|
|
کدخبر: ۱۵۰۶۴۷

دواتگری در گفت وگو با فارس:

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در مورد قطنامه ضدایرانی پارلمان اروپا گفت: هیچ توجیهی ندارد که ما استقلال سیاسی و قضایی خود را فدای مطالبات غرب کنیم.

مهدی دواتگری نماینده مردم مراغه و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو باخبرگزاری فارسبا موضوع مفادقطعنامه موسوم به راهبرد اتحادیه اروپا در قبال ایران در کمیته روابط خارجی پارلمان اروپاگفت: مجازات اعدام در ایران متکی به اصل ۳۶ قانون اساسی است که مرتبط با جرائم و مجازات هاست.

وی با تأکید بر قانونی بودن مجازات اعدام بیان کرد: ۲ نوع اعدام در ایران داریم که یکی در اصل، قصاص است و برای برقراری نظم در جامعه، حفظ امنیت شهروندان و جلوگیری از قتل نفس، معین شده و نوع دیگر اعدام که عمده اش مجازات حاملان مواد مخدر است، که همه اشان با علم به نوع مجازاتشان، این ریسک را انجام می دهند.

دواتگری با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بخش قابل توجهی از هزینه های ممانعت از انتقال مواد مخدر به خاک اروپا به جای کشورهای غربی را می پردازد، گفت: جمهوری اسلامی ایران هم در مسیر مبارزه با سوداگران مرگ، شهید می دهد و هم زمانی که قاچاقچیان مواد مخدر را از بین می برد به نقض حقوق بشر متهم می شود.

وی به بند دیگر قطعنامه پارلمان اروپا در مورد کشورمان اشاره و تصریح کرد: موضوع نقض حقوق اقلیت های دینی در ایران، فکاهی و خنده دار است، زیرا ۵ نماینده از آن ها در مجلس شورای اسلامی حضور دارد که دارای حق رأی برابر با نمایندگان مسلمان هستند، این در حالیست که در پارلمان رژیم صهیونیستی که بخش قابل توجهی از جمعیتش را فلسطینی ها تشکیل می دهند، یک نماینده مسلمان هم حضور ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هدف پارلمان اروپا از تصویب قطعنامه راهبرد اتحادیه اروپا در قبال ایران را تحریک و تشویش افکار عمومی ذکر کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در بحثحاکمیت درونی و حفظ استقلال خود، تحت تأثیر گزارش های مغرضانه نهادهای به اصطلاح حقوق بشری غرب قرار نخواهد گرفت.

وی به بند دیگر این قطعنامه که به لزوم دسترسی هیأت های اعزامی از اتحادیه اروپا به زندانیان سیاسی اشاره کرد و افزود: از آنجا که جمهوری اسلامی ایران به هیأت های اروپایی اعتماد ندارد، نمی تواند اجازه دیدار آن ها از زندان های کشورمان را بدهد.

دواتگری در ادامه گفت: آیا اگر حقوقدانان ایرانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز بخواهند از زندان های اروپا بازدید کنند، کشورهای اروپایی اجازه خواهند داد؟ قطعاً خیر. لذا ما هم نمی توانیم این بازی را به صورت یک طرفه به پیش ببریم.

وی با یادآوری راهبرد یک جانبه غرب در پیش داوری، صدور حکم و تعیین مجازات در مورد دیگران تأکید کرد: هیچ توجیهی ندارد که ما استقلال سیاسی و قضایی خود را فدای مطالبات غرب کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: ما هم متقابلاً از آمریکا و اروپا می خواهیم درهای زندان گوانتامو را باز کنند تا نمایندگان و حقوقدانان ما از آن بازدید کنند، چرا که ما هم در این زمینه مدعی بوده و حرف برای گفتن داریم.

وی دیدارهای دزدانه هیأت های اعزامی اروپایی با محکومان فتنه را غیر اخلاقی خواند و اضافه کرد: ما به اروپا توصیه می کنیم بیش از آنکه به دنبال ماجراجویی باشند و در خلال مذاکرات هسته ای بحثهای حقوق بشری را پیش کشند، به دنبال حل مسالمت آمیز اختلافات و پیگیری منافع مشترک باشند.

نماینده مردم مراغه در مجلس شورای اسلامی در مورد وظیفه دولت و دستگاه سیاست خارجی کشورمان در قبال قطعنامه اخیر پارلمان اروپا گفت: به دستگاه دیپلماسی کشورمان تذکر می دهیم که در برابر اروپا، راهبرد سه گانه «عزت، حکمت و مصلحت» را در پیش گرفته و مواضع حکیمانه اتخاذ کنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر