|
|
کدخبر: ۱۸۵۷۲۱

چکه کردن شیر سماور یک مشکل شایع و همیشگی است که عوامل مختلفی می تواند باعث آن شود. روش تعمیر شیر سماور را یادتان داده ایم.

چکه کردن شیر سماور یکی از معضلات شایع هنگام استفاده از آن است. دلایل مختلفی وجود دارند که می توانند موجب چکه کردن شیر سماور شوند. امیدنیوز ابتدا به بررسی این دلایل و سپس به روش تعمیر آن پرداخته است.

علت چکه کردن شیر سماور

شل شدن پیچ شیر سماور پر تکرارترین دلیل چکه کردن آب است

با اینکه در دنیای امروز انواع فلاکس، مخازن خلا برای سرد یا گرم نگهداشتن مایعات، انواع ماگ و لیوان دمنوش برای درست کردن چای، قهوه و یا انواع دم نوش‌های طبی وجود دارد، اما هیچ یک از این ابزار نتوانسته اند جایگزینی برای سماور باشند.

شیر سماور - چکه کردن شیر سماور

مانند هر شیر آب دیگری، شیر خروجی آب سماور نیز دارای قطعات و اتصالات مختلفی است و البته بسیار ساده‌تر از شیر‌های آب آشپزخانه، حمام و سرویس‌های بهداشتی است. در طول زمان و با استفاده مداوم از شیر سماور، به مرور پیچ اتصال شیر شل شده و آب از قسمت انتهایی محل اتصال چکه می‌کند.

روش از بین بردن رسوب کتری و سماور را در امیدنیوز بخوانید.

خوشبختانه برای برطرف کردن این نوع نشتی شیرآب سماور راه حل بسیار ساده است. تنها کافی است با استفاده از یک انبردست و یا آچار فرانسه پیچ محل اتصال شیر را به اندازه استاندارد سفت کنید. توجه داشته باشید که در صورت سفت کردن بیش از حد پیچ، اهرم شیر سماور تقریبا ثابت می‌شود و دیگر قابلیت استفاده ندارد.

پس اگر شما هم از طرفداران سرسخت نوشیدن چای در طول روز هستید و قصد دارید در خانه سماور را تعمیر کنید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشید. وگرنه در سرویس و ست صبحانه خوری مورد استفاده در صبح جمعه تان جای چای برای همیشه خالی خواهد بود!

سماور استاندارد و با برند معتبر خریداری کنید

در هنگام خرید سماور صرفا به قیمت و یا زیبایی آن توجه نداشته باشید. توصیه می‌کنیم در حین خرید به استاندارد بودن محصول و آب بندی صحیح آن نیز توجه داشته باشید. منظور از آب بندی صحیح توجه به قرارگیری زاویه شیر با مخزن آب سماور است و مهمترین نشانه در استاندارد بودن محصول است.

در صورتی که شیر آب سماور در زاویه مناسبی با مخزن نباشد به زودی نیازمند تعمیر خواهد بود و این موضوع یکی دیگر از دلایل نشتی شیر آب شماور است.

سماور - چکه کردن شیر سماور

در صورت چکه کردن شیر سماور لوله خروجی را بررسی کنید

آسیب و خرابی اتصالات شیر سماور تنها دلیل چکه کردن آب نیست. سماور و پاسماوری از گذشته تابحال جز پرکاربردترین لوازم موجود در آشپزخانه بوده اند و سماور همیشه تحت گرما و فشار قرار دارد که خود یکی از دلایل خراب شدن سماور است.

املاح طبیعی موجود در آب نیز به مرور زمان باعث خوردگی قطعات فلزی می‌شوند و در سماور‌ها وجود حرارت و گرما سرعت بیشتری به خوردگی فلزات می‌دهد. بدین ترتیب در صورتی که شیر سماور دچار نشتی شده و مشکل از اتصالات آن نیست، بهتر است به بررسی لوله شیر سماور نیز بپردازید.

بهتری راه ممکن برای برطرف کردن چکه شیر سماور در شرایط آسیب دیدگی لوله خروجی آب تعویض کل شیر است. البته استفاده از قلع کاری و لحیم کاری نیز می‌تواند مشکل را تا مدت زمانی برطرف کند.

فاسد شدن واشر شیر آب سماور یکی دیگر از دلایل چکه کردن است

واشر‌ها قطعاتی پلاستیکی یا ترکیبی از چوب و کاغذ بسیار فشرده هستند که برای آب بندی محل اتصال شیر‌های آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. بدین ترتیب واشر‌ها نیز دارای تاریخ انقضا هستند و بعد از یک تا دو سال فاسد می‌شوند.

حتی ممکن است در طول مدت استفاده واشر شیر سماور دچار خوردگی و پارگی شود و نیاز به تعویض داشته باشد. بدین ترتیب اگر شیر آب سماور چکه می‌کند، لوله خروجی سالم است و با سفت کردن پیچ محل اتصال نیز مشکل برطرف نمی‌شود، به احتمال زیاد مشکل از واشر شیر آب سماور است.

برخی از سماور‌های قدیمی نیز بدون واشر طراحی می‌شده اند، پس اگر سماور مورد استفاده تان قدیمی است، احتمالا واشر هم ندارد. با افزودن یک واشر فلزی یا پلاستیکی به محل اتصال پیچ و مهره و اهرم شیر آب سماور می‌توانید مشکل چکه کردن آن را برطرف کنید.

سماور مسی - چکه کردن شیر سماور

خراب شدن سیلندر شیر آب سماور دلیل دیگر چکه آب سماور است

اهرم شیر سماور دارای یک قطعه فلزی به اصطلاح "نَری شیر سماور" و محفظه‌ای سیلندر مانند برای قرار گیری در آن است. محل اتصال این دو قطعه نیز در طی مصرف روزانه و قرار گرفتن در معرض گرما و فشار در طول زمان دچار خوردگی می‌شود. این خوردگی برروی نری شیر سماور و کوچک شدن ضخامت فلز ایجاد می‌شود، یا سیلندر محل قرار گیری گشاد می‌شود.

بدین ترتیب یکی دیگر از دلایل چکه کردن شیر سماور خوردگی سیلندر و قطعه نری شیر سماور است. برای رفع این مشکل نیز ار دو راه می‌توان استفاده کرد:

تعویض کامل شیر سماور: بهترین راه ممکن برای داشتن خیالی راحت و استفاده بی دردسر از سماور در چنین شرایط تعویض کامل شیر آب خروجی است.

پیدا کردن قطعه "نری شیر آب سماور" که کمی بزرگتر و ضخیم‌تر باشد و درون سیلندر شیر نیز به خوبی قرار بگیرد.

با توجه به اینکه پیدا کردن یک قطعه جدید و کاملا مناسب برای تعمیر شیر قدیمی کمی دشوار است، پیشنهاد می‌کنیم برای تعویض کامل شیر آب سماور و رفع مشکل چکه کردن آن اقدام کنید.

نشتی محل اتصال شیر سماور و بدنه دلیل دیگر چکه کردن شیر سماور است

شیر سماور معمولا به دو طریق برروی بدنه نصب می‌شود:

جوش دادن و قلع کاری محل اتصال شیر و بدنه که در سماور‌های قدیمی رایج است

اتصال با استفاده از پیچ و مهره و آب بندی محل اتصال شیر سماور

محل اتصال شیر سماور و بدنه نیز مشابه با سایر قطعات در طول زمان دچار خوردگی و آسیب می‌شود و آب از آن چکه می‌کند. پس برای رفع مشکل نشتی آب سماور توصیه می‌کنیم محل اتصال شیر و بدنه را هم بررسی کنید.

در صورتی که محل اتصال دچار خوردگی، آسیب و یا از بین رفتن آب بندی به دلیل خرابی واشر یا پیچ و مهره شود باید یکی از اقداماتی که در ادامه توضیح می‌دهیم را انجام داد. اگر سماور شما قدیمی است و محل اتصال شیر آب و بدنه با قلع کاری جوش خورده است، بهترین راه مراجعه به یک تعمیرکار و قلع کاری مجدد محل اتصال است. برخلاف روش‌های قبلی تعمیر چکه کردن آب سماور در چنین شرایطی تنها به کمک یک متخصص امکان پذیر است.

سماور برقی - چکه کردن شیر سماور

اما اگر سماور شما با پیچ و مهره به بدنه متصل شده و دچار نشتی است با تعویض مهره محل اتصال و یا افزودن یک واشر می‌توانید مشکل را برطرف کنید. در این مقاله به بررسی مهمترین دلایل چکه کردن شیر آب سماور و نحوه برطرف کردن آن پرداختیم. امیدواریم با استفاده از راه‌های عنوان شده امکان برطرف کردن این مشکل برای شما فراهم باشد.

آموزش قدم به قدم تعمیر شیر آب سماور

برای هر یک از عواملی که پیش از این برای چکه کردن شیر سماور اشاره شد راه حل هایی وجود دارد. بنابراین پس از اینکه به طور دقیق علت چکه کردن را بررسی کردید می توانید از روش هایی که در ادامه برای تعمیر سماور منزل ارائه شده است به کار بگیرید.

  • در اغلب مواقع پیچاندن شیر یک سماور نو کمی سخت است و برای همین در چنین شرایطی اکثر مصرف کنندگان با شل کردن پیچ آن ، از دشواری آن می کاهند ، اما بسیاری از آنها از اندازه شل کردن آن اطلاعی ندارند که امری بسیار مهم است. چنانچه مشکل چکه کردن شیر آب سماور از شل بودن بیش از حد آن است شما با کمک ابزارهای ساده ای مثل پیچ گوشتی یا آچار به راحتی می توانید آن را به حالت قبل و استاندارد خود در بیاورید.
  • وجود واشر کمک بسیار بالایی در آب بندی شیر می کند ، پس برای اینکه شیر سماور را تعمیر کنید حتماً به وضعیت واشر در شیر توجه نمایید. چنانچه واشر نداشت، می توانید با خرید یک واشر مناسب مشکل را برطرف کنید و چنانچه واشر آن مستهلک و خراب شده باشد با تعویض آن می توانید هزینه اضافی تعمیر یا تعویض شیر سماور را از دوش خود بردارید.
  • چنانچه ایراد از آب بندی باشد و قرارگیری کاسه و نری در یک راستا نباشد پیشنهاد می کنیم پیچ شیر را شل کرده و سپس اقدام به اصلاح زاویه قرارگیری آن بکنید تا مشکل برطرف شود ولی باید بدانید که این راهکار موقتی می باشد، پس توصیه می کنیم در صورت این که چنین مشکلی مشاهده کردید از همان ابتدا که سماور را می خرید از فروشنده یا سازنده سماور درخواست کنید تا شیر را برای تان تعویض کند.
  • اگر مشاهده کردید که نشتی به بدنه خود سماور مربوط است با تعویض شیر و یا لحیم کاری می توان آن را اصلاح کرد. البته باید شدت خرابی و آسیب آن را بررسی کرده و بعد اقدام کنید چراکه امکان دارد رسوبات یا خاک اره ای در داخل لوله باشد و فقط با یک بار تمیز کاری و باز کردن شیر مشکل رفع شود.

چکه شیر سماور - چکه کردن شیر سماور

روش های پیشگیری از چکه کردن شیر سماور

برای پیشگیری از چکه کردن شیر سماور قبل از هر چیزی باید با شیوه استفاده صحیح از سماور را به خوبی آشنا باشید و باید بدانید بهترین عملکرد مراقبت از آن به نحوی که دیگر نیازی به تعمیر نداشته باشد است یا حداقل خیلی دیر این اتفاق بیفتد. پس چنانچه اشاره شده است برای اینکه از مشکلات جانبی سماور جلوگیری کنید حداقل ماهی یکبار باید مراحل زیر را انجام دهید:

  1. با کمک یک انبردست مهره زیر شیر سماور را باز کنید.
  2. سپس نری شیر را از آن در بیاورید.
  3. با استفاده از یک دستمال نرم، اقدام به پاکسازی نری بکنید.
  4. از بالا همان جای خالی نری دستمال را وارد آن کرده و از سمت دیگر یعنی پایین آن خارج نمایید تا قسمت داخلی به خوبی تمیز شود.
  5. در مرحله بعدی با استفاده از کمی روغن مایع معمولی خوراکی اقدام به روغن کاری نری بکنید ، سپس آن را در جای خود قرار دهید و بعد چندین بار حرکت رفت و برگشت به هر دو سمت انجام دهید تا قسمت داخلی نیز توسط آن به خوبی روغن کاری شود.
  6. در نهایت شیر را بررسی کنید تا از نداشتن لقی اطمینان داشته باشید و پس از اطمینان مهره را سر جای خود قرار داده و محکم ببندید.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار