|
|
کدخبر: ۱۷۷۵۴۸

آمریکا و غرب با ادعای اینکه کشورهای مستقلی هستند و از جامعه آزادی برخوردارند و قائل به تفکیک قوا و اجرای عدالت هستند، دست به اقدام‌های غیرقانونی مختلفی می‌زنند که از جمله آنها می‌توان به برداشت از حقوق و حق ملت ایران اشاره کرد.

به گزارش گروه سیاسی امیدنیوز، رئیس دولتآمریکابا توسل به اینکه تقویت توان موشکی و آزمایش‌های موشکی ایران با روحبرجامدر تعارض است، در پی اجماع جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران برآمد. آیا برداشت دو میلیارد دلار از اموال مسدود شده ایران در آمریکا با روح برجام در توافق بود؟

برداشت ۲ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران با حقوق بین‌الملل در تعارض جدی است و در پی ادعای خود باید با شکایت به دادگاهی بین‌المللی اعم از دیوان بین‌المللی دادگستری یا دیوان کیفری بین‌الملل مسأله را به صورت قانونی و بین‌المللی دنبال می‌کرد.

جان کریسخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که دولت آمریکا از تصمیم دیوان عالی این کشور در خصوص توقیف اموال ایران و دست اندازی به این اموال به نفع بستگان تعدادی از تفنگداران آمریکایی سخن گفت و گفت که از این تصمیم حمایت می کند. در پی این خبر، محمدجوادظریفوزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چنین پاسخ داد: اگر به اموال ایران دست اندازی شود، به طور حتم در زمان لازم در برابر دولت آمریکا ادعای خسارت خواهیم کرد. ما اعلام کردیم از ابتدا رأی محاکم آمریکایی را به رسمیت نمی شناخته ایم و تصمیم دست اندازی به اموال ایران را غیرقانونی می دانیم؛ چرا که خلاف مقررات حقوق بین الملل است.

تمام تلاش ما این است که مانع دسترسی آمریکا به اموال ایران شویم و روش آن این است که اجازه ندهیم اموال این کشور وارد آمریکا شود. متأسفانه یک بی احتیاطی در مقطعی انجام شد که منجر به این شده که اموال ایران در اختیار دادگاه های آمریکایی قرار گیرد. دولت تصمیم گرفته کمیته ویژه ای تشکیل دهد تا نخست بررسی شود چرا این اتفاق افتاده و برخلاف همه تذکرهایی که داده شده بود، پول ایران در آمریکا یا درمواردی که آن کشور به آن دسترسی دارد، سرمایه گذاری شده بود. دوم این که چگونه می توان مانع تکرار چنین مواردی شد و سوم اینکه چطور می توان مانع اجرای این حکم و دسترسی به اموال ایران شد.

دو میلیارد دلار بلوکه شده ایران در آمریکا

جان کری در پی اعتراض ظریف و ادعای خسارت ایران از آمریکا گفت: وزیر امور خارجه(ایران) می تواند از جانب خود و دولتش درباره نیات خودشان صحبت کند اما حرف من همان است که قبلا گفتم؛ اینکه ما با خانواده های قربانیان تروریست ها… همدردی می کنیم. ما بر سر موضع خود محکم هستیم.

آیا دولتی که علنی موارد برجام را نقض می کند، مورد اعتماد و دوستی است؟ اعتماد و دوستی با ظالم و استکبار، ظلم به مظلومیت و حق است.

ارسال نظر