اما شما می توانید لباس‌های هم‌رنگ دیگرتان را هم با پرده بشویید. با این کار نه تنها در مصرف آب و برق صرفه‌جویی می‌کنید بلکه سطح اصطکاک آن با دیواره‌ها را هم کم می‌کنید و امکان پاره شدن پرده حین شستشو کاهش می‌یابد.

⦁ حدالامکان از برنامه خشک کن ماشین استفاده نکنید.

روش شستن پرده حریر با ماشین

نکات روش شستن پرده حریر

⦁ در شستشوی پرده تور و یا حریر با ماشین بهتر است از نرم‌کننده استفاده کنید.

⦁ تا زمانی که پرده کمی نم‌ دارد آن را نصب کنید و یا در جایی کاملا صاف پهن کنید تا کمتر چروک شود. میتوانید روی مبل‌ها پهن کنید! البته اگر پارچه مبل‌هایتان رنگ نمیدهد.

⦁ در صورتی که پرده شما چروک شد می‌توانید از بخار شوی استفاده کنید.

⦁ استفاده از شوینده‌های قوی و به خصوص سفیدکننده عمر پارچه را کم کرده و امکان پاره شدن آن را افزایش می‌دهد.

⦁ برای اینکه پرده حالت آهار دار خود را حفظ کند می‌توانید پس از شستشو آن را درون آب و آب نشاسته از قبل خیس شده قرار دهید و سپس آویزان کنید.

⦁ برای اینکه پرده ظاهر تمیزی داشته باشد و غبار رویش از بین برود هرازگاهی و هنگام نظافت منزل روی آن را هم جارو بکشید.

روش شستن پرده حریر در کنار لباس چرک

اگر بعد از بررسی جنس پرده بالاخره تصمیم گرفتید پرده های توری را با ماشین لباسشویی بشویید می‌توانید لباس‌های رنگ روشن و سفید کثیفتان را با پرده ها بشورید. این کار باعث می‌شود سطح درگیری پرده در ماشین لباسشویی با اطراف بیشتر شود و حتماً پرده هایتان تمیزتر خواهند شد. همچین می‌توانید برای استفاده بهینه از ماشین لباسشویی پرده توری را همراه با لباس‌های سفید دیگر بشویید! این امر به گردش بهتر پرده توری درون ماشین لباسشویی هم کمک خواهد کرد.

اتو کشیدن پرده توری بعد از شستن

وقتی شستن پرده توری در ماشین لباسشویی تمام شد و تمام کار‌هایی که باید انجام بدهید را انجام دادید، پرده ها را به صورت نمدار آویزان کنید.

همانطور که میدانید اتو کشیدن پرده های تور کار طاقت فرسا و وقت گیری است و آویزان کردن آن‌ها به صورت نمدار باعث می‌شود در حالی که خشک می‌شوند چروک‌ها نیز از بین بروند. البته نمدار، نه خیس!

بخارشویی پرده - روش شستن پرده حریر

روش شستن پرده حریر با سرکه

سرکه خاصیت پاک کنندگی بسیار بالایی دارد و یک ماده طبیعی است که هیچ آسیبی به لباس و پارچه نمی زند. همچنین می تواند برای تمیز کردن انواع پرده های توری نیز کارآمد باشد اما باز هم محض احتیاط باید نوع پرده توری خود را پیدا کنید و آن را در سایت های مخصوص اطلاعات پارچه جستجو کنید. ممکن است که بعضی از انواع پرده های توری به سرکه حساسیت داشته باشند.

پرده توری را داخل آب سرد و کمی سرکه کنید. با استفاده از دستان خود به جای ماشین لباسشویی، پرده را داخل آب بگردانید تا به تمام قسمت های آن برسد. سپس با استفاده از حوله ضخیم ، آب پرده را بگیرید و آن را خشک کنید. این کار را آنقدر انجام دهید تا پرده کاملا تمیز شود.

اگر از نتیجه کار راضی نبودید ، در مرحله بعد کمی جوش شیرین را به آب گرم اضافه کنید و همچنین کمی شوینده ملایم درون آن بریزید. میزان شوینده با سرکه و آب گرم باید یکسان باشد. به آرامی به مدت چند دقیقه پرده را با دستتان چنگ بزنید و سپس آن را جلوی آفتاب پهن کنید تا خشک شود.

یک ترکیب کارآمد دیگر نیز برای تمیز کردن پرده های توری وجود دارد. به این صورت که نصف یک فنجان سرکه، یک فنجان نمک ، یک قاشق غذاخوری زاج سفید یا همان سولفات و یک قاشق غذاخوری شکر را برای پاک کردن لکه ، خاک ، گل ، گرد و غبار ترکیب کنید و به روش های بالا به پرده بزنید.

روش شستن پرده حریر با جوش شیرین

در صورتی که نتیجه استفاده از محلول سرکه برای شما رضایت بخش نبود می توانید از جوش شیرین برای سفید کردن پرده توری استفاده نمایید. کمی جوش شیرین در یک سطل آب گرم ریخته و کمی پودر دستی به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که میزان آب، شوینده و سرکه یا جوش شیرین در این محلول باید یکسان باشد. چند دقیقه پرده را به آرامی بشویید تا آثار کثیفی از روی آن پاک شود. پس از تکمیل مراحل شست و شو، پرده را در هوای آزاد و زیر نور آفتاب پهن کنید تا خشک شود.

دو بار آبکشی را برای شستن پرده حریر فراموش نکنید

برای شستشوی پرده های حریر، ابتدا مقداری پودر صابون را روی آن بریزید و به آرامی و بدون چنگ زدن پرده‌ها را بشویید؛ سپس آب چرک اولیه را دور بریزد و دوباره آب سرد روی پرده بریزید تا مایع یا پودر پاک کننده از روی پرده پاک شود. مرحله آبکشی را چند بار تکرار کنید تا پرده توری یا حریر فاقد هرگونه مواد پاک‌کننده شود.

روش شستن پرده حریر ساده

چگونه پرده های حریر و توری را سفید کنیم ؟

 1. اول یک سطل بردارید که کل پرده شما داخل آن جا شود و همچنین فضای کافی داشته باشد تا بتوانید داخل آن پرده را حرکت داده و جابجا کنید. بهتر است که این کار را در مکانی مثل بالکن، زیر زمین و یا حیاط انجام دهید که جای وسیعی داشته باشید.
 2. یک کتری آب داغ کنید تا جوش بیاید و سپس مقداری پودر پاک کننده اکسیژن یا مایع پاک کننده پارچه را داخل آب بریزید و همچنین یک فنجان پر شوینده لباسشویی را برای بوی بهتر و پاک کنندگی قوی تر به ترکیب اضافه نمایید.
 3. مواد را تا جایی هم بزنید که کاملا به خورد هم بروند و قابل تشخیص نباشند. برای این کار حتما دستکش دست کنید.
 4. به آهستگی پرده را چنگ بزنید. کمی با پرده ور بروید و مواد را کاملا به آن آغشته کنید اما با خشونت رفتار نکنید. مطمئن شوید که تمام قسمت های پرده را لمس کرده اید.
 5. اجازه دهید تا چند دقیقه بعد از چنگ زدن، ترکیب درون سطل بماند. حدود 10 الی 15 دقیقه بعد بگردید و اگر دیدید که آب سطل خنک شده، پرده را در آورید و ببینید که به اندازه دلخواه شما تمیز شده یا خیر. اگر راضی بودید، پرده را با آب خالی آب بکشید و تمام کف ها را به آرامی از روی آن پاک کنید.
 6. برای اینکه کف ها بهتر از بین بروند، می توانید پرده را مدتی داخل آب خالی قرار دهید و همچنین می توانید کمی آب داغ و پاک کننده اکسیژنه نیز به آن اضافه کنید و دوباره صبر کنید تا آب خنک شود و پرده را در بیاورید.
 7. در نهایت پرده ها را به آرامی روی بند پهن کنید و بعد از خشک شدن، شاهد سفید شدن آن باشید.

جلوگیری از گرفتن گردوغبار روی پرده های توری

برای جلوگیری از گرفتن گردوغبار روی پرده های توری حتی قبل از شستن پرده‌ های توری و خیساندن آنها قبل از شستشو آنها را با جاروبرقی غبارزدایی کنید معمولا جاروبرقی ها یک سری جداگانه برای پرده‌ها دارند که می‌توانید قبل از شستن پرده‌ های توری از آنها استفاده کنید و حتما بعد از شستن پرده ‌های توری هر از چندمدت یکبار از جاروبرقی برای غبارزدایی استفاده کنید.

حلقه های زنگ زده پرده

از نزدیک که نگاه کنید گاهی اوقات حلقه های فلزی پرده های توری زنگ می‌زنند. یک محلول از آب و سرکه تهیه کنید و حلقه‌ها را در آن بشویید، با این روش می‌توانید زنگ زدگی روی حلقه ها را از بین ببرید. اگر حلقه‌ها زنگ زده باشند ممکن است رنگ زرد و قرمز زنگ‌ها را به پرده ها انتقال بدهند. بعد از شستن پرده های توری در لباسشویی هم می‌توانید با استفاده از صابون خشک سطح داخلی حلقه‌ها را برای حرکت روی میله روان‌تر کنید.

لکه زدایی پرده حریر - روش شستن پرده حریر

شستن پرده ساتن

پرده های از جنس ساتن زیبایی ظاهری بالایی دارند و جلوه ویژه ای به محیط پذیرایی منزل شما می بخشند. علی رغم ظاهر زیبای این جنس پرده ها، گرد و غبار هوا به راحتی به آن ها جذب می شود که شستن آن ها را اندکی دشوار نموده و نیاز به دقت بیشتری دارد. توصیه می شود در فواصل زمانی کوتاه با استفاده از جارو برقی، گرد و خاک نشسته روی سطح پرده را جمع آوری نمایید. به این ترتیب تعداد دفعات شست و شوی آن کمتر خواهد شد.

برای شستن پرده ساتن، آن را داخل یک ظرف آب ولرم ترکیب شده با کمی صابون رختشویی قرار دهید. برای این که رنگ پرده ثابت باقی بماند می توانید از کمی سرکه سفید نیز در محلول خود استفاده نمایید. همچنین می توانید این پرده ها را با آب سرد و درجه کم یا Gentle ماشین لباسشویی نیز شست و شو دهید.

شستن پرده آکریلیک

پرده های آکریلیک به سرعت چروک می شوند، به همین علت بهتر است که این نوع پرده را بدون جدا کردن از چوب پرده شست و شو دهید. برای این کار تنها کافی است که یک ملحفه تمیز پشت پرده بسته و چند حوله روی زمین، درست زیر پرده ها، پهن کنید. با آب گرم و دو الی سه قطره مایع شوینده محلولی درست کنید و یک اسپری را با آن پر کنید. تمام سطح پرده را با این محلول اسپری کنید و سپس با یک دستمال کتان سفید آن را تمیز کنید. در پایان ملحفه را از پشت پرده باز کرده و صبر کنید تا کاملا خشک شود.

شستن پرده مخمل

بهترین راه برای شستن پرده مخمل، خشکشویی کردن آن است. پیش از شست و شو این پرده ها باید حتما از ثبات رنگ آن ها مطمئن شوید. برای اینکار یک دستمال نمدار سفید را روی گوشه ای از پرده بکشید. در صورتی که رنگ پرده مخمل به دستمال منتقل شد، باید حتما آن را خشکشویی نمایید. در غیر این صورت، هر پنل از پرده را به ترتیب در یک ظرف حاوی آب سرد و چند قطره مایع شوینده شست و شو دهید.

شستن پرده های مخمل سفید نیز به همین ترتیب قابل انجام است. توجه داشته باشید برای خشک کردن این پرده ها بهتر است آن ها را روی یک پارچه کتان پهن نموده و تحت هیچ شرایطی از خشک کن استفاده نکنید.

اتو کردن پرده - روش شستن پرده حریر

شستن پرده زبرا

پرده را از کرکره جدا نموده و روی یک سطح صاف قرار دهید. با یک فرچه نه چندان زبر و یا اسفنج، پرده را به آرامی شست و شو داده و سپس آبکشی کنید. پرده را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شده و سپس آن را نصب کنید.

در صورتی که قصد دارید این کار را بدون جدا نمودن پرده زبرا از کرکره انجام دهید، در ابتدا با استفاده از جارو برقی خاک و غبار روی پرده را گرفته و یک دستمال تمیز و مرطوب را به آرامی روی آن بکشید. همچنین با استفاده از کمی مواد شوینده می توانید پرده زبرا خود را بسیار سریع تر و راحت تر از حد معمول تمیز نمایید.

مراقبت از پرده در ۱۰ گام ؛ روش شستن پرده حریر

 1. در صورتی که قصد دارید پرده ها را پس از شست و شو مجدد به همان شکل قبل نصب کنید، پیش از هر اقدامی آن را اندازه گیری نمایید. حتما قلاب ها و نوار سرب را پیش از شست و شو از پرده جدا نموده و نوار بالای پرده را صاف کنید تا در هنگام شست و شو با هیچ مشکلی رو به رو نشوید.
 2. قبل از تمیز کردن پرده، آن را در خشک کن تنظیم شده روی چرخه بدون حرارت قرار دهید تا گرد و غبار آن جدا شود. همچنین می توانید پرده را به آرامی تکان داده و روی زمین قرار دهید، سپس با استفاده از برس وکیوم یا حارو برقی، گرد و غبار آن را بگیرید.
 3. از پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی بپرهیزید. هر دستگاه ماشین لباسشویی ظرفیت محدودی دارد که نباید بیشتر از این محدودیت وزنی، پر شود. تمامی پارچه ها پس از شست و شو کمی سنگین تر از حد معمول هستند؛ به همین علت بهتر است حدودا نیمی از ظرفیت ماشین در زمان شستن پرده ها خالی بماند.
 4. در زمان شستن پرده ها با دست، قسمت های مختلف آن را محکم و به دفعات زیاد روی هم نکشید، تنها چند بار به آرامی این کار را انجام دهید.
 5. سعی کنید پرده ها را جداگانه و در دو مرحله خشک کنید تا سطح مرطوب آن ها با یکدیگر در تماس نباشد. همچنین توجه داشته باشید که قرار گرفتن پرده مرطوب روی سطح چوبی علاوه بر آسیب زدن به چوب می تواند باعث کدر و لکه دار شدن پارچه شده و تغییر رنگ آن را به دنبال داشته باشد.
 6. پرده ها را به صورت عمودی و از سمتی که دیده نمی شود، اتو بزنید. در صورتی که قسمت هایی از پارچه خشک شده و رطوبت خود را از دست داده است، آن را مجدد به طور کامل مرطوب نمایید تا از باقی ماندن رد آب روی پرده منزل خود جلوگیری نمایید.
 7. در زمان اتوکشی پرده ها، درزها را به آرامی بکشید تا چروک آن از بین رفته و به یکدیگر نچسبند. بهتر است پرده ها را روی یک سطح تمیز پهن کرده و آن را به اندازه درست بکشید.
 8. پس از خشک شدن پرده ها، قلاب ها و نوار سربی را به آن وصل کنید و نوار بالای پرده را بکشید تا به عرض مناسب برسد.
 9. پس از آویزان نمودن پرده ها، از بخار دستی یا بخار عمودی اتوی بخار معمولی برای صاف کردن آن ها استفاده نمایید.
 10. والان های نصب شده روی دیوار را تمیز کنید. برای تمیز کردن والان های روکش دار از برس مخصوص روکش های مبلمان و برای والان های چوبی از ابزار شکاف جارو برقی استفاده نمایید. والان های پلاستیکی نیز با یک اسفنج غوطه ور در محلول آب و شوینده به راحتی تمیز می شود.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار