|
|
کدخبر: ۱۸۵۷۱۱

نگهداری از قارچ در فریزر از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا قارچ در مدت‌ زمان کوتاهی خراب و پلاسیده می‌شود.

نگهداری قارچ در فریزر و حفظ بافت و طعم آن می‌ تواند چالش‌ برانگیز باشد. قارچ ها در فریزر و یخچال به سرعت تغییر رنگ می دهند و بافت آن ها تغییر میکند. با امیدنیوز همراه باشید تا روش های نگهداری از قارچ در فریزر را یادتان دهیم.

روش نگهداری از قارچ در فریزر

خرد کردن قارچ - نگهداری از قارچ در فریزر

فریز کردن قارچ به صورت معمولی

بعضی وقتها پیش می آید که شما قارچ زیادی دارید ولی وقت برای فریز کردن اصولی آنها ندارید. بنابراین می توانید آنها را به صورت معمولی فریز کنید؛

قارچ ها را خوب بشویید و سپس آنها را با دقت خشک کنید.

وقتی که از خشک شدن سطح آنها مطمئن شدید، آنها را در پاکت کاغذی ریخته و در فریزر قرار دهید.

موقع مصرف این نوع قارچ فریز شده باید ۱۵ دقیقه قبل از مصرف، آنها را از فریزر خارج کنید تا از حالت انجماد خارج شوند. سپس به اندازه دلخواه تان برش بزنید و استفاده کنید. البته اگر خیلی زودتر از زمان مصرف، قارچ ها را از فریزر خارج کنید سیاه شده و به صورت آبکی در خواهند آمد.

روش نگهداری از حبوبات در خانه را در امیدنیوز بخوانید.

بلانچ کردن یا جوشاندن قارچ خوراکی

بعضی ها بر این باورند که آب پز کردن باعث از بین رفتن ویتامین های قارچ می شود ولی باید بگوییم که میزان آنتی اکسیدان قارچ آب پز شده نسبت به قارچ خام بیشتر است. به طور کلی قارچ خام دارای ویتامین های  A و C و رنگدانه کاروتن است که آب پز کردن فقط ویتامین C قارچ را از بین می برد. ضمن این که برای از بین بردن بعضی از آلودگی ها و میکروب های قارچ خوراکی فقط از روش آب پز کردن یا جوشاندن می توان استفاده کرد.

بلانچ کردن یا همان جوشاندن یا آب پز کردن یکی از روش های مهم نگهداری سبزیجات برای مدت طولانی است. بلانچ کردن قارچ به روش زیر است:

قارچ ها را خوب شسته و لکه های سیاه آن را جدا کرده یا پوست بکنید.

شستن قارچ - نگهداری از قارچ در فریزر

قارچ های شسته شده را خرد کرده و در آب سرد بریزید به طوری که در آب غوطه ور شوند و ناخالصی های آنها مثل خاک باقیمانده در قسمت های مختلف آن گرفته شود.

در یک قابلمه با اندازه مناسب آب بریزید و بگذارید به جوش بیاید و مقداری آبلیمو به آن اضافه کنید و یا یک لیموی تازه کوچک را برش زده و آب آن را به ظرف اضافه کنید تا طعم و رنگ قارچ هایتان حفظ شود.

قارچ ها را به قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید ۳ دقیقه در آب جوش بپزد.

بعد از ۳ دقیقه قارچ ها را خارج کرده و درون آب سرد بریزید و دوباره این مرحله را تکرار کنید تا به اصطلاح به قارچ ها شوک وارد شود.

نکته قابل توجه این است که تکرار چند باره این مرحله باعث جدا شدن پوست رویی قارچ ها در طول سرد و گرم شدن می شود و قارچ ها به صورت سفید و ضدعفونی شده برای فریز شدن در می آید. همچنین این کار باعث می شود که قارچ ها بعد از فریز شدن، شکل خمیری به خودشان نگیرند.

بعد از اینکه قارچ ها را در آب سرد ریختید بگذارید تا خنک شود و در نهایت قارچ ها را درون آبکش بریزید و بگذارید که آب آنها خشک شود.

حالا قارچ های شما جوشانده شده و می توانید به کمک ظرف درب دار مناسب آنها را در فریزر نگهداری کنید.

بخارپز کردن قارچ خوراکی

روش سوم در آموزش فریز کردن قارچ ها، بخارپز کردن آنهاست. بخارپز کردن قارچ برای حفظ طعم و عطر قارچ بسیار مناسب است. برای این منظور باید به ترتیب زیر عمل کنید:

قارچ ها را شسته و خشک کرده و به اندازه های دلخواه خودتان خرد کنید. باز هم این نکته را متذکر می شویم که نباید از قارچ های سیاه شده و لکه دار برای این کار استفاده کرد و حذف لکه ها از قارچ قبل از بخارپز کردن الزامی است.

یک ظرف با اندازه مناسب را با آب سرد پر کنید و پس از اضافه کردن آبلیمو قارچ ها را به آن اضافه کنید. آبلیمو کمک می کند که رنگ قارچ ها حین بخارپز شدن تیره نشود.

قارچ دکمه ای - نگهداری از قارچ در فریزر

بعد از چند دقیقه قارچ ها را آبکشی کرده و کنار بگذارید تا خشک شود.

حالا قارچ ها را ۳ تا ۵ دقیقه در بخارپز بگذارید تا کاملا پخته شود.

قارچ های بخارپز شده را در ظرف آب سرد بگذارید تا خنک شود و بعد از آبکشی و خشک کردن، آنها را با ظرف درب دار مناسب در فریزر بگذارید.

تفت دادن قارچ خوراکی

نظر بعضی از افراد این است که این روش باعث می شود که عطر و طعم بهتری برای نگهداری طولانی مدت قارچ در حالت فریز شده باقی بماند، البته این موضوع به مقدار ادویه و نوع روغن استفاده شده توسط شما بستگی دارد.

تفت دادن قارچ ها به این صورت است که:

قارچ ها را شسته و خشک کرده و به اندازه دلخواه خودتان خرد کنید.

آنها را برای مدتی در ظرف آب سرد قرار دهید تا ناخالصی آنها گرفته شود.

سپس آنها را آبکشی کرده و بگذارید که خشک شود.

نکته قابل توجه این است که قارچ ها هنگام تفت دادن باید کاملا خشک باشند.

تابه ای مناسب آماده کرده و روی حرارت بگذارید و مقدار کمی روغن یا کره را به آن اضافه کنید تا گرم شود.

سپس چند قطره آبلیمو و مقدار کمی نمک و فلفل به آن اضافه کنید. در این مرحله می توانید برای طعم دار شدن بهتر قارچ، سیر خرد شده هم به آن اضافه کنید.

قارچ های خرد شده را به روغن اضافه کنید و ۳ تا ۵ دقیقه تفت دهید. در حین تفت خوردن قارچ ها، آن ها را به آرامی هم بزنید تا به طور یکنواخت تفت بخورد و سیاه نشود.

زمانی که احساس کردید قارچ ها به خوبی پخته شده و آب داخلی آن تبخیر شده شعله را خاموش کرده و اجازه دهید قارچ ها کمی سرد شود و بعد از سرد شدن آنها را روی دستمال رولی پهن کنید تا روغن آن گرفته شود. اگر روغن آنها را به خوبی نگیرید باعث خرابی زودرس قارچ ها می شود.

حالا قارچ های خود را در ظرف دربدار مناسب ریخته و در فریزر قرار دهید.

انواع قارچ خوراکی - نگهداری از قارچ در فریزر

استفاده از بسته بندی اصلی برای نگهداری قارچ

1 . قارچ را در بسته بندی اصلی خود نگه دارید

 

اگر قرار نیست از قارچ خود استفاده کنید، بسیار خوب است که آن ها را با بسته بندی های پلاستیکی نگهدارید زیرا پوشش پلاستیکی معمولا سوراخ هایی دارد که رطوبت اضافی را بدون خشک کردن قارچ ها از بین می برد.

2. قارچ را با پوشش کوچک بپوشانید.

 

اگر به کمی قارچ نیاز دارید، کوچک ترین سوراخ ممکن روی پوشش پلاستیکی اصلی را ایجاد کنید. زمانی که قارچ را نیاز دارید از بسته بردارید، آن ناحیه را ببندید تا هوا وارد پلاستیک نشود.

3. قارچ ها را داخل یخچال بگذارید.

 

بعد از این که قارچ را به خانه آوردید، آن ها را در بسته بندی که دارد داخل یخچال قرار دهید. قرار دادن قارچ تازه داخل یخچال سرعت خراب شدن را کاهش می دهد با استفاده از این تکنیک قارچ های باید حدود یک هفته سالم بماند.

استفاده از کیسه کاغذی برای نگهداری قارچ

1. قارچ ها را در کیسه کاغذی قرار دهید.

اگر نمی خواهید قارچ ها را در بسته بندی اصلی خود نگهدارید، به جای آن می توانید آن ها را در کیسه کاغذی ذخیره کنید. اندازه کیسه می تواند بسته به این که چقدر قارچ دارید، تغییر کند اما کیسه های کاغذی قهوه ای به طور کلی بهترین انتخاب هستند. همچنین می توانید آن ها را قبل از اینکه در کیسه کاغذی جای دهید، در حوله مرطوب ببندید.

2. پاکت کاغذی را باز بگذارید.

بالای کیسه قارچ را نبندید رها کردن آن سطح رطوبت را متعادل نگه می دارد، کیسه مقداری رطوبت را به دام می اندازد باز گذاشتن آن باعث می شود از رطوبت بیش از حد قارچ جلوگیری شود.

3. کیسه را در یخچال نگهدارید.

باید کیسه کاغذی قارچ را در یخچال نگهدارید ترجیحا در یکی از کشوهای یخچال این باعث می شود عطر و مزه غذاهای دیگر به قارچ وارد نشود کشوها نیز برای تمیز نگه داشتن سبزیجات تازه به مدت طولانی طراحی شده اند با استفاده از این روش می توان قارچ را یک هفته تا10 روز نگهداشت.

سرخ کردن قارچ - نگهداری از قارچ در فریزر

نکاتی درباره روش فریز کردن قارچ خوراکی

  • قارچ فریز شده نسبت به قارچ تازه رنگ تیره تر و بافت نرم تری دارد.
  • طول عمر قارچ در فریز کردن به روش بخارپز بیشتر از زمانی است که از روش سرخ کردن استفاده می کنیم.
  • برای استفاده از قارچ فریز شده می توانید آن را از فریزر خارج کرده و مستقیما به غذا اضافه کنید و یا این که از فریزر خارج کرده و در یخچال قرار دهید تا از حالت انجماد خارج شود.

نگهداری از قارچ خوراکی برای مدت کوتاه

اگر قصد دارید که قارچ های خریداری شده را خیلی زود مصرف کنید بهتر است به روش زیر پیش بروید تا قارچ های سالمتری برای مصرف داشته باشید:

  • اگر قصد مصرف قارچ تازه در عرض چند روز یا نهایتا یک هفته را دارید حتما آنها را زیر آب سرد بشویید و در هوای آزاد خشک کنید؛ البته اگر می خواهید آب اضافه آن سریعتر حذف شود می توانید از دستمال رولی یا حوله هم کمک بگیرید.
  • بعد از خشک شدن قارچ ها برای پاک کردن بعضی از آلودگی ها حتما از برس زبر سبزیجات یا حوله کاغذی استفاده کنید.
  • قارچ را باید از مواد دارای رطوبت و بوی زیاد دور نگه دارید چرا که خیلی زود رطوبت و بوی سایر مواد غذایی را به خودش جلب می کند.

بهترین روش نگهداری قارچ چیست ؟

بهترین روش نگهداری قارچ در منزل این است که قارچ‌ها را به صورت ورقه‌ای خرد کنید و بعد از چند دقیقه بخارپز کردن، با آب سرد بشویید و سپس در فریزر قرار دهید. راهکار بعدی قرار دادن قارچ خام خرد شده در فریزر است که می‌توانید برای جلوگیری از سیاه شدن قارچ مقداری آبلیمو به آن اضافه کنید.

چطور قارچ را برای مدت طولانی نگهداری کنیم ؟

در روش نگهداری طولانی مدت قارچ در یخچال و فریزر بهتر است قارچ‌ها را به صورت بخارپز شده در فریزر قرار دهید یا خشک کنید و در ظرف شیشه‌ای بریزید.

از کجا بفهمیم قارچ خراب شده است ؟

در صورتی که قارچ حالتی لزج پیدا کند و کلاهک آن سیاه شود و چین و چروک‌هایی در سطح آن ایجاد شود، قارچ خراب و فاسد است.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار