|
|
کدخبر: ۱۸۵۷۹۰

شستن توت فرنگی باید با دقت تمام و با استفاده از مواد ضدعفونی کننده باشد تا میکروب های آن را از بین ببرد.

در شستن توت فرنگی باید بسیار حساس باشید زیرا میکروب های آن با آب از بین نمیروند و مجبور به استفاده از ضدعفونی کننده هستید. امیدنیوز بهترین ضدعفونی های طبیعی برای شستن توت فرنگی را به شما معرفی کرده است.

چرا شستن صحیح توت فرنگی اهمیت زیادی دارد ؟

خواص درمانی توت فرنگی در طب سنتی و فواید توت فرنگی برای سلامتی کم نیست. اما توت فرنگی در معرض سموم و آفت‌کش‌های زیادی قرار می‌گیرد و از همین رو باید قبل از مصرف به خوبی شسته شود تا خواص توت فرنگی تحت‌الشعاع قرار نگیرند. بیشتر توت فرنگی‌هایی که در بازار عرضه می‌شوند، ارگانیک نیستند و تا مرحله میوه دادن، در معرض سموم مختلف قرار می‌گیرند.

توت فرنگی - شستن توت فرنگی

آمارها نشان می‌دهد که توت فرنگی بیشتر از هر میوه دیگری به آفت‌کش‌ها آلوده است. شستن توت فرنگی با آب سرد تنها ۷۵ تا ۸۰ درصد این آفات و سموم را از بین می‌برد و از همین رو لازم است این میوه را به روشی اصولی بشویید.

از طرف دیگر توت فرنگی نشسته می‌تواند محل زندگی باکتری‌ها و حشرات کوچکی باشد که تنها با شستشوی صحیح از بین می‌روند. بنابراین تمیز کردن توت فرنگی را جدی بگیرید و حتماً از روش درستی برای این کار استفاده کنید. حتی برای تهیه مربای توت فرنگی هم به جوشیده شدن آن اکتفا نکنید و قبل از پخت به روش صحیح بشورید.

بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی

به طور معمول بهترین روش تمیز کردن و شستن توت فرنگی روشی است که آلودگی‌ها و سموم روی سطح توت فرنگی را تمیزتر کند. یکی از نکات مهم در شستن و ضدعفونی کردن توت فرنگی این است که شما نباید از هیچ‌گونه ماده شوینده‌ای برای این کار استفاده کنید.

زیرا به خاطر بافت توت فرنگی مواد شوینده به داخل میوه رسوخ می‌کنند و بعد خورده می‌شوند. در ادامه می‌توانید با روش‌های شستن توت فرنگی آشنا شوید.
روش شستن توت فرنگی

شستن توت فرنگی در سینک

اولین و سریع‌ترین روش برای شستن توت فرنگی در خانه این است که توت‌ها را داخل سینک بریزید. سپس سینک را از آب سرد پر کنید. حالا اجازه دهید توت فرنگی‌ها کمی داخل آب بمانند. سپس توت فرنگی‌ها را دانه به دانه بردارید و زیر آب سرد بشویید. در این روش باید به خوبی سطح میوه را مالش دهید تا آلودگی‌ها تمیز شوند.

در انتها توت‌ها را روی یک حوله کاغذی قرار دهید و خوب خشک کنید. معمولاً بهتر است از این روش برای زمان‌هایی استفاده کنید که قصد دارید مربای توت فرنگی درست کنید و یا از آن برای تهیه یک دسر خوشمزه استفاده کنید.

از طرف دیگر این روش برای تمیز کردن توت فرنگی‌های ارگانیک بسیار مؤثر است، اما ممکن است به خوبی سموم و آفت‌کش‌ها را از سطح توت فرنگی تمیز نکند، بنابراین توصیه می‌شود برای شستن توت فرنگی‌هایی که از بازار خریداری می‌کنید، از روش‌های مطمئن‌تری استفاده کنید.

شستن توت فرنگی با آب و سرکه

اگر توت فرنگی که خریداری کرده‌اید گلخانه‌ای باشد، قطعاً تا رسیدن میوه در معرض انواع سم و آفت‌کش‌ها قرار گرفته است. بنابراین غوطه‌ور کردن توت فرنگی در ترکیب آب و سرکه می‌تواند در از بین بردن این سموم بسیار مفید باشد.

برای این کار باید یک کاسه سرکه را درون سینک بریزید. سپس به اندازه ۴ کاسه آب به آن اضافه کنید. توت فرنگی‌ها را برای ۲۰ دقیقه در ترکیب آب و سرکه قرار دهید. در نهایت توت‌ها را با آب سرد بشوید.

استفاده از شوینده های گیاه برای شستن توت فرنگی

شما می توانید شوینده های گیاهی را از اغلب سوپرمارکت ها بخرید. نصف یک لگن تمیز و یا سینک را با آب سرد پر کنید و به میزان 2 اونس از محلول شستشوی گیاهی را اضافه کنید و خوب تکان دهید و خوب بچرخانید، سپس توت فرنگی ها را در آن بریزید و پس از چند ثانیه از ظرف خارج کنید و سپس در یک حوله خشک نمایید. اما میوه را فشار ندهید.

ضدعفونی کردن توت فرنگی - شستن توت فرنگی

شستن توت فرنگی با جوش شیرین

یکی دیگر از بهترین روش‌های تمیز کردن و شستن توت فرنگی استفاده از جوش شیرین است. برای این کار باید ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با ۴ لیوان آب ترکیب کنید. سپس توت فرنگی‌ها را برای ۵ دقیقه داخل این محلول بگذارید. بعد از این مدت باید همه توت فرنگی‌ها را به خوبی با آب سرد آبکشی کنید.

طرز شستن توت فرنگی با نمک

«نمک» یکی از بهترین و مؤثرترین ضدعفونی‌کننده‌های طبیعی است. بسیاری افراد معتقد هستند که بهترین روش شستن و تمیز کردن توت فرنگی استفاده از نمک است. برای این کار باید ۱ قاشق چای‌خوری نمک را در هر لیوان آب ترکیب کنید و به اندازه توت فرنگی‌ها از این محلول آماده کنید.

سپس توت فرنگی‌ها را برای مدت ۳۰ دقیقه در آب قرار دهید و بعد با آب سرد بشویید و خشک کنید. توجه داشته باشید که توت فرنگی‌ها باید کاملاً در آب نمک غوطه‌ور باشند تا تمیز و ضدعفونی شوند. در برخی دستورالعمل‌ها ذکر شده که توت فرنگی‌ها را تنها برای ۵ دقیقه در آب نمک قرار دهید تا شور نشوند. اما برای ضدعفونی توت فرنگی‌های پیشنهاد می‌شود آن‌ها را تا زمانی که طعم بدی پیدا نکنند در آب نمک بگذارید.

آب نمک می‌تواند میکروب توت فرنگی و کرم‌های ریز موجود در آن را تمیز کند.

آیا می‌توان توت فرنگی را با مواد شوینده شست ؟

سازمان غذا و داروی آمریکا همواره توصیه می‌کند که هیچ یک از میوه‌ها و سبزیجات را با مواد شوینده و یا حتی شوینده‌هایی که فقط برای شستن میوه و سبزی طراحی شده‌اند نشویید. باقی ماندن این مواد شوینده روی میوه‌ها و سبزیجات به شدت برای بدن مضر هستند و می‌توانند به سلامت ما آسیب برسانند.

نحوه صحیح شستن توت فرنگی

طرز شستن توت فرنگی با شوینده‌های مخصوص میوه و سبزی

یکی دیگر از روش‌های رایج برای شستشوی توت فرنگی استفاده از شوینده‌های مخصوص میوه و سبزی است. برای این کار باید نصف یک ظرف بزرگ یا سینک را با آب سرد پر کنید. سپس ۱۰ قاشق غذاخوری شوینده به آب اضافه کنید. با یک ملاقه آب را هم بزنید و سپس توت فرنگی‌ها را برای چند ثانیه در آب بریزید. سپس آن‌ها را با آب سرد بشویید و در آبکش قرار دهید تا خشک شوند.

نکاتی که باید در مورد تمیز کردن توت فرنگی بدانید

 • قبل از خوردن توت فرنگی حتماً دستان خود را بشویید تا زحماتی که برای شستن میوه کشیده‌اید، از بین نرود.
 • بهتر است توت فرنگی را قبل از استفاده بشویید. شستن توت فرنگی و نگهداری از آن در یخچال منجر به خیس شدن و فاسد شدن توت‌ها می‌شود.
 • توت فرنگی‌های نرم و دارای زدگی را دور بریزید. زیرا این توت فرنگی‌ها بقیه توت فرنگی‌های سالم را نیز خراب می‌کنند.
 • توت فرنگی‌های کپک زده را مصرف نکنید. زیرا کپک به تمام جسم میوه رسوخ می‌کند و با بریدن بخش کپک زده تمیز نمی‌شود.
 • اگر قصد ندارید توت فرنگی‌ها را بخورید، بهتر است آن‌ها را به صورت نشسته داخل یک ظرف در بسته قرار دهید و در یخچال بگذارید.
 • از آنجایی که در نحوه خوردن توت فرنگی سطح توت فرنگ خراش داده نمی‌شود و پوستی برای جدا کردن ندارد، بنابراین باید قبل از خوردن و حتی برای تهیه انواع اسموتی توت فرنگی و شربت توت فرنگی به خوبی ضدعفونی شود.
 • برای نگهداری توت فرنگی شسته شده باید آن را در یک ظرف در باز بریزید و یک دستمال کاغذی روی آن بگذارید تا رطوبت موجب خراب شدن توت فرنگی‌ها نشود. این توت فرنگی‌ها در صورت سالم بودن از ۳ تا ۷ روز قابل نگهداری هستند.
 • برای افزایش ماندگاری توت فرنگی‌ها می‌توانید آن‌ها را برای ۶ تا ۱۲ ماه در فریزر بگذارید.
 • قبل از قرار دادن توت فرنگی در یخچال حتماً آن را به خوبی خشک کنید.
 • برای شستن توت فرنگی‌ها به هیچ عنوان از فشار دست استفاده نکنید. فشار دادن توت فرنگی موجب آسیب دیدن به بافت میوه و نفوذ آب به آن می‌شود و فرآیند فاسد شدن توت فرنگی را سریع‌تر می‌کند.

روش شستن توت فرنگی

مزایای صحیح شستن توت فرنگی

تمیز کردن و شستن مناسب توت فرنگی فواید متفاوتی به همراه دارد. در ادامه به برخی از این فواید اشاره کرده ایم:

 • حفظ سلامتی: میکروب‌ها، قارچ‌ها و آفت‌ها روی توت فرنگی‌ها وجود دارند. با تمیز کردن توت فرنگی‌ها، می‌توان این آلودگی‌ها را به حداقل رسانده و خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش داد.
 • حذف مواد شیمیایی: توت فرنگی‌ها ممکن است در فرآیند رشد و تولید با مواد شیمیایی متفاوتی مثل کودها، آفت کش‌ها و بسیاری مواد شیمیایی دیگر در تماس باشند. تمیز کردن توت فرنگی‌ها می‌تواند به حذف بخشی از این مواد شیمیایی کمک کند.
 • بهبود ظاهر و طعم: توت فرنگی‌های تمیزتر و خالص تر اغلب ظاهری براق و زیبا دارند. همچنین، حذف آلودگی‌ها می‌تواند طعم و کیفیت آنها را بهبود بخشد.
 • حفظ ماندگاری: تمیز کردن توت فرنگی‌ها می‌تواند در افزایش زمان نگهداری آن‌ها نقش داشته باشد. با حذف آب و باقیمانده‌های موجود روی سطح توت فرنگی، می‌توان تخمیر زودرس را به تأخیر انداخت و ماندگاری طولانی تری را تضمین کرد. در صورتی که توت فرنگی های شما له شد می توانید از آن برای تهیه اسموتی توت فرنگی استفاده کنید.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار