|
|
کدخبر: ۱۸۵۶۴۸

درمان بوی بد دهان خوشبختانه با راهکار های طبیعی و خانگی قابل درمان است. برای همیشه از شر بوی دهان خلاص شوید.

خیلی از افراد برای درمان بوی بد دهان از آدامس و دهانشویه استفاده می کنند، اما بسیاری از این راهکارها موقتی هستند زیرا علت مشکل را برطرف نمی کنند. با راهکار هایی که امیدنیوز در اختیارتان قرار داده است به درمان بوی بد دهان به صورت قطعی بپردازید.

تشخیص بوی بد دهان

 1. یک گاز استریل را روی زبان خود بگذارید. در صورت وجود لکه ی زرد یا بو در گاز، ممکن است مقادیر زیادی VSC روی زبان خود داشته باشید.
 2. پشت دست خود را لیس بزنید، و بعد از ده دقیقه بو کنید. این بو وجود نمک های گوگردی را در بزاق دهان نشان میدهد. بوییدن نخ دندان بعد از نخ دندان کشیدن دندان نیز روش مناسبی است.
 3. معیار علمی تر، سنجش بوی بد دهان است. این سنجش میزان سولفید موجود در نفس شما را اندازه گیری میکند.

درمان بوی بد دهان در صبح

اگر یکی و یا چند تا از این نشانه ها را دارید، فورا به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر دندانپزشک یک بیماری زمینه ای جدی را که باعث ایجاد بوی بد دهان میشود، تشخیص دهد، شما را به پزشک معرفی میکند تا بتوانید بیماری را به درستی شناسایی کرده و درمان کنید. در هر صورت، دندانپزشک شما برخی از راه های کاربردی برای از بین بردن بو را توصیه میکند و اینگونه میتوانید دوباره اعتماد به نفس خود را به دست بیاورید.

علت بوی بد دهان

شاید برایتان سوال پیش بیاید که علت بوی بد دهان چیست؟ دلیل بوی بد دهان ممکن است علل متفاوتی داشته باشد؛ برای مثال برخی از افراد به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان خود همواره دچار بدبویی دهان هستند و برخی از افراد نیز ممکن است دچار عفونت‌هایی در ناحیه بینی، گلو، حلق و حتی سینوس‌ها باشند که با درمان آن‌ها می‌توانند بوی بد دهان ناشی از حلق و گلوی خود را از بین ببرند.

خشک شدن دهان، استرس، اضطراب و افسردگی، روزه‌داری، مصرف الکل، سیگار کشیدن و حتی برخی از داروها نیز می‌توانند سبب ایجاد بوی بد دهان شوند. در برخی از افراد بوی بد دهان ناشی از معده است و به همین دلیل باید ابتدا مشکل اصلی و علت بوی بد دهان مشخص شده و سپس برای رفع بوی بد دهان اقدام نمایید. در ادامه به چندین راهکار اصلی این موضوع اشاره می‌کنیم. به‌صورت خلاصه علل بوی بد دهان ناشی از موارد زیر است:

 • خرابی دندان‌ها و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • وجود زخم یا عفونت در دهان
 • عفونت در سینوس‌ها، گلو و یا بینی
 • سیگار کشیدن و مصرف الکل
 • مشکلات معده
 • مصرف برخی از داروها
 • مصرف برخی از غذاها
 • در بین چرخه قاعدگی
 • روزه‌داری
 • اضطراب و استرس

بوی بد دهان - درمان بوی بد دهان

علائمی که نشان می‌دهند کودکان و بزرگسالان دچار بدبویی دهان هستند، شامل موارد زیر است:

 • لثه در این افراد سفت و سخت می‌شود و به آسانی خونریزی می‌کند.
 • روی دندان‌ها پلاک وجود دارد.
 • به دلیل عفونت، گره‌های لنفاوی متورم شده‌اند.
 • فرد به گلودرد و یا درد در بینی دچار است.
 • خشکی دهان و خشک و سفید شدن زبان

درمان بوی بد دهان در صبح

 • زبانت را پاک کن

اگر قبلاً دو بار در روز مسواک می زنید، حداقل روزی یک بار از دهانشویه و نخ دندان استفاده کنید، حتماً زبان خود را نیز تمیز کنید. زبان شما - به خصوص پشت - حاوی مقادیر زیادی باکتری های ایجاد کننده بو است. مسواک زدن زبان شما کار می کند، اما یک زبانه خراش تخصصی این کار را حتی بهتر انجام می دهد.

 • هیدراته بمانید

نوشیدن مقدار زیادی آب. آب به شستشوی سیستم شما، افزایش تولید بزاق، کاهش باکتری ها و جلوگیری از تنفس صبحگاهی کمک می کند. و به یاد داشته باشید: فقط آب، آب است. این شامل نوشیدنی‌های طعم‌دار مانند قهوه، چای، نوشابه، آبمیوه یا الکل نمی‌شود.

بوی بد دهان صبحگاهی - درمان بوی بد دهان

 • در طول روز صبحانه بخورید و بخورید

سعی کنید عاداتی را اتخاذ کنید که به بدن شما کمک می کند بزاق بیشتری تولید کند مانند خوردن صبحانه و خوردن میان وعده ها و وعده های غذایی در طول روز. جویدن میوه ها و سبزیجات ترد مانند سیب و هویج نیز می تواند به تولید بزاق کمک کند. مکیدن آب نبات های بدون قند یا جویدن آدامس های بدون قند راه های دیگری هستند که به جریان یافتن آب میوه کمک می کنند. به عنوان آخرین راه حل، دندانپزشک شما ممکن است بزاق مصنوعی را برای مبارزه با خشکی دهان توصیه کند.

راهکارهای درمان بوی بد دهان

همانطور که گفته شد، علل بوی بد دهان ممکن است متفاوت باشد؛ برای از بین بردن بوی نامطبوع باید علت آن را پیدا کرده و بر حسب آن برای رفع بوی بد دهان اقدام کنیم. ممکن است بسیاری از افراد به دنبال رفع بوی بد دهان در صبح باشند و یا بخواهند راهکاری برای رفع بوی بد دهان ناشی از معده پیدا کنند. در ادامه به چند روش اصلی اشاره می‌کنیم:

درمان بوی بد دهان در طب سنتی

استفاده از برخی مواد غذایی می‌تواند در رفع بوی بد دهان موثر باشد، برای مثال جویدن چند دانه میخک و رازیانه به دلیل خاصیت ضدعفونی کنندگی، به رفع بوی بد دهان کمک می‌نماید. همچنین استفاده از چای سبز و یا خوردن یک تکه لیمو یا پرتقال نیز برای رفع بوی بد دهان کمک‌کننده است. می‌توانید در طول روز یک تا چند عدد سیب مصرف کنید که به تولید بزاق و کنترل بوی بد دهان کمک می‌نماید. همچنین مصرف ماست و یا جویدن جوانه تازه جعفری، ریحان و نعنا نیز در از بین بردن نفس بد کمک می‌کند. همچنین می‌توان با استفاده از سرکه سیب یا جوش شیرین نیز برای رفع بوی بد دهان اقدام کرد.

برای استفاده از سرکه سیب یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب سرد حل کرده و برای رفع بوی بد دهان در صبح و شب آن را غرغره کنید.

برای استفاده از جوش شیرین نیز می‌توانید یک و نیم قاشق چای‌خوری از آن را در یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و دهان خود را شستشو دهید و یا دندان خود را با مقدار کمی جوش شیرین مسواک بزنید و نفس بد خود را از بین ببرید.

علت بوی بد دهان - درمان بوی بد دهان

از بین بردن بوی بد دهان ناشی از حلق

برای رفع بوی بد دهان ناشی از حلق باید به پزشک مراجعه کرده و وضعیت لوزه‌های خود را بررسی کنید. همچنین وجود عفونت در گلو و حتی در دندان‌ها و بینی می‌تواند سبب ایجاد بوی بد در دهان شود. در اغلب موارد برای رفع بوی بد دهان که به دلیل عفونت ایجاد شده باشد، پزشک آنتی بیوتیک و یا داروی مناسبی تجویز می‌کند؛ اما هیچگاه خودسرانه از آنتی بیوتیک‌ها استفاده نکنید، زیرا سبب ایجاد مقاومت دارویی می‌شود. با استفاده از آب نمک می‌توانید برای کاهش عفونت گلو و همچنین از ماساژ دادن نمک بر روی لثه برای افزایش سلامت آن استفاده کنید.

بهبود بهداشت دهان و دندان

راهکارهای ساده‌ای نیز برای رفع بوی بد دهان وجود دارد؛ برای مثال برای پیشگیری از پوسیدن دندان و ایجاد بوی بد دهان باید دو تا سه بار در روز مسواک بزنید و حتماً پس از هشت هفته تا سه ماه مسواک خود را تعویض نمایید. همچنین بلید حداقل دو دقیقه دندان‌های خود را مسواک زده و از آب نمک و یا دهانشویه برای بوی بد دهان، پس از آن استفاده کنید. نخ دندان کشیدن نیز در کنار مسواک زدن، اهمیت بسیار زیادی دارد و تاثیر آن را دو برابر می‌کند.

برای رفع بوی بد دهان در صبح پس از مسواک زدن، حتماً زبان خود را از عقب به جلو به کمک مسواک تمیز کنید؛ این کار را می‌توانید به کمک مسواک مخصوص زبان و یا همان مسواک عادی پس از تمیز کردن دندان‌ها انجام دهید. این کار به از بین بردن میکروب‌های موثر در ایجاد بوی بد دهان کمک می‌کند. در صورت استفاده از دندان مصنوعی، آن را پیش از خواب از دهان خارج کنید و همچنین پیش از استفاده با مسواک تمیز نمایید و دو بار در سال برای معاینه دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه کنید. همچنین استفاده از دهانشویه برای بوی بد دهان بسیار موثر است؛ زیرا می تواند سبب از بین بردن عفونت‌های دهانی و همچنین افزایش سلامت دندان‌ها شود و با پیشگیری از پوسیدگی و عفونت دندان، از ایجاد بوی بد دهان جلوگیری کند.

درمان بوی بد دهان ناشی از معده طب سنتی

در طب سنتی نیز اسم قرص برای رفع بوی بد دهان ناشی از معده راهکارهای زیادی گفته شده است. علت بوی بد دهان ممکن است رفلاکس معده باشد که به دلیل برگشت اسید معده یا صفرا و باقی ماندن آن در دیواره مری، می‌تواند سبب ایجاد بوی بد دهان شود. برای پیشگیری از ایجاد رفلاکس معده لازم است از ایجاد اضافه وزن جلوگیری کنید.

بوی بد دهان با معده ی خالی - درمان بوی بد دهان

همچنین پس از مصرف غذا دراز نکشید و حرکات شدید و ورزش‌های سنگین انجام ندهید. چنانچه دچار علائم ناشی از رفلاکس معده شدید، در اولین فرصت به پزشک مراجعه نمایید و داروی مناسب برای آن دریافت کنید. برای درمان بوی بد دهان ناشی از معده طب سنتی می‌تواند استفاده از نعنا، جعفری و همچنین جویدن شیرین‌بیان را توصیه کند. همچنین هیچگاه با معده خالی قهوه و نوشیدنی‌های گازدار مصرف نکنید و از پرخوری پرهیز کنید.

همچنین وجود هلیکوباکتر پیلوری در معده سبب عفونت آن و ایجاد بوی نامطبوع در دهان می‌گردد که علائم آن شامل آروغ زدن بیش از حد، احساس باد در معده و شکم، حالت تهوع و سوزش معده، درد و سوزش سر دل و کمبود اشتها و کاهش وزن نامعلوم است.

برای رفع بوی بد دهان ناشی از معده با قرص در صورت تجویز پزشک می‌توان از قرص رانیتیدین استفاده نمود که سوء هاضمه را کاهش داده و زخم معده را بهبود می‌بخشد. همچنین برای درمان عفونت معده و رفع بوی بد دهان ناشی از معده با قرص می‌توان از آنتی بیوتیک‌هایی که پزشک تجویز می‌کند، استفاده نمود. با این‌حال مصرف هیچ دارویی بدون تجویز پزشک جایز نیست؛ زیرا می‌تواند سبب پیشرفت و ایجاد مشکلات دیگر در معده و یا سایر اندام‌های بدن شود.

به جای استفاده از قرص برای بوی بد دهان، می‌توان از جویدن آدامس و نوشیدن آب کافی نیز استفاده نمود. همچنین می‌توان از انواعی از قرص برای بوی بد دهان استفاده نمود. انواع قرص برای بوی بد دهان که از نعناع و یا اکالیپتوس تهیه می‌شوند؛ می‌توانند به ایجاد حس خنکی و همچنین رفع بوی بد دهان کمک کند.

تشخیص بوی بد دهان - درمان بوی بد دهان

روش های جلوگیری از بوی بد دهان

زمانی که علت ایجاد این مشکل را شناختید، از روش های زیر کمک گرفته تا بوی بد دهان را از بین ببرید:

 • مرتبا مسواک زده و نخ دندان بکشید – زمانی که صحبت از مراقبت های دهان و دندان میشود، از کاهلی پرهیز کنید. بعد از هر وعده ی غذایی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از تجمع پلاک روی دندان جلوگیری شود. پلاک فقط بوی بد ایجاد نمیکند بلکه به ساختار دندان نیز آسیب میرساند و منجر به بسیاری از بیماری های پریودنتال میشود.
 • از دهان شویه استفاده کنید – دهان شویه ی بدون الکل میتواند باعث خنک شدن نفس و از بین بردن میکروب های دهان شده و منبع بوی بد دهان را از بین ببرد.
 • زبان خود را تمیز کنید – برای تمیز کردن زبان خود و از بین بردن پوشش سفید که منبع تجمع میکروب نیز هست، از زبانشور استفاده کنید. تا زمانی که باقیمانده ی مواد غذایی، سلول های مرده و باکتری های زبانی را از بین ببرید، به شستشو ادامه دهید.
 • از خوردن غذاهایی که باعث ایجاد بوی بد دهان میشوند پرهیز کنید – برخی مواد غذایی از جمله ادویه ها، سیر و پیاز، عاملان ایجاد بوی بد دهان هستند و مسواک نمیتواند به طور کامل آنها را از بین ببرد. دلیل این است که گوگرد موجود در این ادویه ها و غذاها میتواند به جریان خون منتقل شده و سپس به ریه ها راه پیدا کند و باعث بوی بد دهان شود.
 • میوه و سبزیجات بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید – با خوردن غذاهای حاوی آنتی اکسیدان های مخالف با بوی بد، از شر بوی بد دهان خلاص شوید. خوردن میوه و سبزیجات مانند سیب، هویج، گلابی، خیار و کاهو که سرشار از آنتی اکسیدان هستند، دهان و بدن خود را پاکیزه کنید.
 • از گیاهان و چای ها کمک بگیرید – جعفری تازه بجوید تا دهان شما تمیز شده و نفستان تازه شود. چای سیاه و یا سبز بنوشید. این گیاهان علاوه بر آرامش اعصاب، حاوی پلی فنول هستند که به مهار رشد باکتری ها تا 30 درصد کمک میکنند.
 • رطوبت دهان خود را حفظ کنید – رطوبت بیشتر به دفع مواد غذایی و باکتری های دهان کمک میکند. در طول روز آب زیادی بنوشید تا دهانتان خشک نشود. تولید بزاق خود را با جویدن آدامس بدون قند بیشتر کنید. اگر از داروهای فشار خون و یا آلرژی استفاده میکنید، به مایعات بیشتری نیاز دارید.

بوی بد معده - درمان بوی بد دهان

بوی بد دهان چه زمانی خطرناک است ؟

علت بوی بد دهان همیشه هم از بهداشت دهان و دندان نیست. گاهی اوقات مشکل کمی جدی‌تر می‌شود. باید مشکل را ریشه‌یابی و از ریشه برطرف کنیم. در زیر به برخی بیماری ها که ممکن است خود را به شکل بوی نامطبوع دهان نشان دهد اشاره می کنیم:

 • علائم سرطان معده
 • علائم سرطان ریه
 • مشکلات قلبی از جمله سکته قلبی
 • بیماری دیابت
 • مشکلات نارسایی کلیه
 • مشکلات کبد از جمله نارسایی کبد

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار