|
|
کدخبر: ۱۸۵۱۶۲

همه ما میدانیم که عرق کردن واکنش طبیعی بدن برای خنک نگه‌داشتن خود است.

همه ما میدانیم که عرق کردن واکنش طبیعی بدن برای خنک نگه‌داشتن خود است. عملکرد این مکانیسم بسیار منظم و برای حفظ سلامتی بدن ما به‌شدت مفید است. تا زمانی که بدن به دلایل موجهی مانند حضور طولانی مدت در هوای گرم یا انجام فعالیت‌های فیزیکی سنگین عرق می‌کند ما با آن مشکلی نداریم. اما عرق زیاد بدن، به‌ویژه اگر دائمی باشد، بی‌دلیل رخ دهد، منجر به خیس بودن همیشگی لباس ما شود یا در نقاط خاصی مانند زیر بغل و کف دست‌ها قابل کنترل نباشد، می‌تواند تبدیل به یک معضل جدی شود. در این شرایط قبل از رفتن به سراغ راهی برای درمان عرق شدید سر و صورت و بدن، باید علت عرق کرن زیاد مشخص شود. این علل می‌تواند چیزی مانند رژیم غذایی نامناسب، استرس، مشکلات جسمی و … باشد.
اگر شما نیز با موضوع عرق زیاد بدن مواجه هستید این مطلب را بخوانید.
 

تعریق شدید یا هیپرهیدروزچیست ؟

عارضه تعریق بیش از حد یا همان هایپرهیدروز (Hyperhidrosis) یک معضل رایج است که می‌تواند مشکلات و ناراحتی‌های زیادی را برای فرد مبتلا به وجود آورد. طبق تحقیقات انجام شده، حدود دو تا سه درصد مردم آمریکا از عارضه تعریق بیش از حد در زیر بغل یا کف دست و کف پا رنج می‌برند. تعریق بیش از حد در زیر بغل معمولا در اواخر نوجوانی و بلوغ اتفاق می‌افتد در حالی که تعریق بیش از حد کف دست و پا از سنین کمتر (حدود ۱۳ سالگی) در بدن ظاهر خواهند شد. در صورتی که به این مشکل اهمیت نداده و آن را درمان نکنید، تا آخر عمر دردسرهای آن همراه شما خواهد بود.
به طور کلی عرق کردن می‌تواند امری ناراحت کننده و خجالت آور باشد؛ این فرآیند می‌تواند باعث ایجاد لکه روی لباس‌های شما شده، لحظات عاشقانه و نزدیک با شریک زندگی‌تان را خراب کند یا به طور کلی کیفیت روابط اجتماعی شما را کاهش دهد. این معضل در حالت شدیدتر خود می‌تواند مشکلات کاملا جدی، مانند ناتوانی در نگه داشتن خودکار، ناتوانی در نگه داشتن و کنترل فرمان اتومبیل یا دست دادن با سایر افراد، برای شخص مبتلا به وجود آورد.

 

علت عرق کردن

بدن انسان وقتی در شرایطی همچون گرمای هوا، انجام فعالیت‌های فیزیکی مانند ورزش کردن یا استرس‌های شدید قرار می‌گیرد، گرم می‌شود. اگر بدن به مدت طولانی گرم بماند در عملکرد اجزای داخلی، از سلول‌ها گرفته تا ارگان‌های اصلی آن اختلال به وجود می‌آید. به همین دلیل است که در چنین شرایطی مغز به غدد عرق ریز بدن دستور می‌دهد که قطرات عرق را تولید و آن‌ها را روانه پوست کنند.
قطرات عرق پس از رسیدن به سطح پوست برای تبخیر شدن از بدن گرما می‌گیرند. همین امر منجر به خنک شدن تدریجی بدن و حفظ تعادل شیمیایی آن می‌شود. به همین دلیل است که یک بدن سالم باید در مواجه با شرایط خاصی مانند گرم شدن هوا یا ورزش کردن عرق بریزد.
عرق کردن در حقیقت یک واکنش طبیعی از بدن در برابر گرماست که توسط غدد زیر پوست به نام‌های «اکراین» و «آپوکراین» تولید می‌شود. این واکنش در واقع در راستای خنک کردن بدن صورت می‌گیرد. عرق بدن نیز از آب، اسید لاکتیک، اوره و مقداری مواد معدنی مانند: سدیم، پتاسیم و … تشکیل می‌شود که حجم بیشتر آن آب است. افراد بالغ اصولاً در طول روز به میزان 14 لیتر عرق می‌کنند.
اگر میزان تعریق بدن متعادل باشد یا عرق ریختن به دلیل موجهی مانند آنچه در بالا به آن اشاره شد رخ دهد، هیچ‌کس با آن مشکلی ندارد. یعنی می‌توان عوارض ناشی از تعریق بدن، مانند بو گرفتن بدن یا خیس شدن لباس در ناحیه زیر بغل را با دوش گرفتن، استفاده از محصولات بهداشتی ضد تعریق یا تعویض لباس برطرف کرد.
اما زمانی که میزان تعریق بدن آن‌قدر زیاد باشد که لباس فرد همیشه و در هر شرایطی خیس باشد یا هرگز نتواند بدون شرمساری باکسی دست بدهد، قطعاً این فرآیند طبیعی به یک معضل جدی تبدیل خواهد شد. 
عرق کردن اصولاً در واکنش به گرما، تحرکات فیزیکی، مصرف مواد غذایی تند یا داغ، احساسات و عواطفی مانند: ترس و استرس، عوارض جانبی برخی دارو‌ها، بیماری و تب، تغییرات هورمونی مانند: یائسگی، بارداری، بلوغ و …، پوشیدن لباس‌هایی با جنس الیاف مصنوعی و اضافه وزن در بدن رخ می‌دهد. بنابراین عرق کردن یک واکنش دفاعی و در راستای حفظ سلامت بدن است.
 

فواید عرق کردن

 • افزایش هورمون‌های شادی
  زمانی که زیاد عرق می‌کنید مغز شما مقدار بیشتری آنزیم آندروفین ترشح می‌کند. این آنزیم مسوول حس شادی شماست. اگر عرق کنید میزان هورمون شادی افزایش می‌یابد و همین امر باعث می‌شود که شاد و خوشحال باشید و حس و حال خوبی داشته باشید.
 • تسکین‌دهنده درد
  هورمون آندروفین تنها مسوول شادی ما نیست و در اصل حکم مسکن را دارد و به اندازه مورفین می‌تواند تاثیرگذار باشد. بنابراین اگر به اندازه کافی عرق کنید مغزتان به روش‌های مختلف درد را تشخیص می‌دهد و از آن می‌کاهد پس دانستن این نکته حس ناخوشایند عرق کردن را برای ما قابل تحمل می‌کند.
 • نابودکننده سموم و پاک کننده پوست بدن
  بدن ما همانند یک ماشین پیچیده عمل می‌کند که می‌تواند خود را از هر گونه سموم پاک کند عرق کردن به این فرایند کمک می‌کند. بنابراین بدن با عرق کردن از هر گونه مواد مضر، نمک، کلسترول و الکل پاک می‌شود. همچنین مواد سمی را که منافذ پوست را مسدود می‌کنند از بین می‌برد.
 • مقابله با سرماخوردگی
  عرق بدن حاوی پپتیدهای ضدمیکروبی است که باکتری‌های مضر، قارچ و ویروس‌ها را از بین می‌برد. حتی بعضی از دانشمندان اعتقاد دارند که مواد شیمیایی موجود در عرق از آنتی‌بیوتیک‌ها نیز قوی‌ترند. چرا که باکتری عامل بیماری قادر نیست که به سرعت خود را در برابر مواد شیمیایی موجود در عرق مقاوم کند.
 • خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می‌دهد
  اگر همیشه عرق کنید نمک اضافی از بدن خارج شده و کلسیم در استخوان‌ها باقی می‌ماند. پس عرق کردن مانع ورود نمک و کلسیم به کلیه‌ها می‌شود در نتیجه این مواد در کلیه‌ها رسوب نکرده و سنگ کلیه تشکیل نمی‌شود.
  تحقیقات نشان می دهد کسانی که به طور منظم ورزش می کنند و آب زیادی می نوشند، جلوی تشکیل سنگ کلیه را می گیرند. عرق کردن در طی ورزش باعث می شود بدن نیاز بیشتری به آب پیدا کند و نوشیدن آب زیاد، کلیه ها را تمیز می کند.
 • پیشگیری از هر بیماری عفونی دیگر
  عرق ریختن در مبارزه با میکروب‌ های سل و دیگر عوامل بیماری زا و خطرناک مؤثر است. عرق شامل پپتیدهای ضد میکروب مؤثر در برابر ویروس، باکتری و قارچ است. پروتئین درمسیدین که آنتی بیوتیک طبیعی و مؤثر در مقابله با میکروب سل و دیگر بیماری زاها است در نمک که از جمله در عرق اسیدی وجود دارد، تأثیر طولانی مدت تری در مقایسه با آنتی بیوتیک های سنتی دارد.
 • کاهش احتمال ابتلا به آکنه
  عرق مواد مضر حاوی باکتری را که باعث جوش می شوند را از بدن خارج می کند.
  غدد عرق به میزان قابل توجهی، بدن را از شر این مواد مضر و سایر آلوده کننده های خطرناک خلاص می کنند.
 • تسهیل روند بهبود زخم ها
  غدد عرق محل ذخیره سلول های بنیادی بالغ هستند که در فرآیند بهبودی و بسته شدن زخم ها نقش دارند. این غدد یک نوع از غدد عرق موجود در بدن هستند که به تعداد زیاد روی سطح پوست سراسر بدن وجود دارند.
 • از عرق می توان آنتی‌بیوتیک قوی تولید کرد
   
 • غدد تعریق مواد شیمیایی و دیگر مواد آلوده را از بدن دفع می‌کنند

 

خطرات عرق کردن

 • کم‌آبی بدن
  با عرق کردن احتمال کم‌آبی بدن‌ افزایش می‌یابد. آب‌وهوای گرم و مرطوب نیز میزان تعریق‌ را افزایش می‌دهند. اگر نیم لیتر عرق می‌کنید، باید نیم لیتر آب بنوشید. برای تجدید مایعات بدن‌تان صبر نکنید تا احساس تشنگی به سراغ‌تان بیاید. برای جلوگیری از کم آب شدن بدن یک بطری آب همراه‌تان داشته باشید و در طول تمرین کم‌کم از آن بنوشید.
  کم‌آبی شدید بدن خطرناک است. در صورت بروز علائم زیر، فورا به پزشک مراجعه کنید:
  - خستگی شدید یا کنفوزیون (نوعی حالت گیجی و کاهش هوشیاری)؛
  - احساس سرگیجه پس از ایستادن که پس از چند ثانیه ازبین نمی‌رود؛
  - ادرارنکردن به‌مدت ۸ ساعت؛
  - تپش قلب سریع و ضعیف؛
  - تشنج؛
  - کاهش هوشیاری.
 • هایپرهیدروز
  اگر همیشه بیش‌ازحد عرق می‌کنید، احتمالا به هایپرهیدروز مبتلا هستید. اگر عرق کردن شدید، فعالیت‌های روزمره‌تان را با اختلال مواجه کرده، به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر شب‌ها یا به‌طور ناگهانی بدون دلیل مقدار زیادی عرق می‌کنید، به پزشک مراجعه کنید.
  اگر همراه با عرق‌کردن علائم زیر را تجربه می‌کنید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:
  - تب ۴۰ درجه‌‌ی سانتی‌گراد و به بالا؛
  - درد قفسه سینه؛
  - تنگی نفس؛
  - تپش قلب سریع.

چرا نوجوانان زیاد عرق می‌کنند ؟

تعریق زیاد دانش آموزان در تمام دوره‌های سنی، از نونهالی تا نوجوانی مشاهده می‌شود. این موضوع علل مختلفی دارد. یکی از آن‌ها ابتلای دانش آموزان به بیماری هایپرهیدروزیس است. همان‌طور که پیش‌تر در همین مقاله به این موضوع اشاره کردیم، اولین علائم ابتلای افراد به هایپرهیدروزیس اولیه خودش را در نوجوانی نشان می‌دهد.
تحقیقات نشان داده است که چیزی در حدود 1 درصد از دانش آموزان دبیرستانی به بیماری هایپرهیدروزیس مبتلا هستند. این گروه از دانش آموزان توانایی نگه‌داری درست قلم در دست را ندارند. چراکه عرق از کف دست‌هایشان می‌چکد و اغلب کاغذ زیر دستشان خیس می‌شود. همچنین به دلیل بوی بدی که در اثر تعریق زیاد و غیرقابل کنترل از بدنشان به مشام می‌رسد، تمایل زیادی برای شرکت در فعالیت‌های گروهی ندارند. همین موضوع به شدت روی اعتماد به نفس آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد.
تعریق بیش‌از‌حد در دانش آموزان دلایل دیگری نیز دارد. یکی از آن‌ها تغییرات شدید هورمونی و ورود آن‌ها به مرحله بلوغ سنی است. همچنین خشم، استرس، ابتلا به بیماری دیابت، چاقی ناشی از پرخوری و کم تحرکی و البته عوامل وراثتی نیز می‌توانند جزو علل تعریق بیش از حد در دانش آموزان و نوجوانان باشد.
 

کمبود چه ویتامینی باعث تعریق زیاد می شود ؟

 • ویتامین‌های گروه B
  ویتامین‌های گروه B به تنظیم هورمون‌ها و کنترل سطح استرس بدن کمک می‌کنند. به‌طور معمول تعریق بدن، انسان را عصبی می‌کند در این شرایط حرارت بدن افزایش‌یافته و موجب نارضایتی فرد می‌شود. تعریق ناشی از استرس یکی از دلایل اصلی تعرق بیش‌ازحد است. ویتامین‌های گروه B نقش مهمی در پیوند سیستم های غدد درون‌ریز و عصبی دارند که هردوی این سیستم ها نقش مهمی در مبارزه بدن با استرس ایفا می کنند. زمانی که انسان تحت استرس قرار دارد، بدن با ترشح هورمون‌های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین به مغز دستور می‌دهد که یا با استرس مبارزه یا آن را ایجاد کند. یکی از اهداف اصلی ویتامین‌های گروه B، کورتیزول است.  ویتامین B6 (پیریدوکسین)، B9 (فولات یا اسید فولیک) و B12 (کوبالامین / سایانوکوبالامین) می‌تواند به تنظیم میزان هورمون استرس کمک کند.
 • منیزیم ماده معدنی ضروری برای مبارزه با تعرق بیش‌ازحد 
  عرق در واقع ادرار بسیار رقیق محسوب می‌شود که به همراه مایعی که در جریان تعریق از بدن انسان خارج می‌شود، الکترولیت های زیادی نیز از دست می روند. از سوی دیگر مواد معدنی اجزاء سازنده سیستم های عصبی هستند و بنابراین اگر الکترولیت هایی مانند سدیم، کلسیم و به‌ویژه منیزیم دوباره تجدید نشوند باعث بروز آسیب می‌شود زیرا اعصاب توانایی خود را برای کنترل باز و بسته کردن موثر منافذ بدن از دست می دهند.
  منیزیم یک ماده معدنی مهم است زیرا نه تنها در انتقال سیگنال عصبی نقش داشته بلکه سیستم های عصبی ما را برای تطابق با تنش های روزانه زندگی توانمند می‌سازد. پس مصرف منیزیم تاثیر دو گانه ای بر اعصاب و غدد عرق بدن دارد؛ زیرا زمانی که عرق می‌کنیم منیزیم زیادی از دست می دهیم.
 • ویتامین D
  تعریق زیاد علی‌الخصوص در ناحیه گردن و پیشانی و اطراف پوست سر به علت کمبود ویتامین D می‌باشد. در کل از اولین نشانه های عرق کردن کمبود این ویتامین مهم بدن است.
  بنابراین مصرف مکمل منیزیم و ویتامین D و B اضافی بعلاوه خوراکی‌های غنی از این مواد مانند سبزیجاتی که برگ سبز تیره دارند، مغز خشکبار و زرده تخم‌مرغ شروع خوبی برای تامین این مواد معدنی در بدن و حمایت از سیستم عصبی هستند که می‌تواند به تنظیم تعرق بیش‌ازحد بدن کمک کند.

 

​عرق کردن نوزاد

بیشتر مردم تصور می کنند که عرق کردن نوزاد یک امر طبیعی است.شاید درست باشد به شرط آنکه وقتی محیط را خنک می کنید و لباس های نوزاد را کم می کنید دیگر عرق نکند.
اما اگر نوزاد بدون در نظر گرفتن دمای محیط بیش از اندازه عرق کند یعنی اینکه به صورت نا خود آگاه علامت بروز یک بیماری را نشان می دهد.
در این صورت اگر والدین نسبت به عرق کردن نوزاد بی توجه باشند ممکن است بیماری پیشرفت کند و جان نوزاد در خطر بیافتد.
البته بیماری نوزاد را پزشک باید تشخیص دهد.اما اگر نوزاد به خوبی غذا می خورد،راحت می خوابد،بازی می کند و شاد است بیمار نیست.
اما اگر عرق می کند،غذا نمی خورد،گریه می کند،نمی تواند بخوابد،تنگی نفس دارد برای تشخیص و معالجه با دکتر مشورت کنید.
 

علت عرق کردن نوزاد

عرق کردن در زیر بغل، معمولاً به علت محیط‌های گرم یا اضطراب ایجاد می‌شود. اگر متوجه شده‌اید که کودک گاهی اوقات عرق می‌کند، فقط کافی است محیط او را خنک کنید و در صورت لزوم لباس‌های کودک را عوض کنید. برخی از دلایل مهم عرق کردن در نوزاد شامل موارد زیر است:
سیستم عصبی نابالغ: سیستم عصبی، درجه حرارت بدن را کنترل می‌کند و مانند سایر قسمت‌های بدن کودکان ممکن است هنوز کاملاً تکامل نیافته باشد، بنابراین نوزادان مانند بزرگسالان قادر به تنظیم درجه حرارت بدن خود نیستند. علاوه بر این، برخی کودکان به طور طبیعی بیشتر از بقیه عرق می‌کنند، درست مثل بزرگسالان که برخی بیشتر و برخی کمتر عرق می‌کنند.
خواب عمیق: نوزادان تازه‌ متولدشده ممکن است در عمیق‌ترین بخش از چرخۀ خواب شبانه خیلی عرق کنند که باعث شود بدنشان به شدت مرطوب شود. یک نوزاد تازه متولدشده بین ۱۶ تا ۱۸ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابد که اغلب به زمان‌های کوتاه سه تا چهار ساعته تقسیم می‌شود. در طول این دوره‌های خواب، نوزادان چرخه‌هایی از خواب‌آلودگی، خواب REM؛ رِم، یا همان حرکت سریع چشم، خواب سبک، خواب عمیق و خواب بسیار عمیق را تجربه می‌کنند. آنها هم مثل بزرگسالان ممکن است در طول خواب بسیار عمیق به قدری عرق کنند که خیس عرق از خواب بیدار شوند. از آنجا که نوزادان زمان زیادی را در خواب عمیق می‌گذرانند، نسبت به کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالان احتمال بیشتری برای عرق کردن در شب دارند. در چنین مواقعی حتماً محیط خواب نوزاد را خنک و از میزان لباس‌هایش کم کنید.
 

آیا عرق کردن باعث موجب ریزش مو می شود ؟

عرق کردن بیش از حد می تواند برای مو و پوست سر مضر باشد. دلیل آن هم وجود اسیدلاکتیک در عرق است.تحقیقاتی وجود دارند که نشان می دهند اسیدلاکتیک درون عرق در ترکیب با کراتین موجود در مو، باعث آسیب و ریزش مو می شود. این یکی از دلایل ریزش مو درست پس از عرق کردن است.از سوی دیگر، غده های عرقی، ماده ای را ترشح می کنند که با باکتری های موجود روی سطح مو و کف سر ترکیب شده که منجر به شکل گیری قارچ یا عفونت می شود. بسیاری از محققان معتقدند این شرایط غیر بهداشتی منجر به ریزش مو در اکثر افراد می شود.
منطق دیگری که درباره تأثیر عرق بر ریزش مو وجود دارد. طبق آن، زمانی که از غده های عرقی روی سر عرق می کنیم، منجر به از بین رفتن آب تارهای مو می شود. این می تواند دلیل دیگری بر تأثیر عرق در ریزش مو باشد. زمانی که عرق با دانه های روی پوست سر ترکیب می شود، می تواند منافذ پوست را مسدود کرده و فولیکول های مو را غیرفعال کند. این امر می تواند منجر به ریزش موی نسبتاً شدیدی بشود. 
برای کاهش عرق کردن پوست کف سر خود از این روش ها استفاده کنید:
 • سعی کن استرس و اضطراب خود را کاهش بدهید.
 • تکنیک های تنفس عمیق بسیار مفید هستند.
 • پس از ورزش کردن موهایتان را بشورید.
 • برای جلوگیری از عرق کردن بیش از حد، از روش های طبیعی استفاده کنید.
 • سبک زندگی فعال و سالمی را دنبال کنید.

 

عرق کردن طی انجام تمرینات ورزشی ،بدن را از شر سموم خلاص کرده و آن را از درون ،درخشان می سازد.برای جلوگیری از عرق کردن پوست و موی سر ،باید 2 نکته مهم را به خاطر داشنه باشید:موهای خود را همواره تمیز و مرطوب نگه دارید.،نکاتی را در خصوص این مراقب ها ،به شما عزیزان ارائه خواهد کرد:

 1. پیش از شروع تمرینات ورزشی ،موها را با کش ،به صورت دم اسبی یا مدل جمع ببندید. این کار ،موها را از صورت و گردن دور کرده و و باعث می شود خنک شده و کمتر عرق کنید.
 2. همیشه موقع ورزش کردن ،حوله دستی کوچکی ،دم دست خود داشته باشید و در فاصله بین تمرینات و در زمان استراحت ،حتما عرق سر و پیشانی را با آن خشک کنید.
 3. اگر می خواهید برای جلوگیری از خشک شدن موها ،هر بار پس از اتمام تمرینات ،موها را شامپو نزنید ،طوری برنامه ریزی کنید که روزهایی که تمرینات سنگین ورزشی انجام داده و بیشترعرق می کنید،موها را حتما شامپو بزنید و در روزهای دیگر ، فقط موها را با آب بشویید.چنانچه برنامه ورزشی شما به نحوی است که در طی هفته ،زیاد عرق می کنید ،شستشوی موها ،بعد از هر جلسه تمرینی کاملا ضروری است.در صورتیکه تمرینات شدید ورزشی ندارید و تمرینات سبک تری مثل یوگا را انجام داده و کمتر عرق می کنید ،در چنین شرایطی برای جلوگیری از خشک شدن موها حداقل یکبار در هفته ،موها را بشویید و زیاد آنها را دستکاری نکنید.
 

عرق کردن کف دست نشانه چیست ؟

عرق کف دست نشانه چیست؟ این مشکل در برخی افراد کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد و باعث شود فرد از معاشرت با دیگران خودداری نماید. عرق کردن کف دست می تواند در نتیجه شرایطی از جمله چاقی، یائسگی یا هایپرهیدروز کف دست رخ دهد؛ اما اگر علت خاصی برای آن تشخیص داده نشود و فرد هیچ بیماری زمینه ای نداشته باشد پزشک ممکن است هایپرهیدروز کف دست را تشخیص دهد، اصطلاح پزشکی برای کف عرق کرده است.
هایپرهیدروز یا تعریق، عرق کردن بیش از حد و غیر طبیعی است که ربطی به گرما یا ورزش شدید ندارد. در تعریق ممکن است شما آنقدر عرق کنید که لباس تان خیس شود. تعریق در فعالیت های روزمره شما اختلال ایجاد کرده و در مواردی می تواند باعث اضطراب و خجالت شما شود. اگر داروهای ضد عرق موثر نباشند، ممکن است لازم باشد روش های درمانی مختلفی امتحان شود. در موارد شدید، پزشک می تواند برای از بین بردن غدد عرق یا تحریک اعصاب کنترل کننده عرق، جراحی را پیشنهاد کند. بعضی اوقات این مشکل ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد که در این صورت قابل درمان می باشد. تعریق بیشتر مربوط به غدد عرق، در دست، پا، زیر بغل و کشاله ران می باشد.
 

علت عرق کردن کف دست

عوامل مختلفی از جمله چاقی و یائسگی می توانند میزان تعریق یا دفعات عرق کردن بدن را تغییر دهند.
برخی از افراد به سادگی دچار هایپرهیدروز کف دست می شوند. این مسئله اغلب در کودکی بیشتر دیده می شود و پس از ۴۰ سالگی فرد بهبود می یابد و معمولاً پس از ۶۰ سالگی برطرف می شود. هایپرهیدروز کف دست می تواند کیفیت زندگی فرد را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. تعریق گاهی می تواند باعث پریشانی عاطفی و روانی شود و در کارهای روزمره اختلال ایجاد کند.
عرق کف دست نشانه چیست؟ برخی از افراد به دلیل نگرانی جزئی تعریق خفیف دست را تجربه می کنند. اگرچه این وضعیت یک مشکل جدی را نشان نمی دهد و ممکن است تا حدودی ارثی باشد، اما تعریق زیاد گاهی نشانه ای از یک بیماری زمینه ای است، مانند:
 • تیروئید بیش فعال
 • یائسگی یا گرگرفتگی
 • مشکلات سیستم عصبی
 • عفونت، مانند سل یا سپسیس
 • اختلال در مصرف الکل یا اعتیاد به مواد مخدر
 • شرایط غدد درون ریز، از جمله دیابت و اختلالات تیروئید
 • شرایط عصبی، از جمله بیماری پارکینسون و سکته مغزی
 • استفاده از داروهای تجویزی، همراه با تعریق به عنوان یک عارضه جانبی
هنگامی که تعریق به دلیل یک مشکل اساسی ایجاد می شود، ممکن است با علائم دیگری همراه باشد. اگر تعریق همراه با لرز، درد قفسه سینه، حالت تهوع، سبکی سر یا تب همراه است به پزشک مراجعه کنید.
 

آیا عرق کردن باعث لاغری می شود ؟

تعریق به خودی خود باعث کاهش وزن نخواهد شد. چراکه با نوشیدن آب یا هر نوع مایعی وزن از دست رفته جبران می شود. برای لاغری باید کالری بیشتری نسبت به انچه دریافت می کنید بسوزانید. این میزان ربطی به میزان عرق کردن ندارند و خود تعریق باعث سوزاندن کالری نخواهند بود. هرچند که تعریق هنگام تمرین می تواند نشان دهنده شدت مناسب تمرین باشد.   دمای بدن ما در حالت عادی ۳۷ است ، هرگاه دمای بدن از این مقدار بالاتر برود بدن احساس ناامنی کرده و با عرق کردن واکنش نشان می دهد. همانگونه که اشاره شد عرق کردن ارتباط چندانی با کم کردن وزن و یا لاغری ندارد. هرچند که خود فرایند عرق کردن برای تمرین کردن الزامی ست.
 

تعبیر عرق کردن در خواب 

به روایت ابن سیرین: اگر مردی خواب ببیند که خودش و یا دیگران عرق کرده اند (در اینجا منظور آبی است که از بدن در هنگام انجام فعالیت و یا در گرما خارج می شود) به نشانه ی هدفی است که به دنبال آن میگردد و این هدف میتواند هر چیزی باشد و بطور کلی در هر زمان و در هر شرایطی چنین رویایی معنای خوبی دارد و میتواند نوید بخش موفقیت برای صاحب رویا باشد.
 

تعبیر خواب ریختن عرق از بدن مرده

 به روایت جابر مغربی: اگر دیدی که مردگانی عرق میکنند و این عرق بواسطه ی کاری سخت بود به نشانه ی این باشد که تو در چند روز آینده با شخصی ملاقات خواهی کرد و با ایشان قراردادی را امضا میکنی و یا کاری را شروع خواهی کرد که انتهای آن سود است
روایتی داریم مبنی بر اینکه شخص جوانی به نزد حضرت امام جعفر صادق میرسند و به ایشان میگویند خواب دیدم که همسرم در مزرعه ای مشغول کار کردن است و عرق و از سر و روی او جاری شده است و بشدت خسته شده بود چه تعبیری دارد؟حضرت به ایشان پاسخ دادند شما و همسرت آرزویی را مدت هاست دارید که تا به الان موفق نشده اید آن را عملی کنید خشنود باش که کم کم وقت آن رسیده که به این هدف بزرگت برسی

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار