|
|
کدخبر: ۱۸۵۶۶۰

برای اینکه ناچار نشوید اجاق گاز شیشه ای را به سختی تمیز کنید یک راه حل ساده وجود دارد که در اختیارتان قرار داده ایم.

تمیز کردن گاز شیشه ای چالش همیشگی خانم های خانه دار است. همه کارها یک طرف، تمیز کردن چربی اجاق گاز هم یک طرف! متاسفانه کوچکترین لکه ها هم روی شیشه های گاز، به چشم می آید. با ترفندهایی که امیدنیوز در اختیارتان قرار می دهد سه سوته گاز رو برق بندازید.

پیش از تمیز کردن گاز شیشه ای نکات زیر را در نظر داشته باشید

اجاق گاز شیشه ای - تمیز کردن گاز شیشه ای

1 : وقتی اجاق‌گاز سرد است، آن را تمیز کنید

هرگز شیشه روی اجاق‌گاز را وقتی که سطح آن هنوز داغ است، تمیز نکنید.

2 :  زیاده‌روی نکنید

نیازی نیست که از قوی‌ترین شوینده‌ها و ابزار نظافت خانه برای تمیز کردن گاز شیشه ای استفاده کنید. ممکن است که بقایای پاک‌کننده‌های شیمیایی روی سطح گاز در زمان آشپزی بسوزند. تنفس گازهای متصاعدشده از سوختن این مواد برای شما مضر است. به‌علاوه پاک‌کننده‌های قوی که قدرت سایندگی بالایی دارند موجب ایجاد خط‌وخش روی سطح گاز شیشه ای شما می‌شوند.

3 : از ابزارهای نرم‌تر و ملایم‌تری استفاده کنید

شیشه روی اجاق‌گاز نسبتا مقاوم و محکم است، ولی کشیدن دستمال یا برس‌های زبر و خشن می‌تواند خطوطی روی سطح آن ایجاد کند؛ بنابراین بهتر است که از مواد و ابزارهای نرم‌تری مانند دستمال یا اسفنج‌های میکروفایبر استفاده کنید.

البته استفاده از تیغ اصلاح، از موارد استثنایی این قانون است که در ادامه بیشتر درمورد آن توضیح می‌دهیم.

4 : مواد غذایی را فورا پاک کنید

اگر می‌خواهید اجاق‌گاز شیشه‌ای شما نو و درخشان بماند، باید مواد غذایی را که روی آن ریخته است فورا پاک کنید تا به لکه تبدیل نشود. هرچه زودتر اجاق‌گاز شیشه‌ای خود را تمیز کنید، تمیزکردن آن آسان‌تر خواهد بود و در بلندمدت بهتر و سالم‌تر خواهد ماند. پاک‌کردن روغن، سُس‌ها و مایعات از روی اجاق‌گاز شیشه‌ای کار دشواری است. اگر تنبلی کنید و تمیز کردن گاز شیشه ای را به روز بعد موکول کنید، لکه‌های روی آن مشکل‌ساز می‌شوند. باقی‌‌ماندن غذاهایی که روی اجاق‌گاز ریخته، فاسدشدن و دشوارترشدن پاک‌کردن آنها یا دوباره گرم‌شدن لکه‌های سوختگی، فقط تمیزکردن اجاق‌گاز را پیچیده‌تر می‌کند و می‌تواند به مشکلی همیشگی تبدیل شود.

تمیز کردن چربی گاز شیشه ای

گرچه باید تمام مواد غذایی را بلافاصله از اجاق‌گاز پاک کنیم، بعضی مواد غذایی از بقیه بدتر هستند. مایعات شیرین یا چسبناکی مانند شربت یا ژله می‌توانند به داخل شیشه نفوذ کنند و موجب ایجاد حفره و ترک در آن شوند. بنابراین وقتی سطح گاز به‌اندازه کافی خنک شده است، باید این مایعات را فورا پاک کنیم.

پاک‌کردن غذاهایی که پس از خشک‌شدن به لکه‌های سرسختی تبدیل می‌شوند (مانند سس گوجه‌فرنگی، روغن یا حتی آبی که از قابلمه در حال جوش ریخته است) نیازمند زورِبازو و زحمت بسیار بیشتری است و این مسئله می‌تواند موجب ترک‌خوردن شیشه شود. ازآنجاکه معمولا شکستگی صفحه شیشه‌ای اجاق‌گاز مشمول گارانتی نمی‌شود، خودتان باید هزینه تعویض آن را بپردازید؛ ولی اگر مراقب باشید و سعی کنید اجاق‌گاز شیشه‌ای خود را تمیز نگه دارید، وسیله‌ای بدون لکه و سالم خواهید داشت که سالها برایتان کار می‌کند و با آن می‌توانید غذاهایی به‌یادماندنی و خاطره‌انگیز بپزید.

بهترین روش تمیز کردن گاز شیشه ای

از ابزارهای ملایم استفاده کنید

سطح گاز نسبتا مقاوم است، اما پدی که استفاده می کنید ممکن است خراش ایجاد کند مواد شوینده ملایم، دستمال های میکرو فایبرو یا اسفنج، استفاده کنید.

 • یک بطری اسپری آب و یا سرکه سفید
 • دستمال میکرو فایبر

بگذارید گاز خنک شود و آن را با سرکه و آب اسپری کنید مایع را با دستمال میکرو فایبر پاک کنید.

تمیز کردن گاز شیشه ای خیلی کثیف

مواد مورد نیاز :

 • جوش شیرین
 • اسپری سرکه سفید
 • دستمال تمیز
 • سینک تمیز پر از آب گرم
 • دستمال میکرو فایبر

هنگامی که گاز خنک شد سطح گاز را با سرکه اسپری کنید و مقداری جوش شیرین را داخل اسپری بریزید دستمال را داخل آب داغ فرو برید و آب اضافی آن را بگیرید و روی گاز بکشید و بعد از10 تا 15دقیقه خشک کنید و سپس از یک دستمال تمیز استفاده کنید تا سطح گاز کاملا تمیز شود. از این روش برای تمیز کردن هود نیز می توانید استفاده کنید.

بهترین پاک کننده ی گاز - تمیز کردن گاز شیشه ای

تمیز کردن گاز شیشه ای با سیب زمینی و نوشابه

لوازم مورد نیاز:

 • تکه های سیب زمینی
 • سرکه
 • کوکا کولا
 • دستمال کاغذی

اولین کاری که باید انجام دهید این است که تکه های سیب زمینی روی لکه ها بمالید از انجام این کار نترسید بعد از اینکه سیب زمینی را روی لکه ها مالیدید سرکه را روی آن بریزید بعد از 5 دقیقه آن را بدون هیچ آبی پاک کنید و در آخر نوشابه را باز کنید و روی گاز بریزید بگذارید 15 دقیقه بماند سپس پاک کنید.

تمیز کردن گاز شیشه ای با جوش شیرین

کاسه را با آب داغ و چند قطره صابون پر کنید

مخلوط آب و صابون درست کنید تا حوله را به درون آن فرو برید صابون به طور شیمیایی با روغن ها واکنش می دهد تا از بین بردن آنها را آسان تر کند، آب داغ به تسریع فرآیند کمک خواهد کرد.

اگر ترجیح می دهید، می توانید از مخلوط 50 / 50 مخلوط سرکه و آب به جای اضافه کردن صابون به آب استفاده کنید و چنانچه در نمناک گفته شده است از حوله ای بزرگ و نرم برای تمیز کردن گاز شیشه ای استفاده کنید تا گاز را خش نیندازد مقدار کافی جوش شیرین روی سطح گاز بریزید تا لکه ها بطور کامل از بین برود.

دستمال را از آب و صابون بیرون آورید و آب آن را بگیرید تا کمی نم داشته باشد سپس روی گاز بکشید.

دستمال را 15 تا 30 دقیقه روی گاز قرار دهید تا آلودگی ها را پاک کند سپس با حرکات دایره ای و دستمالی دیگر جوش شیرین ها را پاک کنید.

برق انداختن گاز شیشه ای - تمیز کردن گاز شیشه ای

تمیز کردن گاز شیشه ای با مواد شوینده تجاری

مواد شوینده تجاری البته مطمئن بخرید. برخی از فروشگاه های خواربار تمیز کننده های شیمیایی برای پاکسازی گاز دارند برخی از محصولات به عنوان مایع موجود هستند در حالی که برخی دیگر بصورت بطری اسپری هستند هر نوع محصولی را که ترجیح می دهید انتخاب کنید، مایع را روی گاز بریزید و یا اسپری کنید. اسپری کردن محصول بر روی قسمت های مختلف اجاق گاز.

از کفگیر سیلیکونی برای خراشاندن غذاهای چسبیده و چرب، سوخته استفاده کنید.

آلودگی ها را فورا پاک کنید. هر چه بیشتر مواد غذایی روی گاز بماند احتمال بیشتری وجود دارد که سفت شوند و پاک کردن آن ها دشوارمی شود.

گاز را یک بار در هفته با آب صابون تمیز کنید. محلول صابونی را در (یک کاسه آب ولرم با چند قطره از صابون ) برای پاک کردن غذا و روغن استفاده کنید. این کار هفته ای یکبار به شما کمک خواهد کرد.

از سرکه برای تمیز کردن میله استفاده کنید. اگر گاز شیشه ای میله و یا لکه های آبی دارد اجاق گاز را با یک پارچه نرم آغشته به 1 - 2 قاشق سوپ خوری سرکه پاک کنید. همچنین می توانید از یک محصول تمیز کننده معمولی نیز استفاده کنید.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار