|
|
کدخبر: ۱۸۵۷۶۹

کاشت سبزه در تنگ ماهی یک روش جذاب و زیباست که می توانید با یک تیر دو نشان بزنید.

کاشت سبزه در تنگ ماهی یک ایده ی زیبا و مبتکرانه است. این کار بسیار ساده است و با کمترین امکانات در خانه می توانید تهیه کنید. امیدنیوز به شما یاد می دهد چگونه در تنگ ماهی سبزه بکارید.

کاشت سبزه در تنگ ماهی

در چیدمان سفره هفت سین 1403 برای کاشت سبزه عید در تنگ ماهی ابتدا مقداری از بذر مورد نظر خود را به همراه یک تنگ با اندازه‌ای دلخواه تهیه کنید. سپس برای پرورش آن به روش صحیح به روش زیر عمل نمایید:

سبزه در تنگ ماهی - کاشت سبزه در تنگ ماهی

ابتدا دانه یا بذر مورد نظر خود را در حدود ۱۲ ساعت در آب بخیسانید و در این مدت آب برای جلوگیری از خراب شدن و بو گرفتن بذرها، مرتب آن را عوض کنید.

در مرحله بعد باید برای جوانه زدن بذرها، آن در را بین یک دستمال تمیز نخی ریخته و در معرض نور آفتاب قرار دهید.  سپس بذر‌ها نیاز به روزی دوبار آبیاری نیاز دارند به طوری که کاملاً خیس شوند.

در ادامه کاشت سبزه در تنگ ماهی پس آنکه بذر‌ها جوانه زدند باید آن‌ها در تنگ ماهی ریخته شوند. اینکار را با ضخامت ۳ الی ۴ سانتی‌متر انجام دهید.

سپس تنگ ماهی حاوی بذر‌ها را در مقابل نور آفتاب قرار دهید و روی آن را به مدت یک روز با یک نایلون نازک بپوشانید.

حال باید روزی ۲ بار بذر‌ها را کاملا آبیاری کنید تا کاملاً سیراب شوند. کاشت سبزه در تنگ ماهی یک روش موثر برای جلوگیری از زرد شدن سبزه است.

آکواریوم زنده - کاشت سبزه در تنگ ماهی

نکات کلیدی کاشت سبزه در تنگ ماهی

همانگونه که اشاره گردید در تهیه سبزه در تنگ ماهی می‌توان از انواع بذر‌ها استفاده کرد. سبزه گندم، سبزه عدس، نخود، ماش، لوبیا و نیز انواع بذر‌های لعابدار از جمله این سبزه‌ها هستند. اما باید بهترین زمان کاشت سبزه عید را بدانید تا سبزه شما تا سیزده به در سبز و سالم بماند.

اگر از بذر‌های لعابدار مانند خاکشیر، شاهی و خرفه می‌خواهید استفاده کنید بهتر است یک تکه ماکت تهیه و بذر را روی آن بمالید و سپس در انتهای تنگ قرار دهید.زمان سبز شدن سبزه‌ها بسته به نوع بذر حدود ۵ روز به طول می‌انجامد و همچنین حدود یک هفته زمان لازم است تا سبزه کامل شود.

نکته قابل توجه در پرورش سبزه در تنگ ماهی میزان آبیاری است. چرا که در صورتی که در آب یاری سبزه‌ها افراط شود، سبزه‌ها خراب شده و می‌گندند. پس بهتر است به میزان کافی آبدهی شوند و همچنین باید آب اضافی را از آن خارج نمایید.

دقت کنید جای این ظرف سبزه‌ها باید خنک باشد در غیر این صورت کپک می‌زند.

کاشت سبزه ذرت در تنگ - کاشت سبزه در تنگ ماهی

آموزش کاشت سبزه در تنگ ماهی با استفاده از سنگ ریزه

برای تهیه این نوع سبزه در تنگ ماهی علاوه بر بذر مورد نظر و تنگ نیاز به مقداری سنگریزه و یک بطری معمولی وجود دارد. مراحل کار را تا مرحله‌ای که بذر مورد نظر شما جوانه زد با کمک توضیحات بالا انجام دهید. در ادامه مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا مقداری سنگریزه را کف تنگ به ضخامت ۵ الی ۶ سانتی‌متر بریزید.

یک بطری نوشابه یا آب معدنی را از وسط نصف کرده و در قسمت وسط تنگ ماهی و روی سنگریزه‌ها قرار دهید.

در ادامه کار تهیه سبزه در تنگ ماهی، باید مقداری از بذر جوانه زده را به ضخامت ۳ الی ۴ سانتی‌متر روی سنگریزه‌های بریزید.

بذر‌های را کمی آبدهی کرده و یک تکه نایلون روی آن‌ها می‌گذاریم.

روز بعد نایلون را برداشته و مجدداً سبزه‌ها را آبیاری می‌نماییم؛ و آبیاری را در روز‌های بعد ادامه می‌دهیم.

در آخر کار برای زیبا‌تر شدن سبزه در تنگ ماهی زمانی که سبزه شما کاملاً رشد کرد در قسمت میانی و بطری که در وسط کار قرار داده بودید گل طبیعی و یا مصنوعی مورد علاقه خود را قرار دهید.

نکات مهم کاشت سبزه در تنگ ماهی

سنگریزه‌ها را می‌توانید از گل فروشی‌ها تهیه کنید و با اسپری به رنگ‌های دلخواه خود در بیاورید.برای خراب نشدن سبزه‌ها در صورت مشاهده آب اضافه با کج کردن ظرف آن را خارج کنید.

تنگ ماهی - کاشت سبزه در تنگ ماهی

نحوه کاشت سبزه ذرت در تنگ ماهی

برای کاشت سبزه ذرت باید پانزده روز قبل از عید دست به کار شوید.

ابتدا برای چهار روز ذرت را خیس کنید. هر روز آب آن را عوض کنید، جای ظرف را عوض نکنید تا جوانه بزند، سپس ذرت‌ها را داخل دستمالی نخی ریخته و مرتب با آب اسپری کنید.

روی ذرت‌ ها را با دستمال بپوشانید تا مرطوب بماند و ذرت‌ ها جوانه بزنند. وقتی ذرت‌ ها سبز شدند، یک سبد را داخل تنگ گذاشته و ذرت‌ ها را داخل سبد بریزید. تنگ را پر از آب کرده به صورتی که ذرت‌ ها داخل آب باشند.

شرایط نگهداری گیاه در آب بدون زحمت ؛ این گیاهان در آب بهتر رشد می کنند
 

بعد از از ده روز دانه‌ ها ریشه داده و سبز می‌شود. می‌ توانید داخل تنگ ماهی انداخته و برای عید یک سبزه زیبا با تنگ ماهی داشته باشید.

ماهی عید - کاشت سبزه در تنگ ماهی

نکات مهم کاشت سبزه ذرت در تنگ ماهی

  • با دانه ذرت که با آن پفیلا درست می کنید نمی‌ شود سبزه ذرت تهیه کرد چون خشک است و جوانه نمی‌زند.
  • باید از دانه ذرت تازه استفاده کنید.
  • مقدار دانه‌ها نباید خیلی زیاد باشد چون اگه تراکم زیاد باشد، لایه‌های زیرین نمی‌توانند رشد کنند و می پوسند.
  • اگر مقدار دانه‌ها کم باشد سبزه کم پشتی دارید.
  • پس اندازه را نسبت به ظرف نه زیاد و نه کم بگیرید.
  • آبیاری زیاد هم باعث زود خراب‌ شدن سبزه می‌شود.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار