|
|
کدخبر: ۱۸۵۱۵۴

بلغارستان از کشورهای بسیار پرطرفدار اروپایی برای گشت و گذار و تفریحات بی‌شمار تابستانی و حتی زمستانی است.

بد نیست که بدانید بلغارستان از کشورهای بسیار پرطرفدار اروپایی برای گشت و گذار و تفریحات بی‌شمار تابستانی و حتی زمستانی است و همچنین گردشگری در بلغارستان همکاری قابل توجهی با اقتصاد این کشور دارد، کشور بلغارستان در تقاطع شرق و غرب اروپا واقع شده است و بسیاری از تمدن‌ها و فرهنگ‌های یونانی، رومی، رومیان اسلاوها و عثمانی ها را در اختیار دارد، علاوه بر آن این کشور بسیار غنی در مناظر گردشگری و مصنوعات تاریخی است که از طریق یک منطقه نسبتا کوچک و به آسانی قابل دسترس است، بلغارستان بطور بین المللی برای استراحتگاه‌های ساحلی و زمستانی شناخته‌اش شده است.
 

معرفی کشور بلغارستان

بلغارستان (به بلغاری: България) با نام رسمی جمهوری بلغارستان (به بلغاری: Република България) کشوری در جنوب شرقی اروپا است. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. جمعیت این کشور بالغ بر ۷٬۳۶۴٬۵۷۰ (در سال ۲۰۲۰) نفر است که هر ساله ۱٪ از آن کاسته می‌شود. بلغارستان بیشترین رشد منفی جمعیت را در جهان دارد.
زبان رسمی این کشور بلغاری و واحد پول آن لِف با واحد جز ستونیکیی است. حدود ۸۵ درصد از مردم آن بلغاری‌تبار و بقیه بیشتر ترک و کولی هستند. بلغارستان ۱۱۰٬۹۹۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است.
بلغارستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآمد و در سال ۲۰۰۵ اتحادیه اروپا، درخواست عضویت بلغارستان را در این اتحادیه پذیرفت و روز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را یک ژانویه ۲۰۰۷ اعلام کرد.
مهمترین صادرات بلغارستان اسانس گل رز است، همچنین شراب نیز از دیگر اقلام مهم صادراتی بلغارستان است، بلغارستان چهارمین صادرکننده شراب در جهان است، پوشاک، کفش، آهن و فولاد، ماشین آلات و تجهیزات و سوخت نیز از دیگر صادرات بلغارستان می‌باشد. جمهوری بلغارستان رسماً کشوری سکولار است اما در قانون اساسی آن مسیحیت ارتدکس به عنوان دین سنتی کشور ذکر شده‌است. ۷۶٪ جمعیت این کشور مسیحی ارتدوکس هستند و ۱۰٪ جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند و ۱۱٫۸ درصد بی‌دین هستند.
 

تاریخچه بلغارستان

منطقه امروزی بلغارستان در قدیم در قلمرو تراکیه‌ای‌ها قرار داشت و بعداً یونانی‌ها و رومی‌ها بر این منطقه چیره شدند. ظهور قومیت بلغار به روزگار امپراتوری اول بلغار در قرون وسطی برمی‌گردد. منطقه بلغارستان حدود پانصد سال در تصرف عثمانیان قرار داشت (از ۱۳۹۶ تا ۱۸۷۸ میلادی).
در اواخر سده نوزدهم، مداخله روسیه در سرزمین‌های امپراتوری عثمانی در بالکان منجر به تشکیل کشور خودمختار بلغاری در ۱۸۷۸ گشت. بلغارستان تا سال ۱۹۰۸ شاهزاده‌نشین و تا ۱۹۴۶ پادشاهی مستقلی بود. با این حال، مرزهایی که در کنفرانس برلین (۱۸۷۸) تعیین شده بود، بلغارها را راضی نکرد و برای به دست آوردن زمین‌هایی که برپایه پیمان سن استفانو (۱۸۷۷) به آنان وعده داده بودند پنج بار وارد جنگ شدند.
بلغارستان که در دو جنگ اول (۱۸۸۵ و ۱۹۱۲) پیروز گشت در جنگ نهایی بالکان (۱۹۱۳) و دو جنگ جهانی (۱۹۱۵ تا ۱۹۱۸ و ۱۹۴۴) مغلوب شد و سرزمین‌هایی را از دست داد. پس از اشغال کشور به دست ارتش سرخ (۱۹۴۴) و رژیمی کمونیستی برقرار و پادشاه تبعید شد (۱۹۴۶) و به دنبال تظاهرات مردمی در ۱۹۸۹، تودور ژیوکوف (زاده ۱۹۱۱) رهبر تندروی رژیم را اصلاح‌طلبانی برکنار کردند که یا وعده انتخابات آزاد، از نقش رهبری حزب کمونیست دست کشیدند. در ژوئن ۱۹۹۰ انتخابات آزاد برگزار شد و حزب سوسیالیست پیشین به قدرت بازگردانده شد. این حزب که با مشکلات شدید اقتصادی روبرو بود و نتوانست به تنهایی حکومت کند و در ۱۹۹۱ دولتی ائتلافی بدون برتری هیچ حزبی زمام امور را در دست گرفت و سه حزب اصلی روی کار آمده‌اند.
 

موقعیت جغرافیایی بلغارستان

کشور بلغارستن در جنوب شرقی قاره آسیا قرار گرفته است که پایتخت آن شهر صوفیا و یکی از شهرهای قدیمی اروپا است، این کشور با کشورهای رومانی، صربستان، یونان و ترکیه هم مرز است، این کشور از سمت شمال و مرکز با رشته کوه بالکان و از سمت غرب وجنوب با رشته رشته‌کوه‌های رودوپ محاصره شده است، این کشور همچنین خط ساحلی بسیار طولانی با دریای سیاه دارد، این کشور با مساحتی حدود ۱۱۰۹۹۴ کیلومتر مربع چهاردمین کشور بزرگ اروپا به شمار می‌رود و جمعیت این کشور طبق آخرین آمار 6,985,708 نفر برآورد شده است.
 

پایتخت بلغارستان

پایتخت بلغارستان صوفیه است. شهر صوفیه یکی از شهرهای بزرگ بلغارستان بوده و از شهرهای قدیمی بلغارستان به حساب می‌آید در نتیجه شاهد مکان‌های تاریخی زیادی در شهر صوفیه خواهید بود. شهر صوفیه بیش از ۳ میلیون نفر جمعیت دارد و مجاور کوه‌های ویتوشا در سمت غرب بلغارستان واقع شده است. از سوی دیگر دریای اژه نزدیک به شهر صوفیه بوده و باعث ایجاد آب و هوای خوبی در این منطقه شده است.
از جاذبه‌های توریستی و گردشگری صوفیه، پایتخت بلغارستان می‌توان به ساختمان‌های تاریخی، کلیساهای قدیمی، موزه‌های هنری و باستان‌شناسی و موزه‌های ملی تاریخی بلغارستان اشاره کرد. کلیسای جامع الکساندر نوسکی یکی از مکان‌های دیدنی در صوفیه است که این کلیسا در دوران خاصی جزو بزرگترین کلیساها در جهان بود. علاوه بر جاذبه‌های توریستی و تاریخی، طبیعت بکر نیز در صوفیه نظر بسیاری را به خود جلب کرده که می‌توان به کوه‌ ویتوشا در جنوب غربی صوفیه اشاره کرد.
 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم بلغارستان

برای بیشتر شناختن این کشور باید فرهنگ و آداب و رسوم مردم این کشور را نیز بدانید که اگر راهی این کشور شدید بدانید که به چه صورت رفتار کنید و چه کارهایی را می‌توانید در آن انجام دهید و یا در چه جشن‌ها و مراسم‌هایی شرکت کنید، همانطور که گفته شد فرهنگ مردم بلغار متاثر از فرهنگ‌های رومی، عثمانی و یونانی است و با تصویب مسیحیت در قرن نهم در این کشور، فرهنگ بلغاری بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ اروپایی شد، اما اصالت آن تا به امروز حفظ شده است، بسیاری از سنت ها و جشن‌ها و مراسم بلغاری وجود دارند که اغلب خارجی‌ها را غافلگیر می‌کنند، و خیلی از آنها ریشه در زمان‌ بت پرستان یا مسیحیت دارند و قرن‌های متوالی به شدت دنبال شده‌اند. بلغاری‌ها به سنت، فرهنگ و میراث خود بسیار افتخار می‌کنند و عشق به آنها در همه چیز از غذا و موسیقی تا رقص و جواهر به خوبی دیده می‌شود، به عنوان مثال رقص بر آتش، برداشت انگور، برگزاری جشنواره موسیقی کوهستان، بابا مارتا و مراسم صبح جولای از مراسم مهم این کشور هستند که برای مردم بسیار مهم بوده و در آن شرکت می‌کنند و از آداب و اخلاق مردم این کشور هم از مهمان‌نوازی و پذیرایی با دست و دلبازی فراوان یاد می‌شود.
 

واحد پول بلغارستان

لو ” Lev ” به زبان روسی و بلغاری به معنای حیوان شیر است که نام واحد رسمی پول این کشور است و هر لو معادل 100 ” استوتینکی”  stotinki ” است که در سال 1881 میلادی رسمی شده و منتشر گردید و هم اکنون اسکناس‌ها در این کشور از 1 ، 2 ، 5 ، 10 ، 20 ، 50 و 100 لوا تشکیل شده‌اند و سکه‌ها نیز در واحدهای 1 ، 2 ، 5 ، 10 ، 20 و 50 استوتینکی وجود دارند.
 

نوع سیاست در بلغارستان

نوع حکومت در بلغارستان، دموکراسی پارلمانی است. همچنین در قانون اساسی بلغارستان، از دین مسیحیت ارتدوکس به عنوان دین رسمی این کشور نام برده شده است.
بلغارستان دروازه‌ای ایده‌آل به اقتصاد اروپا و دارای روش زندگی متفاوتی است. بلغارستان کشوری متنوع، همراه با فرهنگی غنی و شرایط بی نظیری برای کار و تجارت است.
 

آب و هوای کشور بلغارستان

آب و هوا در شمال بلغارستان قارهای متوسط است، در حالی که آب و هوا در جنوب مدیترانه است و به دلیل وجود کوه‌های زیاد در این کشور در زمستان‌هاد شاهد آب و هوای گرم در این کشور هستیم و در تابستان‌های هوای این کشور معمولا گرم است، و سواحل زیبای این کشور در تابستان مملو از توریست‌هایی می‌شود که برای شنا و گرفتن آفتاب به این کشور می‌آیند، گفته می‌شود که متوسط دما سالانه 10.5 درجه سانتی گراد است و در قسمت کوهستانی آن متوسط دما به 2 درجه نیز می‌رسد، همچنین در نواحی ساحلی دریای سیاه نیز آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد و دمای متوسط تابستان به ندرت از 30 درجه سانتی گراد تجاوز می کند.
 

فرهنگ غذایی در بلغارستان

غذاهای بلغاری نوعی غذای اروپای شرقی بشمار می رود که از آشپزی ترکی و یونانی هم تأثیراتی گرفته است ، این غذاها به علت شرایط آب و هوایی و جغرافیایی منطقه دارای سبزیجات ، گیاهان دارویی و میوه های متنوع و خوشمزه می باشند؛ همچنین انواع سوپ های سرد و گرم در اینجا به وفور وجود دارد که " Tarato "  از سوپ های سرد معروف بلغارستان است و یکی از سالادهای مخصوص این کشور که شوپسکا ( Shopska ) نام دارد که بی نظیر است و مخلوطی از گوجه فرنگی ، خیار ، پیاز و فلفل خام یا کباب شده می باشد که به همراه نمک و روغن زیتون سرو می شود که قطعا در خاطره تان نقش می بندد.
در ضمن موساکا (Moussaka) هم یکی از غذاهای معروف بلغارستان بشمار رفته که شامل سیب زمینی پخته ، گوشت قیمه شده و نوعی سس مخصوص می باشد و در این کشور نیز شیرینی های گوناگونی هم تهیه می شود که از آن جمله می توان به بانیتسا (Banitsa) اشاره نمود، دو نوع پنیر سنتی در بلغارستان نیز وجود دارد که کلی هم طرفدار آن هستند اولی Kashkaval است که زرد رنگ و شبیه به پنیر آلمانی Dutch Gouda می باشد و دومی پنیر منحصر به فرد Sirene است که نوعی از پنیر فتا می باشد و از نظر مزه شبیه پنیر فتای یونانی نیز هست و در ضمن این پنیر از شیر گوسفند ساخته می شود ، اما گاهی از شیر گاو یا بز یا مخلوط اینها هم استفاده می شود.
همچنین یک ماست محلی بلغاری هم هست که معروفیت خاصی دارد که Kiselo Mlyako نام دارد ، این ماست معمولا از شیر گوسفند یا گاو تهیه شده اما گاهی از شیر بوفالو هم استفاده می شود که طعم ویژه ای به آن می دهد و بی نظیر است؛ شاید شنیده باشید که بیش از 600 چشمه آب معدنی در بلغارستان وجود دارد که مزه کردن آنها می تواند از بهترین و طبیعی ترین و جالب ترین تجربه های شما در این کشور باشد و نیز دو نوشیدنی محلی در بلغارستان نیز هست که یکی دوغ محلی که به آن Ayran می گویند و دیگری نوشیدنی به نام boza است که از ارزن درست می شود.
 

بلغارستان کشور کوهستان ها

بلغارستان کشور کوهستان‌ها است. دو رشته کوه بالکان و ردوپه به همراه رشته کوه‌های کوچکتر شامل کوه‌های ریلا و پیرین در این کشور سر به آسمان کشیدند. رشته کوه بالکان شمال و مرکز این کشور را در بر گرفته و رشته کوه ردوپه شرق و جنوب کشور را شامل می‌شود. به دلیل وجود این کوهستان‌ها، ورزش‌های زمستانی مانند اسکی در شهرهای بلغارستان به ویژه شهر بانسکو مرسوم است.
 

مهم ترین شهرهای بلغارستان 

 • بلغارستان شهرهای مهم بسیاری دارد که پایتخت آن صوفیه (Sofia) نیز یکی از مهم‌ترین شهرهای آن است. شهر صوفیه پر است از جاذبه‌های گردشگری، کافه‌ها و رستوران‌‌ها که گردشگران را به خود جذب می‌کند. 
 • از دیگر شهرهای مهم این کشور می‌توان به شهر پلودیو (Plovdiv) اشاره کرد که این شهر بسیار توریستی و زیبا است و در بین ۱۰ شهر برتر جهان در جایگاه ششم قرار دارد. این شهر تاریخی از معماری بی‌نظیری برخوردار بوده و دومین شهر بزرگ بلغارستان به حساب می‌آید. 
 • شهر وارنا (Varna) در بلغارستان، اصلی‌ترین شهر ساحلی بوده و مهم‌ترین شهر برای گردشگران علاقه‌مند به ساحل و دریا به حساب می‌آید. رستوران‌های متنوع و غذاهای دریایی در کنار ساحل نظر بسیاری را جلب می‌کند و حتی مردم شهرهای مختلف بلغارستان در تابستان برای سفرهای داخلی شهر وارنا را انتخاب می‌کنند.
 •  
 • شهر نسبار (Nesebar) نیز که در دریای سیاه قرار دارد و حالت جزیره‌ای داشته، یکی از مهم‌ترین شهرهای بلغارستان بوده که در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. معماری تاریخی این شهر بسیار زیبا است و کلیساهایی از قرون ۵ تا ۱۰ و ویرانه‌هایی از گذشته برای علاقه‌مندان بسیار جذاب خواهد بود.
 • یکی دیگر از شهرهای مهم بلغارستان، شهر ولیکو تارنوو (Veliko Tarnovo) است که این شهر قدیمی جزو مهم‌ترین شهرهای بلغارستان به حساب می‌آید. معماری این شهر فوق‌العاده زیبا و منحصربه‌فرد بوده و شهری بسیار زنده با جمعیت بالای جوانان است. قلعه‌ی تساروتس در این شهر و گردش‌های شبانه همراه با موسیقی و خیابان‌های پرنور از جذابیت‌های این شهر به حساب می‌آید.
 • شهر بورگاس (Burgas) یکی از شهرهای مهم برای گردشگران است زیرا در این شهر جشنواره‌ها و مراسمات جذاب و شاد زیادی برگزار می‌شود. همچنین ساحل بی‌نظیر و زیبای این شهر در فصل تابستان برای گردشگران بسیار جذاب بوده و طبیعت بورگاس برای علاقه‌مندان هیجان‌انگیز خواهد بود.
 • از دیگر شهرهای مهم بلغارستان می‌توان به شهر سوزوپول (Sozopol)‌ با قدیمی‌ترین میراث تاریخی، شهر کازانلاک (Kazanlak) با جشن‌های متعدد و قبرستان باستانی، شهر بالچیک (Balchik) با باغ‌ها و قلعه‌های بی‌نظیر و شهر روز (Ruse) با معماری متنوع اشاره کرد.

 

سفر به بلغارستان در فصول مختلف سال

 • سفر به بلغارستان در فصل بهار (اواخر ماه های مارچ، آوریل، می و اوائل ژوئن)
در تمام دنیا مردم، بهترین زمان برای سفر کردن را فصل بهار می دانند. بارش ها در فصل بهار در کشور بلغارستان زیاد نبوده و آزاردهنده نیستند. با اینکه کشور بلغارستان سرزمین کوهستانی محسوب می شود اما در فصل بهار، آب و هوای بی نظیری دارد. ناگفته نماند که آب و هوا در این فصل و در نقاط مختلف بلغارستان اصلاً به یکدیگر شبیه نیستند. برای مثال در نواحی مرکزی و جنوبی هوا به شدت سرد و در نواحی شرقی این کشور هوا بشدت خنک و ملایم است. در میانه ‌های فصل بهار نیز هوای این منطقه آهسته آهسته به سمت گرما پیش میرود. به همین دلیل به عنوان بهترین زمان سفر به بلغارستان ، بهار دومین انتخاب گردشگران از سراسر دنیا محسوب می شود.
در فصل بهار که از اواخر مارچ، آوریل، می و اولین روزهای ماه ژوئن (اواخر اسفند تا تا ۱۱ روز اول تیر به ماه های شمسی) آغاز می گردد، بلغارستان به زیباترین ورژن خودش تبدیل می شود!

نکاتی درباره سفر در فصل بهار

در این فصل چنان طبیعت بلغارستان شکوفا می شود که زیباییشچشم های شما را پر خواهد کرد.درباره ی فصل بهار در بلغارستان باید این نکات را بدانید که:
 • در فصل بهار فستیوال های مختلف و گوناگونی در بیشتر شهرهای توریستی و گردشگری بلغارستان برگزار می شود.
 • این فستیوال ها هم داخلی هستند و هم بین المللی.
 • از این فستیوال ها به طور مثال می توانیم از فستیوال گل رز و همچنین جشنواره ی انیمیشن بلغارستان را مثال بزنیم.
 • اگر دوست دارید تا از همه نظر بهترین فصل را برای سفر به بلغارستان انتخاب کنید بدون شک بهار همان فصل است.
 • در فصل بهار طبیعت بلغارستان شکل و روح تازه ای به خود می گیرد.
 • برای آشنا شدن با بهترین مسیرهای طبیعت گردی در سرتاسر کشور بلغارستان، بر روی دکمه ی زیر کلیلک کنید.

 • سفر به بلغارستان در فصل تابستان (اواسط ماه های ژوئن، ژوئیه ،اوت و اوئال سپتامبر)
فصل تابستان در کشور رز های رنگارنگ، به شدت محبوب است و بهترین زمان سفر به بلغارستان محسوب می شود.  هوا در فصل تابستان دمای شدید و طاقت ‌فرسایی ندارد و از ۳۰ درجه بیشتر نمی شود. مردم در فصل تابستان به سواحل رنگارنگ و دلنشین این کشور رفته و از آفتاب ملایم و شنا کردن در آب و هوای دلپذیر این فصل لذت می برند. باد های خنک در فصل تابستان ورزش زیادی دارند و بارش باران در این فصل بسیار اندک است.
از لحاظ ماه های شمسی، فصل تابستان برابر است با ۱۱ خرداد تا آخر فصل شهریور است.
با این که در تابستان ها گاهی بادهای تند هم می وزد اما باز هم، به علتی جریان گرمایی که در این بادها وجود دارد تغییری در دمای بدن شما ایجاد نمی شود.
اما به هر حال همین آفتابی بودن برای این کشور یک مزیت محسوب می شود و جاذبه های بسیار ترغیب کننده ای را برای سفر به این کشور پدید آورده است.
این جاذبه ها به حدی هستند که بدون شک همه ی آژانس های هواپیمایی نه تنها در ایران بلکه در اکثر نقاط جهان، تور بلغارستان را می گذارند و اتفاقا مسافرین زیادی را به این کشور می برند.برای این که از بحث آب و هوا و بهترین زمان سفر به بلغارستان دور نشویم باید بگوییم که؛ با تمام این تفاصیل باز هم ممکن است در برخی نقاط بلغارستان به منطقه ای برسید که آب و هوایش آن قدرها هم گرم نباشد.
در فصل تابستان در طول روز معمولا درجه دمای هوا در بین ۲۵ تا ۳۵ درجه ی سانتیگراد می باشد.
البته در طول شب درجه ی هوا در بین ۱۸ و تا ۲۱ درجه ی سانتیگراد نیز تغییر می کند.
نکاتی درباره سفر در فصل تابستان
با وجود گرما، پر سفرترین فصل در بلغارستان فصل تابستان است.
سفارت بلغارستان در فصل تابستان خیلی راحت تر نسبت به دیگر فصل ها ویزای توریستی صادر می نماید.
رطوبت هوا در ماه ژوئن (۱۱ خرداد تا ۹ تیر) تقریبا در بلغارستان زیاد است.
از آن جایی که تابستان به صورت رسمی فصل سفر به بلغارستان و شروع سفرهای تابستانی به این کشور محسوب می شود، هزینه ی خدمات توریستی و گردشگری نسبتا بیشتر است.
 

 •  سفر به بلغارستان در فصل پاییز (اواخر ماه سپتامبر، اکتبر و نوامبر و اوایل دسامبر)
بلغارستان فصل خنکی محسوب می‌شود که از ابتدای ماه سپتامبر شروع شده و تا پایان ماه نوامبر ادامه دارد. در این فصل دمای هوا به ۵ درجه خواهد رسید و در نواحی غربی به ‌طور معمول بارش باران خواهد داشت. البته در ماه مهر هوا هنوز گرم است و سردی هوا چندان قابل لمس نیست. فصل پاییز بعد از تابستان و بهار، بهترین زمان سفر به بلغارستان محسوب می شود که به راحتی می توانید در آن از مناطق گردشگری و تفریحی شهر دیدن کنید.
اگر در ماه نوامبر (۱۰ آبان تا ۹ آذر) در بلغارستان باشید بدون شک باران این کشور را خواهید دید چون شما در ماه شروع فصل باران به بلغارستان سفر کرده اید.
البته اگر آب و هوا خیلی هم سرد بشود و تغییر کند بدون شک با بارش برف هم روبرو خواهید شد.
اگر سرمای نسبی را دوست دارید و ترجیحتان برای سفر، کمی سرما است پس حتما بهترین زمان سفر به بلغارستان برای شما فصل پاییز خواهد بود.
از ۸ مهر تا اواخر ماه نوامبر در این کشور به تقویم شمسی؛ در این کشور فصل پاییز محسوب می شود.
نکاتی درباره سفر در فصل پاییز
اگر می خواهید در فصل پاییز به عنوان یکی از زمان های مناسب سفر به بلغارستان سفر کنید باید بدانید که:
 • طبیعت بلغارستان در فصل پاییز به شدت زیبا و دیدنی می شود.
 • در این فصل هم می توانید به طبیعت گرید بپردازید و هم از جاذبه گردی و دیگر تفریحات استفاده ببرید. حتی در اوائل پاییز هنوز هم می توانید به ساحل بروید.

 • سفر به بلغارستان در فصل زمستان ( ماه اواخر دسامبر، ژانویه، فوریه و اواسط مارس)
همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم بلغارستان یک منطقه جغرافیایی کوهستانی است که به واسطه حضور کوه ها در این منطقه، بارش های سنگین و شدید برف دارد. برای مثال اگر قصد دارید تا کریسمسی جذاب و پر خاطره داشته باشید، بهترین زمان سفر به بلغارستان برای شما فصل زمستان است. ناگفته نماند که ورزش های زمستانی مانند اسکی یکی از پرطرفدار ترین ورزش ها در مناطق کوهستانی کشور بلغارستان محسوب می شوند.
بنابراین باید بگوییم که اگر از سرما خوشتان نمی آید و طرفدار گرما یا آب و هوای معتدل هستید، بهترین زمان سفر به وارنا قطعا برای شما فصل زمستان نیست!
بدون شک شما از ۱۰ دی، بهمن و اسفند که قبل از اتمام ماه مارچ که در اسفند و فرودین می افتد شما شاهد سرما و برف در بلغارستان خواهید بود!
نکاتی درباره سفر در فصل زمستان
اگر تصمیم دارید که در فصل زمستان به بلغارستان سفر کنید باید این نکات را بدانید:
 • سرعت بارش برف در این فصل خیلی زود به پایان می رسد.
 • در مناطق کوهستانی بلغارستان و شهرهایی که از لحاظ موقعیت مکانی نزدیک به کوهستان قرار گرفته اند، حجم بارش برف و سرما طبیعتا بیشتر است.
 • در فصل زمستان هزینه ی خدمات توریستی مثل رزرو هتل و یا قیمت تور و بلیط کاهش می یابد.
 • اگر اهل اسکی کردن هستید باید این را بدانید که زمستان بلغارستان تبدیل به بهشت اسکی بازها می شود.

 

قوانین عمومی در بلغارستان

 1. در بلغارستان سیگار کشیدن در امکان عمومی ممنوع است و شما باید در محوطه های مشخص سیگار بکشید.
 2. مردم کشور بلغارستان از فخرفروشی دوری می کنند و شرایط و قوانین در این زمینه گزارش داده است که مردم بلغارستان سعی می کنند زندگی خوبی برای خود داشته باشند و به سلامت جسم و روح در این کشور بسیار اهمیت داده می شود.
 3. در صحبت کردن باید کسب اجازه کنید و نباید کلام افراد را قطع کنید. این کشور توانسته فضای بسیار خوبی در زمینه قوانین مالی فراهم سازد.

 

جاهای دیدنی بلغارستان

 • صومعه آلادژا Aladzha Monastery
  صومعه آلادژا یکی از جاهای دیدنی بلغارستان است که ارزش بازدید دارد. این جاذبه در منطقه‌ای زیبا در 14 کیلومتری شمال وارنا و در نزدیکی تفرجگاه زلاتنی پیاساتسی در مرکز پارک طبیعی زلاتنی پیاساتسی (پارک طبیعی شن‌های طلایی) واقع شده است. هیچ گزارش تاریخی معتبری در مورد زمان تأسیس این صومعه وجود ندارد، اما شواهدی هست که نشان می‌دهد این صومعه در قرن 10 تا 12 نیز وجود داشته است. صومعه آلادژا یکی از معدود صومعه‌های غار مانند در بلغارستان است که قسمت‌های مختلف آن و عملکردش به وضوح قابل تشخیص است. محوطه صومعه در دو سطح، در صخره‌ای آهکی به ارتفاع تقریباً 40 متر قرار دارد. کلیسای صومعه، سلول‌های صومعه، سفره‌خانه، آشپزخانه، کلیسای گورستان کوچک، سرداب (اتاق استخوان) و محوطه مزرعه همه در سطح اول قرار دارند. طبقه دوم یک فرورفتگی صخره‌ای طبیعی است که در قسمت شرقی آن کلیسای صومعه قرار دارد.
  با توجه به ویژگی‌های نام برده شده، امروزه صومعه آلادژا یکی از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری بلغارستان است که هزاران گردشگر در طی سال از آن بازدید می‌کنند. بازدیدکنندگان این صومعه همچنین می‌توانند از موزه مدل‌های مینیاتوری نیز دیدن کنند. در این موزه انواع سوغاتی نیز فروخته می‌شود. 
   
 •  ساحل گلدن سندز
  در سفر به بلغارستان حتما سری به این ساحل زیبا بزنید. این ساحل که در 17 کیلومتری شمال وارنا قرار دارد، با نام شن‌های طلایی شناخته می‌شود. طبق افسانه‌های قدیمی دزدان دریایی در شمال شهر وارنا کنده‌کاری‌هایی در زمین انجام دادند و گنج ارزشمندی از طلا پیدا کردند، اما با این کارشان زمین را عصبانی کرده بودند، به همین خاطر تمام آن طلاها جلوی چشمان‌شان به ماسه تبدیل می‌شود. همین افسانه باعث شده که این ساحل گلدن سندز نام بگیرد.
  یکی از مزایای این منطقه نزدیک بودن به بیش از صد هتل مختلف است. به جز برخورداری از هتل‌های زیاد و منظره‌ای زیبا از جنگل و کوه و دریا، نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی وارنا از دیگر دسترسی‌های این ساحل است. معمولا برای سفر به این منطقه باید از تور وارنا استفاده کنید تا در نهایت به گلدن سندز بروید.
  ساحل گلدن سندز دو منطقه تفریحی اصلی دارد. یکی از این مناطق از خیابان اصلی ساحل از سمت هتل Bonita شروع می‌شود و وسعت آن هتل Admiral را هم دربر می‌گیرد. منطقه دوم هم در راستای خیابان اصلی قرار دارد که برنامه‌های شبانه جذاب و مفرحی را برگزار می‌کند.
  شما می‌توانید برای تفریح، در مسیرهای زیبای این ساحل شروع به پیاده‌روی کنید. از طرف دیگر هم می‌توانید تا با کمک قطارهای فانتزی کوچک به مناطق دیدنی و تفریحی بروید. ایستگاه مرکزی این قطارها روبه‌روی هتل Admiral قرار دارد و قیمت بلیط آن چهار لوا است.
  شما با استفاده از این قطارها از تمام مناطق دیدنی، هتل‌ها و مراکز خرید بزرگ و کوچک ساحل گلدن سندز دیدن خواهید کرد. به علاوه می‌توانید در کنار ساحل به تفریحات آبی شاد و جذاب مثل جت اسکی، پاراسیلینگ، Banana Boat، Big Mable، Crazy shark و… مشغول شوید و حسابی خوش بگذرانید.
  در گلدن سندز سوپرمارکت‌هایی با نام ولدی، مامبو و لیدی وجود دارد که فاصله زیادی تا هتل‌ها ندارد. جالب است بدانید که فروشگاه ولدی ایرانی است و در تمامی محصولات، برای مشتریان خود 10 درصد تخفیف منظور کرده است.
 •  پارک پریمورسکی (Primorski Park)
  این فضای سبز بزرگ و جذاب که در سال 1878 تأسیس شد، مشرف به دریا است و حدود 8 کیلومتر امتداد دارد. پارک پریمورسکی از جاذبه‌ های گردشگری بلغارستان و شهر وارنا محسوب می‌شود و همچنین یکی از بزرگترین پارک‌ها در کل اروپا است. پریمورسکی یکی از مناظر شگفت انگیز بلغارستان را پیش چشمان شما قرار می‌دهد. در این پارک تعداد زیادی از خانواده‌ها و گردشگران را خواهید دید که برای تفریح و گذراندن اوقاتی شاد به آن مراجعه کردند. در پریمورسکی علاوه بر فضای سبز، مناظر زیبا، رویدادهای فرهنگی و تفریحی متنوع، آکواریوم وارنا و باغ وحش وارنا را که از دیدنی های بلغارستان هستند، نیز مشاهده خواهید کرد. 
  • موزه باستان شناسی وارنا (Archaeological Museum Varna)
   با توجه به اینکه بلغارستان یکی از قدیمی‌ ترین کشورهای اروپا است وجود نمایشگاهی که تاریخ این کشور را به تصویر بکشد، ضروری به نظر می‌رسد. موزه باستان شناسی وارنا یک موزه تاریخی در شهر وارنا و در ساحل دریای سیاه بلغارستان است. موزه باستان شناسی وارنا که در 3 ژوئن 1888 تأسیس شد، در یک ساختمان تاریخی که به سبک نئو رنسانس توسط معمار برجسته پتکو مومچیلوف طراحی شده، واقع شده است.
   این موزه یکی از بزرگترین موزه‌های بلغارستان است که 2150 متر مربع فضا دارد و در آن آثاری از دوران ماقبل تاریخ، تراکیا به نمایش گذاشته شده است. مسلماً مشهورترین نمایشگاه این موزه، بخش طلای وارنا، قدیمی‌ترین گنجینه طلا در جهان است که در سال 1972 کشف شده و قدمت آن به 4600 تا 4200 قبل از میلاد می‌رسد و سه سالن نمایشگاه را اشغال می‌کند. این موزه از مهمترین مکان های دیدنی بلغارستان محسوب می‌شود و گردشگران بسیاری علاقه‌مندند در سفرشان به بلغارستان از آن بازدید کنند. 
  •  ساحل سانی بیچ بلغارستان

   در سفر به بلغارستان رفتن به این ساحل زیبا را حتما در برنامه خود قرار دهید. این ساحل دوست‌داشتنی با یک چشم‌انداز محشر در 35 کیلومتری شهر بورگاس قرار گرفته است و یکی از محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین مکان‌های تفریحی و پاتوق‌های ساحلی دریای سیاه است. از آن جایی که این شهر در مکان تاریخی نسبار قرار دارد، گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند.
   البته لازم به ذکر است که سانی بیچ هم قدمتی 50 ساله دارد و بیش از 800 هتل و 130 رستوران و کافی شاپ را در خود جای داده است. همچنین فاصله آن تا فرودگاه فقط 25 کیلومتر است. همین‌ها دلایل خوبی برای هزاران گردشگری است که هر سال مهمان این ساحل زیبا می‌شوند.​
    
   • اهرام ملنیک
    در شمال بلغارستان و 20 کیلومتری مرز یونان کوچک‌ترین شهر این کشور به نام ملنیک دیده می‌شود. این شهر به 2 دلیل در بلغارستان بسیار پر آوازه است، یک به دلیل تاکستان‌هایش و دوم به دلیل اهرام شنی و طبیعی‌اش.
    اهرام سنگی ملنیک نوعی صخره هستند که به آن‌ها دودکش جن می‌گویند. این صخره‌ها در 17 کیلومتری شهر ملنیک و دامنه رشته کوه‌ پیرین دیده می‌شوند. این دودکش جن‌ها که گاها ارتفاع 100 متری هم می‌توانند داشته باشند ظاهری شبیه به یک قارچ غول پیکر، برج‌های باستانی و هرم سنگ دارند. این منطقه که غالبا تحت تاثیر شرایط اقلیمی مدیترانه است میزبان گونه‌‌های متعددی از حیوانات است.
    اهرام سنگی میلنیک یکی از بهترین مسیرهای هایکینگ در بلغارستان به شمار می‌رود که یک منطقه 50 کیومتر مربعی را در بر می‌گیرد. البته اگر تمایل دارید تا در بهترین بخش این جاذبه به گردش بپردازید می‌توانید مسیر 7 کیومتری ملنیک تا صومعه روژن را که داری مناظر عالی می‌شود طی کنید.

    

    
    

   

   
   

  ​​​​​

  ​​

   

   

   
 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار