|
|
کدخبر: ۱۸۵۷۴۵

سفره هفت سین 1403 رو با ایده هایی متفاوت و زیبا بچینید.

برای چیدمان سفره هفت سین 1403 حتما نیاز به صرف هزینه های زیاد ندارید. کافیست با چند ایده ی جذاب و خلاقانه یک سفره هفت سین عالی بچینید. امیدنیوز ایده هایی جذاب برای چیدمان سفره هفت سین 1403 را در اختیارتان قرار داده است.

نمادهای سفره هفت سین

سفره هفت سین - سفره هفت سین 1403

 • سبزه: تولد دوباره، حیات نو و سبز بودن
 • سمنو: قدرت
 • سنجد: فرزانگی و خرد
 • سیر: دارو و درمان
 • سیب: زیبایی و سلامت
 • سماق: رنگ طلوع آفتاب
 • سرکه قرمز: سن، صبر و عقل
 • سنبل: آمدن بهار و نشان‌دهنده زیبایی
 • سکه زرد: ثروت
 • تخم‌مرغ رنگ‌شده: نشانه باروری
 • آینه: نمادی از خلقت
 • ماهی قرمز: نشانه زندگی
 • شمع:‌ نماد آینده روشن.

درباره سفره هفت سین

شماره هفت نه تنها در بین ایرانیان باستان مقدس بوده بلکه در بین ساکنان امروز این سرزمین نیز از قداست خاصی برخوردار اسـت ودر بیشتر فرهنگ ها و ملل مختلف دیگر نیز جایگاه ویژه ای دارد. تقدس شماره هفت در ایران باستان از آیین مهر یا میترا می‌آید و ازآن جهت اسـت کـه این شماره را «امرداد» بـه معنای جاودانگی می نامیدند. بهمین دلیل امروزه هفت سمبل از عناصر مختلف را بر می گزینند و بر خوان نوروز میگذارند.

سفره هفت سین مینیمال - سفره هفت سین 1403

برخی می‌گویند هفت سین ،نمادی از هفت دانه گیاهی اسـت کـه در زمان ایرانیان باستان با آن سبزه نوروز را تهیه می‌کردند و عبارت بودند از: جو، ماش، عدس، ارزن، لوبیا، نخود و گندم. پیشینیان مـا، ۱۰ روز قبل از نوروز از این هفت دانه سبزه می پروراندند و بر سر در خانه های شان می نهادند. هر کدام از این دانه ها کـه سبز تر و پربارتر می شد، آنرا نشان پرمحصولی آن دانه می‌دانستند.

انتخاب سبک چیدمان سفره هفت سین ۱۴۰۳

پیش از هر چیز خوب است که در ابتدا تصمیم بگیرید که قصد دارید چیدمان سفره هفت سین شما با چه سبکی در چیدمان سفره هفت سین ۱۴۰۳ چیده شود. آیا شما تمایل دارید که چیدمان سفره هفت سین ۱۴۰۳ به سبک سنتی باشد یا به دنبال چینش سفره با تم‌های مدرن و امروزی به همراه با گل‌آرایی هستید؟

آیا شما به سفره‌ای با رنگ و تم سنتی علاقه دارید یا به دنبال یک تم جدید برای گستردن آن هستید. البته خوب است که در نظر داشته باشیم که سفره هفت سین ۱۴۰۳ ما، چه به سبک سنتی باشد و چه به‌ صورت مدرن چیده شود، تغییری در اصل ماجرا که برپایی یک سنت دیرینه است، ایجاد نخواهد کرد.

سفره هفت سین مجلل - سفره هفت سین 1403

چیدمان سفره هفت سین ۱۴۰۳ نمایانگر و نشان نمادی مانند زایش، باروری، تندرستی روشنایی، فراوانی، ثروت است. اینک ما می‌خواهیم با نگاهی هنری، با تلفیقی از ظروفی که ایده‌ای سنتی دارد با شما همراه باشیم تا شاید در چیدمان سفره هفت سین ۱۴۰۳ به شما کمکی هرچند کوچک کرده باشیم.

البته این که چیدمان سفره هفت سین ۱۴۰۳ شما در چه طرح و رنگی چیده شده است، تفاوتی در اصل ماجرا که سفره هفت سین است ایجاد نمی‌کند. ولی در نظر گرفتن این امر به شما کمک می‌کند که قبل از چیدن سفره هفت سین ۱۴۰۳ به فکر تهیه ظروف و عناصر سفره هفت ‌سین خود باشید.

ایده هایی برای چیدمان سفره هفت سین 1403

تزیین تخم مرغ هفت سین

تخم مرغ هفت سین را معمولا از تخم مرغ‌های طبیعی و یا مصنوعی انتخاب و به وسیله مواد و لوازم مختلفی آن را دیزاین می‌کنند. وجود تخم مرغ در سفره هفت سین نماد زایش، رشد و باروری می‌باشد و باعث شکوفایی و نمو در سال جدید می‌شود. بسیاری از افراد بر این باورند وجود تخم مرغ بر سفره هفت سین سبب پربارتر شدن زندگی در سال پیش رو خواهد شد. جهت دیزاین تخم مرغ از موادی نظیر آبرنگ، ماژیک، انواع رنگ‌های اکلیلی و شیمیایی، زرد چوبه، پوست انار و حتی لبو استفاده می‌کنند. به وسیله تخم مرغ می‌توانند رنگ و لعاب بسیار جذابی را به سفره هفت سین بدهند. یک راهکار جذاب دیگر جهت تزیین این تخم مرغ ها استفاده از تکه های پارچه و یا تورها و روبان‌های مختلف است.

هفت سین لاکچری - سفره هفت سین 1403

هفت سین لاکچری

هفت سین‌های زیادی از جنس‌های مختلفی وجود دارد که افراد بر حسب سلیقه و دیزاین خانه خود می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. از لاکچری‌ترین هفت سین‌های بازار می‌توان به هفت سین‌های سرامیکی و سنگی اشاره کرد. هفت سین‌های سفالی که دارای لعاب‌های زیبا و رنگ‌های زیبایی نیز است از دیگر نمونه‌های آن‌ها می‌باشد.

سفره هفت سین سنتی

برای تزیین سفره هفت سین سنتی می توانید از پارچه های مخمل و ترمه با طرح بوته جقه استفاده می شود. سفره هفت سین سنتی یکی از متداول ترین انواع سفره های تزیین است و در آن از وسایل سنتی و قدیمی با رنگ های شاد استفاده می شود تا رنگ و بوی بومی داشته باشد.

سفره هفت سین ساده و کم خرج

از سفره‌های ساده و کم‌خرجی که در همه خانه‌ها یافت می‌شود می‌توان به استفاده از جام ها و پیاله‌های موجود، اشاره کرد. بسیاری از خانم‌ها با سلیقه خود پیاله‌ها و جام‌های منزل خودشان را به وسیله روبان و گل‌های مصنوعی تزیین می‌کنند. از تنگ‌های ماهی بسیار ساده برای ماهی شب عید استفاده می‌کنند. سبزه های سفره هفت سین را نیز معمولا خودشان در اواسط اسفند ماه می‌کارند.

سفره هفت سین ساده - سفره هفت سین 1403

سفره هفت سین 1403 مدرن

تزیین سفره هفت سین مدرن باید در نهایت سادگی انجام شود. چیدمان باید در نهایت سادگی باشد و فقط از یک یا دو رنگ برای وسایل استفاده شود. می توانید از یک سفره ساده و بدون طرح و ظروف بدون تزیین و تک رنگ استفاده کنید. همچنین می توانید از ظرف های بلوری،چوبی و فلزی و… ساده و شیک استفاده کنید.

چیدمان سفره هفت سین 1403

جهت چیدمان سفره هفت سین باید قرآن و آینه و شمعدان را در بالای سفره قرار دهید. سبزه را می‌توانید در مرکز سفره گذاشته و سایر المان‌ها را در اطراف آن چیدمان کنید. سال 1403 سال اژدها می‌باشد که می‌توانید از تندیس‌های اژدها در اطراف آن استفاده کنید. سفره هفت سین را در مکانی قرار دهید که در مسیر رفت و آمد افراد نباشد و در مقابل میهمانان دید خوبی از آن داشته باشند. از شلف‌های مختلف جهت تغییر ارتفاع المان ها می‌توانید استفاده کنید. برای افرادی که کودکان خردسال دارند پیشنهاد استفاده از فضاهایی با ارتفاع بیشتر را می‌دهیم.

۱ – یک میز مناسب انتخاب کنید.

مهم ترین عاملی که سفره هفت سین شما را زیبا می کند انتخاب یک میز زیبا می باشد. می توانید برای روی میز از انواع رومیزی و رانر‌ها استفاده نمایید تا جذابیت بیشتری ایجاد کنید. البته این موضوع تا حدود بسیار زیادی مربوط به این است که چه سبک هفت سینی را قصد دارید تا برای سال ۱۴۰۳ استفاده کنید.

سفره هفت سین با تم سفید - سفره هفت سین 1403

۲ – ظروف هفت سین

از ظروف یک دست استفاده کنید لازم نیست حتما برای چیدن سفره هفت سین به سراغ ظروف گران قیمت و صرف هزینه های زیاد بروید می توانید از ظروف منزل هم استفاده کنید اما توجه کنید که استفاده از ظروف متفاوت و با شکل مختلف در یک سفره زیبایی آن را خواهد گرفت. ظروف مسی یا ظروف شیشه ای ایده های خوبی برای سفره هفت سین هستند. حتی ظروف نوستالژی قدیمی هم ایده مناسبی برای هفت سین می باشد.

۳ – از ایده های جدیدی استفاده کنید

استفاده از ایده های بکر و نو با استفاده از وسایل ساده برای تزئین سفره هفت سین یک نوآوری خلاقانه است. به کمک وسایل در دسترس یک سفره هفت سین زیبا بسازید و از دیدن آن لذت ببرید.

۴ – از نمادهای سال کمک بگیرید

یکی از گزینه هایی که باید در مدل سفره هفت سین ۱۴۰۳ فراموشش نکنید استفاده از نماد سال می باشد. نماد امسال اژدها است از این نماد در شمع یا ظروف هفت سین می توانید استفاده کنید. یکی از ایده های بکر استفاده از هدیه مناسب عید نوروز در کنار نمادها برای عزیزانتان است.

هفت سین لاکچری - سفره هفت سین 1403

۵ – از هفت سین کوچک استفاده کنید

لازم نیست حتما سفره هفت سین بزرگی داشته باشید که بخش بزرگی از فضای شما را اشغال کند می توانید تمام ظروف هفت سین خود را در یک سینی کوچک نیز بچینید. ایده برای سفره هفت سین بسیار مختلف و متفاوت است و به سطحح خلاقیت شما بستگی دارد مثلا استفاده از شیشه های کوچک یا ظروف چند طبقه میتواند در این باره کارایی داشته باشد.

۶ – آینه

آینه از آن وسایلی است که نباید در تزیین هفت سین از خاطر خود ببرید. از آینه هایی متناسب با مدل سفره هفت سین خود استفاده کنید.

۷- گلدان و گل ها را  به خاطر بسپارید

وجود گلدان‌های گل تازه به سفره هفت سین طراوات و شادابی می‌بخشد بنابراین از استفاده از آنها غافل نشوید حتی می‌توانید از گلدان هایی با گل های خشک نیز استفاده نمایید مانند گل گندم در گلدن رومیزی کوچک نیز یک ایده بکر برای زیبا کردن میز شما است.

۸ – استفاده از شیرینی

برای شیرین کردن کام خود و خانواده بر روی میز از انواع شیرینی و شکلات ها می توانید استفاده نمایید. این کار را بدون صرف هزینه در منزل می توانید انجام دهید شیرینی عید خوشمزه بپزید و آن را در یک ظرف زیبا بر روی میز قرار دهید.

سفره هفت سین با تم چوبی - سفره هفت سین 1403

مکان چیدمان سفره هفت سین 1403

پیشنهاد می شود سفره هفت سین را در جایی بچینید که از اکثر زاویه ها دیده شود تا به محیط زیبایی خاص بدهد. سفره هفت سین خود را درجایی بچینید که اگر مهمان آمد لازم به جابجایی نداشته باشد. حتی می توانید سفره هفت سین خود را با سلیقه زیبایتان روی زمین هم بچینید.

نکاتی برای تزیین سفره هفت سین 1403

 • در مرحله ی اول بررسی کنید سفره هفت سین را قرار است در کجای خانه قرار بدهید، روی میز جلومبلی؟، روی اپن آشپزخانه؟، روی زمین؟، روی میز ناهارخوری و غیره
 • از یک سبک خاص پیروی کنید زیرا این سبک باعث می شود بین تک تک اجزای سفره هفت سین شما هماهنگی وجود داشته باشد.
 • در کنار سبک، به رنگ‌های موجود در سفره نیز توجه داشته باشید. بهتر است رنگ‌های موجود در سفره هفت سین با یکدیگر هماهنگی داشته باشند تا سفره ای زیبا دیده شود.
 • چه نوع پارچه ای برای سفره انتخاب می کند؟ اگر سبک انتخابی شما سنتی است بهتر از از طرح‌های بته و جفه و سنتی به رنگ‌های قرمز و سبز استفاده کنید در غیر این صورت پاچه‌های ساتن و مخمل در طرح‌های ساده می توانند انتخاب مناسبی باشند.
 • نوبت به ظرف‌ها می رسد انتخاب ظرف‌ها نیز به سبکی که برای سفره انتخاب کرده اید بستگی دارد و می‌توانید از هر مدل ظرفی برای سفره هفت سین 1403 استفاده کنید.

سفره هفت سین کم هزینه - سفره هفت سین 1403

فنگ شویی سفره هفت سین 1403

حال به‌تفصیل می‌خواهیم تمام مواردی که در سفره هفت‌سین قرار می‌گیرند را به‌صورت ریشه‌ای بررسی کنیم. فنگ شویی سفره هفت سین رازی نهفته در چیدمان این سفره‌ خارق‌العاده است که با دانستن علت وجود هر کدام از این آیتم‌ها، می‌توانیم ارتباط بیشتری با عناصر آن برقرار کنیم.

آینه

آینه نمادی از پاکی است که فلسفه آن نگاه به درون خویشتن است. شما در زمان تحویل سال با نگاه به آینه می‌توانید سال گذشته خود را ببینید و با خود بیندیشید که آیا از خود در سال گذشته راضی بوده‌اید؟ یا این که چه برنامه‌ای برای بهتر کردن سال پیشِ رو دارید؟ در مکتب‌های مختلف فنگ شویی سفره هفت سین، نظر یکسانی برای وجود یا عدم وجود آینه سر سفره هفت‌سین وجود ندارد. اما این یک رسم ایرانی است؛ بنابراین در اینجا پیشنهاد می‌کنیم به رسوم ناب ایرانی اعتماد کنید و آیینه را در بالای سفره هفت‌سین خود قرار دهید.

آب

چه کسی می‌تواند منکر این شود که آب مظهری از پاکی، روشنی و زلال بودن است؟ استفاده از یک ظرف آب پاکیزه که روی آن با گل‌های تازه و معطر تزیین شده است، علاوه بر جلوه بخشیدن به سفره شما، می‌تواند یادآور صاف و پاک بودن وجود خودمان شود. طبق اصول فنگ شویی سفره هفت سین، پیشنهاد می‌شود کاسه آب را در بالای سفره قرار دهید.

سفره هفت سین مدرن - سفره هفت سین 1403

شمع

در فنگ شویی سفره هفت سین، مشخص است که شمع با نور ظریف و روشنی‌بخش و گرما بخشی که از خود ساطع می‌کند، امید را به دل‌های ما می‌تاباند. عنصر آتش، تنها عنصری است که هیچگاه آلوده نمی‌شود، بلکه بدی‌ها را در خود می‌سوزاند. برای استفاده از خواص شمع پیشنهاد می‌شود در طول روزهای عید، آن را روشن نگه‌دارید. حتی می‌توانید از انواع مختلف شمع‌ استفاده کنید تا باعث شود موقع سوختن شمع دود نداشته باشد و بهتر بسوزد. همچنین استفاده از شمع‌های معطر می‌تواند رایحه‌ای خوش را در خانه شما پخش کند. برای مثال شمع معطر ایکیا VINTERFINT با توجه به‌ظاهر زیبایی که شبیه سیب قرمز است و عطر خوشایندی که دارد، برای چیدن در سفره هفت‌سین شما انتخاب شایسته‌ای است.

سیر

نمادی که از دوران زرتشت و با فلسفه‌ای قوی بر روی سفره هفت‌سین قرار می‌گیرد سیر است. دیو دشمنی است که پلیدی و ناپاکی را به سمت ما می‌کشاند. زرتشتیان معتقدند بوی سیر می‌تواند دیو‌ها را از ما دور کند و ما را از شر تاریکی و پلیدی رها سازد. دیگر علت وجود سیر در فنگ شویی سفره هفت سین، میکروب‌زدایی این گیاه پرخاصیت است که خود مانع هر آلودگی و بیماری است.

سبزه

سبزه نمادی است که نشان‌دهنده سرزندگی و شادابی است. سبزه که به‌عنوان نماینده‌ای از طبیعت روی سفره ما قرار می‌گیرد، با رنگ زیبای خود می‌تواند به ما روحیه و انرژی ببخشد. از لحاظ فنگ شویی سفره هفت سین سبزه می‌تواند بر روی حالات روانی ما تأثیر شگرفی برجای بگذارد و سیستم ایمنی ما را قوی‌تر از همیشه کند. در ففنگ شویی سفره هفت سین سبزه می‌تواند به‌عنوان نماد جامه و لباسی نو برای طبیعت و انسان محسوب گردد.

تزئیین هفت سین - سفره هفت سین 1403

سنجد

در فنگ شویی سفره هفت سین سنجد نمادی از عقل و هوش است که باعث می‌شود کارها سنجیده‌تر انجام شوند. همچنین سنجد بر مفهوم عشق و دلدادگی و محبت تأکید دارد. این‌گونه می‌توان با داشتن سنجد گرمای عشق و محبت را در خانه فراوان کرد. طبق اصول فنگ شویی سفره هفت سین، قرارگرفتن ظرف بزرگی از سنجد در شمال غربی سفره پیشنهاد می‌شود.

سیب

همیشه سیب نمادی از سلامت بوده که در زمان‌ها و موقعیت‌های مختلفی استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید از نماد سیب در تجارت و جامعه نیز بسیار استفاده می‌شود. سیب در فنگ شویی سفره هفت سین نماد سلامت و پرستاری است. علاوه بر این سیب نمادی از صلح و زیبایی است.

پیشنهاد می‌شود طبق قوانین فنگ شویی سفره هفت سین، به تعداد اعضای خانواده سیب سالم در جنوب شرقی یا غربی سفره هفت‌سین قرار دهید و بعد از تحویل سال آنها را میل کنید. سپس مجدد سیب در سفره قرار دهید.

سمنو

سمنو از گندم به وجود می‌آید و طی فرایند طولانی پخته می‌شود. سمنو نمادی از قدرت و شیرینی و برکت در زندگی است، همان‌طور که پس از انجام کارهای طولانی و سخت، شیرینی موفقیت را می‌توانیم بچشیم، قراردادن سمنو در شمال غربی سفره هفت‌سین از لحاظ فنگ شویی سفره هفت سین همراه با مقداری شیرینی، می‌تواند اثر مثبتی بر انرژی شما بگذارد.

چیدمان سفره هفت سین - سفره هفت سین 1403

سماق

سماق نمادی از صبوری و مزه و طعم زندگی است. سماق با رنگ زیبای خود، یادآور طلوع خورشید و شروع دوباره است. طلوع خورشیدی که پس از هر شب تاریکی دیده می‌شود. بهتر است در اصول فنگ شویی سفره هفت سین سماق را در جنوب یا جنوب غربی سفره قرار دهید. شما می‌توانید سماق را به‌صورت پودر و یا گیاه اصلی که زیبایی بیشتری دارد، روی سفره هفت‌سین قرار دهید.

سرکه

اگر به فرایند تولید سرکه نگاه کنیم، تغییراتی در میوه‌ها ایجاد می‌شود که باعث می‌شود آن میوه شیرین به سرکه‌ای ترش تبدیل شود. حال این سرکه ترش می‌تواند سیستم ایمنی و متابولیسم بدن را کنترل کند. به همین دلیل است که سرکه را نمادی از صبر و بردباری و پاکیزگی می‌دانند. وجود سرکه در سفره هفت‌سین جزو واجبات است. در فنگ شویی سفره هفت سین اشاره شده است بهتر است سرکه را در کنار آب در بالای سفره قرار دهید.

گندم و سکه

گندم نمادی از رزق‌وروزی است. طی سالیان باتوجه‌به ضرب و ایجاد سکه‌های فلزی، سکه تبدیل به نمادی از پول و دارایی شده است. برای رسیدن با مال و زر و سیم فراموش نکنید گندمِ بابرکت را در کنار سکه‌های خود قرار دهید. این‌گونه از ثروت دعوت می‌کنید تا بارش را در خانه شما خالی کند. طبق اصول فنگ شویی سفره هفت سین، می‌توانید آن را در قسمت غربی یا جنوب غربی سفره قرار دهید. اما دقت داشته باشید مال دنیا باید بابرکت باشد، پس حتماً سکه‌های خود را در کنار گندم، نان یا برنج قرار دهید.

تخم‌مرغ

همان‌طور که می‌توان حدس زد تخم‌مرغ نمادی است از تولد و باروری. نقش این عنصر در سفره شما بسیار به چشم می‌خورد. ایرانیان باسلیقه، تخم‌مرغ‌های پخته شده را رنگ می‌کنند تا جلوه و زیبایی تخم‌مرغ بیش‌ازپیش در میان سفره هفت‌سین خودنمایی کند. وجود تخم‌مرغ از لحاظ فنگ شویی سفره هفت سین، برای تمامی خانواده‌ها مهم است؛ اما برای زوج‌های جوان این امر، واجب است. زیرا نمادی از نطفه و تولد دارد تا یادآور شود آنها نیز می‌توانند به فکر بزرگ‌تر کردن خانواده خود باشند. از منظر فنگ شویی سفره هفت سین قراردادن تخم‌مرغ در بالای سفره در کنار آب، می‌تواند اثر خودش را بهتر نشان دهد.

لوازم سفره هفت سین - سفره هفت سین 1403

کتاب

این رسم دیرینه که کتابی در سفره هفت‌سین باشد تا بزرگ‌ترها بین صفحات آن عیدی‌ها را بگذارند، یک تفکر جالب و روشنفکرانه است. این روشی است که اعضای خانواده و مخصوصاً کودکان با کتاب‌ها و نویسنده‌های بزرگ آشنا شوند. دیوان حضرت حافظ، بوستان و گلستان سعدی، شاهنامه فردوسی و بسیاری دیگر از کتاب‌ها هستند که می‌توانند روی سفره هفت‌سین قرار گیرند. از لحاظ فنگ شویی سفره هفت سین، پیشنهاد می‌شود کتاب را در شمال شرقی سفره قرار دهید.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار