|
|
کدخبر: ۱۸۵۷۰۰

یکی از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده از قرص ال دی است. نحوه مصرف قرص ال دی و مقدار آن را بدانید.

نحوه مصرف قرص ال دی که یکی از رایج ترین روش های پیشگیری از بارداری می باشند را به شما توضیح داده ایم. در این مقاله از امیدنیوز سعی داریم شما را با انواع و مکانیزم قرص های ضد بارداری، طریقه و طول مدت مصرف آن آشنا کنیم.

نحوه عملکرد قرص ال دی چگونه است ؟

مکانیسم اثر قرص ال دی، با دقت در تعادل هورمونی زن در دوره‌های مختلف، به سادگی قابل درک است. هنگامی که تخمک آزاد شده از تخمدان (عضوی که تخمک‌ها را نگه می‌دارد)، توسط اسپرم مرد بارور می‌شود، زن باردار می‌شود. تخمک بارور شده به داخل رحم زن متصل می‌شود، در آنجا تغذیه می‌شود و به جنین تبدیل می‌شود. هورمون‌های موجود در بدن زن، آزاد شدن تخمک از تخمدان را کنترل می‌کنند؛ مرحله‌ای که تخمک گذاری (Ovulation) نامیده می‌شود. این هورمون‌ها بدن زن را برای پذیرش تخمک بارور شده، آماده می‌کنند.

قرص ال دی - نحوه مصرف قرص ال دی

پیشگیری از بارداری به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. روش‌های جلوگیری از بارداری هورمونی، همگی حاوی مقدار کمی هورمون استروژن و پروژسترون ساخته دست بشر هستند. این هورمون‌ها برای جلوگیری از بارداری، هورمون‌های چرخه‌ای طبیعی بدن را مهار می‌کنند و با ترکیبی از عوامل مختلف، در نهایت از بارداری جلوگیری می‌شود.

پیشگیری از بارداری به روش هورمونی معمولاً تخمک گذاری را در بدن متوقف می‌کند. جلوگیری از بارداری‌های هورمونی همچنین باعث تغییر مخاط دهانه رحم می‌شود تا اسپرم از دهانه رحم عبور کند و تخمک پیدا کند. پیشگیری از حاملگی به شیوه هورمونی همچنین می‌توانند با تغییر در پوشش رحم از بارداری جلوگیری کنند. بنابراین بعید است که تخمک بارور شده کاشته شود. این قرص به درمان کیست تخمدان نیز کمک می کند.

تاثیر قرص ال دی بعد از چند روز است ؟

وقتی قرص‌های ضد بارداری طبق دستور مصرف می‌شوند، معمولاً در اولین ماه شروع مصرف آن‌ها موثر هستند.

برای ایمنی، برخی از پزشکان توصیه می‌کنند در ماه اول از فرم دیگری برای جلوگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کنید.

بعد از ماه اول، فقط می‌توانید برای جلوگیری از بارداری به قرص اعتماد کنید. با استفاده از قرص ال دی می‌توانید سکس محافظت نشده داشته باشید. احتمال بارداری با قرص ال دی بسیار بسیار کم است.

نحوه مصرف قرص ال دی چیست ؟

حتما از خود می‌پرسید که نحوه مصرف قرص ال دی برای جلوگیری از بارداری چگونه است. بسته‌های قرص ضدبارداری ال دی حاوی قرص‌های ضد بارداری منظم، ۲۱ یا ۲۸ قرص دارند. در ادامه به توضیح نحوه مصرف قرص ال دی می‌پردازیم؛

 • قرص بیست و یک روزه حاوی ۲۱ قرص فعال است و باید طی ۳ هفته مصرف شود.
 • بسته‌های قرص بیست و هشت روزه حاوی ۲۱ قرص فعال و ۷ قرص غیرفعال (دارونما) است و باید طی ۴ هفته مصرف شود.

نحوه‌ی مصرف قرص ال دی برای اولین بار نیازمند مشاوره با دکتر زنان و مشاوره‌ی دارویی است.

هر برگ از قرص ال دی با روزهای هفته مشخص شده است تا یادآوری کنند که هر روز قرص بخورید. هفت قرص غیرفعال موجود در بسته قرص‌های ۲۸ روزه اضافه می‌شود تا به شما یادآوری شود که پس از ۲۸ روز بسته‌ی جدید قرص ال‌دی خود را شروع کنید.

ال دی - نحوه مصرف قرص ال دی

جعبه های قرص ال دی با روزهای هفته مشخص شده‌اند تا یادآوری کنند که هر روز قرص بخورید.

برخی از قرص‌های جدید فقط ۲ قرص غیرفعال دارند یا حتی هیچ قرص غیرفعالی در بسته ندارند. مهم است که همیشه از تمام قرص‌ها استفاده کنید تا مطمئن شوید از باردار شدن در امان هستید.

یک بسته‌ سیکل طولانی Seasonale شامل ۸۴ قرص صورتی فعال و ۷ قرص سفید غیرفعال است.

چگونه باید قرص های جلوگیری از بارداری را شروع کرد ؟

نحوه مصرف قرص ال دی برای اولین بار شاید برای هر کسی چالش برانگیز باشد. اگر در روزی که به شما گفته شده‌است که بسته قرص LD خود را شروع کنید، هنوز پریود هستید، پیش بروید و به هر حال بسته قرص ال دی را شروع کنید.

قاعدگی بعدی خود را حدود ۲۵ روز پس از شروع مصرف بسته قرص، خواهید داشت. بهتر است قرص‌های ضدبارداری هر روز، در یک زمان مشخص، مصرف شوند. می‌توانید قرص را هر روز در طول روز مصرف کنید، اما مصرف آن یا قبل از صبحانه یا هنگام خواب به سهولت یادآوری آن کمک می‌کند.

قرص‌های چرخه طولانی به روشی مشابه کار می‌کنند. قرص را از اولین یکشنبه بعد از شروع قاعدگی، شروع می‌کنید. اگر دوره شما از یکشنبه شروع می‌شود، Seasonale را از همان روز شروع کنید. سپس یک قرص فعال در روز و به مدت ۸۴ روز متوالی مصرف می‌کنید. سپس بسته به نوع قرصی که مصرف می‌کنید، ۷ روز روزانه یک قرص دارونما یا فقط استروژن دارید.

نحوه مصرف قرص ال دی بعد از رابطه

برای مصرف اورژانسی قرص ال دی باید ۸ عدد از آن‌ها در یک روز و حداکثر ۷۲ ساعت بعد از نزدیکی پرخطر استفاده شود. می‌توان ۴ عدد از آن‌ها را در یک ساعت و ۴ عدد بعدی را ۱۲ ساعت دیگر استفاده کرد تا علائمی مانند تهوع و استفراغ در خانم ایجاد نشود.

قرص ال دی اورژانسی

مواقعی که نزدیکی بدون روش جلوگیری صورت گیرد و یا کاندورم در حین سکس پاره شود، باید از روش‌های اورژانسی پیشگیری از بارداری استفاده شود. در این موارد، اگر قرص اورژانسی در دسترس نباشد، می‌توان از قرص LD برای جلوگیری از بارداری استفاده کرد. البته که توصیه می‌شود که از همان قرص اورژانسی استفاده‌‌شود و نه قرص ال‌دی،‌ اما گاهی نمی‌توان از این مسئله اجتناب کرد و باید از روشی اورژانسی برای پیشگیری از بارداری استفاده‌کرد.

عوارض قرص ال دی - نحوه مصرف قرص ال دی

چند ساعت بعد از رابطه می توان قرص ال دی خورد ؟

همانطور که در مطالب بالاتر گفته‌شد، می‌توان از قرص ال دی به شکل اورژانسی استفاده کرد. ما مسئله‌ای که در رابطه با آن وجود دارد این است که باید در ۷۲ ساعت اول بعد از رابطه از این قرص استفاده شود.

سر ساعت نخوردن قرص ال دی در نحوه مصرف آن موثر است ؟

می‌توانید قرص ال دی را در ساعت‌های مختلف از یک روز مصرف کنید، اما این کار تنها باعث بی‌نظمی می‌شود و باعث می‌شود که این قرص را فراموش کنید. برای اینکه مصرف قرص ال دی هر روز باشد و اثرگذاری این قرص مختل نشود، می‌توانید از این دارو در ساعت مشخصی از هر روز استفاده کنید.

نحوه مصرف قرص ال دی قبل از رابطه به چه شکل است ؟

اگر تصمیم به استفاده از قرص ال دی برای پیشگیری از بارداری دارید، بهتر است بدانید که استفاده از این قرص برای پیشگیری از بارداری بسیار ساده است و در مطالب بالاتر توضیح داده شده‌است. می‌توانید مورد اول که درباره نحوه مصرف این دارو برای اولین بار است، مراجعه کنید و با مطالعه آن از نحوه‌ی مصرف این دارو آگاه شوید. استفاده از ال دی برای پیشگیری از بارداری بسیار آسان است و نتایج نسبتا رضایت‌بخشی هم دارد.

به یاد داشته‌باشید که قبل از شروع این دارو قبل از برقراری رابطه‌ی جنسی، باید با پزشک مشورت کنید تا به طور کامل و قطعی این دارو برای شما مناسب شناخته شود. در غیر این صورت ممکن است که عوارضی را به جای بگذارد.

نحوه مصرف قرص ال دی برای پریود شدن چطور است ؟

پریود خانم‌ها طبق یک دوره‌ی منظم اتفاق می‌افتد و اگر غیر از این باشد،‌ یکی از مسیرهای هورمونی و یا ساختاری در بدن دچار مشکل شده‌است. بنابراین، حفظ نظم این چرخه‌ها و دوره‌ها بسیار اهمیت دارد. گاهی مشکلی در بدن پیش می‌آید که زن پریود نمی‌شود و یا زودتر از موعد پریود می‌شود. در چنین مواقعی، باید پریود را منظم کرد تا محور مغزی و تخمدانی به خوبی عمل کند و این موتور دچار مشکل نشود.

زمانی که در پریود بی‌نظمی پیش بیاید،‌ می‌توان آن را از روش‌های متنوعی منظم کرد که یکی از آن‌ها استفاده از داروهای هورمونی است. همان‌طور که گفتیم، قرص ld از داروهای با دوز کم پیشگیری از بارداری است. بنابراین استفاده از این روش نسبت به سایر روش‌ها، آسیب کمتری به فرد می‌رساند و نتایج بهتری را به دنبال دارد. در ادامه با نقش ال‌دی در پریود شدن و یا نشدن بیشتر صحبت خواهیم‌کرد.

اگر در پریود مشکل دارید، می‌توانید از قرص ال دی برای پریودشدن استفاده کنید. برای این‌کار، می‌توانید یک بسته ۲۱ عددی از قرص LD را شروع کنید و تا آخرین قرص را مصرف کنید. چند روز بعد از مصرف آخرین قرص بسته پریود خواهید شد.

نحوه مصرف قرص ال دی برای پریود نشدن چطور است ؟

گاهی شرایطی برای فرد ایجاد می‌شود که تمایل دارد پریود خود را عقب بیندازد. مثلا ممکن است فرد بخواهد به یک سفر زیارتی برود و یا اینکه به مهمانی مهمی دعوت شده‌باشد و نخواهد پریود شود. در این مواقع می‌توان در روز پنجم تا هفتم سیکل، مصرف قرص‌ها شروع‌شوند و تا زمانی که می‌خواهید پریود نشوید، خوردن قرص‌ها را ادامه‌دهید. دو تا سه روز بعد از قطع مصرف قرص‌ها خونریزی اتفاق‌می‌افتد.

انواع قرص ال دی - نحوه مصرف قرص ال دی

آیا عقب انداختن قاعدگی صحیح است ؟

اگر پریودشدن برای بدن مضر باشد، متخصص زنان به شما خواهدگفت و این روش‌ها را به کار خواهدبرد. اما در صورتیکه سرخود و بی‌دلیل پریود را عقب بیندازید، تعادل هورمونی بی‌دلیل به‌هم می‌خورد و این می‌تواند مشکلات متعددی برای زن ایجاد کند.

چرا پریود را عقب می اندازند ؟

علت‌های زیادی برای عقب‌انداختن پریود وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از؛

 • سفرهای زیارتی
 • مهمانی‌ها و عروسی‌ها
 • برخی بیماری‌ها که پریود‌نشدن آن‌ها را بهبود می‌بخشد
 • قاعدگی‌های شدید و دردناک
 • کم‌خونی‌های شدید

نامنظم شدن پریود بعد از مصرف قرص ال دی

تاکنون درباره‌ی منظم شدن پریود با استفاده از قرص ال‌دی صحبت کردیم،‌ اما جالب است بدانید که قرص ال‌دی می‌تواند باعث بی‌نظمی در پریود هم بشود. اما چگونه این اتفاق می‌افتد؟

زمانی که از قرص ال‌دی برای خانم‌هایی که به دوز پایین به اندازه‌ی کافی پاسخ نمی‌دهند،‌ استفاده می‌شود،‌ معمولا لکه‌بینی‌ و خونریزی در میانه‌ی سیکل اتفاق می‌افتد که می‌تواند باعث پریود نامنظم فرد شود. از طرفی،‌ برخی با مصرف قرص ال‌دی به مدت چند سال و سپس رها کردن آن، برای مدتی پریود نمی‌شوند و این مسئله نیز نوع دیگری از بی‌نظمی است.

چه زمانی یک بسته‌ قرص ضد بارداری دیگر شروع شود ؟

 • هر بسته‌ی جدید قرص ضد بارداری را در همان روز هفته شروع می‌کنید.
 • اگر در حال مصرف قرص ال دی ۲۱ روزه هستید، بسته‌ جدید قرص را هفت روز پس از اتمام بسته قرص قدیمی شروع کنید.
 • اگر در حال مصرف قرص ال دی ۲۸ روزه هستید، پس از مصرف آخرین قرص موجود در بسته‌ی قدیمی، بسته‌ی جدید را شروع کنید.

توصیه هایی برای افرادی که مصرف قرص ال دی را فراموش کرده اند

اگر قرص ال دی مصرف می‌کنید، بهتر است که نکات زیر را مدنظر داشته‌باشید؛

 • در صورتی که استفاده داروی ضدبارداری را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید.
 • چنانچه تا روز بعد به یاد ندارید، آن روز ۲ عدد قرص ال دی بخورید.
 • اگر  داروهای خود را به مدت ۲ روز مصرف نکردید، روزی که به یاد می‌آورید ۲ قرص و روز بعد هم ۲ قرص ال دی بخورید. با این کار به برنامه عادی مصرف باز خواهید گشت.
 • در صورتی که بیش از ۲ قرص را فراموش کرده‌اید، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است به شما گفته شود که روزانه یک قرص LD تا روز یکشنبه میل کنید. سپس بسته‌ی جدید را شروع کنید یا بقیه‌ی بسته‌ی قرص را دور بریزید و در همان روز با بسته‌ی جدید شروع کنید.
 • هر وقت مصرف قرص ضد بارداری را فراموش کردید، تا زمانی که بسته‌ی قرص را کامل نکرده‌اید، باید از فرم دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.
 • هنگامی که مصرف قرص را فراموش می‌کنید، احتمال آزاد شدن تخمک از تخمدان افزایش می‌یابد.
 • اگر ۱ ماه پریود نشدید و مصرف یک یا چند قرص فعال را فراموش کرده‌اید، آزمایش بارداری انجام دهید.
 • اگر ۲ ماه پریود نشده‌اید، حتی اگر تمام قرص‌های خود را طبق برنامه مصرف کرده‌اید، باید آزمایش بارداری بدهید.
 • با برخی از قرص‌های LD ممکن است پریود نشوید. قبل از شروع مصرف قرص‌ها با پزشک خود در مورد انتظارات صحبت کنید و سپس دستورالعمل های پزشک خود را در مورد اینکه در صورت پریود نشدن چه کاری انجام دهید، دنبال کنید.
 • مصرف قرص ضدبارداری مینی پیل (فقط پروژستین) دقیقاً در هر روز، بسیار مهم است.
 • اگر قرصی را از دست داده‌اید یا برای مصرف قرص بیش از ۳ ساعت تأخیر دارید‌، باید به محض یادآوری قرص را مصرف کنید و از روش پشتیبان (مانند کاندوم یا اسپرم کش) برای ۴۸ ساعت آینده استفاده کنید.
قرص ضد بارداری - نحوه مصرف قرص ال دی

فواید قرص ال دی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

قرص جلوگیری از بارداری ال دی، یک راه حل ساده، راحت و مطمئن برای پیشگیری از حاملگی است. فایده دیگر استفاده از قرص LD روی پوست خانم‌ها است. به عنوان مثال می‌توان به این نکته اشاره کرد که این قرص می‌تواند جلوی آکنه‌های پوستی را بگیرد یا از تعداد آن‌ها کم کند. کسانی که ال دی مصرف می‌کنند، فواید دیگری از جمله داشتن پریودهای راحت و منظم را هم تجربه می‌کنند. خانم‌هایی که قرص ال دی مصرف می‌کنند، کرمپ‌ها و انقباض‌های قاعدگی را کمتر از دیگران تجربه می‌کنند. سایر فواید قرص LD به شرح زیر هستند:

۱. فواید مهم قرص ال‌دی

 • پایین آوردن احتمال پوکی استخوان
 • کاهش احتمال بروز کیست‌های پستان و تخمدان
 • جلوگیری از عفونت تخمدان، لوله‌های فالوپ و رحم
 • کاهش احتمال کم‌خونی
 • کاهش سندروم پیش از قاعدگی (PMS)

۲. قرص ال دی برای ضخامت اندومتر

کاهش سرطان تخمدان یا آندومتر (اگر ضخامت اندومتر زیاد باشد،‌ قرص ال‌دی باعث کاهش آن شده و از احتمال سرطان‌زایی می‌کاهد) یکی از مهم‌ترین فواید قرص ال‌دی است.

۳. تاثیر قرص ال دی بر آندومتریوز

اندومتریوز یکی از بیماری‌هایی است که می‌تواند درد و ناخوشی زیادی برای خانم ایجاد بکند و درمان آن چندان ساده نیست. البته بهتر است بگوییم که تشخیص آن از درمان آن دشوارتر است. اندومتریوز یک بیماری شایع است که از علائم آن می‌توان به درد و خونریزی و همچنین از عوارض آن به نازایی اشاره کرد. درد در دوره‌ی قاعدگی در خانمی که اندومتریوز دارد بسیار شدید بروز می‌کند و معمولا در نواحی مختلفی پخش می‌شود.

برای درمان این بیماری از روش‌های زیر استفاده می‌شود؛

 • هورمون درمانی
 • جراحی و برداشت بافت اندومتر
 • مسکن‌ها و درمان‌های علامتی و حمایتی

۳. قرص ال دی برای رشد مو

یکی از جمله‌هایی که بسیار درباره‌ی ال‌دی می‌شنویم، این است که این قرص به رشد مو کمک می‌کند. اما آیا این جمله واقعیت دارد؟ گاهی ریزش موها به علت عوامل ژنتیکی است و نمی‌توان برای پیشگیری از ریزش آن کاری کرد. اما گاهی این مسئله به علت بالا و پایین شدن هورمون‌های مردانه و اختلالات هورمونی در بدن است که با تنظیم هورمونی می‌توان از ریزش بیشتر موها جلوگیری کرد.

البته شنیده‌شده‌است که اگر قرص ال‌دی را له کرد و از آن خمیری تهیه کرد،‌ می‌توان از ریزش موها جلوگیری نمود. اما نمی‌توان خیلی مطمئن بود که واقعا این روش عمل می‌کند. در صورتیکه ریزش موها به علت عدم بالانس هورمونی باشد، با تایید دکتر زنان می‌توان از ال‌دی برای رفع مشکل ریزش موها استفاده کرد. هر چند نمی‌توان مطمئن بود که قرص ال‌دی به رشد موها کمکی می‌کند.

۴. نحوه استفاده از قرص ال دی برای رشد ابرو و اثر آن

گفته‌شده است که از قرص ال‌دی می‌توان برای رشد ابرو استفاده‌کرد. نمی‌توان گفت این حرف تا چه اندازه صحیح است، اما برخی از افراد با مالیدن خمیر قرص ال‌دی (که آن را با له کردن چند عدد قرص ال‌دی و اضافه‌کردن چند قطره آب می‌سازند)‌ به ابرو، توانسته‌اند به رشد ابروی خود بیفزایند.

در صورتیکه ریزش ابروها به علت‌های هورمونی باشد، دکتر زنان با استفاده از هورمون‌درمانی و احتمالا استفاده از قرص ال‌دی به درمان این مشکل می‌پردازد. اما استفاده‌ی سرخود از قرص‌های ال‌دی برای پیشگیری از ریزش ابروها و یا رشد آن‌ها، اصلا توصیه نمی‌شود. تاثیر قرص ال‌دی بر رشد ریش هم به همین شکل است.

۵. فواید قرص ال‌دی برای گیاهان

احتمالا با خواندن این عبارت، چشم‌هایتان گرد شده‌است  تعجب کرده‌اید؛ اما درست است و قرص ال دی برای گیاهان مفید است. در صورتیکه این قرص را در آب حل کنید و به گیاه بدهید و یا در نزدیکی عمق ریشه‌ی گیاه آن را خاک کنید، رشد و تقویت گیاه تحریک خواهدشد و با گیاه سرزنده‌تری مواجه می‌شوید. البته پیش از اینکه از این روش استفاده کنید، باید بررسی کنید که گیاه شما به هورمون‌های استروژن و پروژسترون جواب می‌دهد یا خیر!

قرص برای درمان کیست - نحوه مصرف قرص ال دی

نحوه مصرف قرص ال دی برای گل ها و گیاهان

همانطور که گفته‌شد، می‌توان با افزودن چند دانه قرص ال‌دی به آب،‌ محلولی را درست کرد و به گلدان‌ها اضافه‌کرد. از طرفی می‌توانید در انتهای گلدان، چند عدد قرص ال‌دی را خاک کنید و صبر کنید تا به آهستگی در رطوبت خاک حل شود و ترکیبات خود را آزاد کند.

۶. تاثیر قرص ال دی بر کیست تخمدان

یکی از راه‌های درمانی کیست تخمدان، استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری، مثل ال دی است.‌ این داروها می‌توانند کیست‌هایی از تخمدان را که علت ایجاد آن‌ها منشاء هورمونی است، درمان کنند. اما اگر کیست‌ها به علت‌های دیگری در تخمدان ایجادشده‌اند، اصلا نباید از این داروها برای درمان آن‌ها استفاده کرد؛ زیرا ممکن است باعث بزرگ‌تر شدن کیست‌ها نیز بشوند.‌

به هیچ عنوان از این روش سرخود و بدون تجویز دکتر زنان استفاده نشود. تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی‌کیستیک از دیگر بیماری‌های تخمدانی است که معخولا با تجویز قرص ال‌دی همراه است.

درمان کیست تخمدان با قرص ال دی

برای درمان کیست تخمدان با قرص ال دی باید این قرص را به همان روش معمولی که برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌شود، استفاده کرد.

عوارض قرص ال دی (LD) چیست ؟

همچون بسیاری از روش‌های پیشگیری از بارداری، عوارضی برای قرص ال‌دی وجود دارد که در ادامه به توضیح مفصل آن‌ها می‌پردازیم.

۱. عوارض جانبی خفیف همراه با مصرف قرص LD

از جمله عوارضی که با مصرف ال‌دی ممکن است بروز پیدا کند می‌توان به موارد زیر اشاره‌کرد؛

 • لکه بینی یا خونریزی واژینال بین دوره‌ها (پریودی)؛ خونریزی در زمان استفاده از قرص ال دی می‌تواند نتیجه‌ی مصرف نامنظم قرص‌ها باشد. گاهی بدن برخی خانم‌ها نسبت به دوز کم این قرص جواب نمی‌دهد و خونریزی و لکه‌بینی اتفاق می‌افتد.
 • احتمال افزایش وزن یا احتباس مایعات
 • تورم یا حساس شدن پستان
 • حالت تهوع یا ناراحتی معده
 • تغییرات خلق و خوی
 • ملاسما (تیره شدن پوست، اغلب در پوست صورت)

۲. سایر عوارض جانبی قرص ال دی

از دیگر عوارض جانبی می‌توان به موارد زیر اشاره‌کرد؛

 • تهوع
 • حساسیت به پستان
 • تغییر اشتها
 • سردرد
 • افسردگی
 • سرگیجه
 • ریزش موی سر
 • بثورات و دانه‌های پوستی
 • عفونت‌های واژن
 • التهاب لوزالمعده
 • واکنش های آلرژیک

 

۳. عوارض جانبی جدی قرص های ضد بارداری

برخی از عوارض جدی عبارت هستند از؛

 • تاری دید
 • درد شدید معده
 • سردرد شدید
 • تورم یا درد در پاها
 • درد قفسه سینه
 • حمله‌ی قلبی
 • لخته شدن خون
 • سکته‌ی مغزی
 • اثرات قرص ال دی بر اعصاب می‌تواند منفی باشد و با برخی از داروهای ضدصرع تداخل دارویی داشته‌باشد

۴. عوارض خطرناک قرص ال دی

در صورت بروز هر یک از عوارض زیر هنگام مصرف قرص ال دی، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید قفسه سینه، سرفه‌ی خونی، تنگی نفس ناگهانی (نشان‌دهنده‌ی لخته شدن احتمالی در ریه)
 • درد در ساق پا (نشانگر لخته شدن احتمالی پا)
 • سنگینی قفسه سینه (نشانگر حمله قلبی احتمالی)
 • سردرد یا استفراغ شدید ناگهانی، سرگیجه یا غش، اختلالات بینایی یا گفتاری، ضعف یا بی‌حسی در بازو یا پا (نشان‌دهنده‌ی سکته‌ی احتمالی)
 • از بین رفتن ناگهانی جزئی یا کامل بینایی (نشانگر لخته شدن احتمالی چشم)
 • توده‌های پستان (نشانگر سرطان پستان یا بیماری فیبروکیستیک پستان است)
 • درد یا حساسیت شدید در ناحیه‌ی معده (نشانگر پارگی تومور کبدی است)
 • مشکل در خوابیدن، ضعف، کمبود انرژی، خستگی یا تغییر روحیه (احتمالاً نشانگر افسردگی شدید) است.
 • زردی یا زردی پوست یا کره‌ی چشم، همراه با تب، خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار رنگ تیره یا حرکات روده به رنگ روشن (نشان‌دهنده‌ی مشکلات احتمالی کبد)

۵. عوارض جانبی قرص ال دی برای مردان

استروژن هورومونی است که در هر دو جنس دیده می‌شود اما در زنان به مقدار بسیار بیشتری ترشح می‌شود. این هورمون باعث بروز صفات زنانه می‌شود. هنگامی که یک مرد از این هورمون استفاده کند، ممکن است صفات زنانه، مثل رشد سینه‌ها در آن‌ها دیده‌شود. از این رو اصلا توصیه نمی‌شود که بدون دستور پزشک، یک آقا از قرص ال دی یا ترکیبات استروژن دار استفاده کند. البته در برخی بیماری‌ها استفاده از این داروها برای مردان ضروری است.

۶. عوارض قرص ال دی برای دختران مجرد

آیا قرص ال‌دی برای دختران مجرد ضرر دارد؟ یکی از تصوراتی که در جامعه وجود دارد این است که مصرف قرص ال دی برای دخترهای مجرد مضر است و منجر به ناباروری در آنها می‌شود. عده‌ای به اشتباه فکر می‌کنند که اگر دخترهای باکره و دوشیزه‌ها قرص ال دی مصرف کنند، عواقب ناگواری برای آنها در پی خواهد داشت. اما حقیقت این است که عوارض قرص ال دی برای خانم‌های باکره و غیرباکره یکسان است و این قرص اصلا نمی‌تواند تشخیص دهد که آیا مصرف‌کننده یک زن متاهل است یا یک دختر مجرد. بنابراین اصلا نباید به این حرف‌های بی‌پایه و اساس اعتنا کنید و در صورتی‌که سوالی در این زمینه دارید، تنها با دکتر متخصص زنان مشورت کنید.

۷. قرص LD بر رابطه جنسی چه اثری می گذارد

یکی از اثرات قرص ال دی ممکن است بر رابطه‌ جنسی باشد. برخی خانم‌ها بعد از مصرف این قرص دچار خشکی واژن می‌شوند و از ترشحات آن‌ها کم می‌شود. در این صورت، بهتر است از لوبریکانت استفاده شود. توجه داشته‌باشید که این قرص‌ها خانم‌ها را مستعد عفونت‌های قارچی می‌کنند که می‌تواند از کیفیت رابطه‌ی جنسی بکاهد.

موارد احتیاط و هشدار در مصرف قرص LD

زمانی که از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می‌کنید، نباید سیگار بکشید. سیگار کشیدن خطر عوارض جانبی جدی را هنگام استفاده از قرص، افزایش می‌دهد. سیگار کشیدن زیاد (بیش از ۱۵ نخ سیگار در روز)، ممکن است با خطر بسیار خاصی همراه باشد.

در زنان بالای ۳۵ سال که به دلیل افزایش خطر عوارض جانبی جدی، مانند حمله قلبی، لخته شدن خون و سکته، که ممکن است منجر به مرگ شود، نباید از قرص ضد بارداری استفاده شود. خطرات قلبی عروقی (قلب و عروق خونی) با افزایش سن، وزن، سابقه‌ی خانوادگی بیماری قلبی و تعداد سیگارهای کشیده‌شده در روز افزایش می‌یابد.

موارد منع مصرف قرص ال دی

در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر، نباید از قرص ال دی استفاده کنید:

 • حمله قلبی یا سکته
 • لخته شدن خون در پاها (ترومبوفلبیت)، ریه‌ها (آمبولی ریوی) یا چشم‌ها
 • سرطان پستان شناخته‌شده یا مشکوک به سرطان مخاط رحم، دهانه‌ی رحم یا واژن یا برخی از سرطان‌های حساس به هورمون
 • تومور کبدی (خوش‌خیم یا سرطانی)
 • باردار هستید یا فکر می‌کنید باردار هستید.
 • درد قفسه سینه (آنژین سینه) دارید.
 • خونریزی واژینال بدون دلیل (تا رسیدن به تشخیص توسط پزشک)
 •  زردی سفیدی چشم یا پوست (زردی) در دوران بارداری یا در هنگام استفاده قبلی از قرص
 • حاملگی شناخته شده یا مشکوک
 • اختلالات دریچه قلب یا ریتم قلب که ممکن است با تشکیل لخته‌های خون همراه باشد.
 • فشار خون کنترل نشده
 • بیماری کبدی فعال با آزمایشات عملکرد غیر طبیعی کبد
 • هر داروی ترکیبی هپاتیت C را که حاوی ombitasvir / paritaprevir / ritonavir است، با یا بدون داسابویر مصرف کنید.
 • آلرژی یا حساسیت زیاد به هر یک از اجزای تشکیل دهنده (مواد فعال یا غیرفعال) رژیم کنترل بارداری

اگر تا به حال به یکی از این موارد مبتلا شده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما می تواند روش دیگری برای جلوگیری از بارداری پیشنهاد کند.

تداخلات دارویی قرص LD

برخی از داروها، از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضدتشنج، می‌توانند اثر قرص‌های ضد بارداری ال دی را کاهش دهند. در مورد تمام داروها و داروهای بدون نسخه (از جمله داروهای گیاهی) که مصرف می‌کنید به پزشک خود بگویید.

آیا هر زنی می تواند از قرص های ضدبارداری استفاده کند ؟

قرص‌های جلوگیری از بارداری را بیشتر خانم‌ها با خیال راحت می‌توانند مصرف کنند. اگرچه این موارد برای زنان بالای ۳۵ سال که سیگار می‌کشند، توصیه نمی‌شود.

اگر سیگار نمی‌کشید، می‌توانید از قرص‌های ضدبارداری هورمونی تا زمان یائسگی استفاده کنید. علاوه بر این، در صورت داشتن موارد زیر نباید از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده کنید:

 • لخته شدن خون در بازوها، پاها یا ریه ها
 • بیماری جدی قلب یا کبد
 • سرطان سینه یا رحم
 • فشار خون کنترل نشده
 • میگرن با اورا

قرص ضد بارداری از هیچ نوع بیماری مقاربتی (STD)، از جمله HIV و AIDS محافظت نمی‌کند. برای محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی باید از کاندوم همراه با هر نوع روش دیگر جلوگیری از بارداری استفاده شود.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار