|
|
کدخبر: ۱۸۵۷۱۷

علت خشک شدن جوجه کباب را بدانید! بهترین روش مرینیت جوجه کباب را یادتان داده ایم.

علت خشک شدن جوجه کباب چیست؟ اگر هر کاری می کنید باز هم جوجه کبابتان خشک می شود، احتمالا یکی از اشتباهاتی که در امیدنیوز بیان کردیم را مرتکب می شوید.

علت خشک شدن جوجه کباب چیست ؟

خشک شدن جوجه کباب - علت خشک شدن جوجه کباب

آتش را تند و تیز می‌کنید

حرارت زیاد شام دلپذیرتان را خراب می‌کند. اگر از اجاق‌گاز یا کباب‌پزهای گازی استفاده می‌کنید، درجه حرارت متوسطی در حدود ۱۷۷ درجه سانتی‌گراد کافی است. در صورت استفاده از زغال هم سعی کنید که زغال‌های داغ را به پشت بچرخانید و گوشت را با حرارت غیرمستقیم آنها بپزید.

دستگاه‌های کباب‌پزی که درپوش دارند گزینه خوبی برای پخت کباب هستند. بسته‌بودن فضای اطراف سیخ‌ها و گوشت مرغ، پخت را بهتر و سریع‌تر می‌کند.

در تهیه جوجه کباب هرگز پیاز را رنده نکنید

برای مزه دار کردن جوجه کباب اگر پیاز را رنده کنید به تکه‌های جوجه می‌چشبند و در هنگام کباب کردن پیاز‌ها سیاه می‌شوند و شما فکر می‌کنید جوجه آماده است درحالی که جوجه خام است و از طرفی دیگر پیاز‌ها نیز مرغ را تلخ می‌کنند. بهتر است جوجه پیاز را خلالی کنید.

نمک‌ و فلفل را فراموش می‌کنید

گوشت مرغ را با نمک‌ و فلفل مزه‌دار کنید. حتی اگر خوشتان نمی‌آید از مواد مختلف برای طعم‌دارکردن گوشت استفاده کنید، باز هم نباید از نمک و فلفل غافل شوید. بعضی‌ها گوشت را در آب‌نمک می‌خوابانند. این هم فکر خوبی است. چنین کاری هم طعم کباب را بهتر می‌کند و هم مانع خروج رطوبت از گوشت می‌شود.

جوجه کباب - علت خشک شدن جوجه کباب

هنگام تهیه جوبه کباب زعفران را با موادقاطی نکنید

هرگز زعفران دم شده با دیگر مواد ترکیب نکنید در این صورت فقط مواد جوجه رنگ می‌گیرد و جوجه رنگ کمی دارد. بلکه بهتر است زعفران را در ابتدا به سطح مرغ بزنید و سس جوجه کباب را بگذارید یک ساعت استراحت کند و سپس مابقی مواد را اضافه کنید.

به میزان پختگی گوشت توجه ندارید

برای نوش‌جان‌کردن کبابی مغزپخت و خوشمزه باید حواستان به میزان پختگی گوشت باشد. بیش از حد یا کم پختن گوشت توصیه نمی‌شود. می‌دانید راه‌حل جالب و ساده این مسئله چیست؟ استفاده از دماسنج. دماسنجی بیاورید و دمای گوشت را اندازه بگیرید.

اگر دمای گوشت حدود ۷۴ درجه سانتی‌گراد است، لازم نیست بیشتر بپزد. اگر شکل و مدل دماسنج به شما امکان می‌دهد، آن را در ضخیم‌ترین بخش گوشت فرو کنید و حرارت را بسنجید. حواستان باشد که دماسنج با استخوان گوشت تماس پیدا نکند.

کره را جایگزین روغن مایع نکنید

کره در اثر سرما سفت می‌شود حتی اگر ان را گرم کنید، اما مرغ سرد است و در نهایت موادجوجه در یخچال قرار می‌گیرد و هیچ تاثیری بر روی نرم ماندن جوجه‌ها ندارد در نهایت اگر بخواهید می‌توانید برای عطر و طعم آن یک قاشق کره آب شده به جوجه‌های پخته شده اضافه کنید.

سُس را زود اضافه می‌کنید هنگام تهیه جوجه کباب

استفاده از سس برای طعم‌دارکردن جوجه‌ها آدابی دارد. اگر قطعات گوشت را سریع آغشته به سس و آنها را روانه سرخ‌شدن کنید، کبابتان خراب می‌شود. برای آغشته‌شدن گوشت به سس صبر داشته باشید تا کباب نسوزد و مغزپخت شود.

اگر هم سیخ‌ها را روی آتش گذاشته‌اید، خیلی زود و سریع سس بیشتر به گوشت‌ها اضافه نکنید. بگذارید که مرغتان روی حرارت بماند و در صورت نیاز به آن بعد از کمی پختن سس بیشتری به آن بزنید.

سس مخصوص کباب معمولا حاوی موادی است که روی حرارت به‌رنگ قهوه‌ای درمی‌آیند. این رنگ شما را گول می‌زند و فکر می‌کنید که کبابتان پخته است، اما این‌طور نیست. پس حواستان به این نکته باشد.

مزه دار کردن جوجه کباب - علت خشک شدن جوجه کباب

افزودن بیش از اندازه آب لیموترش به جوجه کباب

باید حتما آب لیموترش به اندازه باشد. بیش از حد اضافه کردن آب لیموترش باعث سفت شدن جوجه‌ها و احساس نکردن طعم واقعی آن‌ها می‌شود.

جوجه کباب و مواد دیگر را با هم کباب می‌کنید

مواد مختلف مانند گوجه و فلفل را به سیخ کباب‌ها اضافه نکنید. وجود مواد دیگر در سیخ باعث می‌شود که آب اضافی‌شان روی شعله بچکد و آن را تندتر کند. این مسئله پختن کباب‌ها را دچار مشکل می‌کند؛‌ شعله‌ تندشده و پرحرارت گوشت‌ها را می‌سوزاند و کباب را خراب می‌کند. حواستان باشد که مواد خوشمزه دیگر مانند گوجه و بادمجان را در سیخ‌هایی جداگانه کباب کنید.

بخش‌های مختلف گوشت را با هم می‌پزید

پختن هر بخشی از مرغ اصول خاص خود را دارد. زمان و شیوه پخت ران و سینه یکسان نیست. پختن بال هم ماجرای خودش را دارد. بنابراین بهتر است که بخش‌های یکسان را روانه یک سیخ کنید تا در کنار هم بپزند.

برای پختن سینه‌ مرغ باید سیخ‌ها را بچرخانید و نگذارید که مدتی طولانی بی‌حرکت روی حرارت بمانند. این کار به حفظ رطوبت گوشت کمک می‌کند. اگر کباب را درست و اصولی بپزید، جداکردن آن از سیخ هم کار سختی نخواهد بود.

اضافه کردن آبلیمو و نمک قبل از روغن علت خشک شدن جوجه کباب

دقت کنید برای مزه دار کردن جوجه قبل از اضافه کردن آبلیمو و نمک ابتدا روغن به آن اضافه کنید تا جوجه‌ها با روغن کاور شوند و بعد آبلیمو و نمک بزنید. به این شکل جوجه‌ها هرگز بعد از پخت سفت و خشک نمی‌شوند.

بعد از پختن جوجه کباب ، سریع سراغ سیخ‌ها می‌روید

وقتی کباب‌ها را پختید، چند دقیقه صبر کنید و سریع سراغ سیخ‌ها نروید. سیخ‌ها را که از روی آتش برداشتید، چند دقیقه صبر کنید. اگر قطعات گوشت کبابتان کوچک است، ۵ دقیقه به آنها زمان بدهید. اگر هم قطعات گوشت بزرگ‌ است، آنها را ۱۵ تا ۳۰ دقیقه کنار بگذارید و بعد از سیخ درشان بیاورید.

جوجه کباب زعفرانی - علت خشک شدن جوجه کباب

سیخ و ابزارهایتان چندان تمیز نیستند

اگر می‌خواهید جوجه‌کبابی درجه‌یک و خوشمزه بخورید، بیشتر حواستان به بهداشت و تمیزی باشد. سیخ‌ها یا سینی گریل را حسابی بشویید و تمیز کنید، چون در صورت وجود ذرات چربی و کثیفی‌های قبلی روی آنها، طعم گوشت کبابی‌تان خراب می‌شود.

پوشاندن جوجه کباب با سس باربیکیو علت علت خشک شدن جوجه کباب

سس زدن به جوجه قبل از کباب کردن نه‌تنها طعم سس و مرغ را خراب می‌کند، بلکه به اشتباه فکر می‌کنید جوجه‌کباب کاملا پخته‌شده است زیرا سس خیلی سریع می‌سوزد.

قطعات گوشت‌تان ضخیم است

تکه‌های گوشت سینه را خیلی ضخیم نبُرید. گوشت ضخیم به‌خوبی مغزپخت نمی‌شود. گوشت سینه نه باید ضخیم باشد و نه خیلی نازک. این‌طوری کباب‌ها خوب می‌پزند.

علاوه بر این، حواستان باشد که قطعات گوشت را یکدست برش بزنید. ضخیم و نازک‌بودن بخش‌های مختلف باعث می‌شود که هم‌زمان نپزند. خامی‌ و سوختگی بخش‌های مختلف در این حالت عجیب نیست.

سیخ و گوشت‌ها را چرب نمی‌کنید

گاهی‌ اوقات در پایان پختن کباب با صحنه بسیار ناخوشایندی روبه‌رو می‌شوید. چه صحنه‌ای؟ چسبیدن گوشت‌ها به سیخ و خردشدن تکه‌های جوجه هنگام جداکردنشان از سیخ‌. برای پیشگیری از این مشکل، بهتر است هم گوشت و هم سیخ را کمی چرب کنید.

جوجه کباب‌ ها را به حال خود رها می‌کنید

کباب‌پزی صبر و حوصله می‌خواهد. بالای سر تکه‌های گوشت بایستید و ازشان چشم برندارید. نگاهتان به بخش‌های مختلف گوشت باشد و سیخ‌ها را در زمان‌های مناسب بچرخانید تا روند پخت یکدست پیش برود. پیشنهاد میکنیم تهیه جوجه کباب تابه ای خوشمزه را با این دستور از دست ندهید .

تکه‌های پوست‌دار گوشت را با بی‌‌پوست‌ها کباب می‌کنید

تکه‌هایی که پوست و استخوان دارند، بیشتر طول می‌کشد کباب‌ شوند. حواستان باشد که آنها را از قطعات بی‌پوست و بی‌استخوان جدا نگه دارید. بخش‌های سینه مرغ که استخوان و پوست ندارند، زودتر کباب می‌شوند. با رعایت این نکته، مانع از سوختن گوشت شوید.

جوجه کباب آبدار - علت خشک شدن جوجه کباب

تازه نبودن گوشت علت خشک شدن جوجه کباب

اگر تمام نکات را رعایت می‌کنید و باز هم کبابتان آن‌طور باید باشد نیست، مشکل از کیفیت گوشت است. گوشت کهنه و مانده کباب خوبی به شما نمی‌دهد. طعم‌دارکردن و شیوه پخت درست هم به کارتان نخواهد آمد. گوشت را از مراکز و فروشگاه‌های معتبر با کشتار روز بخرید.

نشانه‌های کاذب گمراهتان می‌کنند

گاهی نشانه‌های کاذب نمی‌گذارند که درست‌وحسابی به کارتان برسید. منظور چیست؟ مثلا داغ‌شدن سیخ‌ها یا قهوه‌ای‌شدن سس باربیکیو نشان‌دهنده مغزپخت‌شدن گوشت نیستند. عجله نکنید و کباب‌ها را با دقت و صبر روی آتش بچرخانید تا کامل بپزند.

علت سفت شدن جوجه کباب در فر و راه جلوگیری از آن

 1. اگر قصد دارید در فر جوجه کباب را آماده کنید باید توجه داشته باشید بهتر است از مرغ های استفاده کنید که حداقل یک روز در یخچال مانده باشد. استفاده از مرغ تازه، ترد بودن جوجه کباب را از بین می ‌برد و عملا گوشتی سفت خواهید داشت.
 2. دیگر روشی که برای جلوگیری از سفت شدن جوجه کباب در فر می توانید استفاده کنید، قرار دادن یک ظرف آب درون فر است. این امر سبب می شود مقداری بخار درون فر شما ایجاد شود و عملاً جوجه ای لطیف تر داشته باشید.
 3.  سعی کنید با حرارتی ملایم جوجه خود را طبخ کنید. اگر حرارت بیش از حد باشد به سرعت لایه بیرونی غذا می سوزد و گوشت داخلی نپخته و سفت خواهد بود.

مراحل مزه دار کردن جوجه کباب

مرغ را با محلول غلیظ زعفران مخلوط کرده و به مدت ۱ ساعت در آن قرار می‌دهیم تا بهترین مزه را بگیرد. سپس روغن مایع را به مرغ اضافه کرده و به خوبی مخلوط می‌کنیم تا همه‌ی تکه‌های مرغ با روغن پوشیده شوند.

سپس به مرغ آبلیمو، نمک، و ادویه‌های تازه آسیاب شده را اضافه کرده و دوباره به مدت ۱ ساعت استراحت می‌دهیم تا مزه بهتری بگیرد. در انتها پیاز خلالی خرد شده و در صورت دلخواه فلفل دلمه‌ای خرد شده را به آن اضافه می‌کنیم و حداقل برای ۲ ساعت و حداکثر یک شب در یخچال قرار می‌دهیم تا بهترین مزه را بگیرد.

سپس مرغ را بر روی شعله‌ی یکنواخت و متوسط یا همان زغال سرخ می‌کنیم تا به صورت کامل پخته شود. سرو کردن مرغ را با پلوی زعفرانی، کره، و گوجه‌ی کبابی توصیه می‌کنیم.

مزه دار کردن جوجه - علت خشک شدن جوجه کباب

مراحل تهیه جوجه کباب

 1. برای پخت جوجه کباب ابتدا مرغ‌ را با دقت شسته و پوست‌ اضافی آن را جدا کنید.
 2. برای تهیه جوجه بدون استخوان سینه مرغ را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید. برای جلوگیری از به هم ریختگی گوشت مرغ از چاقویی تیز استفاده نمایید. برای جوجه با استخوان نیز قسمت‌هایی مانند ران، کتف و بازو را جدا کنید.
 3. پس از خرد کردن مرغ آن را در یک کاسه بزرگ بریزید. پیازها را به همراه فلفل دلمه‌ای به صورت خلالی خرد کرده و لابلای تکه‌های مرغ قرار دهید.
 4. در این مرحله روغن زیتون را به کاسه اضافه کنید. سپس آبلیمو را به همراه نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، ماست چکیده و زعفران دم‌کرده به کاسه حاوی گوشت مرغ اضافه کنید. تهیه ماست خانگی کار سختی نیست و با کمترین امکانات در خانه می توانید آن را تهیه نمایید.
 5. مواد کاسه را با دست به خوبی با یک‌دیگر مخلوط کنید و سپس در کاسه را به وسیله سلفون بپوشانید.
 6. مواد جوجه کباب را حداقل به مدت ۲ ساعت در یخچال نگه‌داری کنید. این کار جهت طعم‌دار شدن گوشت مرغ انجام می‌گیرد.
 7. پس از طعم‌دار شدن مرغ، قطعات مرغ را بر روی تخته گوشت قرار داده و سپس قطعات بدون استخوان را در کنار هم و قطعات استخوان دار را نیز کنار یکدیگر به سیخ بکشید. توجه داشته باشید که زمان پخت قسمت‌های استخوانی مانند کتف و بال با سایر قسمت‌ها متفاوت است. بنابراین حتی‌الامکان این قسمت‌ها را به صورت جداگانه به سیخ بزنید.
 8. در این مرحله می‌بایست منقل زغال را آماده کنید. پس از روشن شدن منقل سیخ‌ها را بر روی منقل بچینید. اجازه دهید کباب‌ها کمی خودشان را بگیرند. سپس آن‌ها را به صورت متداوم بچرخانید تا به طور یکنواخت پخته شوند.
 9. حین پخت جوجه‌ها سس کره را آماده کنید. برای خوشمزه‌تر شدن جوجه کباب‌ها کره را ذوب کرده و باقی‌مانده زعفران دم‌ کرده را به آن اضافه کنید.
 10. سس جوجه را به وسیله قلم موی تمیز بر روی جوجه‌ها بمالید.
 11. پس از پخت کامل جوجه کباب آن را از روی منقل برداشته و روی یک دیس بزرگ قرار دهید. جوجه‌ها را با دست نگه داشته و سپس سیخ را به بیرون بکشید. برای سهولت انجام این کار می‌توانید از تکه‌ای نان استفاده کنید.
 12. جوجه کباب را به همراه نان یا برنج سرو و نوش جان نمایید.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار